Jump to content

Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia


jvp4ant
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φίλε πραγματικά και εγώ μια από τα ίδια με SE . Έχω να πιάσω SE στα χέρια μου απο εποχή K800i .. Αν θυμάσαι ! Δεν ξέρω ρε.. είμαι φοιτητής και πραγματικά έχω κάνει τρελή οικονομία , και σχεδόν μπαίνω μέσα για να πάρω το κινητο..
Ένδοξο ιστορικό : Sony Ericsson W600 , Sony Ericsson K810i , Nokia N78 , LG GT505 , Samsung i5800, Alcatel OT-918D , Sony Xperia Sole , Samsung Galaxy S3 4G, iPhone 5, LG G2, Xiaomi Redmi Note 3, LG V10, Samsung Galaxy S7 Edge, iPhone X
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 18,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Φίλε πραγματικά και εγώ μια από τα ίδια με SE . Έχω να πιάσω SE στα χέρια μου απο εποχή K800i .. Αν θυμάσαι ! Δεν ξέρω ρε.. είμαι φοιτητής και πραγματικά έχω κάνει τρελή οικονομία , και σχεδόν μπαίνω μέσα για να πάρω το κινητο..

 

Έχω να πάρω Ericsson για μένα από το...Τ600 :-P

Link to comment
Share on other sites

2 θεματάκια με το κινητό μέχρι στιγμής:

 

1. Η μπαταρία. Δεν μου βγάζει 2η εργάσιμη. Με τη χρήση που του κάνω, το βγάζω από το φορτιστή το πρωί και το βράδυ είναι γύρω στο 25-30%

 

2. Στο ημερολόγιο. Εάν σε μία μέρα υπάρχουν πάνω από 4 ολοήμερα γεγονότα (πχ. 25/12= Χριστούγεννα, Χρήστος, Χριστίνα, Βηθλεέμ, Γκασπάρ, Μελχιόρ) τότε δεν εμφανίζονται οι εγγραφές πάνω πάνω, αλλά μόνο οι μπάρες των ειδοποιήσεων.

 

μην αγχωνεστε.ναναι καλα το app2sd και η φιλοσοφια του android που μεταφερει στην sd τις εφαρμογες.

το μονο κακο ειναι οτι δεν μπορουν ολες οι εφαρμογες να μεταφερθουν,γιατι μπορει να μην εχει βαλει αυτη την επιλογη ο developer της εφαρμογης.

και ναι με το root σβηνεις ολες τις χαζομαρες που εχει βαλει η μαμα SE μεσα.

 

ΔΕΝ χρειάζεται το APP2SD. To κινητό έχει ήδη ενσωματωμένη τη δυνατότητα για μεταφορά. Πηγαίνετε ρυθμίσεις/Εφαρμογές/Διαχείριση εφαρμογών/στην SD και σε κάθε εφαρμογή έχει την επιλογή μεταφορά στην SD

Edited by nikosdoc
Link to comment
Share on other sites

2 θεματάκια με το κινητό μέχρι στιγμής:

 

1. Η μπαταρία. Δεν μου βγάζει 2η εργάσιμη. Με τη χρήση που του κάνω, το βγάζω από το φορτιστή το πρωί και το βράδυ είναι γύρω στο 25-30%

 

2. Στο ημερολόγιο. Εάν σε μία μέρα υπάρχουν πάνω από 4 ολοήμερα γεγονότα (πχ. 25/12= Χριστούγεννα, Χρήστος, Χριστίνα, Βηθλεέμ, Γκασπάρ, Μελχιόρ) τότε δεν εμφανίζονται οι εγγραφές πάνω πάνω, αλλά μόνο οι μπάρες των ειδοποιήσεων.

 

Το δεύτερο θα έλεγα μικροπροβληματάκι που μπορεί να το δεις και στα άλλα android. Όσο για το πρώτο, τι χρήση του κάνεις και φεύγει έτσι η μπαταρία?

Link to comment
Share on other sites

Το δεύτερο θα έλεγα μικροπροβληματάκι που μπορεί να το δεις και στα άλλα android. Όσο για το πρώτο, τι χρήση του κάνεις και φεύγει έτσι η μπαταρία?

 

Περίπου τρία τέταρτα κλήσεις/ μέρα. Ελάχιστα σμσ. Θεωρώ ότι οφείλεται στο σκάλισμα που του κάνω (ως καινούριο...) και στο ότι για 3 συνεχόμενες ημέρες χρησιμοποιήσα και το GPS για περίπου μισή ώρα. Θα δείξει...

Link to comment
Share on other sites

Περίπου τρία τέταρτα κλήσεις/ μέρα. Ελάχιστα σμσ. Θεωρώ ότι οφείλεται στο σκάλισμα που του κάνω (ως καινούριο...) και στο ότι για 3 συνεχόμενες ημέρες χρησιμοποιήσα και το GPS για περίπου μισή ώρα. Θα δείξει...

 

το gps ειναι μεγας ποτης!! κατεβαζει καραφακια μπαταρια χωρις τελος! :p

ε, λογικο τοτε...

εγω με κανα 45λεπτο κλησεις την ημερα 5-10 μηνυματα, κανα 20 λεπτο ιντερνετ και φτανω 2 24ωρα!

phones' list: alcatel 311, SE t310, SE z600, SE k700i, Samsung zv30, nokia 6290, samsung g600, SE k770i, LG arena, Nokia 5800, nokia N82, nokia E72, htc hero, nokia N8, SE Xperia Neo V, Nokia N9, SE Xperia Mini, LG 4x HD, Blackberry Z10, Nokia Lumia 920, Nokia 101, Samsung Galaxy S4 mini LTE, LG G2, Samsung Galaxy S7, Samsung Galaxy S9+, Xiaomi Mi 10 5G
Link to comment
Share on other sites

το gps ειναι μεγας ποτης!! κατεβαζει καραφακια μπαταρια χωρις τελος! :p

ε, λογικο τοτε...

εγω με κανα 45λεπτο κλησεις την ημερα 5-10 μηνυματα, κανα 20 λεπτο ιντερνετ και φτανω 2 24ωρα!

 

Έτσι όπως το λες η μπαταρία μου φαίνεται αρκετά ικανοποιητική. Θα φανεί σίγουρα η διαφορά μπαταρίας μεταξύ αυτού και του x10 mini pro που είχα! :p

Link to comment
Share on other sites

OK. Tότε γιατί στην μέτρηση της κατανάλωης μπαταρίας μου βγάζει ότι το NDrive κατανάλωσε μόλις το 2% ;:confused:
Link to comment
Share on other sites

nikosdoc,προφανώς και μπορείς να μεταφέρεις μια-μια τις εφαρμογές μεσω των ρυθμίσεων.απλα ανέφερα το app2sd γιατί συγκεντρώνει όλες τις μετακινησημες εφαρμογές μαζι και τις περνάς ευκολα και γρηγορα χωρις να μπαίνεις σε καθε μια ξεχωριστά και να ψάχνεις αν μετακινείται ή οχι.

 

sent from Xperia mini proooooo! :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

major. το πλαστικο μερος που ειναι ασημι εκει που δεν ειναι τα κουμπια volume up-down,η αλλη πλευρα αμα την πιεζετε τριζει λιγο ισα-ισα που ακουγετε τι λετε?
Link to comment
Share on other sites

major. το πλαστικο μερος που ειναι ασημι εκει που δεν ειναι τα κουμπια volume up-down,η αλλη πλευρα αμα την πιεζετε τριζει λιγο ισα-ισα που ακουγετε τι λετε?

 

Κι εγώ το διαπιστωσα. Λιγάκι εκνευριστικό για καινούργιο τηλέφωνο, το ομολογώ...

Sony Xperia Z5 Premium
Link to comment
Share on other sites

Guest alexmi900
Κι εγώ το διαπιστωσα. Λιγάκι εκνευριστικό για καινούργιο τηλέφωνο, το ομολογώ...

 

και σε μενα το κανει. χαλαει ως ενα βαθμο την καλη ποιοτητα κατασκευης που προσφερει η συσκευη

Link to comment
Share on other sites

και σε μενα το κανει. χαλαει ως ενα βαθμο την καλη ποιοτητα κατασκευης που προσφερει η συσκευη

αρα ολοι το εχουμε να μην ανησυχω!!!καλα τωρα που θα μπει σε θηκη θα ηρεμησει

Link to comment
Share on other sites

Παιδες ψηνομαι πολυ αγρια για το κινητακι..

Απο μουσικουλα πως παει?Εχει καλο ηχειο ή να παω στο Live with Walkman?

Link to comment
Share on other sites

αρα ολοι το εχουμε να μην ανησυχω!!!καλα τωρα που θα μπει σε θηκη θα ηρεμησει

 

 

Ήταν ένας απ'τους 3 λόγους που το αντικατέστησα. Αλλά το είχα και στο nexus αυτό και με τον καιρό "έδεσε" το πλαστικό. Οπότε θα το θεωρήσουμε πταίσμα. Το πιο χαζό με διαφορά είναι ο αισθητήρας που κάνει την οθόνη να τρεμοπαιζει. Το έχουν και αλλά κινητά της ελπίζω να το διορθώσει στο μέλλον η SE

Link to comment
Share on other sites

Guest alexmi900
Ήταν ένας απ'τους 3 λόγους που το αντικατέστησα. Αλλά το είχα και στο nexus αυτό και με τον καιρό "έδεσε" το πλαστικό. Οπότε θα το θεωρήσουμε πταίσμα. Το πιο χαζό με διαφορά είναι ο αισθητήρας που κάνει την οθόνη να τρεμοπαιζει. Το έχουν και αλλά κινητά της ελπίζω να το διορθώσει στο μέλλον η SE

 

το αντικατεστησες τελικα? σορρυ που δεν βρηκα το χρονο να βρεθουμε να δεις και την δικη μου συσκευη. εχει βρεθει λυση για τον αισθητηρα.αγοραζει με 0.69ευρω απο το μαρκετ την εφαρμογη disable auto brightness.

Link to comment
Share on other sites

σημερα το τσιμπησα κι εγω το κινητακι.199 απο vodafone πατρας σε λευκο.με περιπου 5 ωρες χρησεις,οι πρωτες εντυπωσεις θετικοτατες.πολυ καλη οθονη,ελαφρυ,σου δινει την αισθηση μικροτερου κινητου λογω παχους.δεδομενων των 199 ευρω,εξαιρετικη επιλογη.
Link to comment
Share on other sites

Τελικά το κινητό άρχισε πάλι τις επανεκκινήσεις και το πήγα πίσω στη Vodafone για αντικατάσταση..Ευτυχώς ήμουν τυχερός και εμφάνισε το πρόβλημα 3 φορές μπροστά στον υπάλληλο και έτσι έκανε κατευθείαν διαδικασία DOA..Λογικά παραλαμβάνω την Τρίτη απ ότι μου είπε και εύχομαι να μην είμαι ξανά τόσο άτυχος!
Link to comment
Share on other sites

Τελικά το κινητό άρχισε πάλι τις επανεκκινήσεις και το πήγα πίσω στη Vodafone για αντικατάσταση..Ευτυχώς ήμουν τυχερός και εμφάνισε το πρόβλημα 3 φορές μπροστά στον υπάλληλο και έτσι έκανε κατευθείαν διαδικασία DOA..Λογικά παραλαμβάνω την Τρίτη απ ότι μου είπε και εύχομαι να μην είμαι ξανά τόσο άτυχος!

 

Και πολυ καλα εκανες. Δεν χαριζομαστε σε αυτα, δικαιουσαι αμεσης αντικαταστασης.

 

το αντικατεστησες τελικα? σορρυ που δεν βρηκα το χρονο να βρεθουμε να δεις και την δικη μου συσκευη. εχει βρεθει λυση για τον αισθητηρα.αγοραζει με 0.69ευρω απο το μαρκετ την εφαρμογη disable auto brightness.

 

Ναι και παραδοξως τα παιδια ηταν ευγενεστατα και δε με υπεβαλαν σε εξωφρενικους και αναιτιους ελεγχους. Δινω συν στην vodafone γι αυτο το γεγονος.

Το εβαλα το προγραμμα, μου εμφανισε 2 συντομευσεις αλλα δε λειτουργησε και το απεγκατεστησα τελικα. Δεν εκανα κατι σωστα ;

 

Παιδες ψηνομαι πολυ αγρια για το κινητακι..

Απο μουσικουλα πως παει?Εχει καλο ηχειο ή να παω στο Live with Walkman?

 

Εξαιρετικα, πολυ καλη ενταση και το ηχειο του ειναι αρκετα δυνατο (για μενα ενοχλητικα δυνατο καμια φορα)

Edited by inactiveaccount25012014
Link to comment
Share on other sites

Και πολυ καλα εκανες. Δεν χαριζομαστε σε αυτα, δικαιουσαι αμεσης αντικαταστασης.

 

 

 

Ναι και παραδοξως τα παιδια ηταν ευγενεστατα και δε με υπεβαλαν σε εξωφρενικους και αναιτιους ελεγχους. Δινω συν στην vodafone γι αυτο το γεγονος.

Το εβαλα το προγραμμα, μου εμφανισε 2 συντομευσεις αλλα δε λειτουργησε και το απεγκατεστησα τελικα. Δεν εκανα κατι σωστα ;

 

 

 

Εξαιρετικα, πολυ καλη ενταση και το ηχειο του ειναι αρκετα δυνατο (για μενα ενοχλητικα δυνατο καμια φορα)

 

sorry δεν καταλαβα το αντικατεστησε λογω του τριξηματος δηλαδη να το παω πισω?ισα ισα που ακουγετε το καινουργιο που πηρες το κανει για να ξερω εγω το εχω 5 μερες αν ειναι να το παω για αντικατασταση αν και δεν υπαρχουν συσκευες :confused:

Link to comment
Share on other sites

sorry δεν καταλαβα το αντικατεστησε λογω του τριξηματος δηλαδη να το παω πισω?ισα ισα που ακουγετε το καινουργιο που πηρες το κανει για να ξερω εγω το εχω 5 μερες αν ειναι να το παω για αντικατασταση αν και δεν υπαρχουν συσκευες :confused:

 

Aν εχεις μονο αυτο, οχι μην το πας. Ειχα κι αλλα θεματα και το πηγα πισω. Αυτο οπως σου ειπα μπορει με τον καιρο και την πιεση του χεριου να κατσει, ετσι μου κανε και το nexus που ειχα πριν και με εκνευριζε πολυ και μετα απο λιγο καιρο "κουμπωσε" καλυτερα το πλαστικο και δεν ακουγοταν τιποτα. Απο το προηγουμενο καταλαβα οτι ετσι οπως ειναι κατασκευασμενο, τα "δοντια" του πισω καλυμματος ειναι που το βγαζουν λιγο το πλαστικο απ τη θεση του. Βγαλε το καλυμμα και ξαναβαλε το.

Link to comment
Share on other sites

Aν εχεις μονο αυτο, οχι μην το πας. Ειχα κι αλλα θεματα και το πηγα πισω. Αυτο οπως σου ειπα μπορει με τον καιρο και την πιεση του χεριου να κατσει, ετσι μου κανε και το nexus που ειχα πριν και με εκνευριζε πολυ και μετα απο λιγο καιρο "κουμπωσε" καλυτερα το πλαστικο και δεν ακουγοταν τιποτα. Απο το προηγουμενο καταλαβα οτι ετσι οπως ειναι κατασκευασμενο, τα "δοντια" του πισω καλυμματος ειναι που το βγαζουν λιγο το πλαστικο απ τη θεση του. Βγαλε το καλυμμα και ξαναβαλε το.

 

ισα ισα που ακουγετε το εβγαλα και το ξαναεβαλα σε λιγες μερες ερχετε και η θηκη σιλικονης και ειναι ελαστικη.αρα να μηνανησυχω τι προβληματα με το λογσμικο ειχες?

Link to comment
Share on other sites

ισα ισα που ακουγετε το εβγαλα και το ξαναεβαλα σε λιγες μερες ερχετε και η θηκη σιλικονης και ειναι ελαστικη.αρα να μηνανησυχω τι προβληματα με το λογσμικο ειχες?

 

Με το 3G και το wifi. Ολα καλα τωρα.

Link to comment
Share on other sites

ΕΙΜΑΙ ΕΝΑ ΒΗΜΑ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΤΟΥ ΤΗΛΕΦΩΝΟΥ.ΕΙΧΕ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΚΟΛΛΗΣΩ ΜΕ ΕΝΑ S.E ΑΛΛΑ ΕΧΩ 2 ΑΠΟΡΙΕΣ ΛΟΓΟ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΧΡΗΣΤΗΣ ΝΟΚΙΑ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΙΞΟΥΝ ΚΑΘΟΡΙΣΤΙΚΟ ΡΟΛΟ ΑΝ ΘΑ ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΩ.

 

1. ΟΤΑΝ ΓΡΑΦΕΙΣ ΜΥΝΗΜΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΓΡΑΨΕΙΣ ΚΑΙ ΣΑΝ ΚΛΑΣΙΚΟ ΑΡΙΘΜΗΜΕΝΟ ΠΛΗΚΤΡΟΛΟΓΙΟ(ΟΠΩΣ ΤΑ ΝΟΚΙΑ) Η ΕΜΦΑΝΙΖΕΙ ΜΟΝΟ ΠΛΗΚΤΡΟΛΟΓΙΟ ΣΑΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ?

 

2.ΤΟ GPS ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ ΠΛΟΗΓΗΣΗ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΣΕ ΧΡΕΩΝΕΙ ΜΒ Η ΧΩΡΙΣ ΣΥΝΔΕΣΗ WIFI?ΑΠΛΑ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ ΤΟ ΕΝΣΩΜΑΤΩΜΕΝΟ GPS?Η ΝΟΚΙΑ πχ ΜΕ ΤΟ OVI MAP ΔΕΝ ΧΡΕΩΝΕΙ ΟΥΤΕ kb ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΤΕΛΕΙΑ.

 

:!:Θα σε παρακαλούσα θερμά να αποφεύγεις τα κεφαλαία και να γράφεις με πεζούς χαρακτήρες, διότι είναι σαν να φωνάζεις και απαγορεύεται από τους Ο.Π.Χ.:!:

Edited by zxr
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...