Jump to content

Optimus 2X : Πώς να επιστρέψουμε σε Stock Rom


agekalp
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πώς να επιστρέψουμε σε Stock Rom στο LG 2X

 

Προσοχή: Tα περιερχόμενα της internal sd θα σβηστούν.

 

Πάμε εδώ και κατεβάζουμε τη V20R(Ελληνικη) ή όποια θέλουμε.

 

Κατεβάσουμε drivers και smartflash από εδώ.

 

Τρέχουμε το SmartFlashTool_P990.exe από το PC

Κλείνουμε το τηλέφωνο,αφαιρούμε τη μπαταρία, συνδέουμε το τηλέφωνο καθώς κρατάμε πατημένο το Volume down(Εδώ θα πρέπει να δούμε ένα μήνυμα για "software update" και το "COM port" του smartflash θα γεμίσει αυτόματα αφού εγκατασταθούν οι drivers αν χρειαστεί)

Επιλέγουμε το "ROM Copy D/L"

Ελέγχουμε πως το "Normal Mode" είναι επιλεγμένο

Ελέγχουμε πως το "Erase CAL" ΔΕΝ είναι επιλεγμένο

Πατάμε το κουμπί "browse" διπλα στο "AP Bin:" και διαλέγουμε το (BIN) αρχείο

Πατάμε το κουμπί "browse" διπλα στο "CP Bin:" και διαλέγουμε το (FLS) αρχείο

Πατάμε "Start" και περιμένουμε να ολοκληρωθεί το flashαρισμα

 

Thanks to Jastonas

 

 

Τα παραπάνω τα έχω δοκιμάσει χωρίς το παραμικρό πρόβλημα, αλλά πρέπει να πω:

ΔΕΝ ΕΥΘΥΝΟΜΑΙ ΓΙΑ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΖΗΜΙΑ ΠΑΘΕΙ ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΣΑΣ...(κλεμμένο από kalagas)

Edited by agekalp
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

καλησπερα

 

θελω να γυρισω απο custom σε μαμα rom αλλα με ολους τους τροπους ( kdz) η με το smartflash η διαδικασια κολλαει

 

θα ηθελα μια βοηθεια γιατι θελω να το δωσω το τηλ και θελω να εχει την μαμα rom

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, υπάρχει τρόπος να κρατήσω εφαρμογές και ρυθμίσεις του τηλεφώνου μετά από επαναφορά από custom rom (gueste2x - CM7) σε stock? Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Λοιπον παιδια δοκιμασα και εγω σημερα να επαναφερω την συσκευη σε εργοστασιακη κατασταση με smartflash μετα απο καποια προβληματα ολα πηγαν καλα.

 

Αρκετες φορες το προγραμμα με το που ξεκινουσε εβγαζε μυνημα οτι επρεπε να τερματιστει.Με απο την 3 φορα ειπα να δω τι ειναι αυτο το model.dll που εβγαζε καθε φορα που ανοιγα το προγραμμα.Τελικα βρηκα 2 αρχεια και κατεβασα απο εδω http://duero.tom.ru:666/Android/LG%20Optimus%202X/Firmware/SmartFlash/smartflash/?rev=1 , ενα Model.dll και ενα genericdll.dll.Tα πεταξα χυμα εκει που ειναι το smartflash και ολα πηγαν καλα!

Link to comment
Share on other sites

Μηπως φταιει η συγκεκριμενη εκδοση του smartflash?

Σε λιγες μερες θα φλασαρω ενα 2Χ ενος φιλου και αν χρειαστει θα αλλαξω τον οδηγο ειτε με αλλο smartflash ειτε με τη προσθηκη του φιλου Leolipop.

Link to comment
Share on other sites

εκανα χθες αναβαθμιση το κινητο μ κ αφου εγινε κ πηγε να ανοιξει το κινητο κολλησε στο λογοτυπο της lg κ αναγκαστηκα να βγαλω την μπαταρια μετα απο ωρα.πατησα τα ειδικα κουμπια για να μπω στο recovery mode δεν γινοταν κ μετα απο προσπαθεια π εβγαλα την μπαταρια για να ξαναπροσπαθησω,μολις την ξαναεβαλα μ εβγαλε s/w upgrade please wait while upgrating...κ περιμενω εδω κ 40 λεπτα ετσι.δε νομιζω οτι θα γινει κατι.να κανω αυτο π λετε να επιστρεψω σε stock rom η δεν θα μπορεσω ουτε αυτο?ευχαριστω εκ των πρωτερων κ συγγνωμη π τα γραφω μπερδεμενα αλλα ειμαι λιγο ασχετη :wacko:

 

:!:Επισήμανση από την Ο.Δ.:!:: Η χρήση γραφής τρόπου SMS δεν είναι αποδεκτή από 01/09/09

Edited by zxr
Link to comment
Share on other sites

εκανα χθες αναβαθμιση το κινητο μ κ αφου εγινε κ πηγε να ανοιξει το κινητο κολλησε στο λογοτυπο της lg κ αναγκαστηκα να βγαλω την μπαταρια μετα απο ωρα.πατησα τα ειδικα κουμπια για να μπω στο recovery mode δεν γινοταν κ μετα απο προσπαθεια π εβγαλα την μπαταρια για να ξαναπροσπαθησω,μολις την ξαναεβαλα μ εβγαλε s/w upgrade please wait while upgrating...κ περιμενω εδω κ 40 λεπτα ετσι.δε νομιζω οτι θα γινει κατι.να κανω αυτο π λετε να επιστρεψω σε stock rom η δεν θα μπορεσω ουτε αυτο?ευχαριστω εκ των πρωτερων κ συγγνωμη π τα γραφω μπερδεμενα αλλα ειμαι λιγο ασχετη :wacko:

 

Μην αγχωνεσαι. Αφου μπηκες σε s/w upgrade mode εισαι οκ.

Δοκιμασε τον οδηγο και αν κολλησεις καπου ή εχεις καποια απορια-αμφιβολια στειλε μου PM.

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω πολυ!τελικα μπορεσα μετα απο κοπο να μπω στο recovery mode κ φοβηθηκα να εγκατατησω το ιδιο λογισμικο κ εβαλα το djungo manouche το οποιο ειναι αρκετα παλιο αλλα μεχρι τωρα δεν μου εμφανισε προβλημα κανενα,.τωρα δεν ανοιγει την εφαρμογη μηνυματων.κατεβασα κ αλλη αλλα το ιδιο.ξερεται καποια rom της οποιας οι βασικες λειτουργιες (τηλεφωνο,μηνυματα,wifi,καμερα) λειτουργουν κανονικα κ δεν κολλαει το κινητο?εχω βαλει πολλες rom ομως ειτε καποια βασικη λειτουργια δεν λειτουργει ειτε μ κολλαει μετα.
Link to comment
Share on other sites

Εδω και καιρο δεν εχω το κινητο στα χερια μου και δεν γνωριζω τι γινεται στον χωρο των custom roms. Απευθυνσου εδω για να σε βοηθησουν τα παιδια που εχουν το κινητο στα χερια τους.

Παντως εγω ημουν αρκετα ικανοποιημενος με την cm7.

Αν θες μπορεις επισης να περασεις τη stock (αν σε καλυπτει) και να ευελπιστεις πως συντομα η LG θα δωσει ICS(ανεκδοτο αλλα η ελπιδα πεθαινει τελευταια)

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

00:00.0 Sec :Download Start...

00:02.0 Sec :RomBinary Download start

00:03.3 Sec :PSI RAM writing start

00:03.4 Sec :Trying to communicate with IFX modem

00:08.5 Sec :Confirm IFX communication

00:08.5 Sec :PSI RAM writing end

00:08.5 Sec :Start PSI RAM

00:08.5 Sec :EBL writing start

00:28.5 Sec :Timeout error is occured

00:28.5 Sec :error!

 

προσπαθώ να αναβαθμίσω το χ2 p990 με smartflash αλλα κολάι εδώ μπορεί να με βοηθήσει?

Link to comment
Share on other sites

00:00.0 Sec :Download Start...

00:02.0 Sec :RomBinary Download start

00:03.3 Sec :PSI RAM writing start

00:03.4 Sec :Trying to communicate with IFX modem

00:08.5 Sec :Confirm IFX communication

00:08.5 Sec :PSI RAM writing end

00:08.5 Sec :Start PSI RAM

00:08.5 Sec :EBL writing start

00:28.5 Sec :Timeout error is occured

00:28.5 Sec :error!

 

προσπαθώ να αναβαθμίσω το χ2 p990 με smartflash αλλα κολάι εδώ μπορεί να με βοηθήσει?

 

Σιγουρεψου πως πας να περασεις τη σωστη ρομ.

Δοκιμασε επανεκκινηση του υπολογιστη και του κινητου.

Δοκιμασε run as administrator

Δοκιμασε απεγκατασταση και ξαναεγκατασταση των drivers

 

Δοκιμασε ενα ενα τα παραπανω και πες μας

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Είναι ο μόνος τρόπος που μου δούλεψε για επαναφορά, ευχαριστώ πολύ! :)
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
παιδιά που μπορώ να βρω την Ελληνική v20r?... όλα τα ink μέχρι τώρα δεν λειτουργουν
:up:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...