Jump to content

[Επίσημο] Nokia 808 PureView


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια μια ερωτησουλα, ειμαι και εγω κατοχος του 808, οταν βγαζουμε φωτος, σε τι ποιοτητα ειναι καλυτερα να βγαζουμε στην κανονικη ή στην ελαχιστη ?? στην κανονικη μια φωτο εχει μεγεθος περιπου 800kb και στην ελαχιστη γυρω στο 1,8 mb,,,,

Τώρα που είπες για φωτογραφία χθες διάβασα αυτό How to: 10 tips for getting the most from the Nokia 808 PureView camera. Ίσως να ενδιαφέρει τους κατόχους της συσκευής.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

παιδια μια ερωτησουλα, ειμαι και εγω κατοχος του 808, οταν βγαζουμε φωτος, σε τι ποιοτητα ειναι καλυτερα να βγαζουμε στην κανονικη ή στην ελαχιστη ?? στην κανονικη μια φωτο εχει μεγεθος περιπου 800kb και στην ελαχιστη γυρω στο 1,8 mb,,,,

 

Μήπως τα λες λίγο ανάποδα? Κανονική θεωρητικά θα πρέπει να είναι μεγαλύτερο μέγεθος από την ελάχιστη... Τώρα για την ερώητησή σου, εγώ βγάζω φωτογραφίες ανάλογα με το τι θέλω. Σπάνια βγάζω με ελάχιστο μέγεθος και θα είναι φορά που θα θέλω να στείλω κάτι μέσω 3g ή gprs. Μη σου πω στο camera pro έχω τη ρύθμιση "αφίσας" και βγάζει φωτογραφίες από 5 mb και πάνω:lol:.

Link to comment
Share on other sites

Είναι απαραίτητο το camera pro σε αυτό το κινητό; Εννοώ ότι από μόνο του υποτίθεται ότι κάνει παπάδες, pureview και ιστορίες...δεν αρκεί;;; Ας πούμε στην προεπιλεγμένη ρύθμιση που είναι pureview στα 5 megapixel θα πρέπει να βγάζει τέλειες φωτό! Δεν ξέρω βέβαια τι συμπίεση κάνει η κάμερα, γιατί αν είναι 1mb όπως στο N8, μάλλον θα χρειάζεται το pro...
Link to comment
Share on other sites

Είναι απαραίτητο το camera pro σε αυτό το κινητό; Εννοώ ότι από μόνο του υποτίθεται ότι κάνει παπάδες, pureview και ιστορίες...δεν αρκεί;;; Ας πούμε στην προεπιλεγμένη ρύθμιση που είναι pureview στα 5 megapixel θα πρέπει να βγάζει τέλειες φωτό! Δεν ξέρω βέβαια τι συμπίεση κάνει η κάμερα, γιατί αν είναι 1mb όπως στο N8, μάλλον θα χρειάζεται το pro...

 

Φαντάζομαι το προτεινόμενο είναι Pureview 8mp , σωστά?

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πάντα ανάλογα τι θέλετε. Σε όλα τα MP οι φωτογραφίες είναι τρομερές. Ακόμα και στα 38 που είναι το μέγιστο επιτρεπτό (αρκεί να έχεις σταθερό χέρι). Το camera pro το έχω γιατί βγάζει στα 38 σε 16:9 ενώ η μαμίσια εφαρμογή δε το κάνει, βγάζει 4:3 (εκτός αν κάνω λάθος και ούτε το camera pro είναι στα 38 αλλά στα 34 κάτι τέτοιο). Επίσης έχει επιπλέον επιλογές και ρυθμίσεις και για κάποιον που ενδιαφέρεαι να ψαχτεί θα του φανεί χρήσιμο και ωραίο. Χωρίς αυτό να υποβαθμίζει την ενσωματομένη εφαρμογή που είναι σχεδόν πλήρες και βγάζει καλά αποτελέσματα σε καλή συμπίεση.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πάντα ανάλογα τι θέλετε. Σε όλα τα MP οι φωτογραφίες είναι τρομερές. Ακόμα και στα 38 που είναι το μέγιστο επιτρεπτό (αρκεί να έχεις σταθερό χέρι). Το camera pro το έχω γιατί βγάζει στα 38 σε 16:9 ενώ η μαμίσια εφαρμογή δε το κάνει, βγάζει 4:3 (εκτός αν κάνω λάθος και ούτε το camera pro είναι στα 38 αλλά στα 34 κάτι τέτοιο). Επίσης έχει επιπλέον επιλογές και ρυθμίσεις και για κάποιον που ενδιαφέρεαι να ψαχτεί θα του φανεί χρήσιμο και ωραίο. Χωρίς αυτό να υποβαθμίζει την ενσωματομένη εφαρμογή που είναι σχεδόν πλήρες και βγάζει καλά αποτελέσματα σε καλή συμπίεση.

 

burst mode έχει η μαμά εφαρμογή?

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια.το canera pro ειναι απαραιτητο για το ζουμ του που ειναι 2 και 3 φορες μεγαλυτερο της μαμας του.ο ηχος του βιντεο στο pro ειναι χαμηλοτερος απο της μαμας του αισθητα.η μεγαλη αναλυση της φωτογραφικης φαινεται οταν στο τερμα ζουμ του pro 12x δεν θολωνει.το ιδιο και στο βιντεο.σε νορμαλ καταστασεις η μαμα εφαρμογη ειναι οκ.εχω εκτυπωσει φωτο σε χαρτι απο πολυ μεγαλη αποσταση σε φουλ αναλυση και ζουμ στον γερμανο και ολοι ειχαν αφησει τις δουλειες του και κοιτουσαν σαν χανοι!!
Link to comment
Share on other sites

http://www.allaboutsymbian.com/flow/item/16255_Nokia_808_35G_connection_issue.php

 

ετσι εξηγουνται τα ρεμπουτ που εχει κανει οταν εχω ανοικτα τα δεδομενα

τραγικο μπαγκ

Link to comment
Share on other sites

Burst Mode έχει η κάμερα του 808? Επειδή του Ν8 δεν είχε.

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες προδοτη :p αν θυμαμαι καλα απο τα απειρα βιντεακια του που εχω δει, οχι...

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες προδοτη :p αν θυμαμαι καλα απο τα απειρα βιντεακια του που εχω δει, οχι...

 

:lol: :lol: :lol: προδότης θα ήμουν αν πήγαινα σε iOS :lol: ..

 

Βλακεία που δεν έχει. Κρίμα!! πολύ το δουλεύω!

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

κοιτα, ορκο δεν παιρνω... ισως με καμια αλλη εφαρμογη.... αλλα ποσο γρηγορο να ειναι πια? :p θηριο ειναι... θελει ωρα!

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

http://www.allaboutsymbian.com/flow/item/16255_Nokia_808_35G_connection_issue.php

 

ετσι εξηγουνται τα ρεμπουτ που εχει κανει οταν εχω ανοικτα τα δεδομενα

τραγικο μπαγκ

 

Εγώ ανοιγοκλείνω δεδομένα, 3g σε gprs και τούμπα κτλ αλλά reboot δεν είχα. Γενικά ένα reboot έχω βιώσει και αυτό επειδή του άλλαξα τα φώτα μια μέρα. Πως μπορώ να το αναπαράγω να δω αν το έχω?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ανοιγοκλείνω δεδομένα, 3g σε gprs και τούμπα κτλ αλλά reboot δεν είχα. Γενικά ένα reboot έχω βιώσει και αυτό επειδή του άλλαξα τα φώτα μια μέρα. Πως μπορώ να το αναπαράγω να δω αν το έχω?

 

εμενα μου εχει συμβει αρκετες φορες και νομιζα εφταιγε κανα νιμμπαζ που ειχα ανοικτο τις περισσοτερες φορες

ξαφνικα κοιταγα το κινητο και βλεπω οταν αλλαζα τισ χομσκρινς να φορτωνουν τα γουιντζετς. απο εκει καταλαβα ειχε κανει ρεμπουτ.

φαινεται συμβαινει σε περιοχες οπου το σημα δεν ειναι καλο δυσκολο να το αναπαραγεις ευκολα

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα προχθές σε ένα απο τα site του 808 πως το Ν8 βγάζει καλύτερες macro και καλύτερες κοντινές φωτογραφίες. Επειδή σκέφτομαι να πάω στο 808, αλλά οι περισσότερες φωτογραφίες λόγω δουλειάς είναι κοντινές και macro, είναι δυνατόν το Ν8 να βγάζει όντως καλύτερες?
H TAN Η ΕΠΙ ΤΑΣ :whip:
Link to comment
Share on other sites

burst mode εχει κανονικά αρκςι να κρατας πατημενο το κουμπι ληψης και θα βγαζει συνεχεια...Απο την αλλη για την ποιότητα ληψης ας ειναι καλα η μεταφραση...κανονικη ειναι μετρια και η λιγοτερη ειναι η πιο ποιοτικη...λιγοτερη εννοει την συμπιεση..οσο για το camera pro μονο γιατι τραβαει στα 41.5 και για το zoom
KTLK
Link to comment
Share on other sites

Πιστευω πως ειναι μακραν το καλυτερο το 808...ισως διαπιστωσεις στις κοντνες πως αργει λιγο να εστιασει με ακριβεια...ομως γενικα εχεις μεγαλυτερη οθονη, την καλυτερη καμερα και ποιοτητα...ομως για μενα το καλυτερο ειναι να εχεις και ενα πολυεργαλειο anroid...σε σερφαρισμα δε θα σε βολεψει..απλα κανει τα βασικα...
Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλύτερο το 808 μην τρελαθουμε....εχω και τα 2 και ετσι το λεω σιγουρα...απο την αλλη το θεμα με το 3gδεν το εχω δει...και το εχω μονιμα ανοιχτο..ισως επειδη φοραω της Νεκταριας δεν ξερω
KTLK
Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως από γαλαξία3 ήρθα και πάλι τον όπερα δουλεύω,από κάμερα δεν υπάρχει σύγκριση,η οθόνη στον ήλιο άριστη...να βρασω τις hd αν δεν βλέπω τίποτε στον ήλιο όπως στον γαλαξία,...με το garmin γυρίζω σε πεζόποριες συχνά στα βουνά και το μόνο που λέω είναι γενικώς ότι είναι εργαλείο.τα νοκια χάρτες με έχουν έκπληξη ευχάριστα
Link to comment
Share on other sites

Έγινε μεταφορά ποστ εδώ Αξεσουάρ (memory cards, hands free & άλλα)

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα παιδιά.κάπου είχε πάρει το μάτι μου στο νετ ΗDR φωτο του 808.έχει τέτοια δυνατότητα και δεν το έχω προσέξει
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα παιδιά.κάπου είχε πάρει το μάτι μου στο νετ ΗDR φωτο του 808.έχει τέτοια δυνατότητα και δεν το έχω προσέξει

καλημερα! εχει δυνατοτητα ληψης 3 φωτο διαδοχικα με τις αντιστοιχες ρυθμισεις αλλα χρειαζετε εξτρα προγραμμα για να συνδιαστουν οι ληψεις αυτες(πχ HDRapp)

Link to comment
Share on other sites

Για να κάνω μια ερώτηση. Αν θέλω φωτογραφία με zoom τότε ενεργοποιώ το Pure View. Αυτό το καταλαβαίνω το γιατί. Αν θέλω μια απλή φωτογραφία τοπίου, παρέας, ανθρώπου, χωρίς ζουμ, τότε είναι καλύτερα στα 38mp, η πάλι με Pure View?

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...