Jump to content

Άρση απορρήτου για υπαλλήλους cosmote;


ringrong
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γειας σας!Ειμαι νεο μελος και θα ηθελα να κανω μια ερωτηση,αν μπορει η ξερει καποιος να μου απαντησει.

Αν καποιος για ενα διαστημα δουλεψε στην cosmote ως αντιπροσωπος ,ως υπαλληλος μπορει να εχει την δυνατοτητα να βλεπει στον αριθμο του ποιος τον καλει ακομα και με αποκρυψη?Υπαρχει αρση απορρητου με καποιο τροπο της αποκρυψης στους υπαλληλους της cosmote?Kαι κατι ακομη υπαρχει προγραμμα που μπορεις να το εγκατηαστησεις στο κινητο και να βλεπεις ποιος σε παιρνει με αποκρυψη?

Καποιος γνωστος μου ειπε αυτα τα πραγματα και με εβαλε σε σκεψεις αν και πιστευω οτι δεν ισχυει κατι τετοιο θα ηθελα την απαντηση σας οσοι-οσες γνωριζετε.Ευχαριστω εκ των προτερων!!:)

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να είναι απλή διαδικασία δηλ. εύκολο για κάποιον συνηθισμένο υπάλληλο.

Εδώ αριθμό καρτοκινητού να τους πεις δεν μπορούν να δουν τα στοιχεία που ειναι δηλωμένο... Δηλ. και με αριθμό να σε καλέσει κάποιος και πάλι δεν είναι εύκολο να βρεις τα στοιχεία του. Αν βέβαια ξέρει κάποιος κάτι παραπάνω...

Link to comment
Share on other sites

Σε αρκετές χώρες στο εξωτερικό γίνεται, Στην Ελλάδα όχι ακόμα . Συγκεκριμένα υπάρχουν προγράμματα μέσω των οποίων εκτρέπεις το κινητό σου σε εταιρεία τηλεφωνίας, Ως γνωστόν αυτό σημαίνει αυτόματα άρση της φραγής, δηλαδή οι εταιρείες πάντα βλέπουν ποιός καλεί .

Στην συνέχεια αυτοί εκτρέπουν σε κάποιο άλλο δικό σου αριθμό , για να λάβεις την κλήση , αλλά ταυτόχρονα σου δείχνουν ποιος σε καλεί.

Τώρα αν κάπιος Οτετζής χρησιμοποιεί παρανομία ,είναι πιθανόν , ποτέ μην είσαι σίγουρος . Πάντως απαγορεύεται να συμβεί κάτι τέτιο.

Link to comment
Share on other sites

Σαν υπηρεσία στα δίκτυα κινητής υπάρχει θεωρητικά αλλά στην πράξη ενεργοποιείται μόνο κρυφά και όχι από το σύστημα που έχουν οι υπάλληλοι. Εαν είναι ή δεν είναι ενεργοποιημένη δεν την βλέπει κάποιος στο σύστημα. Να την έχει απλός υπάλληλος δεν υπάρχει περίπτωση. Ούτε υψηλόβαθμος. Αυτά αν/όταν γίνονται γίνονται κρυφά και σε εντελώς εμπιστευτικά άτομα γιατί είναι εντελώς παράνομο κάτι τέτοιο και αν εκτεθεί η εταιρεία θα έχει τρομερό πρόβλημα.

 

Αυτό που λέει ο Vasileios υπάρχει και υπάρχει και στην Ελλάδα αλλά με μεγάλο κόστος γιατί επαναδρομολογείται η κλήση εξωτερικό...

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Γειας σας!Ειμαι νεο μελος και θα ηθελα να κανω μια ερωτηση,αν μπορει η ξερει καποιος να μου απαντησει.

Αν καποιος για ενα διαστημα δουλεψε στην cosmote ως αντιπροσωπος ,ως υπαλληλος μπορει να εχει την δυνατοτητα να βλεπει στον αριθμο του ποιος τον καλει ακομα και με αποκρυψη?Υπαρχει αρση απορρητου με καποιο τροπο της αποκρυψης στους υπαλληλους της cosmote?Kαι κατι ακομη υπαρχει προγραμμα που μπορεις να το εγκατηαστησεις στο κινητο και να βλεπεις ποιος σε παιρνει με αποκρυψη?

Καποιος γνωστος μου ειπε αυτα τα πραγματα και με εβαλε σε σκεψεις αν και πιστευω οτι δεν ισχυει κατι τετοιο θα ηθελα την απαντηση σας οσοι-οσες γνωριζετε.Ευχαριστω εκ των προτερων!!:)

 

Εν συντομία: Όχι, δε γίνεται.

 

Η απόκρυψη του καλούντα γίνεται μέσα στο δίκτυο κινητής τηλεφωνίας, δεν υπάρχει περίπτωση ο καλούμενος να δει τον αριθμό που τον πήρε χωρίς την συνδρομή της εταιρείας κινητής, ό,τι και να κάνει.

 

Υποψιάζομαι ότι αυτό είναι στα πλαίσια της ράδιο-αρβύλας "Οι υπάλληλοι των εταιρειών κινητής, από τον CEO μέχρι τον τελευταίο στο μαγαζί έχουν πρόσβαση σε όλα τα δεδομένα των πελατών τους, πίνακες με κλήσεις και μηνύματα και άλλα πολλά". Μην πιστεύετε ότι ακούτε.

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

Εν συντομία: Όχι, δε γίνεται.

 

Η απόκρυψη του καλούντα γίνεται μέσα στο δίκτυο κινητής τηλεφωνίας, δεν υπάρχει περίπτωση ο καλούμενος να δει τον αριθμό που τον πήρε χωρίς την συνδρομή της εταιρείας κινητής, ό,τι και να κάνει.

 

Υποψιάζομαι ότι αυτό είναι στα πλαίσια της ράδιο-αρβύλας "Οι υπάλληλοι των εταιρειών κινητής, από τον CEO μέχρι τον τελευταίο στο μαγαζί έχουν πρόσβαση σε όλα τα δεδομένα των πελατών τους, πίνακες με κλήσεις και μηνύματα και άλλα πολλά". Μην πιστεύετε ότι ακούτε.

 

Η απόκρυψη είναι ένα bit που λέει στην τερματική συσκευή "μην δείξεις τον αριθμό". Ο αριθμός ο ίδιος μια χαρά υπάρχει ως πληροφορία στο τερματικό που χτυπάει :)

Link to comment
Share on other sites

Η απόκρυψη είναι ένα bit που λέει στην τερματική συσκευή "μην δείξεις τον αριθμό". Ο αριθμός ο ίδιος μια χαρά υπάρχει ως πληροφορία στο τερματικό που χτυπάει :)

 

Όχι. Η απόκρυψη αριθμού είναι μία υπηρεσία δικτύου που ενεργοποιείται με GSM code όπως και η αναμονή κλήσης. Στο δίκτυο εσωτερικά προφανώς και είναι διαθέσιμη η πληροφορία αλλά στον καλούμενο χρήστη δεν είναι.

 

Η εισερχόμενη κλήση έχει κάποια δεδομένα στα μηνύματα σηματοδοσίας που την συνοδεύουν. Στο μήνυμα που μεταφέρει το MSISDN του καλούντα, έχει απλά ... null.

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

Όχι. Η απόκρυψη αριθμού είναι μία υπηρεσία δικτύου που ενεργοποιείται με GSM code όπως και η αναμονή κλήσης. Στο δίκτυο εσωτερικά προφανώς και είναι διαθέσιμη η πληροφορία αλλά στον καλούμενο χρήστη δεν είναι.

 

Η εισερχόμενη κλήση έχει κάποια δεδομένα στα μηνύματα σηματοδοσίας που την συνοδεύουν. Στο μήνυμα που μεταφέρει το MSISDN του καλούντα, έχει απλά ... null.

 

Τότε δουλεύει διαφορετικά από το ISDN. Στο εταιρικό ISDN μια χαρά μας έρχονται από τον πάροχο τα MSISDN των καλούντων με απόκρυψη και με το private bit on.

Link to comment
Share on other sites

Όχι. Η απόκρυψη αριθμού είναι μία υπηρεσία δικτύου που ενεργοποιείται με GSM code όπως και η αναμονή κλήσης. Στο δίκτυο εσωτερικά προφανώς και είναι διαθέσιμη η πληροφορία αλλά στον καλούμενο χρήστη δεν είναι.

 

Η εισερχόμενη κλήση έχει κάποια δεδομένα στα μηνύματα σηματοδοσίας που την συνοδεύουν. Στο μήνυμα που μεταφέρει το MSISDN του καλούντα, έχει απλά ... null.

Στο δίκτυο που τερματίζει η κλήση φτάνει ο αριθμός του καλούντα απλά δεν εμφανίζεται στην οθόνη της συσκευής του. Αν δρομολογήσει την κλήση προς ένα τρίτο-τέταρτο δίκτυο όπου (για κάποιο λόγο) έχει άρση τότε θα φανεί ο αριθμός του καλούντα...

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Στο δίκτυο που τερματίζει η κλήση φτάνει ο αριθμός του καλούντα απλά δεν εμφανίζεται στην οθόνη της συσκευής του. Αν δρομολογήσει την κλήση προς ένα τρίτο-τέταρτο δίκτυο όπου (για κάποιο λόγο) έχει άρση τότε θα φανεί ο αριθμός του καλούντα...

 

Στο δίκτυο είναι πάντα διαθέσιμος ο αριθμός. Αν υπάρχει απόκρυψη, τότε αυτός δεν "κατεβαίνει" στο κινητό του καλούμενου.

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

Στη συσκευή όχι αλλά στο δίκτυο ναι :)

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω κατα πόσο βοηθάω γιατί ο φίλος αναφέρετε μόνο στην Cosmote, όσο αφορά στον ΟΤΕ όμως και στο 13888 μιλάω μόνο για σταθέρο ακόμα και απόρρητο να το έχεις άμα παίρνεις το 13888 το βλέπουν! συγκεκριμένα πριν κάποια χρόνια και ένω ήταν απόρρητο το τηλέφωνο του σπιτιού μου μου λέει ο υπάλληλος... για το 2ΧΧΧΧΧΧΧΧΧ θέλετε; και έπαθα πλάκα! για να τσεκάρω όμως ξανά ξαναπαίρνω και το σηκώνει ένας άλλος, και μου λέει πείτε μου το νούμερο σας, και λέω αφού το βλέπετε, και μου λέει όχι με πέρνετε με απόκρυψη. Λες και το κρατάνε μυστικό ποιά ότι το βλέπουνε.

Υ.Γ μετά απο μια κλήση μου στο 100 (με απόκρυψη)γιατί κάποιος είχε κλείσει το δρόμο, με παίρνει "πίσω" το 100 και μου λέει σε ποια οδό μου είπατε;

Γενικό συμπέρασμα δικό μου. Σίγουρα σπάει η απόκρυψη μετά ίσως προσθέτοντας κάποιο κωδικό-εντολή οπως είναι η αναμονή (*43#) πολλά βράδια κάθομαι και το ψάχνω... τώρα έχω βρει έναν κωδικό *#77# πατήστε να δείτε εμένα μου γράφει "αποστολή του αριθμού μου με απάντηση" τι ακριβώς εννοεί δεν ξέρω...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω κατα πόσο βοηθάω γιατί ο φίλος αναφέρετε μόνο στην Cosmote, όσο αφορά στον ΟΤΕ όμως και στο 13888 μιλάω μόνο για σταθέρο ακόμα και απόρρητο να το έχεις άμα παίρνεις το 13888 το βλέπουν! συγκεκριμένα πριν κάποια χρόνια και ένω ήταν απόρρητο το τηλέφωνο του σπιτιού μου μου λέει ο υπάλληλος... για το 2ΧΧΧΧΧΧΧΧΧ θέλετε; και έπαθα πλάκα! για να τσεκάρω όμως ξανά ξαναπαίρνω και το σηκώνει ένας άλλος, και μου λέει πείτε μου το νούμερο σας, και λέω αφού το βλέπετε, και μου λέει όχι με πέρνετε με απόκρυψη. Λες και το κρατάνε μυστικό ποιά ότι το βλέπουνε.

Υ.Γ μετά απο μια κλήση μου στο 100 (με απόκρυψη)γιατί κάποιος είχε κλείσει το δρόμο, με παίρνει "πίσω" το 100 και μου λέει σε ποια οδό μου είπατε;

Γενικό συμπέρασμα δικό μου. Σίγουρα σπάει η απόκρυψη μετά ίσως προσθέτοντας κάποιο κωδικό-εντολή οπως είναι η αναμονή (*43#) πολλά βράδια κάθομαι και το ψάχνω... τώρα έχω βρει έναν κωδικό *#77# πατήστε να δείτε εμένα μου γράφει "αποστολή του αριθμού μου με απάντηση" τι ακριβώς εννοεί δεν ξέρω...

 

Ο αριθμός σου όπως είπαμε δεν εξαφανίζεται με την απόκρυψη... Απλά επιλέγεις να μην εμφανίζεται όταν καλείς άλλους συνδρομητές.

 

Προφανώς και υπάρχει και είναι ορατός σε όλους που θα σου παράσχουν εξυπηρέτηση πελατών ή στις υπηρεσίες ασφαλείας όπως το 100.

 

Ο,τι κωδικό και να βάλεις, σε κανένα κινητό δεν θα μπορέσεις να δεις έναν αριθμό που σε καλεί με απόκρυψη. Πολυ απλά κάτι ο αριθμός αυτός ποτέ δεν φτάνει στο απέναντι κινητο.

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

Γειας σας!Ειμαι νεο μελος και θα ηθελα να κανω μια ερωτηση,αν μπορει η ξερει καποιος να μου απαντησει.

Αν καποιος για ενα διαστημα δουλεψε στην cosmote ως αντιπροσωπος ,ως υπαλληλος μπορει να εχει την δυνατοτητα να βλεπει στον αριθμο του ποιος τον καλει ακομα και με αποκρυψη?Υπαρχει αρση απορρητου με καποιο τροπο της αποκρυψης στους υπαλληλους της cosmote?Kαι κατι ακομη υπαρχει προγραμμα που μπορεις να το εγκατηαστησεις στο κινητο και να βλεπεις ποιος σε παιρνει με αποκρυψη?

Καποιος γνωστος μου ειπε αυτα τα πραγματα και με εβαλε σε σκεψεις αν και πιστευω οτι δεν ισχυει κατι τετοιο θα ηθελα την απαντηση σας οσοι-οσες γνωριζετε.Ευχαριστω εκ των προτερων!!:)

 

Καλησπέρα και από εμένα. Να σε ενημερώσω πως υπάρχει δυνατότητα να ενημερωθείς ποιος σε καλεί με απόκρυψη και ποιο συγκεκριμένα στην Cosmote μπορείς να βρεις πληροφορίες εδώ --> http://cosmote.gr/cosmoportal/page/T06/section/CustomerSupports

...:::Joe:::...
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Καλησπέρα και από εμένα. Να σε ενημερώσω πως υπάρχει δυνατότητα να ενημερωθείς ποιος σε καλεί με απόκρυψη και ποιο συγκεκριμένα στην Cosmote μπορείς να βρεις πληροφορίες εδώ --> http://cosmote.gr/cosmoportal/page/T06/section/CustomerSupports

 

δεν λεει τιποτα στο link

Link to comment
Share on other sites

δεν λεει τιποτα στο link

 

Αυτό τότε που το λέει?

 

<<Δέχομαι συχνά κλήσεις με απόκρυψη αριθμού που με παρενοχλούν. Τι μπορώ να κάνω;

 

Αν δέχεσαι σοβαρή ενόχληση από κλήσεις με απόκρυψη αριθμού, τότε μπορείς να ενεργοποιήσεις την Υπηρεσία Εντοπισμού Κακόβουλων Κλήσεων. Με την Υπηρεσία, σου δίνεται η δυνατότητα να ενημερωθείς με έντυπη λίστα, για όλες τις εισερχόμενες κλήσεις σου (αριθμός καλούντα) για το διάστημα το οποίο ήταν ενεργή η υπηρεσία.

 

Ενεργοποιώντας την Υπηρεσία Εντοπισμού Κακόβουλων Κλήσεων, οι συνδρομητές που σε καλούν με απόκρυψη αριθμού:

 

θα ακούν ειδικό ηχητικό μήνυμα, που θα αναφέρει ότι ο συνδρομητής που καλούν θα ενημερωθεί για τον αριθμό και τα στοιχεία της εισερχόμενης κλήσης

αν τερματίσουν την κλήση κατά τη διάρκεια του ηχητικού μηνύματος, το κινητό σου δεν θα χτυπήσει ούτε θα ενημερωθείς για τον αριθμό του καλούντα.>>

 

Μάλλον δεν μπήκες στον κόπο να ψάξεις καν!!!

...:::Joe:::...
Link to comment
Share on other sites

Αυτη η υπηρεσια ειναι δωρεαν ?? και για ποσες μερες περιπου γινεται εντοπισμος απο αριθμους οπου παιρνουν με αποκρυψη ?
Link to comment
Share on other sites

Αυτη η υπηρεσια ειναι δωρεαν ?? και για ποσες μερες περιπου γινεται εντοπισμος απο αριθμους οπου παιρνουν με αποκρυψη ?

 

Σχεδόν καμία υπηρεσία δεν είναι δωρεάν σε καμία εταιρία! Η χρέωση είναι 5,17€ και η διάρκειά της υπηρεσίας είναι 15 ημέρες!

...:::Joe:::...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Όποιος αντιμετωπίζει πρόβλημα εισερχόμενων κλήσεων με απόκρυψη μπορεί να ενεργοποιήσει την σχετικά νέα υπηρεσία απόρριψης εισερχόμενων κλήσεων με απόκρυψη. Δεν χρεώνεται και ενεργοποιείται με κλήση στην εξυπηρέτηση πελατών. Και μόνο τις "προσφορές" τις οποίες θέλουν να σου προσφέρουν με κλήση με απόκρυψη να γλυτώσεις, αξίζει !!!

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...