Jump to content

Samsung Galaxy Αce 2 (I8160)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η διαδικασία που του λες είναι γιαJB.

Ζητάει να βάλει GB όχι JB.

 

Θα βάλεις στο odin το αρχείο tar στην θέση pda.Το αρχείο dll δεν σε ενδιαφέρει.

...λεω να περασω την JB...

JB λέει βρε παιδιά...

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα παιδιά. Θα ήθελα να κάνω και εγώ μια ερώτηση σχετικά με το firmware του κινητού. Tο κινητό το αγόρασα στις 14 αυγούστου από το πλαίσιο και με την πρώτη ενεργοποίηση της συσκευής πέρασα και την official JB MF1 μέσω του KIES. Φυσιολογικά είχα όπως όλοι τα ίδια προβλήματα μικρότερη ραμ, μικρότερη διάρκεια μπαταρίας κλπ. Το κινητό δεν θέλω να το κάνω ροοτ για αυτό θέλω να ρωτήσω υπάρχει τρόπος να περάσω το τελευταίο update firmware που υπάρχει σε MG2 πχ το σερβικό χωρίς να χάσω την εγγύηση?και αν ναι πως θα το κάνω?μέσω ODDIN?αν το κάνω θα πρέπει να κάνω back up όλα τα αρχεία και τα προγράματα και επίσης θα δω διάφορα ή καλύτερα να περιμένω την official ελληνική MG2?
Link to comment
Share on other sites

Official Ελληνικη MG2 ειναι δεδομενο οτι θα βγει??

 

Δεν υπάρχει και δεν θα υπάρξει ελληνικη MG2....η ελληνικη official. ..είναι mf1... που έχει ήδη βγει

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει και δεν θα υπάρξει ελληνικη MG2....η ελληνικη official. ..είναι mf1... που έχει ήδη βγει

 

Μπορεί να υπάρξει αναβάθμιση...

Link to comment
Share on other sites

Ξέρουμε τι βασικές διαφορές έχει η MG2 από την MF1 ?

(Χοντρικά, όχι λεπτομέρειες)

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

- Βάλε Odin 3.07

 

Με βάση αυτά που έκανα εγώ και πήγε ρολόι, κάνεις τα παρακάτω.

 

1. Wipe Data+Cache

2. Βάζεις την ΜΒ4 ΜΕ Re-Partition

3. Wipe Data+Cache

4. Βάζεις την MF1 ΧΩΡΙΣ Re-Partition

5. Wipe Data+Cache

6. Έτοιμος με 625ΜΒ RAM για να ξαναστήσεις τις εφαρμογές σου

 

Άμα τώρα πχ δεις ότι σου προέκυψε Κορεάτικη version και μετά δε στη βλέπει το ΚΙΕΣ,

Τρέξε το Galaxy S/S2/S3 CSC (από το market) και βάλε EUR (αυτό το έπαθα)

 

Επίσης:

- Κατά τη διαδικασία έχε κλειστό το antivirus.

- MH βάλεις το κινητό σε USB πόρτα από HUB κατά τη διαδικασία, αλλά σε απευθείας USB

 

wipe data+cashe γινεται με το πατημα των τριων κουμπιων ταυτοχρονα? επισης στο odin στα πεδια δεξια μονο στο pda βαζω κατι ή τα βαζει το προγραμμα μονο του?

ευχαριστω για την βοηθεια!

Link to comment
Share on other sites

εγω εβαλα 2.3.6!απλα.....αλλο τηλεφωνο!εγινε διπυρηνο επιτελους:lol:αφησα αυτην την σερβικη η οτι τελος παντων ειναι!υπαρχει καποια καλυτερη σε 2.3.6 η το αφηνω?
Link to comment
Share on other sites

παιδια βοηθεια, στο odin προσπαθω να βαλω την mb4 αλλα δεν μπορω να βγαλω ακρη τι να βαλω που. bootloader,pda,phone,csc και ποια αρχεια. η mb4 εχει 2 φακελους CODE_I8160XXMB4 και CSC_OXA_I8160OXAMB4 ο πρωτος εχει πολλα αρχεια ο δευτερος 2.εχω κολλησει κ δεν ξερω πως να προχωρησω
Link to comment
Share on other sites

http://i963.photobucket.com/albums/ae118/johni41/odin/odin_zps5d8ee01b.png

 

εβαλα στο pda kai csc αλλα μου βγαζει σφαλμα.το τηλεφωνο το εχω συνδεσει με usb της μητρικης

 

http://i963.photobucket.com/albums/ae118/johni41/odin/odin2_zps745cadab.png

σκετο το pda μενει στη συνδεση...

Edited by johni41
Link to comment
Share on other sites

Γιατί θέλεις να βάλεις την ΜΒ4;

Αφού για την αύξηση της μνήμης υπάρχει πολύ πιο απλός τρόπος, χωρίς να ξαναφλασάρεις ολόκληρη την ρομ.

Link to comment
Share on other sites

Αν βάλω την Σερβική ΜG2, που είναι και η πιο καινούρια που έχει βγει, με odin θα χάσω την εγγύηση η' όχι? Τουλάχιστον να το δικομάσω και αν δω διαφορά να σας ενημερώσω. Απλά επειδή δεν το έχω ξανακάνει και γενίκα θα είναι η πρώτη φορά που θα «επέμβω» στο λειτουργικό του κινητού να μην το «κάψω» και τρέχω μετά. Edited by avades_vico
Link to comment
Share on other sites

Αν βάλω την Σερβική ΜG2, που είναι και η πιο καινούρια που έχει βγει, με odin θα χάσω την εγγύηση η' όχι? Τουλάχιστον να το δικομάσω και αν δω διαφορά να σας ενημερώσω. Απλά επειδή δεν το έχω ξανακάνει και γενίκα θα είναι η πρώτη φορά που θα «επέμβω» στο λειτουργικό του κινητού να μην το «κάψω» και τρέχω μετά.

 

Δεν θα έχεις εγγύηση μέχρι να περάσεις ξανά αυτήν που έχεις.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί θέλεις να βάλεις την ΜΒ4;

Αφού για την αύξηση της μνήμης υπάρχει πολύ πιο απλός τρόπος, χωρίς να ξαναφλασάρεις ολόκληρη την ρομ.

 

 

τελικα μπηκαν και οι 2 και εχω 624ραμ.απλα δεν πατησα το repartition γιατι δεν ξεκηνουσε η διαδικασια με τιποτα.μολις το εβγαλα εγιναν ολα μπαμμπαμ.

οδηγο για ρουτ που βρησκω? εχετε δοκημασει αυτον εδω τον γρηγορο τροπο? http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2139263

Edited by johni41
Link to comment
Share on other sites

οδηγο για ρουτ που βρησκω? εχετε δοκημασει αυτον εδω τον γρηγορο τροπο? http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2139263

Αυτό το link που δίνεις έχω χρησιμοποιήσει κι εγώ και παίζει μια χαρά....

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

το εκανα!

τωρα με το greenify μπορω και διαγραφω αχρηστα πραγματα για να ελαφρυνει το κινητο ή με αλλο προγραμμα?

bloatware ειναι οι αχρηστες?βρηκα κ μια λιστα απο αυτες στο xda.

Link to comment
Share on other sites

το εκανα!

τωρα με το greenify μπορω και διαγραφω αχρηστα πραγματα για να ελαφρυνει το κινητο ή με αλλο προγραμμα?

bloatware ειναι οι αχρηστες?βρηκα κ μια λιστα απο αυτες στο xda.

 

Με το titanium απεγκαθιστάς εντελώς τις βλακείες που έχει από τη μάνα του και δεν πρόκειται να χρειαστείς ποτέ,

και με το greenify παγώνεις όλα τα υπόλοιπα

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

καλημερα και παλι!

ποιο προγραμμα χρησιμοποιητε για να γινεται εγκατασταση των εφαρμογων στην sd?το navigon που επιανε ολη την εσωτερικη μνημη!

Link to comment
Share on other sites

το navigon που επιανε ολη την εσωτερικη μνημη!

 

Για το navigon στο ACE 2 της γυναικας μου εκανα το εξης και δουλεψε κανονικα.

 

1) Εγκατασταση ολης της εφαρμογης + τους χαρτες στο folder navigon της εσωτερικης μνημης.

2) Αντιγραφη του folder navigon απο την μνημη του τηλεφωνου στην SD.

3) Διαγραφη του απο την μνημη τηλεφωνου.

4) Απεγκατασταση και επαναεγκατασταση της εφαρμογης (χωρις να σβησουμε το folder)

 

Πλεον το βλεπει απο την SD.

Link to comment
Share on other sites

σ'ευχαριστω φιλε μου!

αλλα για τις υπολοιπες εφαρμογες?

 

edit: περασα αυτο εδω http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2267103&highlight=external+sd οπου αλλαζει την εξωτερικη με την εσωτερικη. υπαρχει κατι καλλυτερο?

Edited by johni41
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καποιος που γνωριζει τα παντα για το ROOT, τι αρχεια πρεπει να κατεβασουμε, τι να κανουμε για να τα περασουμε, ποση ram εχουμε μετα κλπ ας γραψει μια εκτενη περιγραφη γιατι οι σελιδες ειναι απειρες και δεν ειναι ευκολο να τα βρεις ολα.

Μπορει να προστεθει στο αρχικο ποστ οπως εχει γινει σε καποια αλλα κινητα!

Επισης, το root επηρρεαζει την εγγυηση του κινητου ή υπαρχει τροπος να κανεις επαναφορα του κινητού όπως αγοράστηκε;

Τέλος, για να επιστρεψεις απο jellybean σε gingerbread που ειναι και το εργοστασιακό τι διαδιακασία χρειάζεται;

Αναμένω μια ολοκληρωμένη απάντηση, ξερω ο,τι ζηταω πολλά αλλά νομιζω απασχολούν πολλούς αυτα τα ερωτήματα.

Ευχαριστω!

Edited by Treleas
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καποιος που γνωριζει τα παντα για το ROOT, τι αρχεια πρεπει να κατεβασουμε, τι να κανουμε για να τα περασουμε,

Λεπτομερείς οδηγίες (και αρχεία) εδώ: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2139263

 

ποση ram εχουμε μετα

Το πόση ram έχουμε μετά είναι άσχετο με το ρουτ.

Το πόση RAM έχεις εξαρτάται από το ποιό firmware έχει το κινητό σου.

 

Επισης, το root επηρρεαζει την εγγυηση του κινητου ή υπαρχει τροπος να κανεις επαναφορα του κινητού όπως αγοράστηκε;
Αν κάνεις ρούτ χάνεις την εγγύηση,

αλλά το ίδιο το πρόγραμμα του Superuser έχει επιλογή full unroot που τα επαναφέρει όλα όπως πριν.

 

Τέλος, για να επιστρεψεις απο jellybean σε gingerbread που ειναι και το εργοστασιακό τι διαδιακασία χρειάζεται;

Η τελευταία επίσημη πλέον είναι η Jellybean και όχι η Gingerbread (αν λέγοντας εργοστασιακό εννοείς την επίσημη)
May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Αce 2 (I8160)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...