Jump to content

Samsung Galaxy Αce 2 (I8160)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτο το notification area, εννοειται ότι ειναι πιο χρηστικό από ο,τι με Gingerbread.

Ωστόσο, δεν γίνεται να μην εχει διακοπτη για "προφιλ πτησης" ή για WiFi hotspot. Και δεν γινεται να μην σου επιτρεπει να παραμετροποιεις τους διακοπτες αυτούς. Κανονικά το μενου κάτω από το"εμφανιση" (display) σου δίνει την δυνατοτητα να αλλαξεις αυτα τα toggles (το εχω δει στο internet σε αλλα κινητα. Στο τηλέφωνο μας όμως όχι, κατι που μου λεει ότι έκαναν "περικοπές" στο λογισμικό που μας έβαλαν. Ουτε το ποσοστο φωτεινότητας φαίνεται, αν και το τελευταίο είναι ψιλοαχρηστο.

Οσο για τα lags: κανει 1-2 δευτερόλεπτα για να μου εμφανισει τις επαφες. Ελεος. Τις επαφες. Δεν του είπα να φορτώσει κανενα απαιτητικο παιχνίδι. Το 2013 δεν μπορεις να μην εμφανιζεις τις επαφες stat. Τι να λεμε τωρα.

Και τελος, μόλις 4 ωρες μετα από πληρη φόρτιση, η μπαταρια τωρα είναι στο 86% κατι που με τιποτα δεν συνεβαινε πριν. Σε λίγο θα θέλω φόρτιση πάλι!

 

Για "προφιλ πτησης" κρατα πατημενο το power button και θα το δεις!

Οσο για την καθυστερηση στις επαφες και στα μηνυματα ,εγω βρηκα λυση με τον Nova Launcher.Αρκετα πιο γρηγορος και πολυ ευχρηστος!

Το ποσοστο φωτεινοτητας ρυθμιζεται αμεσως απο την Notification Area.Υπαρχει μπαρα ρυθμισης ακριβως κατω απο τους διακοπτες.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Για "προφιλ πτησης" κρατα πατημενο το power button και θα το δεις!

Οσο για την καθυστερηση στις επαφες και στα μηνυματα ,εγω βρηκα λυση με τον Nova Launcher.Αρκετα πιο γρηγορος και πολυ ευχρηστος!

Το ποσοστο φωτεινοτητας ρυθμιζεται αμεσως απο την Notification Area.Υπαρχει μπαρα ρυθμισης ακριβως κατω απο τους διακοπτες.

 

Ναι ρε παιδια. Δικιο εχετε, αλλά το γνωρίζω αυτό. Αυτο το παρατεταμένο power button το ξέρω από την εποχή της... Νόκιας (sic)! Θεωρώ ομως πιο εύχρηστο να ήταν στην notification area. Γι αυτό χρησιμοποιω την εφαρμογη notification toggle, για να εχω και αλλους διακοπτες.

Το ξερω επισης ότι η φωτεινότητα της συσκευής ρυθμίζεται από την μπαρα. Εγώ απλά είπα ότι δεν αναγράφετραι το ποσοστο (56%, 60% 78% κλπ). Αχρηστο είναι φυσικά να αναγραφεται αφού έχυ,με οπτικοποιηση με την μπαρα, αλλά άλλες συσκευές το έχουν και απλά είπα ότι "εκοψαν" οι κυριοι της Samsung καποια πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

Δυσκολευτηκα και αργησα να κανω την αναβαθμιση σε MB1 μεσω kies αφου πρωτα ειχα κανει επαναφορα και wipe data αλλα τελικα ενταξει.

 

Οι πρωτες εντυπωσεις ειναι οτι το κινητο ειναι σαφως πιο αργο απο πριν αλλα δεν μου εχει κολησει καθολου, η διαθεσιμη RAM ειναι απο 50-80 mb, απο εμφανιση η JB δεν με ενθουσιασε, η κυλιση με τις καρτελες ενω το φοντο ειναι σταθερο δεν ηταν τιποτα ιδιαιτερο και μπορω να πω οτι δεν μου αρεσει, οπως δεν μου αρεσουν τα πεντε κατω πληκτρα που ηδη τα εκανα τεσσερα, το μονο που εχω ξεχωρισει σαν χρησιμο ειναι οτι μπορεις να μεγαλωσεις την γραμματοσειρα και την εφαρμογη στο ραδιο που αποθηκευει 6 σταθμους αντι τεσσερεις.

Για καταναλωση μπαταριας δεν ξερω ακριβως αλλα με JB δειχνει να εχει σαφως μικροτερη διαρκεια.

Η ποιοτητα στην κληση δειχνει να ειναι ιδια αλλα το σημα νομιζω οτι εχει μια μικρη διαφορα προς το καλυτερο.

 

Γνωμη μου οτι το κινητο δειχνει να ειναι ιδανικα στημενο πανω στην GB και νομιζω οτι αυτο ειναι που το εκανε πετυχημενο, θα ηταν πολυ χαζο να πιστευουμε οτι με την αναβαθμιση θα γινοταν καλυτερο αφηνοντας πισω πιο συγχρονα και ακριβα κινητα μετα απο ενα χρονο κυκλοφοριας, το οτι μας εδωσαν την JB νομιζω οτι απλα μας εκαναν την χαρη για να δειξουν οτι υποστηριζουν το κινητο ενω στην ουσια σου ανοιγουν την ορεξη και σε πανε ενα βημα πιο κοντα στην αλλαγη του με κατι πιο συγχρονο πιο γρηγορο πιο ακριβο κλπ.

 

Αν συνεχισει να μην κολλαει (δεν το φορτωνω σχεδον καθολου) και μπορεσω να συνηθισω αυτη την νοθρωτητα στην λειτουργια του θα το αφησω ετσι αν οχι τοτε επιστροφη σε GB αν και η τελικη αποφαση θα κριθει απο το ποσο της επιδοτησης σε ενα μηνα.

Edited by p_george
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, χρειάζομαι τα φώτα σας.

Χρησιμοποιώ πολύ το Navigon στο κινητό για πλοήγηση. Όταν ήμουν στην GB δεν είχα κανένα πρόβλημα.

Τώρα, στην JB δεν βλέπει τους χάρτες όταν είναι στην εξωτερική κάρτα. Εσωτερικά τους είδε κανονικά, αλλά δεν συμφέρει καθόλου (>600mb).

Υπάρχει τρόπος να το κάνω να το δει από την εξωτερική κάρτα?

Από ότι κατάλαβα, το θέμα είναι ότι η εσωτερική μνήμη είναι προ-ονομασμένη σε sdcard0

Link to comment
Share on other sites

Για την φωτεινότητα έβαλα την εφαρμογή Lux, την ρύθμισα να διαβάζει στο άναμμα της οθόνης από την εμπρόσθια κάμερα, έβαλα τις δικές μου τιμές για ελάχιστη φωτεινότητα και "τέλος".

 

Μάγος88, Αν κάνεις την εφαρμογή Navigon "move to SD" δεν στην περνάει στην εξωτερική κάρτα μαζί με τους χάρτες;

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια...

Υσστερα απο wipe data/ factory περασα απο CWM τα σετινκς μου . Ελα ομως που το backup ηταν απο GB και οχι JB. Το αποτελεσμα ειναι να μην μπαινει το κινητο στο λειτουργικο , μαυρη οθονη. μου εβγαλε και ενα error καπως Ε: error cannot find path (/efs) καπως ετσι. Με λιγα λογια εμεινα χωρις κιν...δοκιμασα διαφορα μεσα απο CWM εκανα και repartition στην sd (δε ξερω γιατι απλα το πατησα μηπως και :p). τζιφος...οποιος μπορει ας μου πει παρακαλω γτ...ΤΑ ΕΚΑΝΑ ΜΑΝΤΑΡΑ.....

Link to comment
Share on other sites

Βασικά έχω την εντύπωση ότι δεν βλέπει καν την εξωτερική κάρτα για αποθήκευση! (έχω 32GB)

Όταν επιλέγω μεταφορά στο τηλέφωνο, μεταφέρει τις εφαρμογές στη "μνήμη συσκευής".

Όταν επιλέγω μεταφορά στην κάρτα SD, τις μεταφέρει στη "συσκευή αποθήκευσης USB".

Την External SD δεν την βλέπω να την έχει σαν επιλογή

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κι απο μενα! Εκανα κ γω την αναβαθμιση προχτες μεσω kies με την mf1 και δεν ειμαι ευχαριστημενος...διαβασα πιο πανω οτι αμα περασεις πρωτα την mb4 και μετα την mf1 τοτε ολα θα ειναι οκ (με τη ram)....κατεβασα λοιπον την mb4 στον υπολογιστη μου...αλλα καθοτι ειμαι αρχαριος δε ξερω πως να την περασω!!! Αν μπορειτε βοηθηστε με! Ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κι απο μενα! Εκανα κ γω την αναβαθμιση προχτες μεσω kies με την mf1 και δεν ειμαι ευχαριστημενος...διαβασα πιο πανω οτι αμα περασεις πρωτα την mb4 και μετα την mf1 τοτε ολα θα ειναι οκ (με τη ram)....κατεβασα λοιπον την mb4 στον υπολογιστη μου...αλλα καθοτι ειμαι αρχαριος δε ξερω πως να την περασω!!! Αν μπορειτε βοηθηστε με! Ευχαριστω.

 

Δες το παρακάτω εγώ έτσι το έκανα

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2139448

Cubot Dinosaur
Link to comment
Share on other sites

Δες το παρακάτω εγώ έτσι το έκανα

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2139448

 

Κι εγώ αυτό το link ακολούθησα και πήγαν όλα καλά... ;)

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Να οργανωθούμε λίγο: όπως ελεγε το παλιο ανεκδοτο)

Εκανα και εγώ την εξυπναδα να παρω (μεσω Kies) την MF1 ενω ειχα Gingerbread και τωρα εχω τα γνωστα με την 482MB RAM.

Κατεβασα λοιπον την MB4.

Την περνάω τώρα "πάνω από την MF1" με odin και μετά παλι με odin ξαναπερναω την MF1; Partition και Repartition δεν ξερω τι σημαίνει. Εχει κανεις κανα link με οδηγίες; Που χρειαζετι αυτο?

Και καλα, αυτοί οι "ξερόλες" τις Samsung γιατι δεν μας εδωσαν αυτην την οδηγία από πριν και γιατι δεν τα είχαν όλα αυτα "ετοιμα" στο Kies και μας έκαναν το κινητό "ανάπηρο" με 70MB ελευθερη RAM; Για να πουλήσουν κανα καινουργιο;

Link to comment
Share on other sites

Βασικά έχω την εντύπωση ότι δεν βλέπει καν την εξωτερική κάρτα για αποθήκευση! (έχω 32GB)

Όταν επιλέγω μεταφορά στο τηλέφωνο, μεταφέρει τις εφαρμογές στη "μνήμη συσκευής".

Όταν επιλέγω μεταφορά στην κάρτα SD, τις μεταφέρει στη "συσκευή αποθήκευσης USB".

Την External SD δεν την βλέπω να την έχει σαν επιλογή

 

Αυτο ειναι bug για να διορθωθει πρεπει να αντικαταστησεις ενα αρχειο void.stab περισσοτερες πληροφοριες στο XDA

LeEco Lemax 2 X820
Link to comment
Share on other sites

Να οργανωθούμε λίγο: όπως ελεγε το παλιο ανεκδοτο)

Εκανα και εγώ την εξυπναδα να παρω (μεσω Kies) την MF1 ενω ειχα Gingerbread και τωρα εχω τα γνωστα με την 482MB RAM.

Κατεβασα λοιπον την MB4.

Την περνάω τώρα "πάνω από την MF1" με odin και μετά παλι με odin ξαναπερναω την MF1; Partition και Repartition δεν ξερω τι σημαίνει. Εχει κανεις κανα link με οδηγίες; Που χρειαζετι αυτο?

Και καλα, αυτοί οι "ξερόλες" τις Samsung γιατι δεν μας εδωσαν αυτην την οδηγία από πριν και γιατι δεν τα είχαν όλα αυτα "ετοιμα" στο Kies και μας έκαναν το κινητό "ανάπηρο" με 70MB ελευθερη RAM; Για να πουλήσουν κανα καινουργιο;

Φίλε Nikos,

Με βάση αυτά που έκανα εγώ και πήγε ρολόι, κάνεις τα παρακάτω.

 

1. Wipe Data+Cache

2. Βάζεις την ΜΒ4 ΜΕ Re-Partition

3. Wipe Data+Cache

4. Βάζεις την MF1 ΧΩΡΙΣ Re-Partition

5. Wipe Data+Cache

6. Έτοιμος με 625ΜΒ RAM για να ξαναστήσεις τις εφαρμογές σου

 

Άμα τώρα πχ δεις ότι σου προέκυψε Κορεάτικη version και μετά δε στη βλέπει το ΚΙΕΣ,

Τρέξε το Galaxy S/S2/S3 CSC (από το market) και βάλε EUR (αυτό το έπαθα)

 

Επίσης:

- Κατά τη διαδικασία έχε κλειστό το antivirus.

- MH βάλεις το κινητό σε USB πόρτα από HUB κατά τη διαδικασία, αλλά σε απευθείας USB

Edited by Yoda
May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Nikos,

Με βάση αυτά που έκανα εγώ και πήγε ρολόι, κάνεις τα παρακάτω.

 

1. Wipe Data+Cache

2. Βάζεις την ΜΒ4 ΜΕ Re-Partition

3. Wipe Data+Cache

4. Βάζεις την MF1 ΧΩΡΙΣ Re-Partition

5. Wipe Data+Cache

6. Έτοιμος με 625ΜΒ RAM για να ξαναστήσεις τις εφαρμογές σου

 

Άμα τώρα πχ δεις ότι σου προέκυψε Κορεάτικη version και μετά δε στη βλέπει το ΚΙΕΣ,

Τρέξε το Galaxy S / S2 / S3 CSC και βάλε EUR (αυτό το έπαθα)

 

Κατ αρχην πως κανω wipe Data+Cache;

Πως κανω Re-Partition?

Τι ειναι το Galaxy S / S2 / S3 CSC?

Με 625 MB RAM παει "σφαιρα"?

 

Είμαι εντελως ασχετος σορι

Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχην πως κανω wipe Data+Cache;

Πως κανω Re-Partition?

Τι ειναι το Galaxy S / S2 / S3 CSC?

Με 625 MB RAM παει "σφαιρα"?

 

Είμαι εντελως ασχετος σορι

 

Για οδηγίες δείτε εδώ

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2139448

Cubot Dinosaur
Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχην πως κανω wipe Data+Cache;

Με το κινητό σβηστό, το ανάβεις πατώντας ταυτόχρονα τα κουμπιά VolumeUp+Home+Power

Τα κρατάς πατημένα. Σου εμφανίζεται ένα μενού που μία επιλογή του είναι WipeData

Πως κανω Re-Partition?

Τσεκάρεις το κουτάκι Re-Partition στο odin και το κάνει αυτό.

Τι ειναι το Galaxy S / S2 / S3 CSC?

Πρόγραμμα με το οποίο μπορείς να αλλάζεις τον κωδικό που δείχνει τη χώρα προέλευσης του κινητού σου.

Είμαι εντελως ασχετος σορι

Κι εγώ ρωτώντας τα βρήκα

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστω πολύ για τις οδηγίες.

Θα προσπαθησω να το πετυχω.

Το ερωτημα ειναι γιατι το τηλέφωνο να λειτουργεί καλύτερα με τη χρηση της MB4, που αν καταλαβα καλα δεν είναι επίσημη version.

 

ΟΚ κατεβασα την MB4.

Κανω extract σε ολα τα rar files? (δηλαδη και στα "εσωτερικα" CODE, CSC) η μονο στο main file?

Edited by Nikos1972
Link to comment
Share on other sites

Το ερωτημα ειναι γιατι το τηλέφωνο να λειτουργεί καλύτερα με τη χρηση της MB4, που αν καταλαβα καλα δεν είναι επίσημη version.

Δεν λειτουργεί καλύτερα με την ΜΒ4 (που δεν είναι επίσημη).

Λειτουργεί καλύτερα με την MF1 (που είναι επίσημη) και που θα περάσεις μετά πάνω από την ΜΒ4.

Η ΜΒ4 είναι ενδιάμεσο στάδιο για την ΜF1.

;)

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Αφου περασω τη MB4, μπορω να περασω την MF1 από Kies?

Αν οχι, πρεπει να την κατεβασω.

Το link ειναι σωστο για την MF1?

 

http://hotfile.com/dl/229985194/177bab3/I8160XXMF1_I8160OXXMF1_DBT.zip.html

 

Οταν κανω unzip βρίσκω μόνο ενα πολυ μεγαλο md5 αρχειο

 

Αν δεν ειναι σωστό, εχετε κανενα link για την MF1?

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Αφου περασω τη MB4, μπορω να περασω την MF1 από Kies?

Αν οχι, πρεπει να την κατεβασω.

Το link ειναι σωστο για την MF1?

 

http://hotfile.com/dl/229985194/177bab3/I8160XXMF1_I8160OXXMF1_DBT.zip.html

 

Οταν κανω unzip βρίσκω μόνο ενα πολυ μεγαλο md5 αρχειο

 

Αν δεν ειναι σωστό, εχετε κανενα link για την MF1?

 

Ευχαριστω

 

http://www.hotfile.com/dl/235547061/e881b3d/I8160XXMF1_I8160OXXMF1_EUR.zip.html

Αυτο ειναι για την Ελλαδα(EUR).

 

---

Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση,το κινητο παει σφαιρα ή θα χρειαστουμε κανα memory optimizer και task killer?

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση,το κινητο παει σφαιρα ή θα χρειαστουμε κανα memory optimizer και task killer?

Δεύτερη μέρα σήμερα που έχω MF1,

η μπαταρία καλά, η ταχύτητα πολύ καλή, αλλά με το που ανάβει έχει μόνο 100Μ ελεύθερη μνήμη.

Και έχω ήδη απεγκαταστήσει μέσω titanium ΟΛΑ τα προγράμματα που δεν επρόκειτο να χρησιμοποιήσω ποτε

(Music Hub, Game Hub, Google Music, Books, Google maps κλπ)

Αν έχει κανείς καμιά ιδέα για το θέμα της μνήμης ας την πει...

 

Χρησιμοποιοντας την PRO εκδοση του Greenify 2 screenshots με το θεμα της RAM και το τι κανει το Greenify

Εβαλα το greenify αλλά δεν είδα καμία διαφορά (όπως προείπα, προφανώς το χρησιμοποιώ λάθος)

Μήπως θα μπορούσες να μας δώσεις καμία λίστα με το τι πάγωσες (με ασφάλεια) με το greenify κι έριξες τη μνήμη τόσο χαμηλά?

Edited by Yoda
May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Αce 2 (I8160)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...