Jump to content

Ly-F1 tablet


firiel
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το πήρα από ebay. Ο πωλητής δεν έχει ιδέα τι πουλάει και δε μιλάει καλά αγγλικά. Μου στέλνει firmware αβέρτα ακόμα και από άλλα tablets... Όλα παίζουν αλλά δε διορθώνουν το πρόβλημα.

Επικοινώνησα με τον τεχνικό από το εργοστάσιο που τα φτιάχνει... Αυτός μου απαντά στα κινέζικα(!) αλλά αυτό που κάνει είναι να μου στέλνει link για τα firmware που έχει στο site χωρίς να απαντά για το αν είναι HW ή SW πρόβλημα. Σήμερα μου έστειλε και την επόμενη έκδοση που θα βγάλει στο site. Παίζει όλο το market κανονικά αλλά δε μου φορτίζει. Φυσικά ούτε το πρόβλημα μου λύθηκε.

 

Παρατήρησα ότι το ένα tablet (το προβληματικό) στο πίσω μέρος έχει 4 εικόνες επιπλέον (RoHs Fc CCC CE) και το πλαστικό είναι ματ. Το άλλο δεν έχει αυτές τις εικόνες και το πλαστικό του είναι πολύ γυαλιστερό. Αρα μάλλον παίζει διαφορετική παρτίδα αν και όλες τις firmware τις παίζουν και τα 2 μια χαρά αν εξαιρέσουμε τα 2 προβλήματα.

 

Σκέφτομαι να του αλλάξω την κεραία αν δεν υπάρχει κάτι άλλο να κάνω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 91
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γυαλιστερό είναι το κανονικό, αν και έχω δει σε κάποιες φωτογραφίες να φαίνεται ματ το πλαστικό.

Πες του ότι έχεις δοκιμάσει τα πάντα και ότι προφανώς πρόκειται για hw πρόβλημα. Μακάρι να γίνεται να αλλάξεις την κεραία για το wifi.

Αν σου δώσει οδηγίες για το πως ανοίγει η συσκευή πες μας εδώ, θα με ενδιέφερε να μάθω.

 

Απ' ότι βλέπω έχει βγει έκδοση ly-f1 Advanced το οποίο διαθέτει ram 1gb!

Μάλιστα υπάρχει διαφορετική έκδοση firmware για 512mb και 1gb.

http://lyxfsz.com/cn/downs_view.htm?id=37

Δες μήπως το προβληματικό tablet διαθέτει 1gb ram, οπότε να δοκιμάσεις την αντίστοιχη έκδοση.

 

Θα δοκιμάσω τη νέα έκδοση firmware κάποια στιγμή.

Προς το παρόν είμαι με την Seby 8.04 η οποία διαθέτει φουλ μάρκετ και είναι αρκετά σταθερή.

http://www.pandawillforum.com/showthread.php?10155-Custom-ICS-4-0-3-version-0-5-3-Seby-Update-8-04-2012-full-market

Link to comment
Share on other sites

Με τον Κινέζο δε βγάζεις άκρη. Μου λέει να κάνω reset, να αλλάξω γλώσσα, να βγάλω το flight mode, να κάνω calibrate screen και άλλα πολλά άσχετα. Αν του πω ότι έχω κάνει τα πάντα μου λέει να μου στείλει νέα firmware η οποία φυσικά δεν κάνει τίποτα και σε κάποιες περιπτώσεις ήταν για άλλη ταμπλέτα. Το μόνο που κατάφερα είναι να μου δώσει 10$ πίσω και μία θήκη δώρο.

 

*********ΠΡΟΣΟΧΗ: Ανοίγετε την ταμπλέτα με δική σας ευθύνη. Δεν φέρω καμία ευθύνη αν προκληθεί κάποια βλάβη στη συσκευή ακολουθώντας τα παρακάτω. Ότι έκανα το έκανα πειραματικά σε συσκευή που είναι ήδη προβληματική και δε σημαίνει ότι θα παίξει 100% ή δε θα προκαλέσει ζημιά.***************

 

Εδώ και 6 ώρες πάλευα με την ταμπλέτα. Τις άνοιξα και τις 2. Είναι διαφορετικές μέσα. Η γυαλιστερή έχει 2 επιπλέον καλώδια LED + και - τα οποία δεν ξέρω που τα ενώνει και τι κάνουν. Έχει και διαφορετική κεραία. Καταλήγει σε σκληρό τσιπάκι, ενώ η δική μου σε πολύ λεπτό και μαλακό τσιπάκι. Το παράδοξο είναι ότι και στις δύο ταμπλέτες το WiFi και η γείωση είναι βραχυκυκλωμένα από την πλακέτα. Αυτό σημαίνει ότι δε χρειάζεται 1 διπλό καλώδιο όπως έχει (Wifi και γείωση), αρκεί ένα μόνο.

 

Δοκίμασα την κεραία του φίλου μου σε μένα αλλά δεν είδα διαφορά. Η κεραία μου στου φίλου μου ήταν απογοήτευση πράγμα που σημαίνει ότι μάλλον δεν έχω καλή κεραία. Τελικά ο καλύτερος συνδυασμός ήταν να βάλω 2 καλώδια (Wifi και γείωση) και να τα ενώσω με την κατάληξη της κεραίας (το πλαστικό τσιπάκι). Με απλά λόγια το ένα διπλό καλώδιο το έκανα 2 μονά. Ηταν καλώδια από χαλασμένο ηχείάκι που είχα. Είδα μικρή διαφορά στο σήμα προς το καλύτερο οπότε το αφήνω έτσι μέχρι να αγοράσω νέα κεραία και να ξαναδοκιμάσω. Τα τεστ πρέπει να γίνουν με και χωρίς καπάκι γιατί το καπάκι κόβει πολύ σήμα και η κατάληξη της κεραίας (τσιπάκι) βοηθά.

 

Τώρα όσον αφορά το άνοιγμα.

Δεν έχει βίδες αλλά πολλά κλιπάκια. Χρησημοποίησα ένα κατσαβίδι να βγει από το 1 κλιπάκι σε ένα τυχαίο σημείο στο πλάι και μετά με το καπάκι από ένα στυλό το πήγα γύρω γύρω ώστε να βγουν όλα τα κλίπ. Το μόνο που πρέπει να προσέξεις είναι το ηχειάκι μην τραβήξεις απότομα το καπάκι και κοπούν τα καλωδιάκια του. Μόλις βγει το καπάκι από όλα τα κλιπ, βγάζεις το ηχειάκι από το καπάκι και πλέον το καπάκι είναι ελεύθερο να το αφαιρέσεις. Τα πλαινά κουμπιά αφαιρούνται μαζί με το καπάκι. Δεν είναι κολημένα πουθενά.

 

Η κεραία αλλάζει πανεύκολα. Κεραία = Καλώδιο. Με ένα κολλητήρι βγάζεις το παλιό και βάζεις το καινούργιο (Wifi και γείωση) ή δύο νέα ή ακόμα και ένα σκέτο σε οποιαδήποτε από τα 2 σημεία μιας και είναι ήδη βραχυκυκλωμένα (το τσιπάκι στην άκρη βραχυκυκλωμένο είναι).

Κατά τις δοκιμές δεν έσβησα τη συσκευή. Δοκιμάζαμε καλώδια (1 μόνο του, 2 βραχυκυκλωμένα στην άκρη, 2 ξεχωριστά, με τσιπάκι στην άκρη ή χωρίς κλπ) και δε κάθε συνδυασμό κάναμε μερικά speedtest.

 

Το κουφό της όλης ιστορία ήταν με το δάχτυλο. Όταν έβαζα δάχτυλο (!) στις ενώσεις της κεραίας το WiFi τρελλαινόταν. Έπιανα φοβερή ταχύτητα. Όταν το έβαζα στην άκρη της κεραίας δεν έκανε τίποτα. Περίεργο αλλά έτσι έπιανε. Δοκίμασα να βάλω αλουμινόχαρτο γύρω από τις ενώσεις ή στην άκρη της κεραίας αλλά μόνο κακό έκανα μιας και το σήμα χανόταν. Δεν μπορεσα να σκεφτώ κάποιο υποκατάστατο του δαχτυλου που θα δυνάμωνε το σήμα. Αν κανείς γνωρίζει κάτι ας δώσει καμιά ιδέα.

 

Έχω και μερικές φώτο να κάνω upload αργότερα. Σόρυ για το πολύ πρόχειρο ποστ αλλά βιάζομαι. Αν κάποιος ενδιαφέρεται να μάθει κάτι πιο συγκεκριμένο, ευχαρίστως να απαντήσω.

 

Όσον αφορά την ICS η Seby δεν έχει full market. Έχει κάποιες εφαρμογές αλλά όχι πάρα πολλές Έχω ένα πολύ καλό patchaki που χρησιποποιεί το aurora fix αλλά στο ελάχιστο, aurora fix clean λέγεται (μόνο 2 xml αρχεία χρειάζονται απο το aurora fix για full market. Όλα τα άλλα δεν επηρεάζουν το market).

 

Τη νέα έκδοση μου την έχει στείλει ο Wu (ο developer) από εχθές μέσω QQ mail. Είδα ότι σήμερα την ανέβασε και στο site του. Έχει full μα τελείως full market αλλά με USB δε φορτίζει η μπαταρία με την καμία... Πρέπει να έχει τρελλή κατανάλωση. Δεν την έψαξα πολύ γιατί είχαμε το χειρουργείο... Από αύριο θα δω αν και νομίζω ότι η 2.3.4 είναι πολύ πιο σταθερή και γρήγορη.

Link to comment
Share on other sites

Κανονική επέμβαση του έκανες του tablet! :D

Κεραία που θα βρεις? Σου έχει πει ο τεχνικός αν μπορεί να στείλει εξαρτήματα?

Πιθανόν στο μέλλον να χρειαστεί να κάνω καμία αλλαγή μπαταρίας.

 

Όπως κρατάς το τάμπλετ, στο κάτω αριστερό σημείο της οθόνης, όταν πιέσεις λίγο το καπάκι από πίσω η οθόνη πιέζεται όπως φαίνεται και στο βίντεο:

Τί υπάρχει από πίσω σε εκείνο το σημείο?

 

Με την πατέντα που έκανες και είχες καλύτερο σήμα, διορθώθηκε μήπως και το πρόβλημα με την οθόνη?

 

Κοίταξες μήπως το "προβληματικό" τάμπλετ διαθέτει ram 1gb?

 

Σχετικά με την ics..

με την seby 8.04 ότι χρειάστηκα το βρήκα στο market. Πιθανόν να το έχεις ψάξει περισσότερο. Υποθέτω την πέρασες με format.

Ήμουν έτοιμος να δοκιμάσω την νέα ics, αλλά εφόσον δεν φορτίζει μέσω usb δεν την δοκιμάζω. Ακόμα περιμένω από το pandawill να μου στείλει φορτιστή για 2η φορά.. μιας μου έστειλαν λάθος φορτιστή!

 

Η 2.3.4 είναι αρκετά σταθερή.. αλλά:

- στο youtube δεν μπορεί να παίξει βίντεο hd με τη μία. Συνέχεια κάνει παύσεις για ανανέωση.

- καμιά φορά χάνει το σήμα wifi και πρέπει να κλείσω το wifi και να το ανοίξω πάλι.

- όταν ανοίγω το tablet κάποιες φορές μπαίνει σε safe mode όπου πρέπει να το κλείσω και να το ανοίξω πάλι.

 

Έκανα αρκετές δοκιμές με τις roms. Είχα την εντύπωση ότι η ics καταναλώνει περισσότερη μπαταρία. Αυτό οφειλόταν μάλλον στο γεγονός ότι στην ics είχα περισσότερη φωτεινότητα μιας και οι ενδείξεις για την ώρα καθώς και τα πλήκτρα πλοήγησης που έχει σου δίνουν την αίσθηση ότι η φωτεινότητα είναι χαμηλή. Χρησιμοποιώντας widget φωτεινότητας ρυθμισμένο στο 50% είδα ότι η κατανάλωση είναι σχεδόν ίδια. Επίσης το interface, το multitasking κλπ είναι σαφώς καλύτερα στην χρήση.

Πλέον με την Seby 8.04 μπορώ να πω ότι είμαι ικανοποιημένος (αν και θα ήθελα κάποια πραγματάκια που λείπουν).

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

Κανονική επέμβαση του έκανες του tablet! :D

Κεραία που θα βρεις? Σου έχει πει ο τεχνικός αν μπορεί να στείλει εξαρτήματα?

Πιθανόν στο μέλλον να χρειαστεί να κάνω καμία αλλαγή μπαταρίας.

 

Κεραία = Καλώδια. Πήρα 2 καλώδια από ένα παλιό ηχειάκι που είχα. Μπορείς να πάρεις και από ακουστικά. Στο τέλος συνδέεις με το τσιπάκι όπως και το παλιό σου καλώδιο. Το μαμίσιο καλώδιο που έχει είναι διπλό. Δηλαδή έχει το καλώδιο και τη γείωση.

 

Όπως κρατάς το τάμπλετ, στο κάτω αριστερό σημείο της οθόνης, όταν πιέσεις λίγο το καπάκι από πίσω η οθόνη πιέζεται όπως φαίνεται και στο βίντεο:

Κούφιο. Θα κάνω upload φώτο μέχρι να τελειώσω την απάντηση :p

 

Με την πατέντα που έκανες και είχες καλύτερο σήμα, διορθώθηκε μήπως και το πρόβλημα με την οθόνη?

Εδώ έκανα λάθος πριν (βασιζόμενος στις επιδόσεις από το σπίτι του φίλου μου). Νόμιζα ότι ήταν ελαφρως καλύτερα γιατί ήμουν σε σημείο με λίγο σήμα (1-2 γραμμες). Σπίτι ήταν τελείως διαφορετικά. Έχω πολύ σημαντική βελτίωση. 2 εβδομάδες τώρα αλλάζω κανάλια, κάνω ότι μαιμουδιά έχω σκεφτεί για να έχω καλύτερο σήμα και στο δωμάτιο ήμουν πάτος. Πλέον βαράω άνετα ταχύτητες 8-12Mbps. Θα δω και αύριο σε άλλο router μήπως είναι τυχαίο αλλά μετά από 2 εβδομάδες πρώτη φορά βλέπω αυτά τα νούμερα. Το max που είχα δει ήταν 1.6. Φυσικά 8-12Mbps είναι το normal που θα έπρεπε να έχει. Άρα μέχρι στιγμής λέω ότι φταίει η κεραία!

 

Κοίταξες μήπως το "προβληματικό" τάμπλετ διαθέτει ram 1gb?

Πως να το δω? Στην πλακέτα δεν κατάλαβα τίποτα αλλά δεν το έψαξα κιολας να σου πω την αλήθεια. Εμένα μου βγάζει πάντα 299Μ - 301M μνήμη με όλες τις firmware

 

Σχετικά με την ics..

 

Ο φίλος μου έχει την ICS από το site. Του πέρασα το aurora clean που μόνο το market πειράζει και το συνιστώ και όλα παίζουν μια χαρά σε αυτόν. Βέβαια δεν έχει πολλές απαιτήσεις.

 

Εγώ είχα μείνει στην 2.3.4 γιατί μου την έδινε ότι έχανα κανά μισάωρο στη μπαταρία και η απόδοση ήταν χαμηλότερη. Μετά έβαλα τη νέα ICS να δω μηπως φτιάξει το WiFi και έμεινα με αυτή κατά τα πειράματα της κεραίας. Λέω να μείνω με αυτή και ψάχνω να βρω τρόπο να φορτίζει με καλώδιο. Οτι καλώδιο όμως και αν δοκίμασα απλά το κρατάει ανοιχτό χωρίς να ανεβαίνει ούτε 1%. Πάντως και ο φορτιστής με δυσκολία το φορτίζει όταν το δουλεύω. Πάντως οι φορτιστές και τα καλώδια που δίνουν είναι της πλάκας. Και εγώ και ο φίλος είχαμε θέμα.

 

Να και οι φώτο. Επειδή βιαζόμουν δεν έβγαλα την πατέντα. Απλά φανταστείτε το μάυρο καλώδιο να αλλάζει με 2 άλλα, ένα για κάθε επαφή

 

*********ΠΡΟΣΟΧΗ: Ανοίγετε την ταμπλέτα με δική σας ευθύνη. Δεν φέρω καμία ευθύνη αν προκληθεί κάποια βλάβη στη συσκευή. Ότι έκανα το έκανα πειραματικά σε συσκευή που είναι ήδη προβληματική και δε σημαίνει ότι θα παίξει 100% ή δε θα προκαλέσει ζημιά.***************

Link to comment
Share on other sites

Σαν τελευταία rom λέτε την 20120413.0.6.1 ?

 

Πάντως είναι πολύ τυχαίο το τι θα σου τύχει. Το δικό μου ευτηχώς δεν έχει καμια κομπλα αλλά ενός φίλου που τα πήραμε μαζί, είχε και συνεχίζει να βγάζει περίεργα πράγματα. Στην αρχή δεν δούλευε το rotation, τώρα ο ήχος χάνετε και δεν δείχνει video.

 

Ενα θεματάκι που έχω είναι ότι βάζοντας μια αγορασμένη εφαρμογή από το Market, που στο galaxy s μου δουλεύει, σε αυτό μου βγάζει unsupported device, αυτό θα λυθεί με το aurora market fix ? Ρωτάω γιατι τη κατεβάζω κανονικά την εγκαθιστώ κανονικά και στην εκτέλεση μου βγάζει τη μούτζα.

Kill with Power !!!
Link to comment
Share on other sites

Σαν τελευταία rom λέτε την 20120413.0.6.1 ?

Ναι

 

Ενα θεματάκι που έχω είναι ότι βάζοντας μια αγορασμένη εφαρμογή από το Market, που στο galaxy s μου δουλεύει, σε αυτό μου βγάζει unsupported device, αυτό θα λυθεί με το aurora market fix ? Ρωτάω γιατι τη κατεβάζω κανονικά την εγκαθιστώ κανονικά και στην εκτέλεση μου βγάζει τη μούτζα.

 

Με τη νέα firmware δε χρειάζεται το scriptaki aurora fix για να σου δείξει εφαρμογές. Δεν ξέρω όμως αν επηρεάζει και την εκτέλεση. Αυτό μπορείς να το δοκιμάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Κούφιο. Θα κάνω upload φώτο μέχρι να τελειώσω την απάντηση :p

Όπως το βλέπω μάλλον το ηχείο εμποδίζει.

 

Εδώ έκανα λάθος πριν (βασιζόμενος στις επιδόσεις από το σπίτι του φίλου μου). Νόμιζα ότι ήταν ελαφρως καλύτερα γιατί ήμουν σε σημείο με λίγο σήμα (1-2 γραμμες). Σπίτι ήταν τελείως διαφορετικά. Έχω πολύ σημαντική βελτίωση. 2 εβδομάδες τώρα αλλάζω κανάλια, κάνω ότι μαιμουδιά έχω σκεφτεί για να έχω καλύτερο σήμα και στο δωμάτιο ήμουν πάτος. Πλέον βαράω άνετα ταχύτητες 8-12Mbps. Θα δω και αύριο σε άλλο router μήπως είναι τυχαίο αλλά μετά από 2 εβδομάδες πρώτη φορά βλέπω αυτά τα νούμερα. Το max που είχα δει ήταν 1.6. Φυσικά 8-12Mbps είναι το normal που θα έπρεπε να έχει. Άρα μέχρι στιγμής λέω ότι φταίει η κεραία!

 

Μια χαρά λοιπόν! Μένει να βρεις κεραία.

 

Πως να το δω? Στην πλακέτα δεν κατάλαβα τίποτα αλλά δεν το έψαξα κιολας να σου πω την αλήθεια. Εμένα μου βγάζει πάντα 299Μ - 301M μνήμη με όλες τις firmware

 

Δες στο manual στην δεύτερη σελίδα γράφει τα χαρακτηριστικά της συσκευής. Εμένα γράφει Memory: 512MB-1GB DD3 high-speed buffer acecleration

Το 1gb που αναφέρει λογικά είναι η μνήμη rom. Αλλά για να βλέπεις 300mb μάλλον έχεις 512, εκτός αν χρειάζεται εγκατάσταση του συγκεκριμένου firmware.

 

 

Εγώ είχα μείνει στην 2.3.4 γιατί μου την έδινε ότι έχανα κανά μισάωρο στη μπαταρία και η απόδοση ήταν χαμηλότερη. Μετά έβαλα τη νέα ICS να δω μηπως φτιάξει το WiFi και έμεινα με αυτή κατά τα πειράματα της κεραίας. Λέω να μείνω με αυτή και ψάχνω να βρω τρόπο να φορτίζει με καλώδιο. Οτι καλώδιο όμως και αν δοκίμασα απλά το κρατάει ανοιχτό χωρίς να ανεβαίνει ούτε 1%. Πάντως και ο φορτιστής με δυσκολία το φορτίζει όταν το δουλεύω. Πάντως οι φορτιστές και τα καλώδια που δίνουν είναι της πλάκας. Και εγώ και ο φίλος είχαμε θέμα.

 

Ξέρω ότι το καλώδιο που έχουν στην συσκευασία έχει ένα θεματάκι με την φόρτιση. Με κάποιες roms είχα προβλήματα.. αναβόσβηνε το λαμπάκι και δεν φόρτιζε σωστά. Πλέον το φορτίζω με ένα άλλο καλώδιο που έχω το οποίο είναι πιο κοντό. Πολύ πιθανόν να ευθύνεται το μήκος του καλωδίου. Αν έχεις ένα κοντό καλώδιο, δοκίμασέ το.

Χθες το βράδυ ανέβηκε νέα έκδοση seby η οποία είναι βασισμένη στην νέα έκδοση 0.6.1

http://www.pandawillforum.com/showthread.php?10155-Custom-ICS-4-0-3-version-0-6-1-Seby-Update-17-04-2012-full-market-more-3G-support&p=59252&viewfull=1#post59252

 

Δεν κρατήθηκα και την πέρασα! :p

Δεν είδα κάποια ουσιαστική αλλαγή. Πάντως ένα παιχνίδι που πριν δεν μου έπαιζε, πλέον παίζει.

Επίσης φορτίζει κανονικά μέσω usb! Χθες το βράδυ είχα 15% μπαταρία και το πρωί που ξύπνησα ήταν full. Γύρω στις 6-7 ώρες πρέπει να διαρκεί η φόρτιση μέσω usb.

 

@firiel ευτυχώς εμένα πέρα από το θέμα με το rotation το οποίο ήταν θέμα firmware, δεν είχα άλλο πρόβλημα. Δοκίμασε να περάσει κάποια άλλη rom?

Link to comment
Share on other sites

To rotation έφτιαξε αλλά μέρα με τη μέρα παρουσιάζει νέα προβλήματα.

 

Αντε να παω σπίτι να περάσω κανα 2 ρομς

Kill with Power !!!
Link to comment
Share on other sites

Το manual ξεκινά από τη σελίδα 3! Δεν μπορω να δω αν είναι 1GB ή 512.

 

Κατεβάζω τη ROM να δοκιμάσω. Παίζει χωρίς format?

Link to comment
Share on other sites

Για την seby 17.04 αναφέρει ότι μπορείς να την περάσεις χωρίς format αν έχεις ήδη εγκατεστημένη την 8.04. Ένας χρήστης που έχεις την 7.04 και ρώτησε του είπε ότι μπορεί να την περάσει χωρίς format αλλά πριν ανοίξει το tablet να κάνει wipe cache και dalvik-cache.

Τώρα από την official για να πας στην seby δεν ξέρω. Το πιο πιθανό να χρειάζεται format.

Αν δεν βαριέσαι κράτα ένα backup με το titanium και πέρνα την με format.

Link to comment
Share on other sites

Την έβαλα με format. Όλα καλά και το wifi πετάει (btw το δοκίμασα και αλλού και είναι σφαίρα πλέον που σημαίνει ότι η αλλαγή κεραίας έγινε με επιτυχία. Θα το κρατήσω έτσι με τα δύο καλώδια).

 

Έχει μερικά interface tweaks και φυσικά άλλη ανάλυση. Εχει εγκατεστημένο το superuser, busybox και google play και γενικά σε γλιτώνει από αρκετή χαμαλοδουλειά. Όλα αυτά όμως μπορείς να τα κάνεις και μόνος σου από την official αν δε βαριέσαι. Έχει επίσης και κάποια tweaks στο build.prop που είναι με λάθος. Κάποιος τα έφτιαξε και στο copy paste στο forum που τα έβαλε του έβγαλε μερικά κενά στα νούμερα και μετά κάποιοι που τα ενσωμάτωσαν στις ROM τα έβαλαν με λάθος. Αυτό λιγάκι με προβληματίζει και με τη Seby γιατί το έχει ενσωματωμένο λάθος σε όλες του τις ROM που σημαίνει ότι το πήρε αντιγραφή χωρίς να το ψάξει καθόλου.

 

Επίσης και οι δύο ROM έχουν performance governor που βαράει την μπαταρία. Το έβαλα σε fantasy και περιμένω μπας και κουνηθεί από το 7% με το USB. Αν δε φορτίζει, πάω με την official ή γυρνάω σε 2.3.4. Σε benchmark η official μου βγήκε λίγο πιο καλή (1810 έναντι 1790 της Seby) με overclocking στα 1.1/fantasy/noop και μου αφήνει λίγο περισσότερο μνήμη ελεύθερη.

 

Τροποποίηση:

Νομίζω, με κάθε επιφύλαξη, ότι θέλει καλώδιο USB 3.0 για να κάνει σωστά τη φόρτιση. Διάβασα κάποια πράγματα για την ICS.

Εσένα navi σου γέμισε με τη συσκευή ανοιχτή? Με κλειστή συσκευή και εμένα φορτίζει και η official

Edited by mich
Link to comment
Share on other sites

Στην αρχή το είχα να φορτίζει ανοιχτό. Όταν έπεσα να κοιμηθώ το έκλεισα και το άφησα να φορτίζει κλειστό. Πάντως και ανοιχτό που το είχα φόρτιζε κανονικά.

Η φόρτιση μέσω usb 2 γίνεται μια χαρά. Να ξέρεις παίζει ρόλο και η θύρα usb. Είναι καλύτερα να το συνδέεις από τις πίσω θύρες του υπολογιστή και χωρίς καλώδιο επέκτασης.

Μάλιστα με την seby 17.04 είχα δοκιμάσει και με το καλώδιο του tablet για λίγο και είδα ότι φόρτιζε. Με κοντό καλώδιο πάντως η φόρτιση είναι σίγουρη.

 

Μην δίνεις μεγάλη σημασία στα benchmarks. Εγώ το έχω χωρίς overclocking και μου έβγαλε 1718.

cpu: 1474

mem: 1474

I/O: 3751

2D: 251

3D: 1701

 

Είχα ανοιχτή εφαρμογή msn που έτρεχε.. στα πρόχειρα το έκανα. Η διαφορά μεταξύ 1810 και 1790 είναι πολύ μικρή. Άμα κάνεις πάλι το τεστ θα σου βγάλει διαφορετικά αποτελέσματα. Το έχω αναφέρει και σε παλαιότερο ποστ μου:

Εγώ αυτή τη στιγμή είμαι με την έκδοση Custom ICS 4.0.3 Seby-28.03.7z

 

Έτρεξα το Quadrant 2 φορές. Την πρώτη μου έβγαλε συνολική βαθμολογία 1641. Την δεύτερη φορά που έβγαλε 1735 και πιο αναλυτικά..

cpu:1494 mem:1453 I/O:3731 2D:260 3D:1739

 

Δες πόση διαφορά υπάρχει άμα το τρέξεις δεύτερη φορά. Οπότε αυτά τα αποτελέσματα όλα είναι στο περίπου..

Με 2.3.4 μου είχε βγάλει σύνολο 1579 (με μία δοκιμή).

 

Στο build.prop δεν γνωρίζω λεπτομέρειες. Δεν το έχω ψάξει καθόλου το θέμα.

 

Η μπαταρία βλέπω ότι πέφτει με τον ίδιο ρυθμό με προηγούμενες roms (ics.. GB). Κάθε 2-3 λεπτά χρήσης internet χάνει 1% με φωτεινότητα στο 50%. Αυτή τη στιγμή η μπαταρία μου είναι στο 30% έχοντας κάνει χρήση:

screen 2:58:42

Phone Radio: 12:21:23

Wifi Active: 3:06:50

 

Μέχρι το 50% της μπαταρίας είχα φωτεινότητα 50% και έπειτα 40% όπου ξοδεύει λιγότερη μπαταρία.

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

Δε μου γεμίζει με τίποτα η μπαταρία ούτε 1% όταν φορτίζω με USB και η συκευή είναι ανοιχτή. Έχω δοκιμάσει όλα τα καλώδια. Αμα το σβήσω γεμίζει. Με τον κανονικό φορτιστη δεν έχω πρόβλημα. Γεμίζει κανονικά σε κάθε περίπτωση.
Link to comment
Share on other sites

Χμμμ.. νομίζω έχεις δίκιο. Το άφησα στην αρχή με το καλώδιο του tablet για κανένα μισάωρο αλλά ενώ το λαμπάκι είναι αναμμένο και δείχνει να φορτίζει, δεν ανεβαίνει καθόλου η μπαταρία. Τώρα έβαλα το κοντό καλώδιο που χρησιμοποιώ και μέχρι στιγμής εδώ και 10 λεπτά δεν έχει ανέβει καθόλου! Χθες πάντως για λίγο που το είχα αφήσει ανέβηκε λίγο το ποσοστό. Τι να πω!

Θα κάνω δοκιμές αύριο μήπως βγάλω κάποια άκρη.

Link to comment
Share on other sites

Με Android 2.3.4

Κάποιος είπε για διάρκεια μπαταρίας με ανοιχτό wi-fi 4 ώρες.Το δικό μου δεν κρατά ούτε 2 ώρες.

Δεν ξέρω αν ο φορτιστής μου έχει κάποιο πρόβλημα.Το φορτίζω κλειστό και μόλις αφαιρέσω τον φορτιστή το εικονίδιο της μπαταρίας που εμφανίζετε για λίγα δευτερόλεπτα είναι πράσινο ως την μέση.Όταν ανοίξω την συσκευή πάντως η ένδειξη μπαταρίας είναι στο 100%

 

Αγόρασα από το Pandawill και έναν φορτιστή αυτοκινήτου.Δοκίμασα να το φορτίσω κλειστό και με αυτόν. Μετά την φόρτιση και την αφαίρεση του φορτιστή το εικονίδιο της μπαταρίας που εμφανίζετε για λίγα δευτερόλεπτα πρασινίζει ολόκληρο άλλα δεν παρατήρησα ιδιαίτερη διαφορά στην διάρκεια της μπαταρίας.

Link to comment
Share on other sites

Η ένδειξη που δείχνει για την μπαταρία, όταν βγάζεις τον φορτιστή έχοντας κλειστή την συσκευή, είναι αυτή που έχει όταν συνδέεις τον φορτιστή. Bug της συσκευής είναι.

 

Τί χρήση κάνεις?

Την φωτεινότητα πόσο την έχεις? Εγώ χρησιμοποιώ το widget "brightness level" και σύμφωνα με αυτό συνήθως το έχω στο 50% όπου η μπαταρία μου κρατάει γύρω στις 3,5-4 ώρες με χρήση internet.

Link to comment
Share on other sites

Το WiFi τραβάει πολύ μπαταρία, πιο πολύ και από βίντεο. Εξαρτάται και από τη χρήση WiFi. Αν δεν έχεις καλό σήμα τότε κάνει ακόμα μεγαλύτερη κατανάλωση. Αν το έχεις κάνει root μπορείς να κάνεις ορισμένα πράγματα για την μπαταρία αλλά μην φανταστείς ότι θα δεις τεράστια διαφορά.
Link to comment
Share on other sites

Η ένδειξη που δείχνει για την μπαταρία, όταν βγάζεις τον φορτιστή έχοντας κλειστή την συσκευή, είναι αυτή που έχει όταν συνδέεις τον φορτιστή. Bug της συσκευής είναι.

 

Τί χρήση κάνεις?

Την φωτεινότητα πόσο την έχεις? Εγώ χρησιμοποιώ το widget "brightness level" και σύμφωνα με αυτό συνήθως το έχω στο 50% όπου η μπαταρία μου κρατάει γύρω στις 3,5-4 ώρες με χρήση internet.

 

1. Δεν το πρόσεξα αυτό.Θα το δω στην επόμενη φόρτιση.

Δεν νομίζω πάντως μιας και με τον φορτιστή αυτοκινήτου σίγουρα δεν ισχύει η περίπτωση για Bug

 

2. Το σήμα είναι full.Συνήθως απλά σερφάρω σε απλές ιστοσελίδες (Χωρίς Youtube) ή ελέγχω και κατεβάζω games από το μάρκετ...Η φωτεινότητα είναι λίγο πάνω από την μέση υποθέτω κάπου στο 60-70%.

Θα δοκιμάσω και το widget που είπες αν και δεν πιστεύω να φτάσει στα επίπεδα του δικού σου με 20% λιγότερη φωτεινότητα.

 

Αν έχετε να μου προτείνετε και μια αξιόπιστη εφαρμογή για την διαχείριση διεργασιών γιατί αυτή που έχει δεν λειτουργεί σωστά.

Edited by max21
Link to comment
Share on other sites

Ενημερώθηκε το πρώτο post με κάποιες πληροφορίες για την συσκευή.

Ότι άλλο θεωρείτε ότι είναι σημαντικό, είτε πρόκειται για κάποιο από τα post του θέματος είτε από κάποια άλλη σελίδα, μπορείτε να με ενημερώσετε με pm να το προσθέσω στο αρχικό post! :)

Link to comment
Share on other sites

Ο Flash player μου έδειχνε εξαρχής έκδοση 11 και όχι 10.3

Επίσης ενημερωτικά η τιμή του αυτήν την στιγμή έπεσε στα 71.13 ευρώ και έρχεται με λογισμικό Android 4.0

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μπορείτε να δείτε αν παίζουν καλά τα hd βίντεο από την εφαρμογή του youtube?

Προσωπικά είχα θέμα όταν είχα την 2,3.. αλλά και τώρα με την seby ics έχοντας την "πυκνότητα" της οθόνης στα 120 dpi. Κατά διαστήματα σταματάει και φορτώνει ξανά και ξανά τα βίντεο.

 

Αναφέρετε και ποια έκδοση και dpi έχετε.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

CM9 for LY-F1!

 

- camera app works, tested also GTalk videochat.

- usb charging via pc works

- wifi stays awake when tablet is in standby (if you set that from wifi advanced settings)

 

Ακόμα δεν την έχω δοκιμάσει. Θα περιμένω λίγο ακόμα να διορθώσει το ρολόι και την επιλογή για full screen! :D

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλά νέα.

 

Άντε μακάρι να δούμε καμια rom της προκοπής. Απ΄οτι είδα τρέχει στα 1.2 το CPU.

Kill with Power !!!
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Έχει βγει από προχθές νέο firmware:

http://lyxfsz.com/cn/downs_view.htm?id=37

 

Η φόρτιση μέσω usb λειτουργεί και πάλι με ανοιχτό το tablet. Η ένταση του μικροφώνου έχει βελτιωθεί.

Επίσης έχει βγει και τροποποιημένη έκδοση seby.

 

Προσωπικά δεν έμεινα ευχαριστημένος με την cm9 όποια έκδοση κι αν δοκίμασα. Προτιμώ να μείνω προς το παρόν με την seby.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...