Jump to content

[Επίσημο] Nokia N8-00 (Απορίες / Ερωτήσεις / Προβλήματα) - Μέρος ΙΙ


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δε μπορώ να φανταστώ τι θα γίνει όταν πάρω άλλη συσκευή που θα έχει μόνο USB για όλα, φόρτιση και μεταφορά δεδομένων. Τόσο εύκολα χαλαρώνει ρε ****; :wacko: Edited by impreza_sti
Αφαίρεση άσεμνων εκφράσεων
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εμένα πάντως ο φορτιστής του N8 είναι από τους λίγους που μ' έχουν βολέψει τόσο... είναι μικροσκοπικός και τον βάζεις άνετα στην τσέπη η στο τσαντάκι για να τον έχεις οπουδήποτε χρειαστεί! Πάντως έχω δει/ακούσει και από άλλους ότι η θύρα usb του N8 είναι ευαίσθητη... ελπίζω στα άλλα κινητά που έχουν αυτήν την θύρα για όλα, να είναι πιο προσεγμένη!
Link to comment
Share on other sites

Τώρα το έψαξα λίγο και βρήκα ολόκληρο θέμα στο Nokia Discussions που έχει παράπονα χρηστών για τη θύρα USB, ότι γενικά σαν πρότυπο δεν είναι ό,τι καλύτερο από άποψη σταθερής σύνδεσης. Συσκευές κι άλλων εταιρειών έχουν τέτοιο θέμα, άλλες λιγότερο άλλες περισσότερο.

 

@Moralas: Εσύ στο 808 που έχει μόνο USB δεν έχεις θέμα με τη στιβαρότητα της θύρας;

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Τώρα το έψαξα λίγο και βρήκα ολόκληρο θέμα στο Nokia Discussions που έχει παράπονα χρηστών για τη θύρα USB, ότι γενικά σαν πρότυπο δεν είναι ό,τι καλύτερο από άποψη σταθερής σύνδεσης. Συσκευές κι άλλων εταιρειών έχουν τέτοιο θέμα, άλλες λιγότερο άλλες περισσότερο.

 

@Moralas: Εσύ στο 808 που έχει μόνο USB δεν έχεις θέμα με τη στιβαρότητα της θύρας;

 

Προς το παρόν όχι.... :worry:

Link to comment
Share on other sites

Είναι ξενέρωμα ρε ***** μου. Πάντα φροντίζω συνδέσεις, πλήκτρα, κάμερα, οθόνη κλπ να είναι σε άριστη κατάσταση, ώστε όταν πάω σε άλλη συσκευή να έχω μία πλήρως λειτουργική 2η πάντα.

Έχει πρόβλημα και με τη χρήση του εργοστασιακού καλωδίου data. Να πω την αλήθεια το φοβάμαι λιγάκι σε τυχόν περίπτωση φλασαρίσματος, μη μου αποσυνδεθεί. :wacko:

 

Ε,εντάξει.Λίγο καιρό το έχει.

Εσύ Πάνο το έχεις και κανά 2 χρόνια.

 

Μην το λες, κι εγώ τη θύρα microUSB έχω δεν έχω κανένα 4μηνο-5μηνο που τη χρησιμοποιώ για φόρτιση. Το μεγαλύτερο διάστημα που είχα το κινητό αυτά τα 2 χρόνια, την κανονική θύρα φόρτισης χρησιμοποιούσα. Ίσως φταίει που χρησιμοποιούσα διάφορα καλώδια/φορτιστές, που μάλλον διέφεραν ως προς το φισάκι της microUSB και χαλάρωσε έτσι.

Edited by impreza_sti
Αφαίρεση άσεμνων εκφράσεων
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

παιδια το Ν8 δεχετε καρτα μνημης 32 gb??καμια καλη για αγορα??

φυσικά, και 64άρα νομίζω διαβάζει, δεν υποστηρίζει exFat? πάρε από ebay γερμανία ή αγγλία, class 10 φυσικά, κατα προτίμηση samsung ή sandisk

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή!

Στο Ν8 έβαλα κάρτα Sandisc ultra class 10 32 gb και το κινητό δεν την διάβαζε

Έβαλα κάρτα Sandisc ultra class 10 16gb και την διάβαζε κανονικότατα.

Τώρα χρησιμοποιώ μια 32 gb class 4 και είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Γενικά την class 10 δεν την χρησιμοποιεί πλήρως το N8.

Mόνο καινούργιες συσκευές.Αν πάτε στο site της Sandisc προτείνει class 4 για το Ν8

Για το βίντεο που τραβάει το Ν8 η class 4 είναι μια χαρά.

Τώρα για 808 pureview τότε βάλτε class 10.

Για 64 gb μην δοκιμάσετε καν.Οι 64gb είναι sdxc και το exFat που χρησιμοποιούν δεν το διαβάζουν πολλές συσκευές.

Ακόμα και αν την κάνετε format σε fat32 πάλι δεν θα λειτουργεί.

Σε μάρκες Samsung,Sandisc,transcend με αυτή τη σειρά.Oi kingston στον υπολογιστή είναι κορυφαίες τώρα στα κινητά δεν ξέρω.Προσοχή αφού οτι υπάρχει σε ebay σε κάρτες μνήμης είναι μούφα κινέζικες απομιμήσεις.Προτιμήστε amazon κατά τη γνώμη μου.

Edited by alexthunder
Link to comment
Share on other sites

απο ελλαδα προτιμω..εχω βρει kingston.δεν αξιζουν??

 

Γιατί προτιμάς απο Ελλάδα? Στπ εξωτερικό τις βρίσκεις σε εξωφρενικά χαμηλότερες τιμές. Πάντως Kingston διαβάζει και 64 σίγουρα.

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μια Samsung 32GB class10 του έχω, πάει σφαίρα.
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

http://discussions.nokia.com/t5/Eseries-and-Communicators/64GB-SD-Flash-on-N8/td-p/864801

Διαβάστε στο παραπάνω link για τις 64gb κάρτες.

Σίγουρα τις ταχύτητες της class 10 το Ν8 δεν μπορεί να τις χρησιμοποιήσει.Χρησιμοποιεί τις ταχύτητες μειωμένες.Δηλαδή την χρησιμοποιεί σαν μια class 6 για να μην πω σαν μια class 4.Οπότε για μένα επειδή η διαφορά στα 32 gb είναι γύρω στα 10 ευρώ πάρτε μια class 4 η αν βρείτε class 6 .Αν πάρετε class 10 τζάμπα λεφτά θα δώσετε.Μπορεί να την διαβάζει το κινητό αλλα τις ταχύτητες εγγραφής class 10 δεν πρόκειται να τις φτάσει ποτέ.Λογικό αφού όταν φτιάχτηκε το Ν8 δεν υπήρχαν class 10.Άλλωστε για το βίντεο που τραβάει το Ν8 μια class 4 καλύπτει και με το παραπάνω τις ανάγκες εγγραφής.

Άλλωστε το καλύτερο από όλα είναι να έχετε το βίντεο και τις φωτογραφίες να γράφονται στην εσωτερική μνήμη.Μετά τις μεταφέρετε στην κάρτα οπότε δεν παίζει ρόλο τι class θα είναι αφού πάντα η εγγραφή θα γίνεται με τα 16 gb εσωτερικής-ταχύτατης προσπέλασης μνήμη.

Για το Ν8 η Νόκια προτείνει class 4 για εγγραφή,ενώ αν είναι μόνο για ανάγνωση και μια class 2 είναι αρκετή.

Edited by alexthunder
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα θα ηθελα την πολυτιμη βοηθεια σας,επειδη τωρα τα χριστουγεννα θα ταξιδεψω στην ακρη της ελλαδος,βορεια,θα βαλω καρτοκινητο,μπορει καποιος με πμ να μουστειλει χαρτη της ελλαδος να βαλω στο Ν8 μου,επειδη αν ποσταρετε εδω,ειναι εναντιον των κανονισμων,μπορειτε με πμ...??? ευκολο τροπο διοτι δεν σκαμπαζω και πολλα...ευχαριστω παρα πολυ,θερμες ευχες για τις γιορτες να ειστε καλα....:)
android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να ποστάρει κανείς τίποτα, το N8 έχει ενσωματωμένο το Nokia maps και από τη διαχείριση χαρτών θα περάσεις τους χάρτες που θες ;)
Link to comment
Share on other sites

Δεν είπες κάτι παράνομο φίλε tarirs. Σύνδεσε το Ν8 σου σε υπολογιστή με nokia suite, πήγαινε στο εικονίδιο με τους χάρτες και πέρνα τον χάρτη της Ελλάδας + αριστερά το voice guidance files πέρνα ελληνική φωνητική καθοδήγηση. Αν και υποψιάζομαι ότι ήδη το έχεις απλά ίσως δε το γνωρίζεις.
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να ποστάρει κανείς τίποτα, το N8 έχει ενσωματωμένο το Nokia maps και από τη διαχείριση χαρτών θα περάσεις τους χάρτες που θες ;)

 

πως γινετε αυτο δηλ δεν θα εχω χρεωση..??? Πως πας και γινετε...(ειπαμε δεν σκαμπαζω καθολου...) συγγνωμη για την ταλαιπωρια...

android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

πως γινετε αυτο δηλ δεν θα εχω χρεωση..??? Πως πας και γινετε...(ειπαμε δεν σκαμπαζω καθολου...) συγγνωμη για την ταλαιπωρια...

 

Οι χάρτες είναι δωρεάν και δεν χρειάζεται καν υπολογιστή.

 

Στο κινητό σου ανοίγεις το "Φόρτωση χαρτών", πας στο προσθήκη νέων χαρτών και βάζεις τους χάρτες που θες.

Μετά ανοίγεις την εφαρμογή χάρτες και έτοιμος

Link to comment
Share on other sites

Οι χάρτες είναι δωρεάν και δεν χρειάζεται καν υπολογιστή.

 

Στο κινητό σου ανοίγεις το "Φόρτωση χαρτών", πας στο προσθήκη νέων χαρτών και βάζεις τους χάρτες που θες.

Μετά ανοίγεις την εφαρμογή χάρτες και έτοιμος

 

ευχαριστω παρα πολυ για την υπομονη σου....:happy:

android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παρα πολυ για την υπομονη σου....:happy:

 

Βέβαια νομίζω μόνο μέσω υπολογιστή μπορείς να βάλεις "φωνή", δηλαδή φωνητικές οδηγίες.

H TAN Η ΕΠΙ ΤΑΣ :whip:
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα.Θελω να βαλω καποιους καινουργιους ηχους κλησεις aac στο κινητο.Πως τους εγκαθιστω;Ειναι χακαρισμενο.

Εικόνα εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.

 

"Δυστυχώς επτωχεύσαμεν!!!"

Link to comment
Share on other sites

Οι χάρτες είναι δωρεάν και δεν χρειάζεται καν υπολογιστή.

 

Στο κινητό σου ανοίγεις το "Φόρτωση χαρτών", πας στο προσθήκη νέων χαρτών και βάζεις τους χάρτες που θες.

Μετά ανοίγεις την εφαρμογή χάρτες και έτοιμος

Ναι αλλά παρέλειψες να του πεις να το κάνει μέσω ασύρματου δικτύου για να μη χρεωθεί 130 περίπου mb. Μέσω υπολογιστή όπως του γράφω στην προηγούμενη σελίδα είναι πιο γρήγορο βέβαια.

Βέβαια νομίζω μόνο μέσω υπολογιστή μπορείς να βάλεις "φωνή", δηλαδή φωνητικές οδηγίες.

Και μέσω του κινητού βάζεις φωνή.

Παιδια καλησπερα.Θελω να βαλω καποιους καινουργιους ηχους κλησεις aac στο κινητο.Πως τους εγκαθιστω;Ειναι χακαρισμενο.

Πως να γίνεται? Πέτα τους ήχους που θες σε κάποιο φάκελο, πήγαινε στο προφίλ σου και επέλεξε σαν ήχο κλήσης τους νέους που έχεις βάλει. Ίσως χρειαστεί να βάλεις τους ήχους στο φάκελο /sounds/digital αλλά δε νομίζω, δοκίμασε.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά παρέλειψες να του πεις να το κάνει μέσω ασύρματου δικτύου για να μη χρεωθεί 130 περίπου mb. Μέσω υπολογιστή όπως του γράφω στην προηγούμενη σελίδα είναι πιο γρήγορο βέβαια.

 

Σου βγάζει προειδοποίηση για το wifi

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...