Jump to content

[Προς Κυκλοφορία] Acer CloudMobile


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Με ολα αυτα που διαβαζα τοσο καιρο ενα πραγμα με κρατουσε, το θεμα μπαταρια.

Νομιζω οτι με καλυψε ο φιλος akis44 καθως το θελω για πολυ νορμαλ χρηση και οχι παιχνιδια.. Ετσι κι αλλιως καποια

στιγμη θα βγαλουν μπαταρια μεγαλυτερη... λογικα..

 

Προχωραω λοιπον σε αγορα και θεωρω οτι θα ειναι αξιος αντικαταστατης του S200 που ειχα μεχρι πριν ενα μηνα..

 

Μαλλον απο εδω θα το παρω

http://www.expansys.com.gr/acer-cloud-mobile-free-screen-protector-and-backcover-white-239831/

Kawasaki ZR750L

Acer neoTouch S200->Acer Cloudmobile S500

Link to comment
Share on other sites

Η τιμή μια χαρά αλλά απο μπαταρία δεν .... Ούτε μισή μέρα

 

Το έχεις στα χέρια σου και το ξέρεις αυτο?

Γιατι εγώ που το έχω δεν βλέπω μόνο μισή μέρα.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

η κάμερα του παιδιά πως είναι; αντιπροσωπεία ελληνική υπάρχει κ αν όχι με την εγγύηση τ γίνεται ; αποστολή εξωτερικό ;
Link to comment
Share on other sites

Τελικά από μπαταρία πως τα πάει; Είναι μια συσκευή που μπορεί να βγάλει μια διετία;Το γκρι μοντελο είναι στα χρώματα σαν το Galaxy Nexus;Πιστεύω να μην σας κούρασα με τις ερωτήσεις μου.:D
www.i-math.gr
Link to comment
Share on other sites

Κυριοι, το εργαλειο ειναι μια χαρα.

Μπαταρια με νορμαλ χρηση (15-20 τηλεφωνηματα μικρης διαρκειας, WiFi σε συνολο 45') και οτι αλλο πειραγμα εκανα στη διαρκεια της μερας,

σε ενα 12ωρο ειχε πεσει ~70%.

Θεωρω οτι ειναι μια χαρα για τις αναγκες του μεσου χρηστη.

Εχω βρει απο Mugen Power http://www.mugen-power-batteries.com/acer/acer-cloudmobile-s500.html Βεβαια για μονο 90mAh μεγαλυτερη μπαταρια

δε νομιζω οτι αξιζει να δωσει καποιος 35ευρω. Οσο για την "μεγαλη" των 3200mAh ειναι απλα κτηνος και λογικα με τη χρηση που του κανω θα βγαζει ενα 3ημερο χαλαρα. Ειναι ομως λιγο πιο παχυ απο το οριο που μ'αρεσει.

 

Για τα υπολοιπα χαρακτηριστικα του δεν θα πω πολλα. Διαφορες μεταξυ Dual Core και Quad Core δεν μας ειναι εμφανεις στο 99% των χρηστων αλλα, μια χαρα "παει"..

Η οθονη ειναι απλα χαρμα οφθαλμων..

 

Μεχρι στιγμης του εχω βαλει Custom ROM με JB 4.1.2 (rooted) και εχω αφαιρεσει το navbar με FullScreen Toggle χρησιμοποιωντας πριν το LMT.

Δηλαδη χρησιμοποιω το 100% της οθονης και χαιρομαι :D

Kawasaki ZR750L

Acer neoTouch S200->Acer Cloudmobile S500

Link to comment
Share on other sites

παιδες καλησπερα.. ψαχνω κινητο μεχρι 300 ευρω και επεσε το ματι μου στο cloudmobile το οποιο δεν με αφησε καθολου αδιαφορο, και απο αποψη χαρακτηριστικων αλλα και απο design.. ομως εχω δυο τρια θεματακια να ρωτησω τους κατοχους.. επειδη ειμαι πολλες ωρες εξω απο το σπιτι, και πλοηγουμαι σχετικα συχνα στο νετ, για ενα δυο λεπτακια μεσω 3g, και κανω λιγες κλησεις ολιγολεπτες, πιστευετε θα με βγαζει μεχρι να γυρισω, η θα κυνηγαω πριζες ? :rolleyes:

επισης, εχει καποιο notification led για να μην ανοιγω συνεχεια την οθονη?

τελος, καπου διαβασα οτι το γυαλι της οθονης δεν ειναι επεξεργασμενο scratch resistant.. εχετε παρατηρησει καμια γρατζουνια?

αυτα... ευχαριστω εκ των πρωτερων.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το πιστευω αυτο που μου συνεβει.. Οταν το κινητο ηταν με ROM και με αλλα κι αλλα μεσα δουλευε ρολοϊ..

Οταν το ξαναεκανα stock επαθε ανακοπη!! Εκει που δουλευε 2μερες μια χαρα και το εκανα ενα reboot, απλα δεν ανοιξε ποτε ξανα..

Εχω ξενερωσει απιστευτα..:(

Kawasaki ZR750L

Acer neoTouch S200->Acer Cloudmobile S500

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Απλα προς ενημερωση, το κινητο εμφανιζε QHSUSB_DLOAD (Download mode) οταν συνδεοταν στον Η/Υ που σημαινει οτι ηταν νεκρο.

Το λογο βεβαια δεν το καταλαβα ποτε, απλα βρηκα στο νετ οτι ορισμενοι το ειχαν παθει προσπαθωντας να φλασαρουν ROM που δεν επρεπε.

Εμενα το επαθε στα καλα καθουμενα.. :(

 

Τελος παντων, το εστειλα πισω expansys και ηδη περιμενω καινουριο αντικατασταση. :)

Kawasaki ZR750L

Acer neoTouch S200->Acer Cloudmobile S500

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Παιδια καλησπερα. Μολις εχασα το Galaxy S Advance και σκεφτομαι να παρω ενα ακομα καλυτερο κινητο. Τυχαια βρηκα το συγκεκριμενο Αcer, αλλα μου αρεσει πολυ και το LG Optimus True HD. μπορειτε να μου πειτε τ γνωμη σας;
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα. Μολις εχασα το Galaxy S Advance και σκεφτομαι να παρω ενα ακομα καλυτερο κινητο. Τυχαια βρηκα το συγκεκριμενο Αcer, αλλα μου αρεσει πολυ και το LG Optimus True HD. μπορειτε να μου πειτε τ γνωμη σας;

 

To LG Optimus True HD έχει εμφανίσει προβλήματα με τυχαίες επανακινήσεις οπότε δεν στο προτείνω εκτός αν θες να παίξεις τζόκερ. Το Acer πολύ καλά χαρακτηριστικά με μεγάλο μειονέκτημα την μικρή του μπαταρία. Τώρα στα 230€ δεν υπάρχει καλύτερο κινητό απο αυτό.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εχει ηδη παρει την αναβαθμιση σε Jelly Bean 4.1.2..

Η οθονη ειναι απλα απο τις κορυφαιες.

Kawasaki ZR750L

Acer neoTouch S200->Acer Cloudmobile S500

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλησπερα σας , 8α η8ελα να κανω μια ερωτηση γιατι και εγω εχω ακουσει πολλα....

λοιπον η εν λογο συσκευη , βγαζει μια μερα με ανοιχτο παντα το wifi και με μια ωρα κλησεις?

εννοω απο το πρωι στις 10 μεχρι το βραδυ κατα τις 1-2 ?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας , 8α η8ελα να κανω μια ερωτηση γιατι και εγω εχω ακουσει πολλα....

λοιπον η εν λογο συσκευη , βγαζει μια μερα με ανοιχτο παντα το wifi και με μια ωρα κλησεις?

εννοω απο το πρωι στις 10 μεχρι το βραδυ κατα τις 1-2 ?

 

Αν θες περιμενε να το δοκιμασω και σου λεω στο περιπου ομως γιατι δεν εχω χρονο για 1 ωρα κλησεις.. :)

Kawasaki ZR750L

Acer neoTouch S200->Acer Cloudmobile S500

Link to comment
Share on other sites

Αν θες περιμενε να το δοκιμασω και σου λεω στο περιπου ομως γιατι δεν εχω χρονο για 1 ωρα κλησεις.. :)

 

απλα αυτη ειναι η χρηση που κανω περιπου και 8α η8ελα να ξερω αν σε γενικες γραμμες βγαζει μια μερα χρησης.... γιατι πολλα ακουγοντε , αλλα σαν αντρες το τοσο το κανουμε τοοοοσο :P

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...

Και εκει που λεγαμε για την οθονη, να τα πρωτα καμμενα pixels. Οπως αυτα που διαβαζα σε site του εξωτερικου, κατω δεξια και σιγα σιγα ανεβαινουν προς τα πανω.

Με μια προχειρη ματια και λογω αναλυσης οσο μπορω να διακρινω, μιλαμε για τουλαχιστον 20-30 που καθε μερα μου φαινονται και περισσοτερα..

Ειναι το 2ο κινητο που περνω καθως το 1ο την ειχε ακουσει..

ΔΕΝ προκειται να ασχοληθω ξανα με αυτο και μαλλον με την Acer γενικοτερα. Εχω ξενερωσει.

Κριμα γιατι το S200 neotouch μου εβγαλε 2 χρονια χωρις το παραμικρο..

Kawasaki ZR750L

Acer neoTouch S200->Acer Cloudmobile S500

Link to comment
Share on other sites

Σωπα ρε. Λες να βγήκε προβληματικό και για αυτό να το δίνουν στα 200€? Πάντος πρώτη φορά ακούω ξαφνικά να καίγονται τα pixels και να αυξάνονται. Συνήθως είναι απο την αρχή καμμένα.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Oλες οι εταιρίες έχουν προβληματικά κομμάτια και όλες όταν ένα μοντέλο παλιώνει ρίχνουν την τιμή τους.Τα acer συγκριτικά με πιο γνωστές μάρκες ειναι πάντα πιο φθηνά,οπότε και όταν φθηναίνουν λόγω του ότι έχουν αρκετό καιρό στην αγορά,πάλι φθηνότερα θα είναι.π.χ. Θυμάμαι το acer liquid mt που είχε φτάσει να κοστίζει 125€ στο expansys και η συσκευή ήταν άριστη και έκανε πολλά περισσότερα απο τα αντίστοιχα ίδιας τιμής των πιο επώνυμων κατασκευαστών
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μπορεί κάποιος που έχει το Acer CloudMobile να μου απαντήσει στις ακόλουθες απορίες;

 

1. Σε διάφορους τόπους διάβασα ότι η ποιότητα ήχου του ακουστικού ή/και του μικροφώνου κατά την διάρκεια των κλήσεων δεν είναι πολύ καλή, αληθεύει?

 

2. Οι φωτογραφίες και τα βίντεο του Acer πως συγκρίνονται με κάτι σαν το Galaxy S3 που έχει τα ίδια μεγαπιξελ;

 

3. Η μπαταρία πόση περίπου ώρα θέλει για να φορτίσει (από 0% σε 100%)

 

4. Υπάρχει "touch to focus" στο βίντεο ή μπορείς να "κλειδώσεις" το focus ή λειτουργεί πάντα με autofocus;

 

5. Μπορείς να βγάλεις φωτογραφίες την ίδια ώρα που παίρνεις βίντεο; Αν ναι, σε τι ανάληση (8mp ή λιγότερο; )

 

Ευχαριστώ

Edited by lemesos
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλημέρα,

Μήπως γνωρίζει κάποιος φίλος αν εξακολουθεί να πωλείται το εν λόγω κινητό σε φυσικό κατάστημα ή e-shop (και αν ναι σε ποιό?).

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...