Jump to content

Samsung Galaxy Mini 2 (S6500)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ξεκίνησε να δουλεύει CM 10.2(android 4.3) o TheWisp!:D

 

Την δοκίμασε κανείς με το μίνι?? Αν ναι τα θέματα που είχε διορθώθηκαν??

ΙΦ ΓΙΟΥ ΑΡ ΓΚΡΙΚ, ΠΛΙΖ ΡΑΪΤ ΙΝ ΓΚΡΙΚ ΕΝΤ ΜΠΙ ΠΡΑΟΥΝΤ ΟΦ ΓΙΟΡ ΛΑΝΓΚΟΥΪΤΖ. ΓΟΥΕΝ ΓΙΟΥ ΡΑΙΤ ΙΝ ΓΚΡΙΚΛΙΣ, ΙΤ ΛΟΥΚΣ ΔΑΤ ΣΤΙΟΥΠΙΤ. ΘΕΝΚΙΟΥ :)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 524
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μπα, ακόμα είναι νωρίς. Αν διάβασα καλά, ούτε καν wifi δεν παίζει.

Για να είμαι ειλικρινής πάντως, περιμένω να τελειοποιηθεί η 10.1 και πιστεύω θα είναι ότι καλύτερο. Η τελευταία έκδοση με τον νέο kernel πραγματικά νομίζω ότι πάει πολύ καλύτερα. Και φορτωμένο με εφαρμογές μου αφήνει 110-120ΜΒ ελεύθερη μνήμη. Λίγο να διορθώσει κάτι bugs που έχει με το wi-fi και κάτι άλλα ψιλοπράγματα και νομίζω πως είναι η τέλεια λύση. Παρήγγειλα και την μπαταρία των 2400mah με το "διογκωμένο" καπάκι, καθώς και μία δεύτερη εξωτερική των 2600mah για να το φορτίζεις όπου και να'σαι και βλέπουμε. Όταν έρθουν θα γράψω εντυπώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Μπα, ακόμα είναι νωρίς. Αν διάβασα καλά, ούτε καν wifi δεν παίζει.

Για να είμαι ειλικρινής πάντως, περιμένω να τελειοποιηθεί η 10.1 και πιστεύω θα είναι ότι καλύτερο. Η τελευταία έκδοση με τον νέο kernel πραγματικά νομίζω ότι πάει πολύ καλύτερα. Και φορτωμένο με εφαρμογές μου αφήνει 110-120ΜΒ ελεύθερη μνήμη. Λίγο να διορθώσει κάτι bugs που έχει με το wi-fi και κάτι άλλα ψιλοπράγματα και νομίζω πως είναι η τέλεια λύση. Παρήγγειλα και την μπαταρία των 2400mah με το "διογκωμένο" καπάκι, καθώς και μία δεύτερη εξωτερική των 2600mah για να το φορτίζεις όπου και να'σαι και βλέπουμε. Όταν έρθουν θα γράψω εντυπώσεις.

 

Μανίσιες είναι αυτές ?? Για δώσε και σε μας κάνα λίνκ... :D

ΙΦ ΓΙΟΥ ΑΡ ΓΚΡΙΚ, ΠΛΙΖ ΡΑΪΤ ΙΝ ΓΚΡΙΚ ΕΝΤ ΜΠΙ ΠΡΑΟΥΝΤ ΟΦ ΓΙΟΡ ΛΑΝΓΚΟΥΪΤΖ. ΓΟΥΕΝ ΓΙΟΥ ΡΑΙΤ ΙΝ ΓΚΡΙΚΛΙΣ, ΙΤ ΛΟΥΚΣ ΔΑΤ ΣΤΙΟΥΠΙΤ. ΘΕΝΚΙΟΥ :)
Link to comment
Share on other sites

http://www.ebay.com/itm/370646679257?redirect=mobile

Φυσικά και δεν είναι μανισια. Έχει το διπλάσιο πάχος και μαζί δίνει καπάκι ειδικό για να μπαίνει.

 

edit: και η 2η που πήρα είναι αυτή . Αυτή την πήρα γιατί ήταν σε τιμή χώμα (το ίδιο πράγμα το βρήκα να το πουλάνε Αμερική στο ebay πάνω από 15$). Αλλά ειδικά αυτή η μπαταρία δεν παίζει ρόλο που δεν είναι της μάνας του, καθώς λειτουργεί σαν φορτιστής. Τη φορτίζεις, και μετά με καλώδιο usb συνδέεις το τηλέφωνο και φορτίζει από αυτήν. Αυτό που μου κάνει αντύπωση στα χαρακτηριστικά της, είναι ότι βγάζει ρεύμα για να φορτίσεις στο 1A. O φορτιστής του τηλεφώνου είναι στα 0.7Α αν θυμάμαι καλά, οπότε θα φορτίζει λίγο πιο γρήγορα.

 

Επίσης, πήρα και αυτό. Από ότι λέει προσαρμόζεται και μπορεί να φορτίσει οποιαδήποτε μπαταρία εκτός τηλεφώνου, ενώ λειτουργεί και σαν αυτόνομος φορτιστής στο 1.25Α μάλιστα. Για να δούμε...

Edited by Mark_K
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Ρε παιδιά το αγόρασα το κινητό και ενω εχει Ελληνική γλώσσα και το menu είναι στα Ελληνικά, δεν εχει Ελληνική γλώσσα στο πληκτρολόγιο... Τι κάνω;
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά το αγόρασα το κινητό και ενω εχει Ελληνική γλώσσα και το menu είναι στα Ελληνικά, δεν εχει Ελληνική γλώσσα στο πληκτρολόγιο... Τι κάνω;

 

Πας στις ρυθμίσεις, γλώσσα και εισαγωγή, και προσθέτεις την ελληνική γλώσσα.

Link to comment
Share on other sites

Πας στις ρυθμίσεις, γλώσσα και εισαγωγή, και προσθέτεις την ελληνική γλώσσα.

 

Αυτο λέω φίλε μου. Δεν εχει στις ρυθμίσεις την Ελληνική γλώσσα. Την ελληνική γλώσσα την εχει μονο για το menu. Για το πληκτρολόγιο δεν υπάρχει

Link to comment
Share on other sites

Αυτο λέω φίλε μου. Δεν εχει στις ρυθμίσεις την Ελληνική γλώσσα. Την ελληνική γλώσσα την εχει μονο για το menu. Για το πληκτρολόγιο δεν υπάρχει

 

αν πας εκει που σου ειπα παραπανω, και στη συνεχεια πατησεις τις ρυθμισεις πληκτρολογιου, δεν υπαρχουν τα ελληνικα να τα προσθεσεις;

Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε σήμερα η μεγάλη μπαταρία με το διογκωμένο καπάκι. Τράβηξα μερικές φωτογραφίες για να δείτε πως είναι το mini 2 όταν τα φοράει.

Εντυπώσεις. Από ποιότητα δεν είναι σαν εργοστασιακό το καπάκι. Δεν θα φύγει και από μόνο του, αλλά παίζει λιγάκι στην μία άκρη. Το τηλέφωνο γίνεται πιο ογκώδες και πιο βαρύ. Προσωπικά επειδή μου φαινόταν πάρα πολύ ελαφρύ πριν, με αυτό μ'αρέσει... Η μπαταρία δείχνει να μην αδειάζει εύκολα. Πέρασα cm 10.1 και το άνοιξα με την μπαταρία στο 62%. Μετά πέρασα τις εφαρμογές μου, και έχω αφήσει ανοιχτό bluetooth,gps και wifi. Δεν το λειτούργησα πολύ, αλλά μετά από 6 ώρες είναι στο 53%, με τις πρώτες 5 ώρες να είναι και η φωτεινότητα στο μέγιστο. Και φυσικά με το καπάκι αυτό δεν έχουμε κεραία nfc. Αν αξίζει; Πιθανότητα ναι, αν κάποιος το χρησιμοποιεί σαν εργαλείο και χρειάζεται μεγάλη αυτονομία, και δεν τον ενοχλεί το μεγαλύτερο μέγεθος(και η έλλειψη nfc). Βέβαια το άσχημο είναι πως πήρα άλλο κινητό 3 βδομάδες μετά την παραγγελία της μπαταρίας, και έτσι το mini το χρησιμοποιώ σαν 2ο πλέον και δε μου χρειάζεται τόσο... Αλλά όπως και να'χει 13,22€ δεν είναι και τόσα πολλά και ας το έχω στην άκρη.

 

Υ.Γ. Νομίζω πως παίζει και πιο ωραία το ηχειάκι του. :P Και πλέον δεν πέφτει η ένταση όταν το ακουμπάς σε κάποια επιφάνεια με το καπάκι κάτω...

Edited by Mark_K
Link to comment
Share on other sites

μπορω να βρω τη συσκευη εκτος vodafone?

 

Νομιζω τη φερνει και το Πλαισιο... Unbranded...

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

μπορω να βρω τη συσκευη εκτος vodafone?

 

Στην Ελλάδα είναι αποκλειστικά της vodafone δεν υπάρχει καθαρή. Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να κατεβάσεις την κυπριακή ρομ αυτή είναι καθαρή.

ΙΦ ΓΙΟΥ ΑΡ ΓΚΡΙΚ, ΠΛΙΖ ΡΑΪΤ ΙΝ ΓΚΡΙΚ ΕΝΤ ΜΠΙ ΠΡΑΟΥΝΤ ΟΦ ΓΙΟΡ ΛΑΝΓΚΟΥΪΤΖ. ΓΟΥΕΝ ΓΙΟΥ ΡΑΙΤ ΙΝ ΓΚΡΙΚΛΙΣ, ΙΤ ΛΟΥΚΣ ΔΑΤ ΣΤΙΟΥΠΙΤ. ΘΕΝΚΙΟΥ :)
Link to comment
Share on other sites

Εγω τη δικια μου την ειχα παρει τον Ιανουαριο απο mobilehellas. Καθαρη, χωρις ιχνος απο vodafone...
Link to comment
Share on other sites

Η συσκευή του αδερφού μου σήμερα στα ξαφνικά ξεκίνησε να κάνει μόνη της ένα περίεργο boot-loop. Το κινητό άνοιγε μέσα στο android, και όταν ακόμα φόρτωνε πράγματα, έκανε επαννεκκίνηση, άνοιγε η home screen και ξανά από την αρχή. Το κινητό ήταν αφημένο στην αναμονή μόνο του, όταν το παρατηρήσαμε αυτό. Βγάλσιμο μπαταριας για κάποια ώρα, αφαίρεση sim και sd, δεν βοήθησαν στην επίλυση του θέματος.

 

Έχει τύχει σε κανέναν κάτι τέτοιο; Πλέον σκέφτομαι πέρασμα ξανά rom με odin. Αξίζει να περάσω κάποια custom rom, αντί της μανίσιας; (να πω πως το κινητό προς το παρόν είναι full official rom, non-rooted)

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Η συσκευή του αδερφού μου σήμερα στα ξαφνικά ξεκίνησε να κάνει μόνη της ένα περίεργο boot-loop. Το κινητό άνοιγε μέσα στο android, και όταν ακόμα φόρτωνε πράγματα, έκανε επαννεκκίνηση, άνοιγε η home screen και ξανά από την αρχή. Το κινητό ήταν αφημένο στην αναμονή μόνο του, όταν το παρατηρήσαμε αυτό. Βγάλσιμο μπαταριας για κάποια ώρα, αφαίρεση sim και sd, δεν βοήθησαν στην επίλυση του θέματος.

 

Έχει τύχει σε κανέναν κάτι τέτοιο; Πλέον σκέφτομαι πέρασμα ξανά rom με odin. Αξίζει να περάσω κάποια custom rom, αντί της μανίσιας; (να πω πως το κινητό προς το παρόν είναι full official rom, non-rooted)

 

το δικο μου ειχε κολλησει δεν ανοιγε καθολου το εκανα ρουτ και μου λυθηκε το προβλημα . βασικα μπορεις να βαλεις παλι γνησια ρομ της κυπρου που ειναι καθαρη, η οποιαδηποτε αλλη εγω εβαλα την (CyanogenMod 10.1) και ειχα ενα νεο κινητο :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Έχει θέματα η CM 10.1; Είναι πλήρως λειτουργική χωρίς bugs, ώστε να είναι κατάλληλη για καθημερινή χρήση;

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Έχει θέματα η CM 10.1; Είναι πλήρως λειτουργική χωρίς bugs, ώστε να είναι κατάλληλη για καθημερινή χρήση;

Η έκδοση 18/7 δεν έχει σοβαρά bugs. Κυρίως δεν δουλεύουν τα mms(λύνεται χρησιμοποιώντας 3rd party εφαρμογή), το bluetooth δουλεύει μόνο για handsfree(αν το συνδέσεις με κάποια συσκευή αναπαραγωγής συνεχίζει να παίζει από το ηχείο του τηλεφώνου), και έχει ένα θεματάκι αν χρησιμοποιηθούν απλά στερεοφωνικά ακουστικά(με τα δικά του νομίζω δουλεύει οκ). Από εκεί και έπειτα στις επόμενες εκδόσεις που έβγαλε, άλλαξε kernel και δεν είχε επίσημους drivers για διάφορα συστήματα του τηλεφώνου, με αποτέλεσμα μερικά πράγματα να μην δουλεύουν σωστά, όπως το wi-fi. Εχθές βγήκε καινούρια έκδοση που είναι λέει βελτιωμένη σε αυτά, αλλά δεν ξέρω ακόμη. Τώρα την κατεβάζω να δοκιμάσω. Πάντως αν αυτά που ανέφερα δεν αποτελούν πρόβλημα για κάποιον, η 18/7 έκδοση είναι μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα. Έχω κάνει root το κινητό και δεν έχω περάσει το τελευταίο update που βγήκε πριν μερικές εβδομάδες, γιατί έχω διαβάσει ότι υπάρχει πρόβλημα στις rooted συσκευές. Ποια διαδικασία μου προτείνετε ώστε να περαστεί το update;
Link to comment
Share on other sites

το δικο μου ειχε κολλησει δεν ανοιγε καθολου το εκανα ρουτ και μου λυθηκε το προβλημα . βασικα μπορεις να βαλεις παλι γνησια ρομ της κυπρου που ειναι καθαρη, η οποιαδηποτε αλλη εγω εβαλα την (CyanogenMod 10.1) και ειχα ενα νεο κινητο :rolleyes:

 

Πέρασα ξανά την ελληνική ρομ με odin και πάλι κάνει επαννεκκινήσεις το κινητό... Έχει αρχίσει να μου φαίνεται αρκετά περίεργο...

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα ξανά την ελληνική ρομ με odin και πάλι κάνει επαννεκκινήσεις το κινητό... Έχει αρχίσει να μου φαίνεται αρκετά περίεργο...

 

http://live.samsung-updates.com/index.php?device=GT-S6500 κατεβασε απο εδω την ρομ της κυπρου μηπως λυθει το προβλημα:cry:

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα ξανά την ελληνική ρομ με odin και πάλι κάνει επαννεκκινήσεις το κινητό... Έχει αρχίσει να μου φαίνεται αρκετά περίεργο...

 

Κανε ένα factory reset χωρίς να περάσεις εφαρμογές απο το play και παρακολούθησε το για λίγο διάστημα .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

@m7ixalis Μπορεί να κάνει το odin reset? Γιατί δεν ξέρω αν προλαβαίνω να φτάσω μέχρι το μενού για τις εργοστασιακές ρυθμίσεις.

@polinerios Θα δοκιμάσω να περάσω και την κυπριακή ρομ και βλέπουμε. Με ενδιαφέρει να μη γράψει κάτι ο counter, σε περίπτωση που καταλήξει στο service στο τέλος η συσκευή.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

@m7ixalis Μπορεί να κάνει το odin reset? Γιατί δεν ξέρω αν προλαβαίνω να φτάσω μέχρι το μενού για τις εργοστασιακές ρυθμίσεις.

@polinerios Θα δοκιμάσω να περάσω και την κυπριακή ρομ και βλέπουμε. Με ενδιαφέρει να μη γράψει κάτι ο counter, σε περίπτωση που καταλήξει στο service στο τέλος η συσκευή.

Όχι ,είτε θα μπεις στις ρυθμίσεις για reset, είτε θα το βάλεις σε recovery mode και θα το κάνεις από εκεί .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Recovery mode όμως δεν έχει ο επίσημος kernel, για να κάνω το reset από εκεί. Τουλάχιστον με πατημένο το vol up, αντί vol down για download mode, το κινητό ανοίγει κανονικά στο Android.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Recovery mode όμως δεν έχει ο επίσημος kernel, για να κάνω το reset από εκεί. Τουλάχιστον με πατημένο το vol up, αντί vol down για download mode, το κινητό ανοίγει κανονικά στο Android.

 

Πατάς ταυτόχρονα Volume up / Volume down / bower button .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Mini 2 (S6500)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...