Jump to content

[ROM] Omega Series - Android 4.1.2 Jelly Bean - Samsung Based


ioathe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επειδή το τηλέφωνο δεν είναι δικό μου και δεν θέλω να έχω κανένα απρόοπτο και κλάματα...ας κάνω μια επιβεβαίωση !

 

Έχω περάσει στο τηλέφωνο την 4.1.2 leaked version και έχω περάσει και τον κέρνελ SiyahKernel S2-v6.0beta4. Φαντάζομαι οτι δεν θα έχω κανένα πρόβλημα με bricked καταστάσεις με αυτό το setup έτσι? Απλά μπαίνω CWM recovery, κάνω wipe data και cache και εγκαθιστώ την τελευταία Omega? Και σε μελλοντική αναβάθμιση δεν χρειάζεται να περάσω πάλι κάποιον άλλον κέρνελ..αυτός που έχει μέσα είναι bricked free σωστά? Γενικά δηλαδή απο ότι έχω καταλάβει απο την στιγμή που έχω περάσει κάποια 4.1.2 rom (είτε official είτε custom) δεν υπάρχει το πρόβλημα του bricked...διορθώστε με αν κάνω λάθος... :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επειδή το τηλέφωνο δεν είναι δικό μου και δεν θέλω να έχω κανένα απρόοπτο και κλάματα...ας κάνω μια επιβεβαίωση !

 

Έχω περάσει στο τηλέφωνο την 4.1.2 leaked version και έχω περάσει και τον κέρνελ SiyahKernel S2-v6.0beta4. Φαντάζομαι οτι δεν θα έχω κανένα πρόβλημα με bricked καταστάσεις με αυτό το setup έτσι? Απλά μπαίνω CWM recovery, κάνω wipe data και cache και εγκαθιστώ την τελευταία Omega? Και σε μελλοντική αναβάθμιση δεν χρειάζεται να περάσω πάλι κάποιον άλλον κέρνελ..αυτός που έχει μέσα είναι bricked free σωστά? Γενικά δηλαδή απο ότι έχω καταλάβει απο την στιγμή που έχω περάσει κάποια 4.1.2 rom (είτε official είτε custom) δεν υπάρχει το πρόβλημα του bricked...διορθώστε με αν κάνω λάθος... :)

νομιζω οτι factory reset κανεις μεσα απο τις ρυθμισεις τηλεφωνου και οχι απο ρεκοβερυ,οταν εχεις το τρελο τσιπ,διαβασε στο φορουμ εχει ειδικο αφιερομα για σιγουρια.

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι factory reset κανεις μεσα απο τις ρυθμισεις τηλεφωνου και οχι απο ρεκοβερυ,οταν εχεις το τρελο τσιπ,διαβασε στο φορουμ εχει ειδικο αφιερομα για σιγουρια.

 

Επειδή το έχω διαβάσει...έχω την εντύπωση οτι κάνεις λάθος σε αυτό που έγραψες!! Επειδή όμως και εγώ κάπου ψιλομπερδεύτηκα (λόγω πολλών παραμέτρων έκδοση/kernel/recovery κτλ) γι αυτό ρώτησα την άψογη κάποιου που γνωρίζει με σιγουριά...!

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι μηπως μπορειτε να βοηθησετε (που το ρωτησα και αλλου αλλα το μην μαλλον χαθηκε σε καποιες αντιπαραθεσεις που υπηρχαν στο νημα)

 

Εβαλα το noled, το ρυθμισα σωστα και παρολα αυτα μου ρουφαγε την μπαταρια.

Ειμαι με την omega v18, δεν ειχα πολλες εφαρμογες περασμενες γτ ακομα δοκιμαζω ρομ.

Χαρακτηριστικα μολις το περασα, με πληρως φορτισμενη μπαταρια εφαγε 35% απο την μπαταρια μεσα σε ενα 8ωρο που ημουν στην δουλεια και δεν αγγιξα το κιν. γενικα το δοκιμασα 4-5 μερες και η μπατ κραταγε 1 μερα και αν το κουραζα αρκετα τοτε κραταγε λιγοτερο.

Μολις εβγαλα το noled η μπαταρια με την ιδια χρηση κραταει σχεδον 2 μερες (1.5 στην χειροτερη αν παιξω πολυ) ειμαι στη τριτη φορτιση τωρα και παλι 2 μερες κρατησε.

Συμπερασμα: το noled τρωει αρκετη μπαταρια και ειναι θεμα του καθενος να ζυγισει τα θετικα με τα αρνητικα του.

 

Σκεφτομαι να δοκιμασω και καποιον kernel με BLN αλλα δεν ξερω ποιον και γενικα τι παιζει με την αλλαγη κερνελ. καθε ρομ που περναμε δεν εχει τον δικο της κερνελ? Εγω ηρθα απο την pulse του στρατου, δοκιμασα καποιες αλλες και τωρα εχω την omega v18 και θα παω στην v19.1

 

Να ρωτησω και κατι ασχετο?

Μπορω να αλλαξω την γλωσσα μεσα στην μπαρα των επαφων? δηλ να την κανω αγγλικη γιατι ετσι ειναι οι επαφες μου(για να συγχρονιζονται με το φβ) και ας ειναι το τηλ στα ελληνικα?

Και κατι αλλο. γτ η ποιοτητα των φωτο των επαφων ειναι τοσο χαλια αφου τις παιρνει απο το φβ και οχι απο το google?

Link to comment
Share on other sites

 

Σκεφτομαι να δοκιμασω και καποιον kernel με BLN αλλα δεν ξερω ποιον και γενικα τι παιζει με την αλλαγη κερνελ. καθε ρομ που περναμε δεν εχει τον δικο της κερνελ? Εγω ηρθα απο την pulse του στρατου, δοκιμασα καποιες αλλες και τωρα εχω την omega v18 και θα παω στην v19.1

 

 

 

Bαλε kernel dorinmax 7.44 και θα εχεις και bln και θα αυξησεις και την ενταση του ηχου και του κινητου αμα θες!Μην ξεχασεις να κανεις wipe dalvic cacke kai wipe partition!

Aντώνης
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι μηπως μπορειτε να βοηθησετε (που το ρωτησα και αλλου αλλα το μην μαλλον χαθηκε σε καποιες αντιπαραθεσεις που υπηρχαν στο νημα)

 

Εβαλα το noled, το ρυθμισα σωστα και παρολα αυτα μου ρουφαγε την μπαταρια.

Ειμαι με την omega v18, δεν ειχα πολλες εφαρμογες περασμενες γτ ακομα δοκιμαζω ρομ.

Χαρακτηριστικα μολις το περασα, με πληρως φορτισμενη μπαταρια εφαγε 35% απο την μπαταρια μεσα σε ενα 8ωρο που ημουν στην δουλεια και δεν αγγιξα το κιν. γενικα το δοκιμασα 4-5 μερες και η μπατ κραταγε 1 μερα και αν το κουραζα αρκετα τοτε κραταγε λιγοτερο.

Μολις εβγαλα το noled η μπαταρια με την ιδια χρηση κραταει σχεδον 2 μερες (1.5 στην χειροτερη αν παιξω πολυ) ειμαι στη τριτη φορτιση τωρα και παλι 2 μερες κρατησε.

Συμπερασμα: το noled τρωει αρκετη μπαταρια και ειναι θεμα του καθενος να ζυγισει τα θετικα με τα αρνητικα του.

 

Σκεφτομαι να δοκιμασω και καποιον kernel με BLN αλλα δεν ξερω ποιον και γενικα τι παιζει με την αλλαγη κερνελ. καθε ρομ που περναμε δεν εχει τον δικο της κερνελ? Εγω ηρθα απο την pulse του στρατου, δοκιμασα καποιες αλλες και τωρα εχω την omega v18 και θα παω στην v19.1

 

Να ρωτησω και κατι ασχετο?

Μπορω να αλλαξω την γλωσσα μεσα στην μπαρα των επαφων? δηλ να την κανω αγγλικη γιατι ετσι ειναι οι επαφες μου(για να συγχρονιζονται με το φβ) και ας ειναι το τηλ στα ελληνικα?

Και κατι αλλο. γτ η ποιοτητα των φωτο των επαφων ειναι τοσο χαλια αφου τις παιρνει απο το φβ και οχι απο το google?

 

με το noled ποτε δεν ειχα θεμα..

δε ξερω τι φταιει σε εσενα, αλλα δε νομιζω πως ευθυνεται η εφαρμογη..

 

σου δειχνει δηλαδη στην καταναλωση πρωτο το noled?

Link to comment
Share on other sites

με το noled ποτε δεν ειχα θεμα..

δε ξερω τι φταιει σε εσενα, αλλα δε νομιζω πως ευθυνεται η εφαρμογη..

 

σου δειχνει δηλαδη στην καταναλωση πρωτο το noled?

 

Οχι μου δειχνει πρωτη την οθονη με περιπου 60% απο την ενεργεια που καταναλωθηκε.

Σε ενα 8ωρο δουλειας που δεν αγγιξα το κιν μου εφαγε παρα πολυ μπαταρια.

Εσυ δηλ δεν καταλαβαινες μειωση της μπαταριας (αξιοσημειωτη και μετρησημη, οχι 2 ωρες λιγοτερο που μπορει οντως να ειναι τυχαιο)

 

Ασχετο. Κατεβασα το ζιπ της 19,1 απευθειας απο το κιν. εκανα ολα τα wipes, φλασαρα, ξαναεκανα ολα τα wipes (ετσι κανω παντα) και το κιν δεν ανοιγε. μετα απο 2-3 reboot που δεν ανοιγε, μπηκε σε download mode και ελεγε insane kernel!

Δεν ξερω τι πατατα κανω, αλλα κατι κανω. να περασω καποιον κερνελ. Οταν φλασαρουμε καποια ρομ, δεν περναει και καποιον κερνελ αυτοματα αυτη?

Edited by dimitris_86
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.Εχω την εκδοση 17 και μπορω να πω πως ειμαι υπερ-ικανοποιημενος απο το κινητο,εξαιρετικη δουλεια.Εχω μονο μια απορια:

Η ρομ εχει σε γενικες γραμμες μεγαλη καταναλωση ram και εγω κανω ακομα χειροτερη την κατασταση γιατι θελω full eye candy.σελιδες τιγκα στα widgets,live wallpapers,πολλα mods οπως crt off κλπ κλπ.Οποτε παιζω μπαλα σχεδον μονιμα με κατω απο 100 mb ελευθερα,γεγονος που προκαλει μικροκολληματακια. Η ερωτηση μου ειναι η εξης:εχει δοκιμασει κανεις απο εσας και την v17 και την v19.1;Και αν ναι,παρατηρησατε καμμια διαφορα προς το καλυτερο στην διαχειριση της ram; Με ενδιαφερει πολυ η απαντηση γιατι αν δεν υπαρχουν ουσιαστικες διαφορες σε αυτο το κομματι τοτε δεν εχω κανεναν απολυτως λογο για την ωρα να flashαρω νεωτερη εκδοση.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά από κατανάλωση είναι σούπερ θέλει λίγο ψάξιμο με τα προγράμματα που τρέχουν και τις υπηρεσίες που πρέπει να απενεργοποιηθούν. εγώ άλλο αρνητικό βλέπω όχι κάτι που δεν μπορεί να βελτιωθεί στην νεότερη της έκδοση, βλέπω ότι δεν είναι σταθερή κάνει κάτι κουλά πότε πότε εκεί που έχεις κάποιο πρόγραμμα ανοικτό το κλίνει χωρίς λόγο η καθώς μιλάς σε κλήση κλείνει πάλι μόνο του:mad:πάντως αν το κοιτάξουν λίγο στην επόμενη θα γίνει σουξέ:D κάτι άλλο που δεν βλέπω να υπάρχει σε αυτήν την έκδοση είναι οι omega setings:confused:που είναι η μπάλα? σε κατανάλωση ραμ (480 μβ) τρώει νομίζω λίγο παραπάνω από ότι θα έπρεπε αλλά το ψάχνω ακόμα:)

 

από τις 9 00 το πρωί με 100% μπαταρία τώρα 19 27 είναι στο 94% με λίγο πασπάτεμα βέβαια wifi και καμιά 10ρια τηλέφωνα.

 

κερνελ εχω τον DORIMANX 7,44

 

τώρα πρόσεξα ότι ενώ είναι από το πρωί ανοικτό το κινητό πάνω πάνω στη φώτο γράφει 1ωρα 5 και κάτι ψιλά λειτουργία με μπαταρία:blink: λέτε να φταίει ο κερνελ?

Edited by SR10RS
Link to comment
Share on other sites

Μπορούμε να τρέξουμε το weather widget fix που τρέχαμε στη 18 ώστε να έχουμε πάλι αδιαφάνεια;

 

edit

Μάλλον κανείς δεν το έχει δοκιμάσει...

Edited by Pyladhs
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Μπορείτε να μου γράψετε σας παρακαλώ πολύ η Omega 19 έχει ελληνικά

Kαι αν μπορειτε ενα Link

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Μπορείτε να μου γράψετε σας παρακαλώ πολύ η Omega 19 έχει ελληνικά

Kαι αν μπορειτε ενα Link

Ευχαριστώ πολύ

 

Έχει Ελληνικά . Omega v19.1

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ .Τι διαφορα εχει η 18 απο την 19 .1?

 

Στο link της ρομ, έχει "changelog".. Για τσέκαρε εκεί για περισσότερες λεπτομέρειες.. :happy:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, είμαι στη 19.1 έσβησα καταλάθος το stock clock και δεν μπορώ να το ξαναπεράσω. Όταν τρέχω το apk (ClockPackage.apk) μου βγάζει η εφαρμογή δεν εγκαταστήθηκε. Τι μπορώ να κάνω για να το επαναφέρω?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, είμαι στη 19.1 έσβησα καταλάθος το stock clock και δεν μπορώ να το ξαναπεράσω. Όταν τρέχω το apk (ClockPackage.apk) μου βγάζει η εφαρμογή δεν εγκαταστήθηκε. Τι μπορώ να κάνω για να το επαναφέρω?

 

ο πιο απλός τρόπος είναι να ξαναπεράσεις την ρομ από πάνω χωρίς wipes.

Ο δύσκολος είναι να τραβήξεις από τo .zip της rom την σχετική εφαρμογή και να την περάσεις (μέσω root explorer η άλλης ανάλογης εφαρμογής) στο system/app

Αν δεν έχεις σχετική εμπειρία προτείνω τον 1ο τρόπο

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

όσοι έχετε περάσει την 19.1 ωμέγα setings σας βγάζει? και επίσης το εφέ στη lock screen που είναι? έχω περάσει 3 φορές την ίδια ρομ μήπως και ήταν ελαττωματική η εγκατάσταση είπα αλλά τίποτα ξέρει κανείς αν η έκδοση 19.1 είναι ελλιπής?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιάμόλις έβαλα την 19 καθ ΔΕΝ εχω πια omega settings...δεν εμφανίζονταιπουθενά...ξαναφλασαρα αλλά τίποτα...και σε καθε κλήσημου ηχογραφεί τη συνομιλία...εχω χάσει κατι;

Galaxy Note Edge, Galaxy Note II, HTC Trophy, Nokia N900,

Galaxy Note 10.1 2014 LTE (SM-P605), Nokia Lumia 630 DS

Link to comment
Share on other sites

μάλιστα αναμένουμε λοιπόν για το επόμενο update! εδωhttp://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=37116901&postcount=11311 στο [Not Included Mods] γράφει: [i released v19.1 with my progress so far so users can try the new final JB firmware,

the following mods are not included because its not yet done. I will add them to the next updates.

If you want the following mods then stay with v18.

Here is the list with the mods that is not included:

Omega Settings and the mods included in the app are not included

Torch Toggle

Note 2 Notification Panel]

Link to comment
Share on other sites

Παιδιάμόλις έβαλα την 19 καθ ΔΕΝ εχω πια omega settings...δεν εμφανίζονταιπουθενά...ξαναφλασαρα αλλά τίποτα...και σε καθε κλήσημου ηχογραφεί τη συνομιλία...εχω χάσει κατι;

 

Θα υπάρξουν updates. Ας μην ξεχνάμε ότι η 19 βγήκε σε χρόνο dt. Λίγη υπομονή. Αν δεν έχουμε, μπορούμε να περιοριστούμε στην ισπανική official. Δεν το συνιστώ.

 

Επίσης, ρύθμιση του ink effect δεν βλέπω.

Edited by Pyladhs
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

για τον κερνελ dorimanx v7.44 τι αποψη εχετέ αξιζει να το αλλαξω και να βαλω αυτο? τι διαφορες θα εχω????
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια ειναι δυνατον με την 18.1 απο τις 6 το πρωι εως 16:00 με λιγο ιντερνετ και 3 κλησεις να ειμαι στο 35%???
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...