Jump to content

[ROM] Omega Series - Android 4.1.2 Jelly Bean - Samsung Based


ioathe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σβήσε τον φάκελο από την θέση " data/data/com.android.provider.settings " και κάνε επανεκκίνηση.. ;)

 

Το εκανα....εστρωσε....αλλα τωρα δεν εχω οθονη κλειδωματος κ οι επιλογες για επανεκινηση εχουν γινει 2 :απενεργοποιηση κ επανεκινηση..... :wacko:

Xiaomi Redmi Note 3 Pro kate -->> Xiaomi Mi 10T
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Και τα δύο.. ;)

 

Άραγε θα έχει κάποια διαφορά ο kernel που συνόδευε τη v17 από αυτόν της v18..; Κοίτα να δεις που μπήκα σε δίλλημα τώρα. Γιάννης Indie ακούει;:p

Link to comment
Share on other sites

Πάντως με τον siyah - που τον έβαλα μόλις - δε δουλεύει το hot reboot.

Επίσης, έκανα την αλλαγή κερνελ γιατί με τον philz μου έκανε ένα locscreen πάγωμα πριν μισή ώρα. ..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πάντως με τον siyah - που τον έβαλα μόλις - δε δουλεύει το hot reboot.

 

Τον έβαλες αμέσως ή χρειάστηκε να περάσεις και τον jeboo πρώτα; Σκέφτομαι να τον περάσω κι εγώ.. αν θυμηθώ τα λόγια του Γιάννη (Giov87) σίγουρα θα αξίζει. Αλήθεια τι είναι αυτό το hot reboot; Πολλές μαζεμένες απορίες πέσανε..:D

Link to comment
Share on other sites

Τον έβαλες αμέσως ή χρειάστηκε να περάσεις και τον jeboo πρώτα; Σκέφτομαι να τον περάσω κι εγώ.. αν θυμηθώ τα λόγια του Γιάννη (Giov87) σίγουρα θα αξίζει. Αλήθεια τι είναι αυτό το hot reboot; Πολλές μαζεμένες απορίες πέσανε..:D

 

Ξεκίνησα το τηλέφωνο σε recovery mode και τον έβαλα αμέσως. Μπήκε χωρίς πρόβλημα, όπως είχε μπει και στην Omega 17.

 

Το hot reboot είναι η γρήγορη επανεκκίνηση. Υπάρχει ως επιλογή αν πατήσεις το power και επιλέξεις επανεκκίνηση. Με τον philz δούλευε κανονικά ενώ με τον siyah κολλάει στο σήμα της samsung. Μικρό το κακό όμως...

 

Και τα δύο.. ;)

 

Γιάννη έχεις καμιά ιδέα πώς φτιάχνει το hot reboot στο siyah;

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα το τηλέφωνο σε recovery mode και τον έβαλα αμέσως. Μπήκε χωρίς πρόβλημα, όπως είχε μπει και στην Omega 17.

 

Άραγε είναι σωστό να εγκατασταθεί μέσα απ'τις επιλογές του cwm; Αν το αρχείο του kernel αντιγραφεί στην sd του τηλεφώνου το cwm το βρίσκει κανονικά στις επιλογές για εγκατάσταση ενός kernel..

Link to comment
Share on other sites

Άραγε είναι σωστό να εγκατασταθεί μέσα απ'τις επιλογές του cwm; Αν το αρχείο του kernel αντιγραφεί στην sd του τηλεφώνου το cwm το βρίσκει κανονικά στις επιλογές για εγκατάσταση ενός kernel..

 

Δεν εγκαθίσταται μέσω της εφαρμογής CWM. Βγάζει μήνυμα λάθους. Ξεκινώντας το τηλέφωνο σε recovery εγκαθίσταται μια χαρά σε δευτερόλεπτα...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν εγκαθίσταται μέσω της εφαρμογής CWM. Βγάζει μήνυμα λάθους. Ξεκινώντας το τηλέφωνο σε recovery εγκαθίσταται μια χαρά σε δευτερόλεπτα...

 

Ελήφθη!

 

Σε αναμονή να δούμε τι γίνεται με το reboot..:)

 

Edit: Παρατηρώ το πρώτο θεματάκι πάντως, πριν 23 λεπτά έκανα το battery calibration στο 100 και μέχρι στιγμής με το wifi ανοιχτό έπεσε στο 93/100.. κατανάλωση διακρίνω..

Edited by makis206
Link to comment
Share on other sites

Ελήφθη!

 

Σε αναμονή να δούμε τι γίνεται με το reboot..:)

 

Edit: Παρατηρώ το πρώτο θεματάκι πάντως, πριν 23 λεπτά έκανα το battery calibration στο 100 και μέχρι στιγμής με το wifi ανοιχτό έπεσε στο 93/100.. κατανάλωση διακρίνω..

 

Γι' αυτό λέμε για τον siyah. Έχει μεγάλη διαφορά... Άσε που εμένα, στην 17, μου έκανε ένα reboot με philz και η συσκευή εκείνη τη στιγμή ζεμάταγε...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Γιάννη έχεις καμιά ιδέα πώς φτιάχνει το hot reboot στο siyah;

 

Δεν το έχω ψάξει.. :rolleyes: Βασικά είναι ψιλο άχρηστο για εμένα..

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω ψάξει.. :rolleyes: Βασικά είναι ψιλο άχρηστο για εμένα..

 

Παρομοίως. Δεν βρίσκω τη χρησιμότητά του. Απλά, αναρωτιόμουν αν κολλάει και σε σένα το hot reboot...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Γι' αυτό λέμε για τον siyah. Έχει μεγάλη διαφορά... Άσε που εμένα, στην 17, μου έκανε ένα reboot με philz και η συσκευή εκείνη τη στιγμή ζεμάταγε...

 

Μόλις τον εγκατέστησα κι εγώ (μπήκε με την πρώτη), θα το βάλω να φορτίσει ώστε να του ρίξω ένα calibration απ'την αρχή κι ο Θεός να μας βοηθήσει..:lol:

 

Χάθηκε και σε σας το boot animation με το ρομποτάκι; Τώρα ανοίγει με το σήμα της Samsung πάλι..:confused:

Edited by makis206
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τον εγκατέστησα κι εγώ (μπήκε με την πρώτη), θα το βάλω να φορτίσει ώστε να του ρίξω ένα calibration απ'την αρχή κι ο Θεός να μας βοηθήσει..:lol:

 

Χάθηκε και σε σας το boot animation με το ρομποτάκι; Τώρα ανοίγει με το σήμα της Samsung πάλι..:confused:

 

Ναι. Υποθέτω ότι αν το θες πολύ, θα το βρεις στα Omega files. Εμένα δε με τρέλαινε κιόλας, οπότε μια χαρά...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τον εγκατέστησα κι εγώ (μπήκε με την πρώτη), θα το βάλω να φορτίσει ώστε να του ρίξω ένα calibration απ'την αρχή κι ο Θεός να μας βοηθήσει..:lol:

 

Χάθηκε και σε σας το boot animation με το ρομποτάκι; Τώρα ανοίγει με το σήμα της Samsung πάλι..:confused:

 

Εαν το θες, μπες στην κουζίνα της Omega και περνα το.. Εγω εχω βαλει να βλέπω το logo της Samsung και έχω κρύψει το logo του Siyah, που λογικά σου εμφανίζεται λίγο πριν.. ;)

Link to comment
Share on other sites

Τσάμπα ανησύχησα λοιπόν, το αφήνω ως έχει μα πόσο το βλέπει κανείς..:D

 

Ευχαριστώ παιδιά!

 

Εdit: Παρεπιπτόντως κι επειδή άλλαξα γνώμη, το κατέβασα απ'τα Omega files και το εγκατέστησα από recovery αλλά δεν δουλεύει, παραμένει στο animation της Samsung, καμμιά ιδέα κανείς; Ζω και χωρίς αυτό φυσικά..:)

Edited by makis206
Link to comment
Share on other sites

Τσάμπα ανησύχησα λοιπόν, το αφήνω ως έχει μα πόσο το βλέπει κανείς..:D

 

Ευχαριστώ παιδιά!

 

Εdit: Παρεπιπτόντως κι επειδή άλλαξα γνώμη, το κατέβασα απ'τα Omega files και το εγκατέστησα από recovery αλλά δεν δουλεύει, παραμένει στο animation της Samsung, καμμιά ιδέα κανείς; Ζω και χωρίς αυτό φυσικά..:)

 

Σε zip το κατέβασες? Αν ναι, για δοκίμασε να το βάλεις στη θέση data/local και πες μου.. Ίσως δουλέψει. . ;)

 

Edit: Δεν πιάνει ούτε έτσι. .

Edited by Giov87
Link to comment
Share on other sites

Σε zip το κατέβασες? Αν ναι, για δοκίμασε να το βάλεις στη θέση data/local και πες μου.. Ίσως δουλέψει. . ;)

Edit: Δεν πιάνει ούτε έτσι. .

 

Ασ'το Γιαννιό δεν πειράζει, μικρό το κακό.;)

 

Μόλις είδα και τα STweaks, αυτά προφανώς είναι του Syiah σωστά; Δεν αγγίζω εκεί μέσα.. πωπωπω.:p

Link to comment
Share on other sites

Ο Jeboo kernel εδώ.. ;)

 

 

 

 

 

Σβήσε τον φάκελο από την θέση " data/data/com.android.provider.settings " και κάνε επανεκκίνηση.. ;)

 

Γιατί δεν μπορώ να βρω τη θέση του φακέλου αυτού;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Και για πείτε όσοι χρησιμοποιείτε Siyah (ή και όχι) πόσες ώρες κρατάει η μπαταρία από τη στιγμή που το αποσυνδέετε από τον φορτιστή? Γιατί εγώ πάλι είμαι ούτε καν 10 ώρες με ανοιχτό mobile data/wifi και δε μπορώ να πω πως με ενθουσιάζει!

the only way is str8 to the top!

Motorola V2288 > Panasonic GD67 > Sony Ericsson K700 > Sony Ericsson W800 > Nokia N90 > Sony Ericsson W710 > Nokia N79 > Samsung Galaxy S > Galaxy SII > Xperia Go > LG G2 > Oneplus 3 totally ninja :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Και για πείτε όσοι χρησιμοποιείτε Siyah (ή και όχι) πόσες ώρες κρατάει η μπαταρία από τη στιγμή που το αποσυνδέετε από τον φορτιστή? Γιατί εγώ πάλι είμαι ούτε καν 10 ώρες με ανοιχτό mobile data/wifi και δε μπορώ να πω πως με ενθουσιάζει!

 

Προς το παρόν μπορώ να πω ένα πράγμα. Το έβγαλα χτες το βράδυ στις 23:30 απ'τον φορτιστή και του έκανα battery calibration στο 100%, έσβησα αμέσως την οθόνη (όλα κλειστά βέβαια) και σήμερα που την άνοιξα πάλι στις 8:20 έγραφε 97%. Λογικά καλά είναι αλλά θέλω να το δω και στην χρήση για πιο ολοκληρωμένα συμπεράσματα..:)

 

Να ρωτήσω κάτι με την ευκαιρία, είναι ασφαλές έχοντας την Omega να μηδενίσω τον μετρητή και να σβήσω το τριγωνάκι με το triangle away ή να κάτσω στ'αυγά μου καλύτερα και να το κάνω όταν εγκαταστήσω ξανά μια επίσημη rom;

Edited by makis206
Link to comment
Share on other sites

Και για πείτε όσοι χρησιμοποιείτε Siyah (ή και όχι) πόσες ώρες κρατάει η μπαταρία από τη στιγμή που το αποσυνδέετε από τον φορτιστή? Γιατί εγώ πάλι είμαι ούτε καν 10 ώρες με ανοιχτό mobile data/wifi και δε μπορώ να πω πως με ενθουσιάζει!

 

Εγώ χρησιμοποιώ τον siyah 6.0b4 σε άλλη μεν ρομ (JB πάντα) αλλά είναι το ίδιο πρακτικά και μου κρατάει άνετα πάνω από 2 μέρες γεμάτες με ανοικτα τα data 18 ώρες (λόγω δουλειάς) 1 ώρα wifi, ΠΟΛΛΑ sms, e-mails, λίγο παιχνίδι και λίγο σερφάρισμα είμαι πολύ ικανοποιημένος.

Θα πρέπει να το δει κανείς και από την πρακτική σκοπιά, κανένας άνθρωπος δεν νομίζω ότι μένει 25-30 ώρες χωρίς ύπνο, σωστά; άρα,

όταν πας για ύπνο το φορτίζεις κιόλας....

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Ας περάσω και εγώ τον Siyah μπας και φτιάξει λίγο η κατανάλωση γιατί από ότι βλέπω τρώει πολύ τώρα! Το κόλλημα πάντως στην lockscreen ακόμα δεν παρουσιάστηκε.

 

edit. done!

Edited by tsomby
Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν μπορώ να πω ένα πράγμα. Το έβγαλα χτες το βράδυ στις 23:30 απ'τον φορτιστή και του έκανα battery calibration στο 100%, έσβησα αμέσως την οθόνη (όλα κλειστά βέβαια) και σήμερα που την άνοιξα πάλι στις 8:20 έγραφε 97%. Λογικά καλά είναι αλλά θέλω να το δω και στην χρήση για πιο ολοκληρωμένα συμπεράσματα..:)

 

Να ρωτήσω κάτι με την ευκαιρία, είναι ασφαλές έχοντας την Omega να μηδενίσω τον μετρητή και να σβήσω το τριγωνάκι με το triangle away ή να κάτσω στ'αυγά μου καλύτερα και να το κάνω όταν εγκαταστήσω ξανά μια επίσημη rom;

 

Άνετα Μάκη.. Και εγώ το έχω κάνει.. ;) Βάζεις το τελευταίο TriangleAway που υποστηρίζει Jelly Bean και μην φοβάσαι τίποτα..

 

P.S. Μόλις βρήκα και ένα fix που έφτιαξε ο φίλος @talexop, και έχει να κάνει με την σάρωση πολυμέσων, που δημιουργεί το battery drain.. Πρόκειται να το συμπεριλάβει και ο Γιάννης στη νέα ρομ. Σας το έχω εδώ..

Edited by Giov87
Link to comment
Share on other sites

Εγω εγκατρστησα την 18 πανω απο την 17 χωρις wipe και ολα δειχνουν οκ εκτος απο τον πινακα ειδοποιησεων στις ρυθμισεις και τον καιρο στην οθονη κλειδωματος που μου πετανε συνεχεια fc. Και επισης πηγα να εγκαταστησω το blue sky theme που στην 17 δουλευε μια χαρα αλλα τωρα βγαζει fc το ui. Οποτε εμεινα με τα κλασσικα χρωμματα (αν εχει καποιος να προτεινει κανενα συμβατο θεμα ευπροσδεκτο)
SAMSUNG GALAXY S II
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...