Jump to content

[ROM] Omega Series - Android 4.1.2 Jelly Bean - Samsung Based


ioathe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ανακάλυψα τελικά ότι για την υπερθέρμανση φταίει το framework jkay που υπάρχει ενσωματωμένο, έβαλα την 13 έκδοση ξανά και μόλις έβαλα το framework και τι deluxe settings ψήθηκε
angeldust
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Νέα έκδοση Omega v15

 

Changelog:

Based on firmware XWLPG Android 4.03 (Date: 24/05/2012)

New:

Kernel: CF-Root XWLPG

Updated:

Airdroid v1.0.7

Google Translate v2.4.1

Dropbox v2.1.4

Google Plus v2.6.1.30454518

Google Maps v6.8.1

Street View v1.8.0.1

Nova Launcher v1.1.4

hosts

Theme:

Stock: added two battery mods

Rom is no Full Wipe

 

Αν δοκιμάσετε την νέα Omega v15 και σας αρέσει, βοηθήστε στην περαιτέρω ανάπτυξη της με το donate σας.

 

Απολαύστε με την νέα Omega :cool:

Μ.Φ.Χ. Γιάννης ::indie's:: Omega Rom series:

Samsung I9300 Galaxy S III @ Omega rom Series Android 4.0.4

Samsung I9100 Galaxy S II @ Omega ◄Stock►◄Black Blue►◄Ice Cream Sandwich► Android 4.0.3

Link to comment
Share on other sites

και η νέα v15 είναι άψογη , δροσερή , απαλή , γρήγορη όπως όλες οι omega

edit

off topic

(είναι στο δρόμο το sg3 μου , ανυπομονώ για βάλω την omega μιας και λένε είναι καλύτερη από της μαμάς , ("σχεδόν" πριν κυκλοφορήσει είχαμε την πρώτη rom για το sg3 και ήταν omega )

θα κρατήσω και το sg2 , όσο ο Γιάννης θα μας χαρίζει νέες roms (αρκεί να τον υποστηρίζουμε κι εμείς με την αγάπη μας))

Edited by tora33
OnePlus 8 pro + Mi 10t lite + poco f1
Link to comment
Share on other sites

SOS λιγη βοηθεια παιδια... Λοιπον εχω περασει την v15 ολα καλα μεχρι εδω και πριν απο λιγο μπηκα στo omega files ics (kitchen) και κατεβασα το restore stock power off animation, πηγα να το περασω απο cwm η συσκευη εκανε επανεκινηση και απο τοτε κολαει και μου δειχνει μαυρη οθονη!! Ουτε στην recovery δεν μπορω να μπω!! Τι να κανω????

 

Edit: Λοιπον για καποιο λογο κολλησε το συμπαν και πειραχτηκε ο κερνελ (siyah) και ολα λυθηκαν με odin και επαναφορα cf-root...

Οποτε siyah kernel + stock power off animation = κακος συνδυασμος!!

Edited by funk

Panasonic g500, Siemens C10, Siemens C25, Ericsson t10s, Ericsson τ28s, Nokia 5110, Nokia 5210, Nokia 7110, Nokia 8210,Nokia 5100, Sharp gx20s, Nokia 6681, Nokia 5800, Nokia 6700,  3gs, Xperia x10 mini pro, Htc desire HD, Nexus s, Gs2, nexus7, Galaxy note 2, Nexus 4 ,Ipad air,  5s,  6, iPad Air2, 6s, 7, Mi Mix 2s, Mi 9 T Pro, 13 pro max  13pro, 15pro

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά λίγη βοήθεια για όσους έχουν dual boot και πρώτη την AOKP. Στην 15 αλλάζει ο kernel και μπαίνει CF-root. Θα παίζει ως δεύτερη αφού η πρώτη και η δεύτερη έχουν siyah με τις γνωστές επιλογές για dual boot; η θα την πατήσουμε;

Καλύτερα να μην προβούμε σε αναβάθμιση;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά λίγη βοήθεια για όσους έχουν dual boot και πρώτη την AOKP. Στην 15 αλλάζει ο kernel και μπαίνει CF-root. Θα παίζει ως δεύτερη αφού η πρώτη και η δεύτερη έχουν siyah με τις γνωστές επιλογές για dual boot; η θα την πατήσουμε;

Καλύτερα να μην προβούμε σε αναβάθμιση;

δεν χρειάζεται να έχει τον siyah kernel η δευτερη τώρα πια , μπορείς να έχεις μια βασική rom με siyah kernel (π.χ. omega v4.0 AOKP ) και να αλλάξεις όσες θέλεις στην δεύτερη (σαν δεύτερη μπορείς να έχεις π.χ. 5 roms)

Στις ρυθμίσεις duall boot (όσα θυμάμαι)

wipe 2nd rom data/case

dalviccase

instal zip to 2nd rom from indernal or ext sd

Μην με ρωτήσεις άλλα , έβγαλα το dual boot για να δοκιμάσω την 15 χωρίς να έχω τίποτε άλλο

 

Η v15 φυσικά πετάει

ήλθε και το sg3 , να χαρώ λίγο την μαμά και μετά

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1663656

Edited by tora33
OnePlus 8 pro + Mi 10t lite + poco f1
Link to comment
Share on other sites

Και με τη ν15 μεγάλη πτώση αυτονομίας. Έχω "παγώσει" αρκετές εφαρμογές αλλά και πάλι η κατανάλωση είναι υψηλή. Εσείς πως πάτε από αυτονομία; :worry:
Link to comment
Share on other sites

και η νέα v15 είναι άψογη , δροσερή , απαλή , γρήγορη όπως όλες οι omega

edit

off topic

(είναι στο δρόμο το sg3 μου , ανυπομονώ για βάλω την omega μιας και λένε είναι καλύτερη από της μαμάς , ("σχεδόν" πριν κυκλοφορήσει είχαμε την πρώτη rom για το sg3 και ήταν omega )

θα κρατήσω και το sg2 , όσο ο Γιάννης θα μας χαρίζει νέες roms (αρκεί να τον υποστηρίζουμε κι εμείς με την αγάπη μας))

 

Πάντως εγώ θα το κρατούσα αρκετό καιρό με της μαμάς διότι μάνα είναι μόνο μία ( ... ) και έχει πολλά να σου δώσει . Μετά από καιρό βέβαια, θα έκανα κι εγώ την αντικατάσταση . Για τώρα νομίζω πώς είναι λιγάκι νωρίς...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ θα το κρατούσα αρκετό καιρό με της μαμάς διότι μάνα είναι μόνο μία ( ... ) και έχει πολλά να σου δώσει . Μετά από καιρό βέβαια, θα έκανα κι εγώ την αντικατάσταση . Για τώρα νομίζω πώς είναι λιγάκι νωρίς...

Θα μιλήσω γενικά για να μην είμαι off topic και παρασύρω κι άλλους . Αυτή θα ήταν η συμβουλή μου για κάποιον που δεν είχε βάλει ποτέ σε κινητά του custom rom , και το χρησιμοποιεί σχεδόν μόνο για να παίρνει τηλέφωνο ,

αλλιώς θα του έδειχνα το δικό μου με omega rom και θα του έλεγα να αποφασίσει ,

δεν μας χαρίζει τίποτα σπουδαίο η μαμά rom (λίγοι τις κρατάνε) , άσε που αργεί πολύ στις αναβαθμίσεις , γνώμη μου , σέβομαι την δική σου που συμπίπτει με πολλούς

OnePlus 8 pro + Mi 10t lite + poco f1
Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρια κατηφοριζει σφαιρατα αν εχεις ανοιχτο το 3g ή το wifi. Αυτο που παρατηρω συχνα,κι ενω εχω κλειστο το συγχρονισμο οταν ειμαι στο wifi ή εχω ανοικτα τα δεδομενα κινητης ειτε σε gsm ειτε wcdma παρατηρω μου ανοιγει συχνα το κατω βελακι σαν κατι να κατεβαζει.Τι μπορει να φταιει;
Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρια κατηφοριζει σφαιρατα αν εχεις ανοιχτο το 3g ή το wifi. Αυτο που παρατηρω συχνα,κι ενω εχω κλειστο το συγχρονισμο οταν ειμαι στο wifi ή εχω ανοικτα τα δεδομενα κινητης ειτε σε gsm ειτε wcdma παρατηρω μου ανοιγει συχνα το κατω βελακι σαν κατι να κατεβαζει.Τι μπορει να φταιει;
Και να μη το έχεις ανοιχτό, πάλι πέφτει γρήγορα. Δεν ξέρω ρε παιδιά τι γίνεται με τις ICS αλλά κάθε φορά που τις δοκιμάζω, ξανακοιτάω την υπογραφή μου... :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Θα μιλήσω γενικά για να μην είμαι off topic και παρασύρω κι άλλους . Αυτή θα ήταν η συμβουλή μου για κάποιον που δεν είχε βάλει ποτέ σε κινητά του custom rom , και το χρησιμοποιεί σχεδόν μόνο για να παίρνει τηλέφωνο ,

αλλιώς θα του έδειχνα το δικό μου με omega rom και θα του έλεγα να αποφασίσει ,

δεν μας χαρίζει τίποτα σπουδαίο η μαμά rom (λίγοι τις κρατάνε) , άσε που αργεί πολύ στις αναβαθμίσεις , γνώμη μου , σέβομαι την δική σου που συμπίπτει με πολλούς

 

Κι εγώ το μικρόβιο το έχω! Απλά, προσπαθώ πρώτα να ευχαριστηθώ λιγάκι την κατάσταση που λέγεται "της κούτας".

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ειδα κατι στην 15 που πρωτη φορα το βλεπω , οταν φορτισει το κινητο στο 100% και το βγαλω απο τον φορτιστη αμεσως δειχνει 96% :blink:

Του εκανα και battery calibration και remove battery stats απο recovery , τιποτα ολο το ιδιο με πεταει αμεσως στο 96%

Ειναι θεμα rom γιατι ποτε περιπου 1,5 χρονο που εχω το κινητο δεν το ειχα αυτο το θεμα !

Link to comment
Share on other sites

πέρασα κ την 15, αλλά βλέπω τα ίδια από θερμοκρασία κ η μπαταρία πέφτει γρήγορα. Η λογική θερμοκρασία για το κινητό πια είναι?? Μπορώ να βάλω την 13 που δεν είχα πρόβλημα κ το κλείδωμα οθόνης της 14 που μου αρέσει???
Link to comment
Share on other sites

ειδα κατι στην 15 που πρωτη φορα το βλεπω , οταν φορτισει το κινητο στο 100% και το βγαλω απο τον φορτιστη αμεσως δειχνει 96% :blink:

Του εκανα και battery calibration και remove battery stats απο recovery , τιποτα ολο το ιδιο με πεταει αμεσως στο 96%

Ειναι θεμα rom γιατι ποτε περιπου 1,5 χρονο που εχω το κινητο δεν το ειχα αυτο το θεμα !

από τις gb το θυμάμαι (το galaxy 2 "φταίει"), από την αρχή που το πήρα κάνω :το ξανα φορτίζω πάλι , μέχρι να δείξει 100% , και για να είμαι σίγουρος , κλείνω το κινητό , το φορτίζω πάλι 2 - 3 φορές , μέχρι να μην φορτίζει άλλο ,

Αν κάποτε παρατήρησες ότι πήγε 100% με την πρώτη φόρτιση , αν βγάλεις-βάλεις στην μπρίζα , δείχνει ότι φορτίζει πάλι

OnePlus 8 pro + Mi 10t lite + poco f1
Link to comment
Share on other sites

Τελικά, πρέπει να διαβάζουμε μόνο ορισμένα σχόλια. Διαφορετικά, δεν πρόκειται να βάλω καμία νέα ROM ...

 

Οταν πλεον αποφασιζεις να μπεις στο παιχνιδι του βαλε/βγαλε Custom Roms στην συσκευη σου,προσεχεις πολυ και τα σχολια που διαβαζεις και ποιος τα γραφει αυτα που διαβαζεις. Αλλα και γενικοτερα πλεον,το τι θα κανεις στην συσκευη σου μετα απο αυτα που διαβασες. Και οπως λενε οτι η < σιωπη ειναι χρυσος >.. Θα σου ελεγα και εγω,πως πολλα απο τα γραφομενα που διαβαζεις,ειναι < μπαλαμουτια / αληθειες και αερολογιες / πραγματικοτητες για πειραματαζωα >:lol:. Αρα μεγαλη προσοχη,σε (οτι) και απο (ποιον) διαβαζουμε,το οτι διαβαζουμε γενικα στα διαφορα forums.Tα ξερεις αλλωστε, εδω και καιρο αυτα.

 

Τέλεια ολα Γιαννη

 

Nαι ολα καλα giannis42..:lol: Εσυ δεν μου τα διαβαζεις καλα ολα.. Φαινεται..;)

 

και η νέα v15 είναι άψογη , δροσερή , απαλή , γρήγορη όπως όλες οι omega

edit

off topic

(είναι στο δρόμο το sg3 μου , ανυπομονώ για βάλω την omega μιας και λένε είναι καλύτερη από της μαμάς , ("σχεδόν" πριν κυκλοφορήσει είχαμε την πρώτη rom για το sg3 και ήταν omega )

θα κρατήσω και το sg2 , όσο ο Γιάννης θα μας χαρίζει νέες roms (αρκεί να τον υποστηρίζουμε κι εμείς με την αγάπη μας))

 

Τον Γιαννη πρεπει ολοι να τον υποστηριζουμε με την Αγαπη μας,για οτι προσφερει σε εμας. Αλλα να μας γραφει και κανα post οταν προλαβαινει. Γουσταρω πολυ να τον διαβαζω στα Ελληνικα και οχι στα Kamerounezika...;)

 

πέρασα κ την 15, αλλά βλέπω τα ίδια από θερμοκρασία κ η μπαταρία πέφτει γρήγορα. Η λογική θερμοκρασία για το κινητό πια είναι?? Μπορώ να βάλω την 13 που δεν είχα πρόβλημα κ το κλείδωμα οθόνης της 14 που μου αρέσει???

 

H φυσιολογικη μεγιστη θερμοκρασια της συσκευης sgs2,δεν πρεπει να ξεπερνα τους 53-55 βαθμους ©,κατω απο την πιο απαιτητικη και σκληρη χρηση(=οn charge και οχι μονο). Μετα τους 55 βαθμους ©,η συσκευη μπορει ανετα να αντεξει και μεχρι τους 60c βαθμους,[ DANGER εαν ξεπερασουμε τους 62c,με αποτελεσμα +/3 εως 5 βαθμων Κελσιου > 62c,το μαυρο σκοταδι :!: ]. Αλλα να ειστε σιγουροι πως οταν ξεπερασετε τους 55c, συνηθως υπαρχει καποιο προβλημα στην συσκευη :!:. Το τι φταιει,εχει γραφει σε διαφορες σελιδες κατα καιρους,αυτου του υπεροχου θεματος sgs2. Aλλα σιγουρα θα μπορουσαν να προστεθουν και αλλα. i

Οπως π.χ πολυ γενικα.. Οι διαφορες προβληματικες {καμια φορα } εργασιες / πειραματισμοι, των υπεροχων κατα τα αλλα devs/mods. Καθως και η < αλογιστη > καμια φορα < παρανοϊκη χρηση >,των απαιτητικων Users. Σιγουρα και οι δυο κατηγοριες (devs-mods / Users-flashers),αναζητουν και επιδιωκουν το καλυτερο για την συσκευη τους. Av και το < donate/flashing > αποτελει εθισμο,καλως η κακως. (Τι να κανουμε.. = Ανθρωποι ειμαστε και λαθη καν ουμε = Οσο ζεις μαθαινεις = Παιξε,παιξε,θα το καψεις το ρημαδι.. κτλ / κτλ / κτλ;)) Τελικα το παραπανω συμπερασμα < συνηθως εχει καποιο προβλημα η συσκευη >,οταν της ανεβαζουμε την θερμοκρασια,δεν αφορα οπως καταλαβατε αποκλειστικα και μονο,την ιδια καθε αυτου συσκευη. Αν και η δικη σας συμβολη,μεσω των γραφομενων / παρατηρησεων σας,θα βοηθουσε πολυ στον προσδιορισμο και την επιλυση του εκαστοτε προβληματος της συσκευης σας,ακομα και οταν αυτα ειναι αερολογιες η και πραγματικοτητες πολλες φορες.

 

edit : Tελικα και η v15 ειναι < φωτια >,οπως ειχα προβλεψει [ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4138171#post4138171 ].

Αλλα θα μας πει καποιος (Μακης / Τακης / Σουλα),ποτε θα βγει η v 16..? Aυτη θα αργησει περισσοτερο.. (παραπανω απο εβδομαδα)..? Τωρα που πηρα μπρος.. ;)

Πολυ το φοβαμαι.. Αλλα δεν το πιστευω..

 

Ανακάλυψα τελικά ότι για την υπερθέρμανση φταίει το framework jkay που υπάρχει ενσωματωμένο, έβαλα την 13 έκδοση ξανά και μόλις έβαλα το framework και τι deluxe settings ψήθηκε

 

Τι μου λες ρε φιλε για τον Μορτη τον jkay.. Εισαι σιγουρος οτι αυτο φταιει..? Ψηθηκε δηλ. στους ποσους εφτασε..? Αμα δεν βαλεις τον μορτη τον jkay,τι κανει η συσκευη..? Παω να δοκιμασω και εγω το τι φταιει,μπας και βρουμε καμια ακρη.

Edited by Milfas
Link to comment
Share on other sites

θερμοκρασία

 

http://img801.imageshack.us/img801/1443/30260832.png

Edited by tora33
OnePlus 8 pro + Mi 10t lite + poco f1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τα στατιστικά που δίνετε δεν λένε τίποτα από μόνα τους. Ειδικά για το θέμα της θερμοκρασίας, έχω κι εγώ αυτό το πρόβλημα αλλά δεν το παρουσιάζει συνεχώς. Κυρίως όταν δουλεύει το WiFi ή όταν ανοίξω κάποιο παιχνίδι (πολύ χαμηλών όμως απαιτήσεων). Η αυξημένη θεμροκρασία εντοπίζεται στην περιοχή της κάμερας. Όπως και να έχει το θέμα, έχω τη γνώμη ότι νέα ROM δεν σημαίνει απαραίτητα και καλύτερη ROM. Η δουλειά που έχει κάνει ο Γιάννης είναι εξαιρετική αλλά ίσως τελικά το SII έχει θέμα με τις ICS ROMs καθώς και άλλες που δοκίμασα έχουν διάφορα προβλήματα (κρασαρίσματα, αδυναμία συγχρονισμού, σέρνονται, υπερθέρμανση, αργό κατέβασμα μέσω WiFi, αργούν να συνδεθούν σε WiFi spot κλπ.)

 

Σίγουρα βασικός υπεύθυνος για όλα αυτά είναι ο kernel αλλά από την εμπειρία μου βλέπω ότι η 10.4 Gingerbread ακόμα δεν έχει ξεπεραστεί. Μιλάω για σταθερότητα, αυτονομία, ταχύτητα, θερμοκρασία, λειτουργικότητα κλπ. Δεν ξεπεράστηκε ούτε καν σε επίπεδο ρυθμίσεων, καθώς πέρα από 1-2 πρόσθετες επιλογές δεν υπάρχει κάτι καινούργιο στις ICS. Και είναι κρίμα για ένα τέτοιο κινητό να βγαίνουν ROM μόνο για κατανάλωση και την ψευδαίσθηση του "νέου"... (το σχόλιό μου δεν είναι μομφή προς τον Γιάννη).

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω ακόμα την 14 ο κέρνελ που χρησιμοποιώ είναι ο SpeedMod το πάνω κάτω στην θερμοκρασία κυρίως είναι από τον κέρνελ. Ο Κ2-19 ήταν μια χαρά ο Κ2-20 ανεβάζει σαν τρελός. Τώρα θα περάσω τον 21 να δω. Γενικά η 14 μου φαίνεται πολύ σταθερή και γρήγορη, από κολλήματα μηδέν όλα δουλεύουν τέλεια έχω ρίξει και την cpu στα 1000 και η μπαταρία κρατάει περισσότερο και έχω μαζέψει έτσι και το θέμα της θερμοκρασίας. Για την 15 δεν ξέρω αν θα παίξω ακόμα γιατί η 14 είναι souper θα περιμένω να διαβάσω πρώτα σχόλια.

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Καλά αν είναι να ρίξουμε τη CPU στα 1000 για να πάρουμε μεγαλύτερη αυτονομία, τότε προς τι τα 1.2? Εγώ πάντως με τον συνδυασμό που αναφέρω στην υπογραφή μου, δεν έχω βρει κάτι καλύτερο από ICS (Omega ή μη).
Link to comment
Share on other sites

Καλά αν είναι να ρίξουμε τη CPU στα 1000 για να πάρουμε μεγαλύτερη αυτονομία, τότε προς τι τα 1.2? Εγώ πάντως με τον συνδυασμό που αναφέρω στην υπογραφή μου, δεν έχω βρει κάτι καλύτερο από ICS (Omega ή μη).

δεν διαφωνώ , η omega 10.4 γράφει ακόμη Ιστορία

δεν έτρεξα κάποιο παιχνίδι για να κάνω δοκιμή , γιατί δεν έχω αγορασμένο (γιατί τα μη αγορασμένα έχουν πρόβλημα)

v15 : με CPU στα 1200 , με ανοιχτό συνέχεια το WiFi ότι φαίνεται παραπάνω, και αν κάνω βόλτα στο internet ανεβαίνει περίπου 3% , και αν το λιώσω λίγο παραπάνω ,

στην φόρτιση με όλα ανοιχτά , wifi, bluetooth, gps, ανοιχτό πλοηγό ανέβηκε στα 39% και είναι χλιαρό (δεν είναι πολύ για το κινητό μας)

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=309766

(όταν αγόρασα το κινητό μου , ήμουν στο αμάξι και το φόρτιζα , με ανοιχτό πλοηγό , σταμάτησε να φορτίζει και ψηνόταν....παραξενεύτηκα που το service μου είπε δεν έχει πρόβλημα )

edit :

στις κλήσεις μου λένε ότι μ ακούν πιο δυνατά , πιο καθαρά , συγκριτικά με παλιά (έκανα ερώτηση σε 2 άτομα , θα το τσεκάρω και σε άλλες κλήσεις )

Edited by tora33
OnePlus 8 pro + Mi 10t lite + poco f1
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ φίλε, τα χαρακτηριστικά μίας νέας ROM δεν λένε τίποτα από μόνα τους. Η αξία τους φαίνεται όταν συγκρίνεις μία νέα ROM με μία παλαιότερη. Τι αυτονομία είχα πριν και τι τώρα, τι ταχύτητα σε WiFi είχα πριν και τι τώρα, τι θερμοκρασία είχα πριν και τι τώρα με ίδια λειτουργία; κλπ κλπ. Πάραυτα, σκοπός μου με αυτά που γράφω δεν είναι να απαξιώσω τις νέες ROM (Omega και μη) αλλά να δώσουμε στοιχεία που δείχνουν τα προβλήματά τους. Δεν βρίσκω λογική στο να παρατάω μία παλιά ROM μόνο και μόνο επειδή βγήκε κάτι νέο. Ενδιαφέρομαι για την εξέλιξη κι όχι απλώς για την αλλαγή καθαυτή...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...