Jump to content

Δορυφορική Τηλεόραση


guru
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει κάποιο κατάστημα ώστε να σου δίνει την δυνατότητα να προμηθευτείς μια smart card για κάποιο μπουκέτο καναλιών του εξωτερικού (π.χ. Sky);

 

Για δοκιμασε εδω νομιζω οτι κατι μπορεις να βρεις.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 77
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ο τεχνικός ήρθε χτες ,τοποθέτησε την δορυφορική και όλα οκ.. :)

ο αποκωδικοποιητής λέγεται ilussion sat και όντως μπορεί να κατεβάσει κανάλια που άλλοι δεν μπορούν...δεν έχει κάρτα μέσα (παίρνει βέβαια) και με 2 lnb πιάνω πάνω από 800 κανάλια.. :) το πιάτο είναι 120cm...τελική τιμή 500 ευρώ.. :)

 

Μπορεις να μου πεις πια καναλια εχεις ''ανοιχτα'' μεσω κουτιου??

Με pm καλυτερα αν θες.Παντως επρεπε να εχεις περισσοτερα καναλια για τον εξοπλισμο σου , νομιζω. :worry:

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιο παιδί εδώ μέσα να μας πει πλήρως και αναλυτικά τι χρειάζεται για να δούμε όλα τα ελεύθερα δορυφορικά κανάλια ?
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιο παιδί εδώ μέσα να μας πει πλήρως και αναλυτικά τι χρειάζεται για να δούμε όλα τα ελεύθερα δορυφορικά κανάλια ?

 

Δεν ειμαι σουπερ expert αλλα μπορω λιγο να σε βοηθησω.

1.Θα χρειαστεις ενα πιατακι γυρω στα 80 cm , και κατι σαν αυτα που δινει η nova (57 ή 60 cm ειναι νομιζω) κανουν και αυτα αλλα πιστευω καλυτερα το 80.

2.lnb ειναι αυτο το λευκο συνηθως που ειναι στην ακρη απο το σιδερενιο μπρατσο και κοιταει το κεντρο του πιατου

3 και ενα δορυφορικο δεκτη , για την περιπτωση σου ενα δεκτη FTA Free To Air που ειναι και απο τους πιο φθηνους της αγορας επειδη δεν περνουν καποια cam (=καρτουλα που αποδικ καποιο συστημα κωδικοποιησης και μπαινει η καθε καρτα μπουκετου π.χ nova,sky)

4. καλωδια κτλ

 

Πιστευω να σε βοηθησα :)

Link to comment
Share on other sites

Σε κάποια καταστήματα των LIDL "τρέχει" ως προσφορά ο παρακάτω δορυφορικός δέκτης SilverCrest SL65 CI.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/despangel/35639/476433/0/sl65.jpg

Του οποίου τα τεχνικά χαρ/κα είναι:

Digital satellite receiver

For all free-to-air channels

Eco-friendly in standby mode, approx. 2.8W

Super fast videotext with a memory of 800 pages

4.500 channel storage locations

Software update via satellite ”Astra 19°”

Integrated satellite finder – optical and acoustic adjustment

Radio reception with background display

Electronic Programme Guide 7 days in advance (if supported by the TV channel)

8x timer directly programmable via EPG

Generation of up to 9 favourites lists

Swap and sleep timer function

Automatic and manual scanning of broadcasting stations

Sound format/subtitle/language selection

Pre-programmed satellite positions

Aspect ratio selection 4:3/6:9 letterbox

Volume adjustment via remote control

Direct connections (see technical specifications)

Dimensions 28 x 17 x 4.5 cm

Incl. remote control, Scart cable and 2 batteries

 

Technical Specifications

 

Direct connections: 2x Euroscart (RGB, FBAS, YUV) YUV = component output controllable with software programmes via Scart, especially suitable for connection to high-quality devices like plasma or LCD TVs

 

Audio left, audio right and video chinch connection

 

RS 232 interface for software updates via PC and for loading the programme editor

 

S-VHS output

 

AC 3 coaxial output (digital audio)

 

AC 3 optical output (digital audio)

 

7 keys at the frontage

 

Plug & play

 

Installation assistant, convenient initial installation with help

 

Child lock

 

Loop-through function for the connection of an analogue receiver, (F connector, loop through) - Additional channel information is displayed when the channel is changed.

DiSEqC 1.0, 1.2, Goto X is supported if the corresponding antenna unit is connected

 

 

Τον αγόρασα μαζί με ένα πιάτο 80cm + LNB όλα μαζί περίπου 100 ευρώ. Το εγκατέστησα -με την βοήθεια τεχνικού(+50 ευρώ :X ). Κάνω λήψη καναλιών από HOTBIRD 13E. Έχει πολύ καλή ποιότητα. Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω από κάποιον αν γνωρίζει με βάση τα παραπάνω χαρ/κα αν μπορώ να αγοράζω κάποια smart card (μάλλον από το ebay) ώστε να βλέπω και κάποια κανάλια από το εξωτερικό, π.χ. SkySports κτλ. Να σημειώσω ότι έχει υποδοχές για 2 κάρτες (2CI) αλλά μήπως μπορεί να υπάρξει κάποιο πρόβλημα ασυμβατότητας μεταξύ smart card και αποκωδικοποιητή.

Ευχαριστώ

http://briefcase.pathfinder.gr/download/despangel/35639/476962/1/2003_9_johnnycash912.jpg R.I.P. - m8
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γεια σας. Ηθελα να ρωτησω κατι. Ενδιαφερομαι κατα 90% για αθλητικα καναλια (κυριως ποδοσφαιρο), και να ειναι απαραιτητως free-to-air. Με αυτες τις προϋποθεσεις, υπαρχει κατι στους δορυφορους astra & hotbird ή τσαμπα τα λεφτα για το δορυφορικο συστημα; (δεν εχω)

 

Ευχαριστω παρα πολυ :)

Ανταλλακτήριο προγνωστικών στοιχήματος ποδοσφαίρου. Από τον παίκτη, για τον παίκτη!

http://www.progno.gr ;)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Ηθελα να ρωτησω κατι. Ενδιαφερομαι κατα 90% για αθλητικα καναλια (κυριως ποδοσφαιρο), και να ειναι απαραιτητως free-to-air. Με αυτες τις προϋποθεσεις, υπαρχει κατι στους δορυφορους astra & hotbird ή τσαμπα τα λεφτα για το δορυφορικο συστημα; (δεν εχω)

 

Ευχαριστω παρα πολυ :)

Μπα free-to-air τίποτα Ηλία... :O Άντε καμιά Ευρωλίγκα, καναν παρακμιακό αγώνα από καμιά Πρόκομ ή από κανά Βέλγιο να δεις κανά Παναθηναϊκό σε εκτός. Τα πρωταθλήματα είναι όλα κλειδωμένα και απαιτούν αποκωδικοποιητή. :(

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλημέρα. Μένω στο ρετιρέ της πολυκατοικίας μας και εδώ δίπλα έχω 2 δορυφορικά πιάτα (σε απόσταση μερικών μέτρων απο το σαλόνι μου) και θέλω να βάλω μια κάρτα στο pc μου για να βλέπω δορυφορική και ίσως και κάποια κλειδωμένα κανάλια αν γίνεται που παίζουν καλές ταινίες. Τι hardware χρειάζομαι για να πάρω σήμα απο ένα απο τα πιάτα χωρίς όμως να διακόψω την λήψη απο τα 2 πιάτα. Είναι συγγενικών προσώπων και δεν υπάρχει πρόβλημα στις μετατροπές (που για λόγους οικονομίας χώρου στο forum αναφέρω οτι δεν πρόκεται για υποκλοπή σήματος). Ευχαριστώ εκ των προτέρων, γνωρίζω για την Skystar και μάλιστα ένας φίλος έχει την SS1 που μου την πουλάει και το σκέφτομαι μιας και μετά θα μπορώ να βλέπω δορυφορική tv.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Σε κάποια καταστήματα των LIDL "τρέχει" ως προσφορά ο παρακάτω δορυφορικός δέκτης SilverCrest SL65 CI.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/despangel/35639/476433/0/sl65.jpg

 

Τον αγόρασα μαζί με ένα πιάτο 80cm + LNB όλα μαζί περίπου 100 ευρώ. Το εγκατέστησα -με την βοήθεια τεχνικού(+50 ευρώ :X ). Κάνω λήψη καναλιών από HOTBIRD 13E. Έχει πολύ καλή ποιότητα. Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω από κάποιον αν γνωρίζει με βάση τα παραπάνω χαρ/κα αν μπορώ να αγοράζω κάποια smart card (μάλλον από το ebay) ώστε να βλέπω και κάποια κανάλια από το εξωτερικό, π.χ. SkySports κτλ. Να σημειώσω ότι έχει υποδοχές για 2 κάρτες (2CI) αλλά μήπως μπορεί να υπάρξει κάποιο πρόβλημα ασυμβατότητας μεταξύ smart card και αποκωδικοποιητή.

Ευχαριστώ

Πρώτον:είσαι σίγουρος ότι το πιάτο είναι 80-αρι?? Νομίζω ότι είναι 60-αρι (μπορεί να κάνω και λάθος). Από κει και πέρα, δεν μπορείς να ξέρεις ποιο Cam θα παίξει στον δέκτη σου αν δεν δοκιμάσεις μερικά. Δοκίμασε κάποια Irdeto, Matrix κλπ. και αυτό που παίζει πάρτο. Ίσως έτσι σπάσεις και κάποια κανάλια με προγραμματισμό του module που θα βάλεις, γιατί άμα είναι να περιμένεις από τον συγκεκριμένο δέκτη, άστο. Είχα ψάξει για ανεπίσημο λογισμικό για τον Silvercrest, αλλά το μόνο που βρήκα ήταν (όπως κατάλαβα αφού το φόρτωσα στον δέκτη) ένα επίσημο firmware απλώς λίγο πιο καινούργιο.

Με λίγα λόγια, αν πας σε κάποιο κατάστημα δορυφορικών και τους ζητήσεις module που να παίζει Sky Digital, κάτι θα βρεις.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτον:είσαι σίγουρος ότι το πιάτο είναι 80-αρι?? Νομίζω ότι είναι 60-αρι (μπορεί να κάνω και λάθος). Από κει και πέρα, δεν μπορείς να ξέρεις ποιο Cam θα παίξει στον δέκτη σου αν δεν δοκιμάσεις μερικά. Δοκίμασε κάποια Irdeto, Matrix κλπ. και αυτό που παίζει πάρτο. Ίσως έτσι σπάσεις και κάποια κανάλια με προγραμματισμό του module που θα βάλεις, γιατί άμα είναι να περιμένεις από τον συγκεκριμένο δέκτη, άστο. Είχα ψάξει για ανεπίσημο λογισμικό για τον Silvercrest, αλλά το μόνο που βρήκα ήταν (όπως κατάλαβα αφού το φόρτωσα στον δέκτη) ένα επίσημο firmware απλώς λίγο πιο καινούργιο.

Με λίγα λόγια, αν πας σε κάποιο κατάστημα δορυφορικών και τους ζητήσεις module που να παίζει Sky Digital, κάτι θα βρεις.

 

 

Τελικά είχα κάνει λάθος link. Ο Δέκτης που αγόρασα δεν είναι αυτός που περιγράφεται πιο πάνω. Είναι αυτός με 2ci τον οποίο δουλεύω με 2 modules αυτήν την στιγμή (Matrix Revolution και Reborn) και έχω μείνει αρκετά ικανοποιημένος

http://briefcase.pathfinder.gr/download/despangel/35639/476962/1/2003_9_johnnycash912.jpg R.I.P. - m8
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Ηθελα να ρωτησω κατι. Ενδιαφερομαι κατα 90% για αθλητικα καναλια (κυριως ποδοσφαιρο), και να ειναι απαραιτητως free-to-air. Με αυτες τις προϋποθεσεις, υπαρχει κατι στους δορυφορους astra & hotbird ή τσαμπα τα λεφτα για το δορυφορικο συστημα; (δεν εχω)

 

Ευχαριστω παρα πολυ :)

Έχω προσωπικά τον δέκτη DigitalBox3 (οικογένεια Metabox, ίσως τον βρεις και σαν @sat), και με το ανεπίσημο software σπάει σχεδόν οτιδήποτε έχει κωδικοποίηση Viaccess. Σ'αυτά περιλαμβάνει κάποια Eurosport, το κανάλι της Lyon, της Real (Hispasat όμως, αν θυμάμαι καλά), καθώς και το πολύ καλό TPS Foot, που μεταδίδει μεταξύ άλλων Γαλλικό και Αγγλικό πρωτάθλημα (premiership κανονικά). Το μόνο μειονέκτημα (όχι για μένα προσωπικά, καθώς γνωρίζω τη γλώσσα) είναι η γαλλόφωνη περιγραφή, αλλά μη τα θέλουμε και όλα δικά μας. :p Ο δέκτης δεν είναι ιδιαίτερα ακριβώς για την κατηγορία του, κοστίζει 150 ευρώ περίπου, έχει card reader (διαβάζει NOVA) και 2 CI, και θα τον χαρακτήριζα μια καλή επιλογή.;)

 

//edit:

@ROCKY: φίλε μου, χαίρομαι που "τακτοποίησες" τον δέκτη σου, αλλά ήθελα να σου κάνω μια ερώτηση. Δεδομένου ότι υπολογίζω την τιμή αγοράς αυτού του δέκτη γύρω στα 60-70 ευρώ, προσθέτοντασ και τουλάχιστον 100 ευρώ για τα 2 modules μαζί, φτάνουμε σε μια τιμή των 160-170 ευρώ. Με αυτά τα λεφτά θα μπορούσες να πάρεις έναν δέκτη του βεληνεκούς της technomate, ή και άλλων εταιρειών, οι οποίοι είναι πολύ καλής ποιότητας, και σαφώς πολύ μεγαλύτερης υποστήριξης (επίσης + ανεπίσημης). Αυτό που θέλω να πω είναι πως να ψάχνουμε καλά το τί αγοράζουμε και το τι ακριβώς θέλουμε να κάνουμε (και με ποιο - πρόσθετο - κόστος), και να μη μας θαμπώνουν τυχόν χαμηλές τιμές. Στην πλειοψηφία των περιπτώσεων ότι πληρώνουμε αγοράζουνε.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Μένω στο ρετιρέ της πολυκατοικίας μας και εδώ δίπλα έχω 2 δορυφορικά πιάτα (σε απόσταση μερικών μέτρων απο το σαλόνι μου) και θέλω να βάλω μια κάρτα στο pc μου για να βλέπω δορυφορική και ίσως και κάποια κλειδωμένα κανάλια αν γίνεται που παίζουν καλές ταινίες. Τι hardware χρειάζομαι για να πάρω σήμα απο ένα απο τα πιάτα χωρίς όμως να διακόψω την λήψη απο τα 2 πιάτα. Είναι συγγενικών προσώπων και δεν υπάρχει πρόβλημα στις μετατροπές (που για λόγους οικονομίας χώρου στο forum αναφέρω οτι δεν πρόκεται για υποκλοπή σήματος). Ευχαριστώ εκ των προτέρων, γνωρίζω για την Skystar και μάλιστα ένας φίλος έχει την SS1 που μου την πουλάει και το σκέφτομαι μιας και μετά θα μπορώ να βλέπω δορυφορική tv.

 

Ευχαριστώ.

Από δορυφορικές κάρτες PC δε γνωρίζω πολλά, οπότε θα σου πω μόνο για το υπόλοιπο κομμάτι του προβλήματος. Θα μπορούσες σε ένα από τα πιάτα αυτά να αντικαταστήσεις το single lnb (μονό "μάτι) με ένα double lnb (άντί για μια έξοδο από κάτω, έχει 2). Έτσι θα μπορούσες να παίρνεις το ίδιο σήμα και εσύ, και ο κάτοχος του πιάτου. Υπάρχουν και άλλοι τρόποι βέβαια, αλλά αυτός είναι ο πιο οικονομικός, καθώς ένα double lnb κοστίζει γύρω στα 30 ευρώ. Θα μπορούσες βέβαια να κοτσάρεις και ένα δεύτερο Lnb πάνω στο πιάτο, αλλά θα πιάνεις άλλον δορυφόρο από αυτόν που πιάνει το κεντρικό lnb. Σ'αυτή τη περίπτωση το μέγιστο κόστος είναι lnb + βάση για 2ο lnb + Disecq (μίκτης) = 15 + 8 + 10 = όχι παραπάνω από 30-35 ευρώ.

 

p.s.: σόρρυ για τα συνεχόμενα ποστς.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε sv2evs ή θα παρεις οπως ειπε και ο φιλος παραπανω twin lnb(με 2 εξοδους δηλαδη) με κοστος 25-35 ευρω αναλογως με το βαθμο θορυβου που εχουν ή θα πας σε πολυδιακοπτη,.για απροσκοπτη θεαση ολων σας απο τα ιδια πιατα.Δεν ασχολουμαι με τη δορυφορικη ληψη μεσω pc,αλλα η καλυτερη καρτα ειναι πασιγνωστο οτι ειναι η skystar(ΨΑΞΕ ΟΜΩΣ ΑΝ ΕΙΝΑΙ Η 1 ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΤΗΣ 2!!!).Για περαιτερω πληροφοριες αν θες θα σου προτεινω 2 sites ελληνικα απο τα οποια μπορεις να πληροφορηθεις οτι θες,κανεις μονο μια απλη εγγραφη οπως και εδω.Με το pc παντως εχεις περισσοτερες δυνατοτητες και αν εχεις και adsl ακομα περισσοτερες.

Οταν ανοιγεται ενας μαγικος κοσμος μπροστα σου,θελεις να τον εξερευνησεις..ας πουμε στον hispasat αυτη τη στιγμη βλεπεις περιπου 200 καναλια(σπασμενα φυσικα) για ολα τα γουστα(πολλα απο αυτα εχουν και αγγλικο ηχο).

Συμβουλη:κοιταξε να ασχοληθεις και προσωπικα με το σπορ,γιατι αν φερνεις συνεχεια τεχνικους και καταλαβουν οτι δεν πολυασχολεισαι θα σε αρμεγουν..οπως πιο πανω που διαβασα για συγκεκριμενη εγκατασταση 500 ευρω.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για της απαντήσεις παιδιά...μόλις αναρώσω λίγο απο ένα ατύχημα με την μηχανή που είχα χθες θα πεταχτώ να ρωτήσω πως μπορώ να κάνω αυτή την αλλαγή στο μικρό πιάτο του γαμπρού μου και δεν με πειράζει ας πιάνω και έναν δορυφόρο. Νόμιζω τον Άστρα πιάνει.Απο το τίποτα, καλό θα είναι και αυτό με κόστος 30 ευρώ.

 

Και πάλι ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Περαστικά για το ατύχημα, ελπίζω να μην ήταν κάτι σοβαρό.

Πάντος για την εγκατάσταση που αναφέρθηκε πιο πάνω όντος είναι ψιλοάρμεγμα.:D

Link to comment
Share on other sites

Θα γίνει ελπίζω σύντομα αφού τελειώσω με κάποιες εκρεμμότητες. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και πάλι.
Link to comment
Share on other sites

Και ένα άλλο ερώτημα καθώς μιλούσα με ένα φίλο που έχει δέκτη: Οι κάρτες αυτές στον υπολογιστή δέχονται "κάρτες" για να ξεκλειδώνουν πακέτα ή είναι μόνο για free to air κανάλια ;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Περαστικα φιλε sv2evs,

γι'αυτο σου ειπα ψαξε ποια απο τις 2 ειναι καλυτερη.Η μια αν θυμαμαι καλα παιρνει καρτες ή αλλη οχι(αλλα αυτο δε σημαινει οτι δε βλεπεις αρκετα εξτρα καναλια,καταλαβαινεις τι εννοω!).

Οσο για το αρμεγμα φιλε Mercyful_Fate,ηταν κανονικο ξεπαραδιασμα.Η τιμη των 500 ευρω αντιστοιχει σε πληρη εγκατασταση κινητου πιατου,με positioner και actuator και με την αμοιβη μεσα και παλι πολλα ειναι,αφου αυτο γινεται και με 350-400 ευρω.

Ο τεχνικος πηρε στον φιλο παραπανω αντι για 40-70 ευρω ως ειθισται για την απλη εγκατασταση που του εκανε,τουλαχιστον 200-250 ευρω!!!

ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΟ ΑΡΜΕΓΜΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, αν μιλάμε για actuator (αλήθεια, είχε πάνω από 1.20 πιάτο για να βάλει actuator??) δικαιολογείται ένα κόστος εγκατάστασης γύρω στα 100 ευρώ, αλλά όχι παραπάνω. Σε καμία περίπτωση.
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
Παιδιά ξέρει κανείς αν γίνεται να παίρνω το σήμα από ένα δέκτη και να το περνάω στον 2ο?Ποιο απλά αγόρασα και ένα 2ο δέκτη (το silvercrest του LIDL) και θέλω να παίζω χωρίς να αλλάζω το καλώδιο.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 months later...
Υπάρχουν "φήμες" ότι μια κάρτα που κυκλοφόρησε (μια από αυτές με ημερομήνία λήξεως) καταφέρνει και σπάει το σύστημα μάλιστα με AU. Ωστόσο όμως είναι γενικά παραδεκτό πως δεν αξίζει η επένδυση σε μια τέτοια κάρτα η τιμή της οποίας είναι εξωφρενική (150€). Το παρελθόν (πρόσφατο) έχει δείξει ότι ανάλογες κάρτες έχουν διάρκεια ζωής κάτι λιγότερο από 3 μήνες.
http://briefcase.pathfinder.gr/download/despangel/35639/476962/1/2003_9_johnnycash912.jpg R.I.P. - m8
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...