Jump to content

Xperia Neo V : .62 root, OEM .42 restore, CWM install


lousou76
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναί πολύ σωστά! Μεγάλωσε τον αριθμό 2χ.

Δε χρειάζεται να σβήσεις τίποτα γι ανα κάνεις repartition.

1) Πάρε backup με το CWM. Το CWM παίρνει και το ext3 partition της SD.

2) Πάρε όλα τα περιεχόμενα του FAT από την sd (αυτά που βλέπεις δηλ στα windows) σε ένα φάκελο στο pc.

3) Repartition

4) Restore από το CWM.

5) Αντιγραφή πίσω τα περιεχόμενα της sd.

 

Όλα δούλεψαν τέλεια απλά έπρεπε πρώτα να σβήσω τα partitions με το sdrest.bat

http://www.myphone.gr/forum/image/smilies/ban.gif
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 587
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ναί πολύ σωστά! Μεγάλωσε τον αριθμό 2χ.

Δε χρειάζεται να σβήσεις τίποτα γι ανα κάνεις repartition.

1) Πάρε backup με το CWM. Το CWM παίρνει και το ext3 partition της SD.

2) Πάρε όλα τα περιεχόμενα του FAT από την sd (αυτά που βλέπεις δηλ στα windows) σε ένα φάκελο στο pc.

3) Repartition

4) Restore από το CWM.

5) Αντιγραφή πίσω τα περιεχόμενα της sd.

και εγώ ευχαριστώ το έκανα 786χχχ το partition

ολα οκ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια! μου εδωσαν με επιδοτηση το neo V (ωραιο ειναι :p) και θελω να το κανω root. εχω την 62 και θα ακολουθησω τον οδηγο. αλλα εχω δυο ερωτησεις. εγγυηση δεν χανουμε ετσι? αφου κανω root μετα θα μπορω να κανω αναβαθμιση σε ics οταν βγει επισημα? σκευτομαι να το κρατησω οσο πιο γνησιο γινεται..δηλαδη να ρημαξω τη rom αλλα να μην την αλλαξω γιατι απο οτι ειδα το ξεκλειδωμα bootloader ειναι βασανο :wacko:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια! μου εδωσαν με επιδοτηση το neo V (ωραιο ειναι :p) και θελω να το κανω root. εχω την 62 και θα ακολουθησω τον οδηγο. αλλα εχω δυο ερωτησεις. εγγυηση δεν χανουμε ετσι? αφου κανω root μετα θα μπορω να κανω αναβαθμιση σε ics οταν βγει επισημα? σκευτομαι να το κρατησω οσο πιο γνησιο γινεται..δηλαδη να ρημαξω τη rom αλλα να μην την αλλαξω γιατι απο οτι ειδα το ξεκλειδωμα bootloader ειναι βασανο :wacko:

 

Φίλε μου αν το rootαρεις χανεις την εγγύηση . αλλά υπάρχει τρόπoς να το επαναφέρεις στη <<μαμά>> κατάσταση αν θελήσεις να το πας για service...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου αν το rootαρεις χανεις την εγγύηση . αλλά υπάρχει τρόπoς να το επαναφέρεις στη <<μαμά>> κατάσταση αν θελήσεις να το πας για service...

 

ε αν ειναι ετσι καλυτερα να ξεκλειδωσω τον bootloader να τελειωνουμε :p

Link to comment
Share on other sites

Ανοίγουμε το Flashtool και πατάμε τον κεραυνό. Επιλέγουμε Flashmode και μετά το mt11 .62 (δεν πειράζουμε κανένα checkbox). Πατάμε οκ. Κρατώντας πατημένο το back συνδέουμε το τηλέφωνο.

 

 

να ρωτήσω κάτι;

όταν λέει mt11 .62 τι εννοεί?

 

 

τον kernel ποτε τον κάνουμε εγκατάσταση?

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω κάτι;

όταν λέει mt11 .62 τι εννοεί?

Mt11 είναι ο κωδικός μοντέλου του neo v,0.62 είναι η έκδοση του λογισμικού

 

Sent from my MT11i using Tapatalk 2 Beta-6

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Mt11 είναι ο κωδικός μοντέλου του neo v,0.62 είναι η έκδοση του λογισμικού

 

Sent from my MT11i using Tapatalk 2 Beta-6

 

ok δηλαδή τον kernel ποτε τον βάζουμε?

 

edit: άκυρο κατάλαβα, εννοούσε από το flashtool το βρήκα...

Edited by lefteris1234
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια κ μπραβο σας για ολα αυτα που μας προσφερετε.

Ελπιζω να με βοηθεισετε σχετικα με την διαγραφη του αρχειου Mms234_cyanogen2.apk καθως διαθετω το root explorer πηγαινω στη διαδρομη /system/app αλλα εκει δεν το βρισκω.

Οσον αφορα το Messages της Sony Mobile εγινε κανονικα η διαδικασια χωρις κανενα προβλημα.

Οταν παραλαμβανω μηνυμα αναγραφεται στο κξνητο ΄΄υπηρξε μη αναμενομενη διακοπη της εφαρμογης μηνυματα( διαδικασια com.android.mms)

Καλοδεχουμενη καθε βοηθεια κ καλη συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξέρει κανένας πως δουλεύει το προγραμματάκ

ι για το USB on the go;

 

Τι εννοείς φίλε μου;

Συνδέεις το καλώδιο usbotg και κάνεις mount το στικάκι σου;

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς φίλε μου;

Συνδέεις το καλώδιο usbotg και κάνεις mount το στικάκι σου;

 

πριν το κανω mount τι διαλεγω απο ολα αυτα?και μετα που βρισκω τα αρχεια??

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους.

 

Στο NeoV μου, είχα την 2.3.4 .42 και πέρασα την .62 όταν πήρα το κινητό (απλά έκανα αναβάθμιση, δεν ήξερα το ζόρι για root στην 62).

Μπορώ με το SEUS να κάνω επαναφορά και να πάω στην .42 ξανά; (Δηλαδή μέσα στην ROM του κινητού μου είναι η .42 περασμένη-έτοιμη; )

Ή αν το κάνω, θα κατεβάσει την .62, άρα τσάμπα κόπος;

 

Το ρωτώ αυτό γιατί θέλω να δω αν μπορώ με απλή επαναφορά και χωρίς άλλη διαδικασία να πάω πάλι σε .42.

Έχω δεί τον σχετικό οδηγό για πέρασμα σε 42 ξανά. Δεν μπορώ να αποφύγω τη φάση με το flashtool και τα συναφή;

iR@klisvel
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους.

 

Στο NeoV μου, είχα την 2.3.4 .42 και πέρασα την .62 όταν πήρα το κινητό (απλά έκανα αναβάθμιση, δεν ήξερα το ζόρι για root στην 62).

Μπορώ με το SEUS να κάνω επαναφορά και να πάω στην .42 ξανά; (Δηλαδή μέσα στην ROM του κινητού μου είναι η .42 περασμένη-έτοιμη; )

Ή αν το κάνω, θα κατεβάσει την .62, άρα τσάμπα κόπος;

 

Το ρωτώ αυτό γιατί θέλω να δω αν μπορώ με απλή επαναφορά και χωρίς άλλη διαδικασία να πάω πάλι σε .42.

Έχω δεί τον σχετικό οδηγό για πέρασμα σε 42 ξανά. Δεν μπορώ να αποφύγω τη φάση με το flashtool και τα συναφή;

 

Flashtool δυστυχώς..

 

Sent from my MT11i using Tapatalk 2 Beta-6

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

@BloodDonor89

@iliasx8

 

Thanks guys...

 

Λόγω έλλειψης χρόνου για σετάρισμα και ρυθμίσεις κλπ κλπ μετά το flashάρισμα, λέω μήπως αξίζει να περιμένω να περάσει και η ICS να τη βάλω κατευθείαν.

Είδα πως ανέβηκε στο xda παρόμοιο tutorial για ICS rooting. Κάποιος το ανέβασε σε κάποιο νήμα εδώ.

Αν κι εφόσον είναι παράλληλα εύκολο όσο δείχνει - εφόσον πάνε πάντα όλα καλά βέβαια.. - ίσως κάνω την επίσημη αναβάθμιση, και απο κει κάνω το rootάρισμα.

 

Πω, κι ανυπομονώ να ξηλώσω ένα κάρο apps....!

Αν προκύψει χρόνος για πειραματισμούς θα δοκιμάσω σίγουρα αυτό τον οδηγό. Κάνει το rooting να δείχνει εύκολο και γρήγορο!

 

Έχω μια off-topic ερώτηση by the way, αν κάποιος θέλει σε πμ ή έστω σε κάποιο ανάλογο ποστ,

με το titanium backup PRO, μπορώ να πάρω image του λειτουργικού έτσι όπως είναι (όπως με το Acronis στα pc) και να το έχω έτοιμο για restore, ή λέμε για κομμάτι-κομμάτι και πρόγραμμα με πρόγραμμα και λεπτομέρειες;

σόρυ για το ΟΤ πάντως, θα το ψάξω και εντός φόρουμ.

iR@klisvel
Link to comment
Share on other sites

Πάντως η 4 είναι παρά πολύ καλή!! Και είναι ακόμα πιο εύκολο να την περάσεις από αυτό που έχεις δει! Όσο αφορά το root της 4 είναι εξίσου εύκολο όσο ήταν και για την .42!!!

 

Sent from my MT11i using Tapatalk 2 Beta-6

 

link φιλε μου?

Link to comment
Share on other sites

για να κανω root πρεπει να ακουλουθησω μονο το 4 βημα η μολις την κανω θα πρεπει να συνεχισω στα επομενα βηματα, θα χασω τα παντα; η μενει οπως ειναι;
Link to comment
Share on other sites

για να κανω root πρεπει να ακουλουθησω μονο το 4 βημα η μολις την κανω θα πρεπει να συνεχισω στα επομενα βηματα, θα χασω τα παντα; η μενει οπως ειναι;

 

τι εννοεις?αν θα χασεις κατι εαν γινεις ροοτ?εαν ρωτας αυτο οχι δεν χανεις τιποτα με το να γινεις ροοτ

 

αν θες την ο.62 μονο με το βημα 4 θα γινεις ροοτ..δεν θυμαμαι ομως αν χανεις κατι

Link to comment
Share on other sites

για να κανω root πρεπει να ακουλουθησω μονο το 4 βημα η μολις την κανω θα πρεπει να συνεχισω στα επομενα βηματα, θα χασω τα παντα; η μενει οπως ειναι;

 

Για τη 0. 62 ναι μόνο το βήμα 4 κάνεις.

Εφόσον λέει wipe data factory reset δυστυχώς τα χάνεις όλα

 

Sent from my X8 using Tapatalk 2 Beta-6

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

και κατι αλλο εκανα αντιγραφη το generic62 στην sd το εκλεισα αλλα οταν το ανοιγω και παταω το volume down δεν βγαινει κανω κατι λαθος;

 

δηλαδη μετα πρεπει να κανω και τα υπολοιπα βηματα; αν θελω να το επαναφερω γινεται;

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματος.

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

και κατι αλλο εκανα αντιγραφη το generic62 στην sd το εκλεισα αλλα οταν το ανοιγω και παταω το volume down δεν βγαινει κανω κατι λαθος;

 

το κρατας πατημενο?

Link to comment
Share on other sites

και κατι αλλο εκανα αντιγραφη το generic62 στην sd το εκλεισα αλλα οταν το ανοιγω και παταω το volume down δεν βγαινει κανω κατι λαθος;

 

Δε θέλει συνεχόμενο πάτημα. Πατάς κ αφήνεις επαναλαμβανόμενα το κουμπί της έντασης

 

Sent from my X8 using Tapatalk 2 Beta-6

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

ναι πατημενο τπτ ομως.. μηπως το κνω λαθος στιγμη;

 

μονοτο κατωκουμπι της εντασης σωστα;.. παταω αφηνω παταων αφηνωαλλα τπτ

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματος.

Επίσης να αποφεύγεις την χρήση γραφής SMS διότι δεν είναι αποδεκτή από 01/09/09.

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...