Jump to content

Xperia Neo V : .62 root, OEM .42 restore, CWM install


lousou76
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

αμα το τρεξεις πρωυη φορα οχι.

απι τη δευτερη κ μετα ομως οσες εχει ηδη σβησει δε τις βρισκει!

 

πετρο κ εγω το ιδιο! τι τηλεφωνο το blade ε;)

πρωτη φορα το ετρεξα και εγραφε failed,ειναι φυσιολογικο?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 587
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

/data/data/com.android.mms/shared_prefs/*

 

 

οκ

thnks

μήπως γνωρίζεις με ποια εντολή ενεργοποιώ την γνωστοποίηση στο κέντρο της οθόνης (όπως π.χ. για τις αναπάντητες)??

Link to comment
Share on other sites

πρωτη φορα το ετρεξα και εγραφε failed,ειναι φυσιολογικο?

Δε μπορώ να πω με σιγουριά.

Μπορεί να έχεις αφαιρέσει πράματα, να μην είσαι root κλπ.

Γιατί δεν το κρίνεις απ το αποτέλεσμα, σου αφαίρεσε τις εφαρμογές ή όχι?

 

οκ

thnks

μήπως γνωρίζεις με ποια εντολή ενεργοποιώ την γνωστοποίηση στο κέντρο της οθόνης (όπως π.χ. για τις αναπάντητες)??

Αν εννοείς τις ειδοποιήσεις στο Lockscreen είναι κάποια απ αυτά που αφαιρέσαμε και πρέπει να αφήσεις πολλά γι ανα στις βγάζει οπότε τις έχω ξηλώσει. Δε θυμάμαι ποιες ακριβώς αλλά είναι από τα μηνύματα μέχρι πολλές από το SEMC*.apk

Link to comment
Share on other sites

Δε μπορώ να πω με σιγουριά.

Μπορεί να έχεις αφαιρέσει πράματα, να μην είσαι root κλπ.

Γιατί δεν το κρίνεις απ το αποτέλεσμα, σου αφαίρεσε τις εφαρμογές ή όχι?

ειμαι ροοτ,και εχω αφαιρεση καποια πραγματα με root unistaller

 

edit: το εβαλα στις 3η ωρα και ακομα δεν εχει ανοιξει (15:40)

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Δε μπορώ να πω με σιγουριά.

Μπορεί να έχεις αφαιρέσει πράματα, να μην είσαι root κλπ.

Γιατί δεν το κρίνεις απ το αποτέλεσμα, σου αφαίρεσε τις εφαρμογές ή όχι?

 

 

Αν εννοείς τις ειδοποιήσεις στο Lockscreen είναι κάποια απ αυτά που αφαιρέσαμε και πρέπει να αφήσεις πολλά γι ανα στις βγάζει οπότε τις έχω ξηλώσει. Δε θυμάμαι ποιες ακριβώς αλλά είναι από τα μηνύματα μέχρι πολλές από το SEMC*.apk

 

δεν πρέπει να είναι από αυτά, γιατί έχω αφαιρέσει επιλεκτικά, και σταμάτησε να τα βγάζει στα μηνύματα (στις αναπάντητες το βγάζει) από όταν άρχισα να χρησιμοποιώ το Mms234_cyanogen2.apk

έπαιξα λίγο με τις ρυθμίσεις αλλά δεν το πέτυχα. Εκτός και ήταν κάποιο από αυτά που αφαίρεσα, θα το ξανατσεκάρω αυτό

Link to comment
Share on other sites

δεν πρέπει να είναι από αυτά, γιατί έχω αφαιρέσει επιλεκτικά, και σταμάτησε να τα βγάζει στα μηνύματα (στις αναπάντητες το βγάζει) από όταν άρχισα να χρησιμοποιώ το Mms234_cyanogen2.apk

έπαιξα λίγο με τις ρυθμίσεις αλλά δεν το πέτυχα. Εκτός και ήταν κάποιο από αυτά που αφαίρεσα, θα το ξανατσεκάρω αυτό

 

Οι ειδοποιήσεις για τα μηνύματα είναι από την Sony Cοnversations.apk. Άμα βγάλεις αυτήν χάνεις και τις ειδοποιήσεις γιατί ο LockScreen είναι της Sony και συνεργάζεται με αυτές τις εφαρμογές.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά...

Συγχαρητήρια lousou, εξαιρετικός οδηγός δεδομένου ότι έψαξα και σε ξένα site για κάτι παρόμοιο και είναι μακράν ο αναλυτικότερος. Τον έτρεξα όσο πιο ευλαβικά μου επιτρέπουν οι γνώσεις μου από την αρχή μέχρι το τέλος και παρατήρησα κάποια πράγματα που θα παραθέσω πιο κάτω με κάθε επιφύλαξη για την ορθότητά τους δεδομένου ότι είμαι νέος στο android.

α)Μετά το βήμα 4 το CWM δεν υπάρχει πια στο κινητό και πρέπει να το επανεγκαταστήσεις

β)Στο βήμα 8 μαζί με τις εφαρμογές που απεγκαθιστά το script, ξηλώνει ό,τι εφαρμογή είχε εγκατασταθεί μέχρι εδώ δηλαδή cifs manager και q5 usb manager καθώς και το market που αν είδα σωστά σε προηγούμενα post δεν θα έπρεπε.

γ)Στο βήμα 9 τα κάνει όλα όπως πρέπει αλλά στο primary partition της sd card δεν μου εγκαθιστά file system.

Ακολούθησα τον οδηγό δύο φορές από την αρχή μέχρι το τέλος και είχα ίδια αποτελέσματα. Εικάζω πως κάποια μαλ.... έχω κάνει αλλά παραθέτω τα ευρήματα μου.

Και πάλι συγχαρητήρια για την πολύ καλή δουλειά...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! lousou, Συγχαρητήρια κι από 'μένα.

Μπορεί να μην το έχω καταφέρει, αλλά δε θα τη γλιτώσει! :rolleyes:

Έχω κάνει 3 φορές τη διαδικασία πριν postάρω, αλλά κολλάω στο ίδιο σημείο.

Δεν μπορώ να μπω στο cwm με τίποτα. [Το έχω rootάρει (checkαρισμένα!)].

Τρέχοντας το "install-cwm1.cmd" (σε MTP), βγάζει:

waiting for device . . .

'adb' δεν αναγνωρίζεται ως εσωτερική ή εξωτερική εντολή,

εκτελέσιμο πρόγραμμα ή αρχείο δέσμης ενεργειών. [x5]

ready to work . . .

Wake up the screen!

Πιέστε ένα πλήκτρο για συνέχεια. . .

Press Allow on Super User Request

'adb' δεν αναγνωρίζεται ως εσωτερική ή εξωτερική εντολή,

εκτελέσιμο πρόγραμμα ή αρχείο δέσμης ενεργειών.

cleaning up . . .

'adb' δεν αναγνωρίζεται ως εσωτερική ή εξωτερική εντολή,

εκτελέσιμο πρόγραμμα ή αρχείο δέσμης ενεργειών.

Πιέστε ένα πλήκτρο για συνέχεια. . .

Και κλείνει. Αυτά είναι τα Logs που δίνει φυσιολογικά σε όλους σας?? :worry:

Αν ναι, να την ψάξω αλλού..

ΥΓ. Δεν χρειάστηκε χειροκίνητα drivers.

ΥΓ2. Το ακολούθησα κατά γράμμα εώς τώρα. Πληροφοριακά με το DooMLoRD_v4... δεν ολογκλήρωνε rooting και το δέχτηκε με το DooMLoRD_v3.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! lousou, Συγχαρητήρια κι από 'μένα.

Μπορεί να μην το έχω καταφέρει, αλλά δε θα τη γλιτώσει! :rolleyes:

Έχω κάνει 3 φορές τη διαδικασία πριν postάρω, αλλά κολλάω στο ίδιο σημείο.

Δεν μπορώ να μπω στο cwm με τίποτα. [Το έχω rootάρει (checkαρισμένα!)].

Τρέχοντας το "install-cwm1.cmd" (σε MTP), βγάζει:

 

Και κλείνει. Αυτά είναι τα Logs που δίνει φυσιολογικά σε όλους σας?? :worry:

Αν ναι, να την ψάξω αλλού..

ΥΓ. Δεν χρειάστηκε χειροκίνητα drivers.

ΥΓ2. Το ακολούθησα κατά γράμμα εώς τώρα. Πληροφοριακά με το DooMLoRD_v4... δεν ολογκλήρωνε rooting και το δέχτηκε με το DooMLoRD_v3.

 

πως προσπαθεις να μπεις στο cwm τι πατας?

Link to comment
Share on other sites

o26 χρειαζονται καποιες αλλαγες. το cwm οχι, μπαινεις με δαχτυλο στην οθονη απλα. τα αλλα θα τα δω

[EDIT1]

α) όχι δε χρειάζεται εγκατάσταση ξανά το CWM ανοίγει με δάχτυλο στο "Sony Ericsson" όταν bootarei το κινητό"

β) Σωστά απεγκαθιστά όλες τις μέχρι τώρα εφαρμογές και δε πρέπει οπότε το διόρθωσα να σβήνει μόνο τις άχρηστες από το Generic62. ΔΕΝ σβήνει όμως το Market εκτός κ αν το είχες κάνει Update και είχε κατέβει sto /data. Διορθωμένο λοιπόν το νέο removeapps4.rar

γ) Όχι φτιάχνει file system και δουλεέυει σωστά δοκιμασμένο σε κάρτες ως 16GB. Μήπως δε το συνδέεις σε MSC ?

 

stasis κατι εχει το pc σου δε βρισκει το adb. τι windos εχεις? κατι συμβαινει με τα αρχεια σου.

Edited by lousou76
Link to comment
Share on other sites

πως προσπαθεις να μπεις στο cwm τι πατας?

Volume Down , επαναλαμβανόμενα (όχι παρατεταμένα), από τη στιγμη που το ανοίγω μέχρι τη στιγμή που.. ανοίγει στην αρχική! :(

stasis κατι εχει το pc σου δε βρισκει το adb. τι windos εχεις? κατι συμβαινει με τα αρχεια σου.

Vista Home SP2, 32bit.

Να υποθέσω ότι το "'adb' δεν αναγνωρίζεται ως εσωτερική ή εξωτερική εντολή,

εκτελέσιμο πρόγραμμα ή αρχείο δέσμης ενεργειών.", δεν είναι το μήνυμα που βγάζει σε όλους, ε? :worry:

 

Edit: Στη Διαχείρηση συσκευών πάντως εμφανίζει "Sony Ericsson sa0102 ADB Interface Driver"

Edit2: Αντικατέστησα τους drivers με αυτούς που δίνεις στα zips μπας και αλλάξει κάτι. Αλλά ενώ τους βλέπει κανονικά,... μία από τα ίδια.

Edited by stasis
Link to comment
Share on other sites

Volume Down , επαναλαμβανόμενα (όχι παρατεταμένα), από τη στιγμη που το ανοίγω μέχρι τη στιγμή που.. ανοίγει στην αρχική! :(

 

Vista Home SP2, 32bit.

Να υποθέσω ότι το "'adb' δεν αναγνωρίζεται ως εσωτερική ή εξωτερική εντολή,

εκτελέσιμο πρόγραμμα ή αρχείο δέσμης ενεργειών.", δεν είναι το μήνυμα που βγάζει σε όλους, ε? :worry:

 

Edit: Στη Διαχείρηση συσκευών πάντως εμφανίζει "Sony Ericsson sa0102 ADB Interface Driver"

Edit2: Αντικατέστησα τους drivers με αυτούς που δίνεις στα zips μπας και αλλάξει κάτι. Αλλά ενώ τους βλέπει κανονικά,... μία από τα ίδια.

 

Χμμμ..να υποθέσω ότι σίγουρα έχεις κάνει extract τα περιεχόμενα του κάθε πακέτου σε φάκελο και δεν τρέχεις το install-cwm1.cmd μέσα από το rar έτσι?... γιατί ιδιαίτερα το install-cwm1.cmd ορίζει το Path στο φάκελο που είσαι και είναι αδύνατο να μη βρίσκει το adb.exe αν υπάρχει. μήπως γ αυτό δε σου δούλεψε και το doomlord 4?

 

Επίσης ΠΡΕΠΕΙ να το συνδέσεις σε MSC όπως αναφέρω.

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ..να υποθέσω ότι σίγουρα έχεις κάνει extract τα περιεχόμενα του κάθε πακέτου σε φάκελο και δεν τρέχεις το install-cwm1.cmd μέσα από το rar έτσι?... γιατί ιδιαίτερα το install-cwm1.cmd ορίζει το Path στο φάκελο που είσαι και είναι αδύνατο να μη βρίσκει το adb.exe αν υπάρχει. μήπως γ αυτό δε σου δούλεψε και το doomlord 4?

 

Επίσης ΠΡΕΠΕΙ να το συνδέσεις σε MSC όπως αναφέρω.

 

Καλημέρα! Sorry για την καθυστέρηση (ελέω Σ/Κ-άτικης εξόρμησης)!

Κοίτα τώρα να δεις τι έγινε! Μετακίνησα τον φάκελο στο C:\CWM-Install, ενώ πριν το είχα σε υπο-υποφάκελο.

Δεν ξέρω αν ήταν προαπαιτούμενο να είναι εκεί, αλλά ήταν βαθιά χωμένος όλος ο "guide". Όταν πήγε στον C:\ δούλεψε ρολόι!

Μην τα πολυλογώ.. Εχω κι εγώ πλέον CWM και .62 rooted! :D

 

Ευχαριστώ για την προσωπική βοήθεια και φυσικά για τον γενικότερο κόπο σου! ;)

Link to comment
Share on other sites

Για να κανω root το κινητο, δεν μπορω απλα να κατεβασω την εφαρμογη superuser απο το market?

 

Όχι!

 

10 χαρακτήρες

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μου έβγαλε το κινητό ειδοποίηση ότι υπάρχει νέα ενημέρωση,η 62. Αν το κάνω root και μετά κάνω την ενεμέρωση, θα συνεχίσω να είμαι root; Edited by sakisgrand
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μου έβγαλε το κινητό ειδοποίηση ότι υπάρχει νέα ενημέρωση,η 62. Αν το κάνω root και μετά κάνω την ενεμέρωση, θα συνεχίσω να είμαι root;

 

Oχι, με την αναβαθμιση χανεται το ροοτ

:shoot: Galaxy s10e - Apple AirPods - Gear s3 watch !
Link to comment
Share on other sites

Oχι, με την αναβαθμιση χανεται το ροοτ

 

Αν κανω την ενημέρωση, μπορω μετα να το κανω root? Και στο βήμα 2, που λεει οτι πρεπει να κανω extract το doomlord..... Που το βρισκω αυτο?

Edited by sakisgrand
Link to comment
Share on other sites

Αν κανω την ενημέρωση, μπορω μετα να το κανω root? Και στο βήμα 2, που λεει οτι πρεπει να κανω extract το doomlord..... Που το βρισκω αυτο?

 

Δεν εχει βγει ευκολος τροπος για ροοτ στην ,62 . Αν την κανεις μετα θα πρεπει να κανεις downgrade ξανα στην .42 . Οσο για το doomlord , νομιζω οτι ειναι στα guidepart που θα κατεβασεις..Πριν καιρο εκανα την διαδικασια και δεν θυμαμαι , αν κανω λαθος ας με διωρθοσουν . :)

:shoot: Galaxy s10e - Apple AirPods - Gear s3 watch !
Link to comment
Share on other sites

Αν κανω την ενημέρωση, μπορω μετα να το κανω root? Και στο βήμα 2, που λεει οτι πρεπει να κανω extract το doomlord..... Που το βρισκω αυτο?

-Αν δεν κάνω λάθος- η 62 δεν πέρνει απ'ευθείας root. Πρέπει να το περάσεις πλαγιώς μέσω της 42. Γι'αυτό υπάρχει κι αυτός ο οδηγός. [Έτσι αν αναβαθμίσεις στην 62 πρέπει να κανεις downgrade πάλι στην 42 (Βήμα 1). Αν έχεις ήδη την επίσημη 42 πας απευθείας στο "Βήμα 2"]

Το DooMLoRD_v4_ROOT-zergRush-busybox-su.zip (όπως και κάθε αρχείο που αναφέρεται στον οδηγό του lousou) υπάρχει μέσα στα 3 rar του guide.

Link to comment
Share on other sites

-Αν δεν κάνω λάθος- η 62 δεν πέρνει απ'ευθείας root. Πρέπει να το περάσεις πλαγιώς μέσω της 42. Γι'αυτό υπάρχει κι αυτός ο οδηγός. [Έτσι αν αναβαθμίσεις στην 62 πρέπει να κανεις downgrade πάλι στην 42 (Βήμα 1). Αν έχεις ήδη την επίσημη 42 πας απευθείας στο "Βήμα 2"]

Το DooMLoRD_v4_ROOT-zergRush-busybox-su.zip (όπως και κάθε αρχείο που αναφέρεται στον οδηγό του lousou) υπάρχει μέσα στα 3 rar του guide.

 

Στην μπαρα ειδοποιησεων μου εχει βγαλει το σηματακι για την ενημερωση. Εγω που δν θελω να το ενημερωσω, πως γίνεται να φυγει η ειδοποιηση. Συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις, αλλα δεν εχω ιντερνετ στο χωριο μου και αναγκαζομαι να μπαινω απ το κινητο μου. Ετσι δεν μπορω να διαβασω ολες τις σελίδες.

Edited by sakisgrand
Link to comment
Share on other sites

ξέρει κάποιος αν μπορώ να ξαναεγκαταστίσω το CWM ??.... πήγα να αλλάξω rom και τώρα δεν κάνει boot το κινητό μου και δεν μπορώ να μπω στο CWM για να τρέξω το backup! :worry:
Link to comment
Share on other sites

Στην μπαρα ειδοποιησεων μου εχει βγαλει το σηματακι για την ενημερωση. Εγω που δν θελω να το ενημερωσω, πως γίνεται να φυγει η ειδοποιηση. Συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις, αλλα δεν εχω ιντερνετ στο χωριο μου και αναγκαζομαι να μπαινω απ το κινητο μου. Ετσι δεν μπορω να διαβασω ολες τις σελίδες.

 

Πρέπει να απεγκαταστήσεις/σβήσεις το UpdateCentet.apk!

 

ξέρει κάποιος αν μπορώ να ξαναεγκαταστίσω το CWM ??.... πήγα να αλλάξω rom και τώρα δεν κάνει boot το κινητό μου και δεν μπορώ να μπω στο CWM για να τρέξω το backup! :worry:

 

Για να εγκαταστήσεις κάποια Rom πρέπει να έχεις ξεκλείδωτο bootloader!

Τον ξεκλείδωσες;

Siemens M35i - Nokia 3210 - Sony Ericsson T68i - Nokia 3220 - Nokia 6600 - Sony Ericsson W880i - Samsung Corby - Motorola Flipout - HTC Wildfire - Sony Ericsson Xperia Neo V - Galaxy SII - LG Nexus 4 - OnePlus One - OnePlus X - OnePlus 3 - Galaxy S7 Edge - OnePlus 5t - Galaxy S9 Plus - OnePlus 6 - Galaxy S10e - iPhone 6 - Huawei P20 Pro - Xiaomi Mi 9t - Huawei Mate 20 Pro - iPhone 7 - Galaxy S10 Lite - iPhone XS Max - Galaxy S20
Link to comment
Share on other sites

Για να εγκαταστήσεις κάποια Rom πρέπει να έχεις ξεκλείδωτο bootloader!

Τον ξεκλείδωσες;

 

Η αλήθεια είναι πως δεν ξέρω αν τον έχω ξεκλειδώσει! πως τον ξεκλειδώνουμε;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...