Jump to content

Άδειες και διπλώματα δικύκλων


EiNSTEiN
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τι να σου πω... Εμενα προσωπικα ποτε δεν με απασχολησε το θεμα, γιατι μια ζωη νομιμος ειμαι.

Μια φορα ξεχασα ο δολιος το διπλωμα σπιτι και εφαγα μια φρικη .. ασε... Μεχρι που πηγα μεχρι το σπιτι και το πηρα :)

Οσο για προστιμα, μερικα μπορεις να βρεις εδω:

http://bloka.com/m_arthra_poines.htm

Link to comment
Share on other sites

τελικα κανενας της τροχαιας η κανενας μπατσος ποσταρει εδω μεσα να μας λυσει κ τις αποριες μας ? δ μπορει να μην υπαρχει κανενας.. :happy:
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Hello,

exw edw kai ena xrono to diplwma gia aytokinito.

Alla uelw na parw diplwma gia mixanaki 50cc gia diaforoys logoys.

Uelw na moy kostisei oso poio dynaton to ligotero.

Pws akribws ua ginei?Den me endiaferei mixani ktl... uelw mexri 50cc kai an ginete na min kanw mauimata sto daskalo ,na paw se astinomiko tmima ktl..

Episis ti xartia uelei kai ti xrimata!

Link to comment
Share on other sites

Πας στην τροχαια με μερικες φωτογραφιες (4 και πολλες ειναι), το διπλωμα σου, μερικα ευρω (ενας φιλος μου οταν το εκανε χρειαστηκε γυρω στα 15 ευρω αλλα συνεχεια ακουω για αρκετα παραπανω), και μετα θελει κατι παραβολα, φωτοτυπια ταυτοτητας και μια υπευθυνη δηλωση. Αυτα θελει πανω κατω...

Φανταζομαι εχεις ΑΦΜ (και θυμασαι το νουμερο του). Θα υπαρχει ενα χαρτι που θα λεει τι χρειαζεσαι και τα μισα απ'αυτα που ζηταει τα εχουν τα γνωστα ψιλικατζιδικα που υπαρχουν κοντα σε καθε τροχαια (η και το κυλικειο).

Τα μαθηματα δεν ειναι υποχρεωτικα, αλλα θα χρειαστεις ενα 50-αρακι για να δωσεις τα πρακτικα, οταν περασεις τα θεωρητικα!

Link to comment
Share on other sites

@power z.

αν πεσεις σε καναν περιεργο,θα την πληρωσεις ασχημα,φυλακη παντως δεν πας.να πληρωσεις ομως καμποσα στο δικαστηριο ειναι σιγουρα.

αλλα μιας κ εισαι κοπελα το μονο που θα σου δωσουν ειναι το τηλ τους...

εκτος κ αν πεσεις σε κανεναν με βαθμο.

επιπλεον υποθετω πως σιγουρα παντα κυκλοφορεις χωρις κρανος κ δεν εχεις φαει καμμια κληση...

 

καποιος mod ας επισημανει τα θεματα για διπλωμα αυτοκ/μηχανης/μηχανακι ειναι μονιμες ερωτησεις...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος kage (16 Οκτ. 2004 , 04:54)

 

@power z.

αν πεσεις σε καναν περιεργο,θα την πληρωσεις ασχημα,φυλακη παντως δεν πας.να πληρωσεις ομως καμποσα στο δικαστηριο ειναι σιγουρα.

αλλα μιας κ εισαι κοπελα το μονο που θα σου δωσουν ειναι το τηλ τους...

εκτος κ αν πεσεις σε κανεναν με βαθμο.

επιπλεον υποθετω πως σιγουρα παντα κυκλοφορεις χωρις κρανος κ δεν εχεις φαει καμμια κληση...

 

καποιος mod ας επισημανει τα θεματα για διπλωμα αυτοκ/μηχανης/μηχανακι ειναι μονιμες ερωτησεις...

 

για να λεμε και την αληθεια με εχουν σταματησει πολλες φορες και δεν μου εχουν κοψει κληση παρολο που ουτε χαρτια ειχα ουτε κρανος ..
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος PowerZ ( 2 Δεκ. 2004 , 17:34)

 

για να λεμε και την αληθεια με εχουν σταματησει πολλες φορες και δεν μου εχουν κοψει κληση παρολο που ουτε χαρτια ειχα ουτε κρανος ..

 

 

σε κάτι τέτοιες φάσεις πραγματικά "λέει" πολύ να είσαι γυναίκα :mad:

 

@$!#%@#%$ μπάτσοι :angry: :down:

 

Σπύρος

http://www.4troxoi.gr/forum/images/avatars/40901403742c3d7ea3caba.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος lemanis ( 2 Δεκ. 2004 , 17:56)

 

σε κάτι τέτοιες φάσεις πραγματικά "λέει" πολύ να είσαι γυναίκα :mad:

 

@$!#%@#%$ μπάτσοι :angry: :down:

 

Σπύρος

 

:lol:

ας σε σταματησουν εσενα χωρις διπλωμα χωρις ασφαλεια χωρις αδεια και κρανος και τα λεμε !! :p

Link to comment
Share on other sites

γκρρρ αυτο ειναι μια πονεμενη ιστορια με πολλα χαμενα euros... PowerZ μην ξυνεις πληγες please... :(

"What humans can be, they must be. They must be true to their own nature." Abraham Maslow

ΚΩΣΤΑΣ

 

Οι αξιολογήσεις μου στο Buy & Sell

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος DrGus ( 2 Δεκ. 2004 , 18:08)

 

γκρρρ αυτο ειναι μια πονεμενη ιστορια με πολλα χαμενα euros... PowerZ μην ξυνεις πληγες please... :(

 

καλα για να μην κλαιτε μονο εσεις με το αυτοκινητο εχω πληρωσει κ γω καμποσες κλησεις και δικαστηρια εχω παει,.. :p

προχθες μου κοψαν κληση 98 ευρω επειδη δεν φοραγα ζωνη και δεν ειχα μαζι το διπλωμα .

Α! και που στε ε ? Μου ζητησε και συγνωμη ο μπατσος για την κληση ..!!

Link to comment
Share on other sites

οπως επισης ξεχασα να πω τον πονο μου για το διπλωμα μου στα μηχανακια... εγω εβγαλα για μηχανακι στα 18 μου το 1998... τοτε το Α1 λεγεται οτι ηταν μεχρι 125... κ μαθαινω οτι απο περυσι ισχυει καινουρια νομοθεσια μεχρι κ 35 αλογα... κατι που δεν πιανει εμενα... εγω για να κανω το διπλωμα απεριοριστων κυβικων θελει γυρω στα 300 ευρω η κ κατι παραπανω... τι να πω δηλαδη... Ελλαδισταν... κ οι τελειοι νομοι μας! :? :(

"What humans can be, they must be. They must be true to their own nature." Abraham Maslow

ΚΩΣΤΑΣ

 

Οι αξιολογήσεις μου στο Buy & Sell

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος PowerZ ( 2 Δεκ. 2004 , 18:11)

 

καλα για να μην κλαιτε μονο εσεις με το αυτοκινητο εχω πληρωσει κ γω καμποσες κλησεις και δικαστηρια εχω παει,.. :p

προχθες μου κοψαν κληση 98 ευρω επειδη δεν φοραγα ζωνη και δεν ειχα μαζι το διπλωμα .

 

 

 

εεε κ σενα τα θελει ο κ@@@ς σου... :p

"What humans can be, they must be. They must be true to their own nature." Abraham Maslow

ΚΩΣΤΑΣ

 

Οι αξιολογήσεις μου στο Buy & Sell

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος DrGus ( 2 Δεκ. 2004 , 18:12)

 

οπως επισης ξεχασα να πω τον πονο μου για το διπλωμα μου στα μηχανακια... εγω εβγαλα για μηχανακι στα 18 μου το 1998... τοτε το Α1 λεγεται οτι ηταν μεχρι 125... κ μαθαινω οτι απο περυσι ισχυει καινουρια νομοθεσια μεχρι κ 35 αλογα... κατι που δεν πιανει εμενα... εγω για να κανω το διπλωμα απεριοριστων κυβικων θελει γυρω στα 300 ευρω η κ κατι παραπανω... τι να πω δηλαδη... Ελλαδισταν... κ οι τελειοι νομοι μας! :? :(

 

ααμμμ ας ησουν κ συ γυναικα να σου λεγα να μην βγαλεις καν διπλωμα :p
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος PowerZ ( 2 Δεκ. 2004 , 18:11)

 

καλα για να μην κλαιτε μονο εσεις με το αυτοκινητο εχω πληρωσει κ γω καμποσες κλησεις και δικαστηρια εχω παει,.. :p

προχθες μου κοψαν κληση 98 ευρω επειδη δεν φοραγα ζωνη και δεν ειχα μαζι το διπλωμα .

 

 

χωρίς ζώνη σε αμάξι??? τσκ τσκ τσκ http://www.foroedonkey.com/vb/images/smilies/eusa_naughty.gif

 

Σπύρος

http://www.4troxoi.gr/forum/images/avatars/40901403742c3d7ea3caba.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ενας φιλος μου μου ειπε οτι για να βγαλεις διπλωμα για 50cc μηχανακι πρεπει να εχεις κλεισει τα 17 και οχι τα 16 οπως ισχυε.

Ξερει κανεις τιποτα παραπανω??

Εγω παντως συνεχιζω να πιστευω οτι πρεπει να εισαι 16.

Nokia 3310, 3510, 3510i, n81, n82, n95, Lumia 625 | SE T610, K700i, k750i, M600 | Sony Xperia Z1 | Samsung Galaxy S2, Galaxy S Advance, Note 4F | Apple iPhone 4s | Motorola Atrix 4G | HTC Touch HD, HD 2, Desire, Desire HD, Desire S

Current devices: iPhone 6s, Ipad 2

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Pisteye oti theleis file mou,padws ine megalh zhmia pistevw gia ta idia ta paidia (giati paidia ine akoma kai odhgan ta 50aria me ta 10 para kati aloga pou pianoun 100km/h+) giati DE KSEROUN TA SHMATA,DE KSEROUN TON K.O.K. ,DE KSEROYN TI NA KANOYN OTAN VREXEI,OTAN EXEI LADIA KATW,OTAN GINETAI ENA ATYXHMA,OTAN PERNAEI ASTHENOFORO,PWS KAI POTE NA PROSPERNANE,PWS NA EXOYN SWSTH SIBERIFORA SE SXESH ME TOYS ALLOYS ODHGOYS KAI PEZOYS,DE KSEROUN NA ELEGXOYN KAI NA SIDIROYN TO MHXANAKI TOYS (DE TOYS POLYNOIAZEI KIOLAS,STA 18 THA PAROYN TO 125ari pou einai pio grhgoro) ,DE KSEROYN NA FOROYN SWSTA OYTE TO KRANOS (AN EIXAN LEME.....) kai gia mena apoteloun aftokinoumeno kindino prwta gi aftoys kai defteron gia toys ipoloipous......

 

Exw varethei na vlepw na ginondai tragika pragmata,idietera me kopeles pou odhgoun xwris kranos 50ria (profanws xwris diplwma) kai aporw pragmatika pws de skotonwntai 10-10 kathe mera.Proxthes stamathsa 2 EKATOSTA ap th roda enos papiou mias kopelas pou petaxthke apo katheto dromo koitwndas oxi aristera alla deksia sto apenandi revma kikloforias (ma kala pou nomise oti ine sthn Agglia?)

 

Gnwmhj mou ine oti afto me ta 50ria prepei na katargithei edelws,i estw na epitrepete i kikloforia ektos polewn (se eparxiakous dromous kai xwria).

 

Tha xarw na exw adilogo me epixeirimata se afta pou egrapsa (oxi toy styl e krima ine ta pedia na paroun mhxanaki na riksoun k kammia gomenitsa gimnasiou)

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Don_VitoCorleone ( 3 Δεκ. 2004 , 05:17)

 

Exw varethei na vlepw na ginondai tragika pragmata,idietera me kopeles pou odhgoun xwris kranos 50ria (profanws xwris diplwma) kai aporw pragmatika pws de skotonwntai 10-10 kathe mera.Proxthes stamathsa 2 EKATOSTA ap th roda enos papiou mias kopelas pou petaxthke apo katheto dromo koitwndas oxi aristera alla deksia sto apenandi revma kikloforias (ma kala pou nomise oti ine sthn Agglia?)

 

Gnwmhj mou ine oti afto me ta 50ria prepei na katargithei edelws,i estw na epitrepete i kikloforia ektos polewn (se eparxiakous dromous kai xwria).

 

 

Να πω οτι εχεις αδικο ? κ γω που κυκλοφορουσα χωρις τιποτα το διαπιστωσα και μονη μου ποσο επικινδυνα ειναι.. και μια φορα θα σου τυχει το τροχαιο το μεγαλο αλλα μετα ισως ειναι πολυ αργα πια να βαλεις μυαλο.. το να οδηγεις μηχανακι στην πολη ειναι επικυνδινο οταν εχεις και διπλωμα ποσο μαλλον να μην εχεις καν και οτι ξερεις να το χεις μαθει μονος σου ..
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα σε ολους και σε εσενα δεσποινις Power Z.

Εγω παιδια ειχα παρει αφ'οτου ειχα κλεισει 16 ενα διπλωμα μηχανακιου που εγραφε ΑΔΕΙΑ ΟΔΗΓΗΣΗΣ ΜΟΤΟΠΟΔΗΛΑΤΟΥ.

Βεβαια δεν ξερω για ποσα κυβικα ισχυει αυτο,μαλλον για πενηνταρι.

Ακουσα απο φιλους,και απο το περιοδικο 0-300 πως απο το 2005 το μικροτερο

διπλωμα,νομιζω το Α1 θα ισχυει για μοτοποδηλατα/μηχανες εως 125 cc.

Ισχυει αυτο παιδια ???

 

Φιλικα, nmk

Link to comment
Share on other sites

Εγω κατι αλλο που θελω να πω ειναι που αφορα το διπλωμα στο 50cc αφου κλεισεις τα 16. Λοιπον διαβασα και ξερω οτι στις χωρες την Ευρωπαϊκης Ενωσης οταν εχεις την δυνατοτητα για αποκτηση διπλωματος στα 16 σου για μοτοποδηλατο ισχυει και μεχρι για 125cc.

Evω εμεις εδω βγαζουμε για 50cc και αν σε σταματησουν με μηχανακι >50cc σε γ@μ@ν λεγοντας οτι ειναι σαν να μην εχεις καθολου διπλωμα.....

 

Κατι πρεπει να κανουμε

---

Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the first one!

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...