Jump to content

Άδειες και διπλώματα δικύκλων


EiNSTEiN
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εσυ δεν μου χες πει εμενα πως αν δεν εχεις διπλωμα και σε πανε δικαστικα αυτο γραφεται στο ποινικο μητρωο? :confused:

εσυ αγαπητη μου δεν ηθελες να πας στο δικαστηριο καθολου και δεν ειχες και διπλωμα,ειναι διαφορετικη η περιπτωση σου.εσυ δεν ηθελες να πας καθολου..

ο φιλος θα εχει διπλωμα και θα παραστει στο δικαστηριο!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Wirelessly posted (Opera/8.01 (J2ME/MIDP; Opera Mini/2.0.4062/1316; en; U; ssr))

 

Γειά χαρά σε όλους.Μπορεί κάποιος να μου πει πόσο θα μου κοστίσει να βγάλω δίπλωμα για μοτοσυκλέτα 50 κυβικών εκατοστών. Είμαι κάτοχος διπλώματος αυτοκινήτου αν αυτό βοηθάει κάπως. Ίσως το ερώτημα μου να έχει απαντηθεί νωρίτερα αλλά σας παρακαλώ, οποίος γνωρίζει ας μου απαντήσει για άλλη μια φορά. Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον βοηθήσει.Αν κάποιος γνωρίζει ας μου πει και τα διαδικαστικά.

 

Απο λεφτα ειναι η 60 η 80 ευρω (δεν θυμαμε ακριβως).

Ολη την δουλεια την κανεις στην τροχαια της περιοχης σου!

Πας φτιαχνεις μια αιτηση,σου λενε ποτε θα δωσεις γραπτα (10 ερωτησεις ειναι) και μετα σε βγαζουν εξω και κανεις 3-4 ζιγκ ζαγκ γυρω απο κορινες..αυτα!

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Opera/8.01 (J2ME/MIDP; Opera Mini/2.0.4062/1316; en; U; ssr))

 

Ευχαριστώ όλους όσους με βοήθησαν με την άδεια οδήγησης μοτοποδήλατου. Επειδή σκέφτομαι πρώτα να πάρω το μηχανάκι και μετά να παω για δίπλωμα, μήπως ξέρει κανείς αν υπάρχει περίπτωση να με σταματήσει η τροχαία στο δρόμο και επειδή δε θα εχω ακόμη το δίπλωμα να μου κόψει κλήση; και αν μου κόψει τι πληρώνω; είναι καλύτερα να πάρω πρώτα το μηχανάκι και μετά να βγάλω το δίπλωμα ή το ανάποδο;

Link to comment
Share on other sites

Αν σε σταματήσει η τροχαία... θα σε γράψει!

Αν έχεις κανένα φίλο με 50-άρι, καλύτερα βγάλε πρώτα το δίπλωμα...

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Opera/8.01 (J2ME/MIDP; Opera Mini/2.0.4062/1316; en; U; ssr))

 

Αν σε σταματήσει η τροχαία... θα σε γράψει!

Αν έχεις κανένα φίλο με 50-άρι, καλύτερα βγάλε πρώτα το δίπλωμα...

 

Δυστυχώς δεν εχω κανέναν με αυτόματο 50c.c.!Για αυτό εχω βρεθεί σε αδιέξοδο...Τι θα πληρώσω αν με γράψουν;και κάτι άλλο, αν αγοράσω το μηχανάκι, ο έμπορος θα αναλάβει να μου εκδόσει τις πινακίδες ή εγώ θα τρέξω για αυτές;

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Opera/8.01 (J2ME/MIDP; Opera Mini/2.0.4062/1316; en; U; ssr))

 

 

 

Δυστυχώς δεν εχω κανέναν με αυτόματο 50c.c.!Για αυτό εχω βρεθεί σε αδιέξοδο...Τι θα πληρώσω αν με γράψουν;και κάτι άλλο, αν αγοράσω το μηχανάκι, ο έμπορος θα αναλάβει να μου εκδόσει τις πινακίδες ή εγώ θα τρέξω για αυτές;

μολις αγορασεις το μηχανακι κανε παζαρια στον εμπορα και πεστου να σου βαλει στην τιμη και τις πινακιδες(και το ολο το τρεξιμο).συνηθως οι εμποροι εχουν τα κονε και τις περνουν αμεσως τις πινακιδες και ειδικα στην περιπτωση σου που αναφερεσε σε μοτοποδηλατο!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση

Εβγαλα τον Ιανουάριο του 2004 δίπλωμα για 50 και τωρα ετοιμάζομαι για το <25kw και για αμάξι.

Το βιβλίο που έχω θα κάνει ή το έχουν αλλάξει πάλι? Εχει μια μερσεντες απ'εξω.

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια χωρις διπλωμα μην πατε ουτε μετρο. Αμα σε πιασουν με 50αρι χωρις διπλωμα 500 ευρω εσυ 500ευρω ο μπαμπας και 1μηνα φυλακη εξαγορασιμη βεβαια δηλαδη αλλα 400 ευρω 1400 ευρω(ενα μηχανακι ακομα δηλ)Ολα αυτα γραφονται στο μητρωο και δεν ειναι πολυ τιμιτικο να εχει κανει φυλακη απο τα 15-16 ειδικα αμα σε πιασουν για κατι ασχετο(χουλιγκανισμο ξυλοδαρμο η και απλη αναγνωρηση στοιχειων). Ποσο μαλλον αμα σε πιασου με 125.

 

 

Υπομονη και ηθελα αλλα...

Link to comment
Share on other sites

μολις αγορασεις το μηχανακι κανε παζαρια στον εμπορα και πεστου να σου βαλει στην τιμη και τις πινακιδες(και το ολο το τρεξιμο).συνηθως οι εμποροι εχουν τα κονε και τις περνουν αμεσως τις πινακιδες και ειδικα στην περιπτωση σου που αναφερεσε σε μοτοποδηλατο!

 

Αγόρασα με συνοπτικές διαδικασίες το καινούριο μου μηχανάκι μόλις...σήμερα και πήγα αμέσως στην τροχαία για άδεια κυκλοφορίας. Πλήρωσα δύο παράβολα συνολικής αξίας 12 ευρώ (τα μαγαζιά που πουλάνε τα παράβολα συνήθως είναι απέναντι απο την εκάστοτε τροχαία και τα πουλάνε 1 με 2 ευρώ ακριβότερα)και άλλα 3 στην ίδια την τροχαία, τα πήγα στην τροχαία και αφού συμπλήρωσα άλλη μια αίτηση (προσκομίζοντας το τιμολόγιο-παραστατικό και την ταυτότητά μου) μέσα σε 5 λεπτά μου έδωσαν και αρ.κυκλοφορίας και ένα χαρτί προσωρινό μέχρι να εκδοθεί η κανονική άδεια (20 ημέρες)οπότε και θα την πάρω με την επίδειξη του ασφαλιτηρίου.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια χωρις διπλωμα μην πατε ουτε μετρο. Αμα σε πιασουν με 50αρι χωρις διπλωμα 500 ευρω εσυ 500ευρω ο μπαμπας και 1μηνα φυλακη εξαγορασιμη βεβαια δηλαδη αλλα 400 ευρω 1400 ευρω(ενα μηχανακι ακομα δηλ)Ολα αυτα γραφονται στο μητρωο και δεν ειναι πολυ τιμιτικο να εχει κανει φυλακη απο τα 15-16 ειδικα αμα σε πιασουν για κατι ασχετο(χουλιγκανισμο ξυλοδαρμο η και απλη αναγνωρηση στοιχειων). Ποσο μαλλον αμα σε πιασου με 125.

Υπομονη και ηθελα αλλα...

ego xerw oti ginete dikastirio kai mexri tote bgazeis to diploma pas sto dikastirio to dixneis kai teleiwnei ypothesi!

allaxan ta pramata??:worry:

Fiat Coupe:Διαχρονικός έρωτας Η αλλιώς Ferrari του λαού,ετσι χαρακτηριστικε απο τους Ιταλους...:cool:
Link to comment
Share on other sites

Παιδια χωρις διπλωμα μην πατε ουτε μετρο. Αμα σε πιασουν με 50αρι χωρις διπλωμα 500 ευρω εσυ 500ευρω ο μπαμπας και 1μηνα φυλακη εξαγορασιμη βεβαια δηλαδη αλλα 400 ευρω 1400 ευρω(ενα μηχανακι ακομα δηλ)Ολα αυτα γραφονται στο μητρωο και δεν ειναι πολυ τιμιτικο να εχει κανει φυλακη απο τα 15-16 ειδικα αμα σε πιασουν για κατι ασχετο(χουλιγκανισμο ξυλοδαρμο η και απλη αναγνωρηση στοιχειων). Ποσο μαλλον αμα σε πιασου με 125.

 

 

Υπομονη και ηθελα αλλα...

 

Pou to akouses auto??

Polu upervoliko mou fainetai..

Link to comment
Share on other sites

ego xerw oti ginete dikastirio kai mexri tote bgazeis to diploma pas sto dikastirio to dixneis kai teleiwnei ypothesi!

allaxan ta pramata??:worry:

Όχι έτσι είναι ακόμα.

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος! παλι καλα που δεν εμπλεξες με την γραφειοκρατια.αντε καλοριζικος και πανα με κρανος στις βολτες σου :)
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ρε Guys, θέλω άμεσα να βγάλω το ροζ χαρτι της τουαλετας (βλεπε διπλωμα για 50αρι).Ποια βιβλία συγκεκριμενα πρεπει να αγορασω, απο που τα προμυθευομαι και τι κοστος εχουνε?Thx
blah..
Link to comment
Share on other sites

paidia opoios exei bgalei diplwma gia 50cc as mou apantisei otan dineis sti troxaia sou dinoun ekei mixanaki kai odigas i an exeis pas me to diko sou? kai kati akoma pio simantiko sou dinoun automato i me taxytites? giati exw ena skouteraki aytomato kai apo taxytites den kserw xristo!!!!!!!!
Link to comment
Share on other sites

paidia opoios exei bgalei diplwma gia 50cc as mou apantisei otan dineis sti troxaia sou dinoun ekei mixanaki kai odigas i an exeis pas me to diko sou? kai kati akoma pio simantiko sou dinoun automato i me taxytites? giati exw ena skouteraki aytomato kai apo taxytites den kserw xristo!!!!!!!!

Με δικό σου δίνεις, με σκουτερακι να δώσεις.

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

paidia opoios exei bgalei diplwma gia 50cc as mou apantisei otan dineis sti troxaia sou dinoun ekei mixanaki kai odigas i an exeis pas me to diko sou? kai kati akoma pio simantiko sou dinoun automato i me taxytites? giati exw ena skouteraki aytomato kai apo taxytites den kserw xristo!!!!!!!!

καλυτερα να δωσεις με παπακι που εχει μεγαλυτερες ροδες και μπορεις να κανεις τα οχταρακια πιο ευκολα,κουμπωνεις την δευτερα και εισαι μια χαρα.το scooter δεν ειναι και το καταλληλο μηχανακι για να παρεις διπλωμα,,:cool:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

καλυτερα να δωσεις με παπακι που εχει μεγαλυτερες ροδες και μπορεις να κανεις τα οχταρακια πιο ευκολα,κουμπωνεις την δευτερα και εισαι μια χαρα.το scooter δεν ειναι και το καταλληλο μηχανακι για να παρεις διπλωμα,,:coo:

 

Akrivws!

 

PCMan me scooter edwses kai to les?

Link to comment
Share on other sites

pira til. telika sti troxaia kai rwtisa prepei na fereis diko sou kai na einai me taxytites. pou 8a brw papi na ma8w mou lete???:cry: me blepw na plirwnw ma8imata giati den leei na paw xwris na kserw pws allazoun taxytites!!!!
Link to comment
Share on other sites

Akrivws!

 

PCMan me scooter edwses kai to les?

Ναι, θα έδινα με το δικό μου αλλά που να κάνεις τον κύκλο με πιστιάρικο?

Οι περισσότεροι με σκουτερακια δίνουν.

 

xds δε νομίζω να ναι έτσι. Με ότι να ναι δίνεις αρκεί να ναι 50αρι.

Δεν είναι δύσκολο να οδηγήσεις παπάπι. Οι ταχύτητες είναι όλες κάτω και βγαίνουν ανάποδα.

Δηλαδή, ανεβαίνεις στο παπάκι και εχει κενή, πατάς μπροστά τον λεβιέ ταχυτήτων, πατάς γκάζι, μολις ανέβουν οι στροφές, αφήνεις το γκάζι και ξαναπατάς τον λεβιέ και μπαίνει δευτέρα, ξαναπατάς το γκάζι.

Για να κατέβουν οι ταχύτητες, πχ απο δευτέρα σε πρώτη, πατάς τον λεβιέ με την φτέρνα.

 

Πάντως δεν είναι δύσκολο. Αν δεν κάνεις εξάσκηση με παπάκι μην δωσεις μ'αυτο γιατί θα πανικοβληθείς και θα σε κόψουν.

 

Εκεί που θα πας να δώσεις θα είναι πολλά άτομα. Δανίσου κανενος το μηχανάκι αν δεν έχεις δικό σου(εξ άλλου δεν θα σαι η μόνη).

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Ναι, θα έδινα με το δικό μου αλλά που να κάνεις τον κύκλο με πιστιάρικο?

Οι περισσότεροι με σκουτερακια δίνουν.

 

xds δε νομίζω να ναι έτσι. Με ότι να ναι δίνεις αρκεί να ναι 50αρι.

Δεν είναι δύσκολο να οδηγήσεις παπάπι. Οι ταχύτητες είναι όλες κάτω και βγαίνουν ανάποδα.

Δηλαδή, ανεβαίνεις στο παπάκι και εχει κενή, πατάς μπροστά τον λεβιέ ταχυτήτων, πατάς γκάζι, μολις ανέβουν οι στροφές, αφήνεις το γκάζι και ξαναπατάς τον λεβιέ και μπαίνει δευτέρα, ξαναπατάς το γκάζι.

Για να κατέβουν οι ταχύτητες, πχ απο δευτέρα σε πρώτη, πατάς τον λεβιέ με την φτέρνα.

 

Πάντως δεν είναι δύσκολο. Αν δεν κάνεις εξάσκηση με παπάκι μην δωσεις μ'αυτο γιατί θα πανικοβληθείς και θα σε κόψουν.

 

Εκεί που θα πας να δώσεις θα είναι πολλά άτομα. Δανίσου κανενος το μηχανάκι αν δεν έχεις δικό σου(εξ άλλου δεν θα σαι η μόνη).

 

 

Gia mena einai duskolotera ta 8aria me scooter..

 

Ama einai na dwseis me papi mathe na to phgaineis me thn prwth!

Dhladh 8aria me 1h, poreia me 1h ante deutera klp..

 

Sto lew auto giati ousiastika to mono duskolo sthn arxh einai to katevasma pou prepei na sunhthiseis na anevazeis strofes prin afhseis ton levie!

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Opera/8.01 (J2ME/MIDP; Opera Mini/2.0.4062/1316; en; U; ssr))

 

basika lew na paw na noikiasw ena papaki gia 2 meres prwtou dwsw gia diplwma giati alliws.....:blink:

 

Ποιος θα σου νοικιάσει μηχανάκι χωρίς δίπλωμα;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...