Jump to content

Άδειες και διπλώματα δικύκλων


EiNSTEiN
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ένα φίλο μου τον πήγανε συνοδεία στο σπίτι του οι Ζταδες για να τους δώσει τα χαρτιά....:p

Δεν ειναι παραξενο. Εχω δει ζητα να καβαλαει μηχανακι και να το παει μεσα(στα κατασχεμενα). Το παιδι που το είχε επειδη χεστηκε ξεχασε τα κλειδια πανω και το πηρε ο μπατσος.

 

Επισης, πολλες φορες ειδα μηχανακια να τα πανε σπρωχνοντας μεχρι το τμημα (και διπλα ο μπατσος με το αμαξι), μιλαμε χιλιομετρα...

 

Και ποσα ακομα....

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς ο φίλος σου και το παιδί που ανέβηκε στο μηχανάκι του ο μπάτσος δε θα είχαν τίποτα μαζί τους, ούτε άδεια, ούτε ασφάλεια, ούτε διπλώματα...
Link to comment
Share on other sites

Paidia mhn geliomaste, einai kai se ti stroumf tha peseis..

Mporei na se piasei stroumf kai na se afhsei epeidh forages kranos kai eixes tautothta(gia thn tautopoihsh stoixeiwn)!Apo thn alla mporei na sou katsei kapoios me pisth sto gramma tou nomou (mpatsok@ulos!!!!!:lol: ) kai paroti exeis ola ta xartia ektos apo 1 na se trexei!

Link to comment
Share on other sites

Ε φυσικά αυτό εννοώ, να τους πεις ότι δεν το έχεις μαζί σου, όχι ότι δεν έχεις καθόλου!!!

θα γινει 1,2,3 φορες αυτο που λες.και η επομενη μετα θα ειναι να σου παρουν το μηχανακι και να το πανε κατω στην τροχαια και να το κατασχεσουν και να χρειαστει διπλωμα για να πας να το βγαλεις.παντως αυτη δεν ειναι λυση και επειδη ο διαολος εχει πολλα ποδαρια,μπορει να σου κατσει μια στραβη και μετα να ψαχνεσαι.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

θα γινει 1,2,3 φορες αυτο που λες.και η επομενη μετα θα ειναι να σου παρουν το μηχανακι και να το πανε κατω στην τροχαια και να το κατασχεσουν και να χρειαστει διπλωμα για να πας να το βγαλεις.παντως αυτη δεν ειναι λυση και επειδη ο διαολος εχει πολλα ποδαρια,μπορει να σου κατσει μια στραβη και μετα να ψαχνεσαι.

ΟΣΕΣ φορες και να γίνει (ενω εχεις διπλωμα και πας μεσ'το 3ημερο να το δείξεις)

πληρωνεις τις κλήσεις και δεν σου παίρνουν κανενα μηχανακι.

 

Γιατι να γινει 1,2,3? Τοσο βαρυ είναι το δίπλωμα?

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

ΟΣΕΣ φορες και να γίνει (ενω εχεις διπλωμα και πας μεσ'το 3ημερο να το δείξεις)

πληρωνεις τις κλήσεις και δεν σου παίρνουν κανενα μηχανακι.

 

Γιατι να γινει 1,2,3? Τοσο βαρυ είναι το δίπλωμα?

Για 50ρι μπορει να μην σου το παιρνουν αλλα αμα εχεις 100αρι θα σου το παρουν και θα χρειαστεις διπλωμα για να πας και να το παρεις απο την Τροχαια.

ναι τοσο βαρυ ειναι το διπλωμα,αλλα ακομη δεν σε εχει "τσουξει" και γι'αυτο ολα τα παιρνεις στην πλακα.:down:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Για 50ρι μπορει να μην σου το παιρνουν αλλα αμα εχεις 100αρι θα σου το παρουν και θα χρειαστεις διπλωμα για να πας και να το παρεις απο την Τροχαια.

ναι τοσο βαρυ ειναι το διπλωμα,αλλα ακομη δεν σε εχει "τσουξει" και γι'αυτο ολα τα παιρνεις στην πλακα.:down:

Σκεφτεσαι τι λες?

Αν σε σταματησουν και τους πεις οτι δεν εχεις το διπλωμα μαζι σου, σου παιρνουν το μηχανακι? Εισαι σοβαρος?

 

Αν οντως ειναι τοσο βαρυ το διπλωμα ωστε να το κουβαλησεις, μην το παιρνεις μαζι σου και πληρωνε κλησεις, τι να σου πω?

 

Μαθαμε ολοι να πουλαμε ειρωνεια ενω δεν γνωριζουμε..

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτεσαι τι λες?

Αν σε σταματησουν και τους πεις οτι δεν εχεις το διπλωμα μαζι σου, σου παιρνουν το μηχανακι? Εισαι σοβαρος?

 

Αν οντως ειναι τοσο βαρυ το διπλωμα ωστε να το κουβαλησεις, μην το παιρνεις μαζι σου και πληρωνε κλησεις, τι να σου πω?

 

Μαθαμε ολοι να πουλαμε ειρωνεια ενω δεν γνωριζουμε..

Εισαι μεγαλος...:X οταν λεω ειναι βαρυ το δι

πλωμα δεν εννοω αυτο που νομιζεις εσυ,αλλα εισαι και μικρος και δεν σου κοβει και πολυ.το διπλωμα πρεπει να το εχεις παντα μαζι σου και αν δεν εχει διπλωμα να μην λες παπαρολογιες,οτι θα σου κοβουν κληση συνεχεια και θα πας να τις πληρωνεις και ολα "μελι,γαλα".εγω δεν εχω κανενα προωλημα με διπλωμα..εχω και εχω ζησει 10 χρονια περισσοτερες καταστασεις απο εσενα.μεγαλωσε πρωτα...βγαλε διπλωμα..παρε το δικο σου μηχανακι με τα δικα σου χρηματα...και μετα ελα και πουλα μου ΠΝΕΥΜΑ :mad:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εισαι μεγαλος...:X οταν λεω ειναι βαρυ το δι

πλωμα δεν εννοω αυτο που νομιζεις εσυ,αλλα εισαι και μικρος και δεν σου κοβει και πολυ.το διπλωμα πρεπει να το εχεις παντα μαζι σου και αν δεν εχει διπλωμα να μην λες παπαρολογιες,οτι θα σου κοβουν κληση συνεχεια και θα πας να τις πληρωνεις και ολα "μελι,γαλα".εγω δεν εχω κανενα προωλημα με διπλωμα..εχω και εχω ζησει 10 χρονια περισσοτερες καταστασεις απο εσενα.μεγαλωσε πρωτα...βγαλε διπλωμα..παρε το δικο σου μηχανακι με τα δικα σου χρηματα...και μετα ελα και πουλα μου ΠΝΕΥΜΑ :mad:

Εγω αυτο εννοουσα απτην αρχη. Τωρα εσυ αν δεν καταλαβες τι εννοω(και δεν ξερω τι καταλαβες), ρωτα και μην απαντας ειρωνικα.

Φιλε μου εχω διπλωμα και δικο μου μηχανακι με δικα μου λεφτα αλλα αυτο δεν εχει σημασια. Σημασια εχει ποσο οριμο ειναι ενα ατομο και δεν εξαρταται απολυτα απο τα χρονια.

Αυτο φαινεται καθαρα σε προηγουμενα ποστ, δικα μου και δικα σου. Ψαξε και θα τα βρεις.

 

Δεν ανακατευομαι αλλο, θελεις να συνεχισεις την παραπληροφορηση καντο. Ευτυχως δεν εχει πολους τετοιους εδω μεσα

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Άναψαν τα αίματα :ninja:

 

Φίλε RAVER προφανώς έχεις εμπειρία, όμως μου ακούγεται λίγο υπερβολικό εάν σε σταματήσουν και δεν έχεις δίπλωμα να σου κάνουν κατάσχεση επί τόπου!

 

Άσε που μιλάω για 50ράκι, δεν αναφέρομαι σε 1000άρα μηχανή!

 

Π. χ. ένας κολλητός μου οδηγούσε παπί επί 1,5 με 2 χρόνια με άδεια αλλά χωρίς δίπλωμα και το μόνο που έγινε είναι ότι πλήρωσε σε αυτό το διάστημα 3-4 κλήσεις. Δεν του πήρανε κανένα μηχανάκι.

 

Σαφώς και πρέπει να έχεις μαζί σου όλα τα χαρτιά, όμως μου φαίνεται χοντρό κάποιος που ας πούμε πάει στη δουλειά του με το παπί και μια μέρα έτυχε να μην έχει μαζί το δίπλωμα, να του το πάρουν στην Τροχαία!

Link to comment
Share on other sites

Εισαι μεγαλος...:X οταν λεω ειναι βαρυ το δι

πλωμα δεν εννοω αυτο που νομιζεις εσυ,αλλα εισαι και μικρος και δεν σου κοβει και πολυ.το διπλωμα πρεπει να το εχεις παντα μαζι σου και αν δεν εχει διπλωμα να μην λες παπαρολογιες,οτι θα σου κοβουν κληση συνεχεια και θα πας να τις πληρωνεις και ολα "μελι,γαλα".εγω δεν εχω κανενα προωλημα με διπλωμα..εχω και εχω ζησει 10 χρονια περισσοτερες καταστασεις απο εσενα.μεγαλωσε πρωτα...βγαλε διπλωμα..παρε το δικο σου μηχανακι με τα δικα σου χρηματα...και μετα ελα και πουλα μου ΠΝΕΥΜΑ :mad:

 

File RAVER xwris na exw kati proswpiko mazi sou auto akrivws elege o PCman!

 

Ama den fereis mazi sou to diplwma kai se piasoun DEN ginete fisika epi topou katasxesh alla kalista mporei na se parei autoforo, na ginei h tautopoihsh stoixeiwn, na doun oti den exeis diplwma kai meta na ginei katasxesh(kai an!)

 

Loipwn auta den ta xerw sigoura alla me vash tis gnwseis pou exw auto mou leei h logikh!(To lew e!!!Mh me parei kamia petra!)

 

RAVER an den eisai sigouros gia auta pou les apla anafere to.. an pali eisai..:) !

Link to comment
Share on other sites

Nα ρωτησω και γω. Σε 18 μερες κλεινω τα 16 και θελω να βγαλω διπλωμα για πενηνταρη. Αν το βγαλω έχω ακουσει οτι μετά απο ένα χρονο μπορω για εκατοσταρη. Ειναι Αλήθεια;
ΑΝ ΕΙΧΕ Ο ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΣ ΣΤΡΟΦΕΣ, Ο ΘΕΟΣ ΘΑ ΕΜΠΑΙΝΕ ΤΑΠΑ ΜΕ VT's
Link to comment
Share on other sites

Nα ρωτησω και γω. Σε 18 μερες κλεινω τα 16 και θελω να βγαλω διπλωμα για πενηνταρη. Αν το βγαλω έχω ακουσει οτι μετά απο ένα χρονο μπορω για εκατοσταρη. Ειναι Αλήθεια;

 

Afou tha pas pou tha pas sthn troxea rwta kai gia auto!!(kai na elpizeis na mhn poun kamia mparoufa)

Link to comment
Share on other sites

Nα ρωτησω και γω. Σε 18 μερες κλεινω τα 16 και θελω να βγαλω διπλωμα για πενηνταρη. Αν το βγαλω έχω ακουσει οτι μετά απο ένα χρονο μπορω για εκατοσταρη. Ειναι Αλήθεια;

 

Μαλλον λαλακιες ακουσες αλλα οπως ειπε και ο olympiakos7_69 πας που πας ρωτα τους κιολας.

Παντος κανονικα θα μπορεις στα 18 να βγαλεις για 25kw. Τωρα βεβαια οπως ειναι τα παραθυρακια και ολες η λαλακιες στην νομοθεσια μας, τρεχα γυρευε....

Link to comment
Share on other sites

Nα ρωτησω και γω. Σε 18 μερες κλεινω τα 16 και θελω να βγαλω διπλωμα για πενηνταρη. Αν το βγαλω έχω ακουσει οτι μετά απο ένα χρονο μπορω για εκατοσταρη. Ειναι Αλήθεια;

 

Όχι. Τουλάχιστον όταν είχα ρωτήσει είπαν από 18 και μετά μπορώ να πάρω μέχρι κάποιους ίππους (γενικά μέχρι 125cc). Αλλίως θα είχα βγάλει γιατί θα σκοτωθώ καμιά ώρα με το 50άρι(αργάααα:zzz: :zzz: )...

Link to comment
Share on other sites

Όχι. Τουλάχιστον όταν είχα ρωτήσει είπαν από 18 και μετά μπορώ να πάρω μέχρι κάποιους ίππους (γενικά μέχρι 125cc). Αλλίως θα είχα βγάλει γιατί θα σκοτωθώ καμιά ώρα με το 50άρι(αργάααα:zzz: :zzz: )...

Διάβασε λιγο τον νόμο. Τον εχω βάλει στην προηγούμενη σελιδα, θα δεις οτι δεν λεει τιποτα για 125..

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε λιγο τον νόμο. Τον εχω βάλει στην προηγούμενη σελιδα, θα δεις οτι δεν λεει τιποτα για 125..

 

Exw varethei na to lew!!;)

Link to comment
Share on other sites

Nα ρωτησω και γω. Σε 18 μερες κλεινω τα 16 και θελω να βγαλω διπλωμα για πενηνταρη. Αν το βγαλω έχω ακουσει οτι μετά απο ένα χρονο μπορω για εκατοσταρη. Ειναι Αλήθεια;

φιλε μου αλλο το διπλωμα για 50ρι και αλλο για 100αρι.μπορει μετα απο 2χρονο να πληρεις τις προυποθεσεις να βγαλεις μεγαλυτερο διπλωμα..αλλα δεν σημαινει οτι θα βγει αυτοματα.στα διπλωματα μπερδευονται 2 διοικητικες υπηρεσιες.για μοτοποδηλατα ειναι υπευθυνη η Τροχαια και για μοτοσυκλετες υπευθυνη ειναι το Μηχανολογικο.δηλαδη με αυτη την ******* γραφειοκρατια που υπαρχει στην χωρα μας θα χρειαστει να κανεις παλι τα χαρτια,να δωσεις εκ'νεου εξετασεις για να παρεις το μεγαλυτερο διπλωμα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου αλλο το διπλωμα για 50ρι και αλλο για 100αρι.μπορει μετα απο 2χρονο να πληρεις τις προυποθεσεις να βγαλεις μεγαλυτερο διπλωμα..αλλα δεν σημαινει οτι θα βγει αυτοματα.στα διπλωματα μπερδευονται 2 διοικητικες υπηρεσιες.για μοτοποδηλατα ειναι υπευθυνη η Τροχαια και για μοτοσυκλετες υπευθυνη ειναι το Μηχανολογικο.δηλαδη με αυτη την ******* γραφειοκρατια που υπαρχει στην χωρα μας θα χρειαστει να κανεις παλι τα χαρτια,να δωσεις εκ'νεου εξετασεις για να παρεις το μεγαλυτερο διπλωμα.

 

Allo leei to paidi!

Leei an isxuei to oti an vgalei diplwma sta 16 se 1 xrono(sta 17) mporei na odhgisei nomima 100ari!

Link to comment
Share on other sites

κι'εγω τι του απαντησα.οτι δεν ισχυει αυτο που λεει :wacko: το ιδιο πραγμα του λεω.δεν θελει πολυ για να το καταλαβεις :confused:
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

κι'εγω τι του απαντησα.οτι δεν ισχυει αυτο που λεει :wacko: το ιδιο πραγμα του λεω.δεν θελει πολυ για να το καταλαβεις :confused:

 

Kamia sxesh!!

Xanadiavase ti egrapses kai tha deis!

Sthn prwth protash les:'file mou allo to diplwma gia 50ari kai allo gia 100ari'.

To diplwma gia 100ari pou to eides(oute kan gia 125ari diplwma den uparxei nomos)?!

Ta upoloipa einai swsta alla den apantoun sthn erwthsh tou paidiou!

 

filika panta :)

Link to comment
Share on other sites

θεωρητικα του το αναφερω το 100αρι,απλα του λεω οτι θα χρειαστει να παει σ ε αλλη υπηρεσια για να βγαλει,γιατι σε 2 χρονια που θα τον καλυπτει ο νομος δεν σημαινει οτι θα το παρει το διπλωμα αμεσως.θα αλλαξει υπηρεσια.απο 50 κυβικα και ανω δεν βγαζεις διπλωμα σε τροχαια.και 72 κυβικα να αγορασεις παπακι χρειαζεται αλλο διπλωμα.

πριν κατι χρονια που κυκλοφορουσαν super cub 3ταχυτα 72 κυβικα ηθελες διπλωμα μοτοσυκλετας για να το οδηγησεις και οχι μοτοποδηλατου.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

θεωρητικα του το αναφερω το 100αρι,απλα του λεω οτι θα χρειαστει να παει σ ε αλλη υπηρεσια για να βγαλει,γιατι σε 2 χρονια που θα τον καλυπτει ο νομος δεν σημαινει οτι θα το παρει το διπλωμα αμεσως.θα αλλαξει υπηρεσια.απο 50 κυβικα και ανω δεν βγαζεις διπλωμα σε τροχαια.και 72 κυβικα να αγορασεις παπακι χρειαζεται αλλο διπλωμα.

πριν κατι χρονια που κυκλοφορουσαν super cub 3ταχυτα 72 κυβικα ηθελες διπλωμα μοτοσυκλετας για να το οδηγησεις και οχι μοτοποδηλατου.

 

Ok kala ekanes kai to aneferes!!:)

Apla egw paraxeneftika pou evales thn parathesh!:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε λιγο τον νόμο. Τον εχω βάλει στην προηγούμενη σελιδα, θα δεις οτι δεν λεει τιποτα για 125..

 

Ο νόμος που παρέθεσες λέει:

...β1. Για την Κατηγορία Α:

 

Το 18ο έτος της ηλικίας του για την οδήγηση µοτοσικλέτας ισχύος µέχρι 25KW ή

µε λόγο ισχύος προς βάρος µέχρι 0.16KW/Kg (ή µοτοσικλέτας µε πλευρικό κάνιστρο

µε λόγο ισχύος προς βάρος µέχρι 0.16KW/Kg). Μετά τη συµπλήρωση δύο ετών από

τη χορήγηση της ανωτέρω άδειας οδήγησης ο κάτοχός της µπορεί να οδηγεί

µοτοσικλέτες οποιασδήποτε ισχύος ή µε λόγο ισχύος προς βάρος....

 

Εγώ λέω:

Όχι. Τουλάχιστον όταν είχα ρωτήσει είπαν από 18 και μετά μπορώ να πάρω μέχρι κάποιους ίππους (γενικά μέχρι 125cc). Αλλίως θα είχα βγάλει γιατί θα σκοτωθώ καμιά ώρα με το 50άρι(αργάααα:zzz: :zzz: )...

 

Απλά είπα ότι δεν θυμάμαι πόσοι ίπποι ήταν, που βλέπω τώρα ότι είναι μέχρι 25ΚW (σε ίππους δεν θυμάμαι να στο βγάλω). Το 125 είναι "μπακάλικο" και στο περίπου, εννοείται δε λέει κάτι σχετικό ο νόμος;) . Όταν ενδιαφερθώ να πάρω τέτοιο μηχανάκι, θα ψάξω ακριβώ το θέμα για το συγκεκριμένο μοντέλο. Που διαφωνείς δεν μπορώ να καταλάβω:confused: ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...