Jump to content

Άδειες και διπλώματα δικύκλων


EiNSTEiN
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

αφου ηδη το εχει αγορασει :blink:

 

 

Εστω αν γινεται να του επιστραφουν τα χρηματα...και παιζει κιολας αφου δεν ειχε ανανεωθει η αδεια τοσα χρονια(14 παρακαλω) να το ειχε παρατημενο σε καμια αυλη και τωρα να το πουλαει...!!!:worry:

Το μέλος έχει τη δυνατότητα προσθήκης εικόνας στην υπογραφή του με την χρήση του κώδικα «img», αρκεί αυτή να μην υπερβαίνει σε διαστάσεις τα 420x150 pixels και το μέγεθός της να μην υπερβαίνει τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

50αρι ειναι? γιατι αν ειναι παραπανω..... παει λιιιιγο παραπανω η τιμη...

Λογικα θα βγαινει καινουρια αδεια αλλα θελει τρεξιμο... Μαλλον δηλωνεις απωλεια και μετα βγαινει καινουρια. κατι τετοιο.

Μετα πες σ'αυτον απ'οπου το πηρες να σου πληρωσει την μεταβιβαση. Τι φταις εσυ αν ηταν αθεορητο τοσα χρονια?

 

Και μην κυκλοφορεις πολυ γιατι μια στραβη να γινει θα τρεχει ο... παππους του και δεν θα βγαζετε ακρη

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια μολις πηρα ενα Runner 180.Ειμαι ομως 17.Στα 18 μου μπορω να βγαλω διπλωμα γι αυτο?Γιατι ακουσα πως το διπλωμα παει με τα αλογα νομιζω μεχρι 35.Αν πηγαινει με τα αλογα οκ δεν τα ξεπερναει.Εσεις τι ξερετε??

DINAMIC FUN

:D

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια μολις πηρα ενα Runner 180.Ειμαι ομως 17.Στα 18 μου μπορω να βγαλω διπλωμα γι αυτο?Γιατι ακουσα πως το διπλωμα παει με τα αλογα νομιζω μεχρι 35.Αν πηγαινει με τα αλογα οκ δεν τα ξεπερναει.Εσεις τι ξερετε??

 

Paidia mhn ta xanaleme.. eipame mexri 25kw -> 34hp

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια μολις πηρα ενα Runner 180.Ειμαι ομως 17.Στα 18 μου μπορω να βγαλω διπλωμα γι αυτο?Γιατι ακουσα πως το διπλωμα παει με τα αλογα νομιζω μεχρι 35.Αν πηγαινει με τα αλογα οκ δεν τα ξεπερναει.Εσεις τι ξερετε??

ναι ομως το συγκεκριμενο μηχανακι ειναι πανω απο 125 κυβικα και δεν σε καλυπτει αυτο που λες! πανω απο 125 κυβικα ειναι αλλη κατηγορια :!:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ναι ομως το συγκεκριμενο μηχανακι ειναι πανω απο 125 κυβικα και δεν σε καλυπτει αυτο που λες! πανω απο 125 κυβικα ειναι αλλη κατηγορια :!:

Αντε παλι

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω ρε παιδια, πρεπει να μπει μια ταξη. Υπαρχει καπιος που να μπορει να ποσταρει με απολυτι ακριβια τι υσχιει με ολα τα διπλωματα; Εγω μπορω νας σας πω αλλα δεν ξερω αν ειναι απολυτα σωστα
Link to comment
Share on other sites

Να σας πω ρε παιδια, πρεπει να μπει μια ταξη. Υπαρχει καπιος που να μπορει να ποσταρει με απολυτι ακριβια τι υσχιει με ολα τα διπλωματα; Εγω μπορω νας σας πω αλλα δεν ξερω αν ειναι απολυτα σωστα

Ρωτησα σε μαγαζι με μηχακια και μου λεει οτι εσυ θα κανεις οτι λεει ο νομος, απο κει και περα θα σου δοσουμε ενα χαρτι το οποιο θα λεει και τα kw της μηχανης και θα λεει οτι δεν θα μπορει να σε γραψει κανενας και οτι το διπλωμα ισχυει.

Μου λεει, αν οι μπατσοι ειναι μαμακες και σε γραψουν, πας δικαστηριο και αθωονεσαι.

Εμενα στα @@ μου αν θα με γραψουν η οχι, ας παω και δικαστηριο, τι να κανω? Να αλλαζω καθε δυο χρονια μηχανακι?

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Του 92:blink: ? Και αξίζει να κάνεις όλα αυτά για ένα ερείπιο(συγγνώμη κιόλας:O )?

 

πληροφοριακά, το '92. τα διπλάσια τουλάχιστον χρόνια ζωής πίσω του απ'ότι πέρασαν απο τοτε μεχρι τώρα... Αν έβρισκα ενα τέτοιο με χαρτιά, θα το αγόραζα, διότι αντικατοπτρίζεται πλήρως η γνήσια Ιαπωνική ποιότητα που όσοι εχουν τα καινούργια ιαπωνικά-κινέζικα επικαλούνται. Πλεον ολα τα κρύπτον ειναι κινέζικα, μη μιλήσω για καποια honda... Οταν βγαίνει ενα μοντέλο στη παραγωγή, οι πρώτες παρτίδες ειναι απο τα κανονικά εργοστάσια, μετά βγαίνουν τα λιγο ιμιτασιον...

Αγγελίες στο buy & sell μόνο!
Link to comment
Share on other sites

Ρωτησα σε μαγαζι με μηχακια και μου λεει οτι εσυ θα κανεις οτι λεει ο νομος, απο κει και περα θα σου δοσουμε ενα χαρτι το οποιο θα λεει και τα kw της μηχανης και θα λεει οτι δεν θα μπορει να σε γραψει κανενας και οτι το διπλωμα ισχυει.

Μου λεει, αν οι μπατσοι ειναι μαμακες και σε γραψουν, πας δικαστηριο και αθωονεσαι.

Εμενα στα @@ μου αν θα με γραψουν η οχι, ας παω και δικαστηριο, τι να κανω? Να αλλαζω καθε δυο χρονια μηχανακι?

Εσυ τα λες οπως σου αρεσει και αν γινει και παραποιηση και..και..και...οι μπατσοι ειναι *****.μηπως εσυ δεν εισαι καλα :dizzy:

μην τα ισοπεδωνουμε ολα!!!! ακουσε και εναν μεγαλυτερο.εγω εχω διπλωμα απο 15 χρονων!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εσυ τα λες οπως σου αρεσει και αν γινει και παραποιηση και..και..και...οι μπατσοι ειναι *****.μηπως εσυ δεν εισαι καλα :dizzy:

μην τα ισοπεδωνουμε ολα!!!! ακουσε και εναν μεγαλυτερο.εγω εχω διπλωμα απο 15 χρονων!

 

Den katalavainw to skeptiko sou!.. Swsta ta leei o Pcman!

Link to comment
Share on other sites

Εσυ τα λες οπως σου αρεσει και αν γινει και παραποιηση και..και..και...οι μπατσοι ειναι *****.μηπως εσυ δεν εισαι καλα :dizzy:

μην τα ισοπεδωνουμε ολα!!!! ακουσε και εναν μεγαλυτερο.εγω εχω διπλωμα απο 15 χρονων!

Ενταξει μη βαρας. Εγω μπορει να λεω οτι μου κατέβει αλλα γιατί ο νόμος νομος συμφωνεί μαζί μου?

Άρθρο 42

Χορήγηση αδειών οδήγησης

 

1. Καταργείται η παρ. 2 του άρθρου 94 του ν. 2696/1999 (ΦΕΚ 57 Α'). Οι

χορηγηθείσες µέχρι σήµερα άδειες οδήγησης των υποκατηγοριών Α1 και Β1

εξακολουθούν να ισχύουν. Ισχύουν επίσης στη χώρα µας και άδειες οδήγησης των

υποκατηγοριών αυτών που εκδίδονται από Χώρα Μέλος της Ευρωπαϊκής Ένωσης ή

από τις χώρες Νορβηγία, Ισλανδία και Λιχτενστάιν.

 

2. Στο τέλος του ορισµού "Κανονική διαµονή" της παρ. 1 του άρθρου 2 του Π.δ.

19/1995 (ΦΕΚ 15 Α') προστίθεται εδάφιο ως εξής:

 

"Ειδικά για πολίτες Κράτους - Μέλους της Ευρωπαϊκής Ένωσης ή της

Νορβηγίας, Ισλανδίας και Λιχτενστάιν, το δικαίωµα υποβολής της σχετικής αίτησης,

για τη χορήγηση, ανανέωση ή µετατροπή άδειας οδήγησης ή έκδοση αντιγράφου

άδειας οδήγησης παρέχεται µετά πάροδο 185 τουλάχιστον ηµερών από την έναρξη

της κανονικής διαµονής τους στην Ελλάδα."

 

3. Η παράγραφος 1β του άρθρου 7 του π.δ. 19/1995 (ΦΕΚ 15 Α') τροποποιείται ως

εξής:

 

"β. Έχει συµπληρώσει το απαιτούµενο ελάχιστο όριο ηλικίας το οποίο είναι:

 

β1. Για την Κατηγορία Α:

 

Το 18ο έτος της ηλικίας του για την οδήγηση µοτοσικλέτας ισχύος µέχρι 25KW ή

µε λόγο ισχύος προς βάρος µέχρι 0.16KW/Kg (ή µοτοσικλέτας µε πλευρικό κάνιστρο

µε λόγο ισχύος προς βάρος µέχρι 0.16KW/Kg). Μετά τη συµπλήρωση δύο ετών από

τη χορήγηση της ανωτέρω άδειας οδήγησης ο κάτοχός της µπορεί να οδηγεί

µοτοσικλέτες οποιασδήποτε ισχύος ή µε λόγο ισχύος προς βάρος.

 

Το 21ο έτος της ηλικίας του για την οδήγηση µοτοσικλέτας οποιασδήποτε ισχύος

ή µε λόγο ισχύος προς βάρος.

 

β2. Για τις κατηγορίες Β και Β+Ε: το 18ο έτος της ηλικίας του. Για την απόκτηση

της άδειας οδήγησης Β+Ε ο ενδιαφερόµενος πρέπει να είναι κάτοχος ισχύουσας

άδειας οδήγησης Β κατηγορίας.

 

β3. Για τις κατηγορίες Γ και Γ+Ε:

 

(i) Για οχήµατα των οποίων το ανώτατο επιτρεπόµενο βάρος είναι κατώτερο ή ίσο

µε 7.5 τόνους, το 18ο έτος της ηλικίας του.

 

(ii) Για οχήµατα των οποίων το ανώτατο επιτρεπόµενο βάρος είναι µεγαλύτερο

από 7.5 τόνους, το 21ο έτος της ηλικίας του. Εντούτοις αρκεί η ηλικία των 18 ετών,

αν ο ενδιαφερόµενος κατέχει πιστοποιητικό επαγγελµατικής ικανότητας

αναγνωρισµένο από ένα από τα Κράτη - Μέλη της Ευρωπαϊκής Ένωσης ή τη

Νορβηγία, Ισλανδία ή Λιχνενστάιν, το οποίο να πιστοποιεί την ολοκλήρωση

κατάρτισης ως οδηγού οχηµάτων για ειδική µεταφορά εµπορευµάτων σύµφωνα µε τις

κοινοτικές ρυθµίσεις.

 

Για την απόκτηση της άδειας Γ ο ενδιαφερόµενος πρέπει να είναι κάτοχος

ισχύουσας άδειας οδήγησης Β κατηγορίας, τουλάχιστον και για την απόκτηση της

άδειας Γ+Ε ο ενδιαφερόµενος πρέπει να είναι κάτοχος ισχύουσας άδειας οδήγησης Γ

κατηγορίας, τουλάχιστον.

 

β4. Για τις κατηγορίες ∆ και ∆+Ε: το 21ο έτος της ηλικίας του.

 

4. Η παρ. 1 του άρθρου 14 του Π.δ. 19/1995 αντικαθίσταται ως εξής:

 

"1. Άδεια οδήγησης που εκδόθηκε από τις ελληνικές αρχές πριν από την έναρξη

ισχύος του παρόντος διατάγµατος εξακολουθεί να ισχύει για όσο χρονικό διάστηµα

όριζαν οι διατάξεις του π.δ. 255/1984 (ΦΕΚ 100 Α'), όπως το διάταγµα αυτό

τροποποιήθηκε και συµπληρώθηκε µεταγενεστέρως. Μετά τη λήξη της ισχύος της

ανανεώνεται, σύµφωνα µε τις διατάξεις του παρόντος διατάγµατος. Ο χρονικός

περιορισµός αυτός δεν ισχύει για άδειες οδήγησης που έχουν εκδοθεί από άλλες

Χώρες - Μέλη της Ευρωπαϊκής Ένωσης ή του Ενιαίου Οικονοµικού Χώρου, οι

οποίες ισχύουν σύµφωνα µε τις διατάξεις της χώρας έκδοσής τους.

 

5. Με κοινή απόφαση των Υπουργών Εθνικής Οικονοµίας και Μεταφορών και

Επικοινωνιών τροποποιούνται και συµπληρώνονται τα παραρτήµατα του π.δ.

19/1995, που αφορούν τα εξής θέµατα: α) διατάξεις σχετικές µε το κοινοτικό

υπόδειγµα της άδειας οδήγησης, β) γνώσεις, ικανότητες και συµπεριφορά του οδηγού

οχήµατος µε κινητήρα, γ) στοιχειώδεις απαιτήσεις για τις εξετάσεις οδήγησης, δ)

ελάχιστες προδιαγραφές για τη σωµατική και τη διανοητική ικανότητα οδήγησης

οχήµατος µε κινητήρα. Με όµοια απόφαση ρυθµίζονται θέµατα σχετικά µε την

εφαρµογή των προηγούµενων παραγράφων.

 

6. Η ισχύς του παρόντος άρθρου αρχίζει τέσσερις µήνες από τη δηµοσίευση του

νόµου αυτού στην Εφηµερίδα της Κυβερνήσεως.

Πως εβγαλες διπλωμα στα 15?

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

μετα απο αναβολή μερικων ημερων (γιατι τη προηγουμενη ειχαν απεργια οι του υπουργειου...) εδωσα σημερα εξετασεις !

 

 

ΠΕΡΑΣΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!

:up: :yahoo:

 

 

Οποτε εχω Β, Γ + ανεξαρτήτου μηχανής....

Για βόλτα κανείς ? :) :p

:X
Link to comment
Share on other sites

Ενταξει μη βαρας. Εγω μπορει να λεω οτι μου κατέβει αλλα γιατί ο νόμος νομος συμφωνεί μαζί μου?

Πως εβγαλες διπλωμα στα 15?

καλα :worry: οτι σε συμφερει.εγω παραπανω ειπα οτι εχω διπλωμα απο 15 χρονων.τωρα ειμαι 27 :blink: .

οσο για το ζητημα,εγω εχω αλλη αποψη..:O

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Raver κακώς...

Εμένα με κάλυψε η ασφαλιστική σε ατύχημα με μηχανή 250 cc (κάτω από 25 KW βέβαια...), όσο είχα μόνο το Α. Άλλη μια απόδειξη του τι ισχύει...

ΜΗΝ λέμε συνέχεια τα ίδια. Είναι όπως ακριβώς το λέει ο νόμος πιο πάνω. Τα 125 cc, δεν υπάρχουν πλέον σαν έννοια, ξεχάστε τα...

 

(Αν όντως έχεις δίπλωμα από τα 15, τότε κάποια μεγάλη λαδιά έχει γίνει. Απ' όσο το έχω ψάξει, δίπλωμα για 50 cc , είτε δεν υπήρχε, είτε ήταν από 16 - με την συγκατάθεση και των 2 γονέων/κηδεμόνων)

Link to comment
Share on other sites

Raver κακώς...

Εμένα με κάλυψε η ασφαλιστική σε ατύχημα με μηχανή 250 cc (κάτω από 25 KW βέβαια...), όσο είχα μόνο το Α. Άλλη μια απόδειξη του τι ισχύει...

ΜΗΝ λέμε συνέχεια τα ίδια. Είναι όπως ακριβώς το λέει ο νόμος πιο πάνω. Τα 125 cc, δεν υπάρχουν πλέον σαν έννοια, ξεχάστε τα...

 

(Αν όντως έχεις δίπλωμα από τα 15, τότε κάποια μεγάλη λαδιά έχει γίνει. Απ' όσο το έχω ψάξει, δίπλωμα για 50 cc , είτε δεν υπήρχε, είτε ήταν από 16 - με την συγκατάθεση και των 2 γονέων/κηδεμόνων)

Για την ακριβεια εχω διπλωμα απο 14 και 8 μηνες.ναι ειχε υπογραψει ο πατερας μου.παντως αυτος ο νομος ειναι πολυ παραξενος και το :X για να μην εκτεθω περισσοτερο.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Raver κακώς...

Εμένα με κάλυψε η ασφαλιστική σε ατύχημα με μηχανή 250 cc (κάτω από 25 KW βέβαια...), όσο είχα μόνο το Α. Άλλη μια απόδειξη του τι ισχύει...

ΜΗΝ λέμε συνέχεια τα ίδια. Είναι όπως ακριβώς το λέει ο νόμος πιο πάνω. Τα 125 cc, δεν υπάρχουν πλέον σαν έννοια, ξεχάστε τα...

 

(Αν όντως έχεις δίπλωμα από τα 15, τότε κάποια μεγάλη λαδιά έχει γίνει. Απ' όσο το έχω ψάξει, δίπλωμα για 50 cc , είτε δεν υπήρχε, είτε ήταν από 16 - με την συγκατάθεση και των 2 γονέων/κηδεμόνων)

ΑΑΑ μια που είπες ασφαλιστικη ,ρωτησα και εκει και μου λενε οτι το καλυπει.

Raver λεγε οτι θες λεγε...

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Για την ακριβεια εχω διπλωμα απο 14 και 8 μηνες.ναι ειχε υπογραψει ο πατερας μου.παντως αυτος ο νομος ειναι πολυ παραξενος και το :X για να μην εκτεθω περισσοτερο.:)

kala μας επεισες...:lol:

κ ο παππας ο ιδιος να ειχε υπογραψει δεν υπαρχει ατομο π μπορει να σ βγαλει νομιμα διπλωμα.

 

τελικα εξετασεις τωρα δινουν με το προγραμμα με τις ερωτησεις σε υπολογιστη?

καπου ειχα δει λινκ το χει κανεις?

Link to comment
Share on other sites

kala μας επεισες...:lol:

κ ο παππας ο ιδιος να ειχε υπογραψει δεν υπαρχει ατομο π μπορει να σ βγαλει νομιμα διπλωμα.

 

τελικα εξετασεις τωρα δινουν με το προγραμμα με τις ερωτησεις σε υπολογιστη?

καπου ειχα δει λινκ το χει κανεις?

τι λες..ρε αληθεια!?

εγω εχω βγαλει διπλωμα για μοτοποδηλατο οπως σου ανεφερα παραπανω,δεν εχω λογο να σου πω ψεμματα,και αν καμια φορα εχω αδικο..εχω τ ******* και ζηταω δημοσια συγγνωμη.εσυ τωρα καθεσαι και :tease: :mad:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μοτοποδηλατο μπορεις να αδηγησεις απο 14 ετων και πανω Με την υπογραφη του γονεα σου! ετσι ισχυει πριν 10 χρονια και δεν ειμαι 100% σιγουρος,ισχυει και τωρα:!:
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ερώτηση:

 

Έχω πάρει ένα 50cc καινούργιο, χωρίς άδεια και πινακίδες.

Τι χρειάζεται να κάνω για να βγάλω άδεια κυκλοφορίας; Ρώτησα σε τροχαία και μου είπαν ότι πρέπει να το ασφαλίσω για να βγει η άδεια, όμως σε ασφαλιστική μου είπαν ότι δεν μπορούν να μου το ασφαλίσουν αν δεν έχει πινακίδες!

 

ΕΧΩ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ!

 

Κάποιος please;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Μα καλα το πειρες και εδν κανανε αυτοι ολες τις διαδιακασιες; Παντος εχει ασφαλιστικες που στο ασφαλιζουν με αριθμο πλαισιου, για ψαχτο λιγο καλυτερα
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...