Jump to content

Samsung Galaxy S Advance (I9070)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 6,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ακούγεται ότι η jelly bean θα δοθεί στις περισσότερες χώρες στις 18 φεβρουαρίου

 

Κι ας ελπίσουμε να είναι και η Ελλάδα μια φορά στις περισσότερες χώρες. :lol:

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα ξέρω ότι δεν είναι το σωστό μέρος για να ρωτήσω αλλά έχω ήδη ανοίξει θέμα στο σωστό μέρος στο οποίο δεν με καλύπτουν οι απαντήσεις. Για αυτό θα ήθελα να μου πείτε οι κάτοχοι της συσκευής την άποψη σας. Καταρχήν για την φωτογραφική μηχανή. Το φλας κάνει δουλειά σε σκοτείνες φωτο; Και η ποιότητα του φακού είναι καλή ή μάπα το καρπούζι; Βασικά είμαι ανάμεσα στο xperia p και το galaxy advance για αυτό ρωτάω για την κάμερα. Προτιμάω το samsung και σαν μάρκα, και σαν unofficial support και από θέμα μπαταρίας (συγκριτικά με το xperia p εννοώ) απλά το μόνο δίλημμα είναι η κάμερα.

Ευχαριστώ, κάθε άποψη δεκτή και συγγνώμη για το offtopic.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα ξέρω ότι δεν είναι το σωστό μέρος για να ρωτήσω αλλά έχω ήδη ανοίξει θέμα στο σωστό μέρος στο οποίο δεν με καλύπτουν οι απαντήσεις. Για αυτό θα ήθελα να μου πείτε οι κάτοχοι της συσκευής την άποψη σας. Καταρχήν για την φωτογραφική μηχανή. Το φλας κάνει δουλειά σε σκοτείνες φωτο; Και η ποιότητα του φακού είναι καλή ή μάπα το καρπούζι; Βασικά είμαι ανάμεσα στο xperia p και το galaxy advance για αυτό ρωτάω για την κάμερα. Προτιμάω το samsung και σαν μάρκα, και σαν unofficial support και από θέμα μπαταρίας (συγκριτικά με το xperia p εννοώ) απλά το μόνο δίλημμα είναι η κάμερα.

Ευχαριστώ, κάθε άποψη δεκτή και συγγνώμη για το offtopic.

 

 

Αρκετά καλή κάμερα , αλλά χρειάζεται να παίξεις με τις ρυθμίσεις για να πετύχεις καλό αποτέλεσμα. Στο αυτόματο προσωπικά δεν με ικανοποιεί ως προς την πιστότητα των χρωμάτων. Το φλας είναι ικανοποιητικό όμως. Στην έκδοση 2.3.6 με την οποία έρχεται το κινητό δεν υπάρχει η λειτουργία του ''ψευτο''ζουμ.

Edited by makis133
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση. Περιεργο που δεν εχει ζουμ. Ακομα και το galaxy s μου στην 2.3.3 εχει.

Ξερουμε αν σε jelly bean αλλαζει κατι συγκλονιστικο? Εχει βγει για αλλες χωρες και την εχετε δοκιμασει?

Link to comment
Share on other sites

Πολλές φορές παρεξηγουμε πραγματα,όπως το τηλεφωνο (η συσκευη ) ειναι για να παιρνεις τηλ , να στελνεις μηνυματα, ολες οι καινουργιες συσκευες android , εχουν επισης και επιπροσθετες δυνατοτητες ,οπως gps, wi fi , πυξιδα και ενα σωρο αλλα πραγματα και αντε ολα αυτα να τα χρησιμοποιησεις μια στις τοσες σε ωρα αναγκης, αλλα να εχεις απαιτηση απο ενα κινητο να σου βγαζει τις τελειες φωτογραφιες σε δυσκολες συνθηκες και να εχεις απαιτηση απο το φλας , αυτο το θεωρω οχι μονο υπερβολη αλλα τρελα.

Δεν θελω να προσβαλω κανενα, αυτη ειναι η αποψη μου, αλλα , αλλο το κινητο τηλεφωνο και αλλο η φωτο γραφικη μηχανη , που στην πραγματικοτητα , η φωτογραφικη δεν μπορει να αντικατασταθει απο κανενα κινητο.

Ειναι σαν να αγοραζεις ενα αυτοκινητο , απλο τετραθεσιο και να θελεις να το χρησιμοποιησεις σαν φορτηγο , σαν λεοφωρειο ή ακομη και σαν αγροτικο. Αυτα τα πραγματα δεν γινοντε.

Απλα συμβιβαζεσαι με τις δυνατοτητες της καθε συσκευης.

SV 7 DMT Nikos Amateur Radio

V.H.F. REPEATER R2 XANTHIS

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, μια βοήθεια γιατί μετά από 62 σελίδες κάπου το ‘χασα.:wacko:

Έχω απενεργοποιήσει το packet data και έχω αφήσει και στο δίκτυο μόνο το GSM για τον φόβο των Ιουδαίων. Οκ μέχρι εδώ. Ερωτήσεις τώρα.

Με το packet data απενεργοποιημένο δέχομαι και στέλνω MMS ή όχι;

Με το packet data ανοιχτό τι πρόγραμμα (όχι μόνο δωρεάν) μου προτείνεται για να «κόβω» το internet από τις εφαρμογές που προσπαθούν να το κάνουν access; Σημειώνω ότι δεν θα ήθελα να κάνω root.

 

:worry::worry::worry:

Help!!!!Κανείς;;;

Link to comment
Share on other sites

@magos13

Δε θελω να σχολιασω το μηνυμα σου γιατι ειναι ασχετο με αυτο που ρωτησα. Ξανα ρωταω λοιπον για JB τι παιζει σε αυτο το μοντελο? Υπαρχει επισημη σε αλλη χωρα?

 

Παιδιά, μια βοήθεια γιατί μετά από 62 σελίδες κάπου το ‘χασα.:wacko:

Έχω απενεργοποιήσει το packet data και έχω αφήσει και στο δίκτυο μόνο το GSM για τον φόβο των Ιουδαίων. Οκ μέχρι εδώ. Ερωτήσεις τώρα.

Με το packet data απενεργοποιημένο δέχομαι και στέλνω MMS ή όχι;

Με το packet data ανοιχτό τι πρόγραμμα (όχι μόνο δωρεάν) μου προτείνεται για να «κόβω» το internet από τις εφαρμογές που προσπαθούν να το κάνουν access; Σημειώνω ότι δεν θα ήθελα να κάνω root.

 

:worry::worry::worry:

Help!!!!Κανείς;;;

 

Το gsm δεν παιζει ρολο για το αν θα χρησιμοποιουν ιντερνετ οι εφαρμογες. Ειναι το τι δικτυο θα πιανεις 2G ή 3G δηλαδη. Το data που λες κοβει τα δεδομενα και δυστυχως κοβει και τα ΜΜΣ πλεον. Αυτο που μπορεις να κανεις ειναι να σβησεις το APN του ιντερνετ (ονοματα σημειου προσβασης) και να αφησεις μονο του ΜΜΣ ωστε οταν ανοιγεις το data να μην μπορει να μπει ιντερνετ.

Edited by nikospot
Link to comment
Share on other sites

Thanks και συγνώμη για το μπέρδεμα...

Συγγνώμη για την παρεξήγηση! Το ότι δε θέλω να σχολιάσω το μήνυμα δεν πήγαινε σε σένα. :O Απλά πόσταρα από το κινητό εντελώς πρόχειρα και δεν έβαλα

με το μήνυμα που ήθελα να σχολιάσω.
Edited by nikospot
Link to comment
Share on other sites

Πολλές φορές παρεξηγουμε πραγματα,όπως το τηλεφωνο (η συσκευη ) ειναι για να παιρνεις τηλ , να στελνεις μηνυματα, ολες οι καινουργιες συσκευες android , εχουν επισης και επιπροσθετες δυνατοτητες ,οπως gps, wi fi , πυξιδα και ενα σωρο αλλα πραγματα και αντε ολα αυτα να τα χρησιμοποιησεις μια στις τοσες σε ωρα αναγκης, αλλα να εχεις απαιτηση απο ενα κινητο να σου βγαζει τις τελειες φωτογραφιες σε δυσκολες συνθηκες και να εχεις απαιτηση απο το φλας , αυτο το θεωρω οχι μονο υπερβολη αλλα τρελα.

Δεν θελω να προσβαλω κανενα, αυτη ειναι η αποψη μου, αλλα , αλλο το κινητο τηλεφωνο και αλλο η φωτο γραφικη μηχανη , που στην πραγματικοτητα , η φωτογραφικη δεν μπορει να αντικατασταθει απο κανενα κινητο.

Ειναι σαν να αγοραζεις ενα αυτοκινητο , απλο τετραθεσιο και να θελεις να το χρησιμοποιησεις σαν φορτηγο , σαν λεοφωρειο ή ακομη και σαν αγροτικο. Αυτα τα πραγματα δεν γινοντε.

Απλα συμβιβαζεσαι με τις δυνατοτητες της καθε συσκευης.

 

θα συμφωνησω σε μερικα και σε αλλα θα διαφωνησω. Το smartphone δεν ειναι μονο για να παιρνεις τηλ και να στελνεις μνμτα. Οπως επισης δεν μπορεις να χεις ευκολιες ζουμ, πραγμα που δεν κανει κανενα κινητο παρα μονο το τελευταιο υπερεκτιμημενο της σαμσουνγκ που εχει οπτικο. Ομως εγω το συγκεκριμενο ακομα και με την 2.3.6 Androind που το πηρα και το χω ακομα αναμενοντας την αναβαθμιση το συνιστω με κλειστα ματια και με την τιμη στα 199 ευρω ειδικα. Και δεν χρησιμοποιω μια στο τοσο τα καλουδια του αλλα συνεχεια και μιλαμε για 2 φορτισεις την μερα εχω φτασει. Λογω δουλειας και συχνων ταξιδιων, εχω εμφανισει αξιολογες φωτο τραβηγμενες στο αυτοματο, netradio πολυ συχνα, το gps με χαρτες ναυτικους ανοιχτο, το hotspot επισης ανοιχτο με 2 λαπτοπ ονλαην μεσα στο σπιτι και ραδιο on(εχω καλο σημα στην επαρχια), συγχρονισμενα 2 mail, fb και skype. Γρηγορο ιντερνετ γρηγορο κλειδωμα gps. Πολυ καλο τηλεφωνακι οικονομικο στην αγορα του καλυπτει τον μεσο χρηστη και θα το αλλαξω με το νεξους 4 στο πολυ μελλον οταν η τιμητου πεσει στα 300+ μονο και μονο για να διαβαζω πιο ανετα ιντερνετ στην 4,7 οθονη και για τα 2gb Ram. πανω απο 350 ευρω θεωρω κοροϊδια να δινουμε για κινητο με τους σημερινους μισθους. Για καποιον με οικονομικη ανεση δεν το συζηταω

Edited by Manossef
Link to comment
Share on other sites

Εξαρταται απο την ζητηση ;)

 

Δυστυχώς για μένα,ευτυχώς για την εταιρία,

από ό,τι φαίνεται μάλλον θα έχει ζήτηση xD

Ελπίζω να έχουν πολλά κομμάτια στις αποθήκες του :p

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα ξέρω ότι δεν είναι το σωστό μέρος για να ρωτήσω αλλά έχω ήδη ανοίξει θέμα στο σωστό μέρος στο οποίο δεν με καλύπτουν οι απαντήσεις. Για αυτό θα ήθελα να μου πείτε οι κάτοχοι της συσκευής την άποψη σας. Καταρχήν για την φωτογραφική μηχανή. Το φλας κάνει δουλειά σε σκοτείνες φωτο; Και η ποιότητα του φακού είναι καλή ή μάπα το καρπούζι; Βασικά είμαι ανάμεσα στο xperia p και το galaxy advance για αυτό ρωτάω για την κάμερα. Προτιμάω το samsung και σαν μάρκα, και σαν unofficial support και από θέμα μπαταρίας (συγκριτικά με το xperia p εννοώ) απλά το μόνο δίλημμα είναι η κάμερα.

Ευχαριστώ, κάθε άποψη δεκτή και συγγνώμη για το offtopic.

 

Επειδή ήμουν και εγώ στο δίλημα μεταξύ των 2 αυτών κινητών θα σου πω ότι το xperia P έχει το μειονέκτημα της μη δυνατότητας αλλαγής μπαταρίας, έχει 16Gb μνήμη που δεν αναβαθμίζονται με sd κάρτα, μεγαλύτερο SAR και ελαφρώς κατώτερη οθόνη. Από την άλλη είναι πιο βολικό στο χέρι, έχει καλύτερη κάμερα, και led για να σου δείχνει πότε έλαβες μήνυμα ή αναπάντητη. Από εκεί και πέρα είναι καθαρά θέμα προσωπικής επιλογής με βάση και πιο σου αρέσει περισσότερο. Πάντως και τα 2 είναι πολύ καλά κινητά και δε θα το μετανοιώσεις όποια επιλογή εκ των δύο και αν κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει επισημη 4.1.2 για Ρωσια αλλα εχει και ελληνικα

Α πάλι καλά δηλαδή προχωράει το θέμα της JB. Καλά για Ελλάδα ξέρω δεν παίζει να έρθει ποτέ αλλά τέλος πάντων :p

Επειδή ήμουν και εγώ στο δίλημα μεταξύ των 2 αυτών κινητών θα σου πω ότι το xperia P έχει το μειονέκτημα της μη δυνατότητας αλλαγής μπαταρίας, έχει 16Gb μνήμη που δεν αναβαθμίζονται με sd κάρτα, μεγαλύτερο SAR και ελαφρώς κατώτερη οθόνη. Από την άλλη είναι πιο βολικό στο χέρι, έχει καλύτερη κάμερα, και led για να σου δείχνει πότε έλαβες μήνυμα ή αναπάντητη. Από εκεί και πέρα είναι καθαρά θέμα προσωπικής επιλογής με βάση και πιο σου αρέσει περισσότερο. Πάντως και τα 2 είναι πολύ καλά κινητά και δε θα το μετανοιώσεις όποια επιλογή εκ των δύο και αν κάνεις.

Δε με πειράζει ο αποθηκευτικός χώρος. Με τσαντίζει φυσικά που μου βάζουν όριο αλλά οκ. Απλά βλέποντας μερικά + και μερικά - του xperia p θεωρώ καλύτερη επιλογή το samsung και είναι και 30 ευρώ φθηνότερο. Όπως είπες το SAR το κοίταζα κι εγώ αλλά επίσης και την μπαταρία και ότι δεν αλλάζει η μπαταρία εύκολα ανοίγοντας ένα καπάκι και ότι παίρνει micro sim (κάπου το διάβασα δε ξέρω αν ισχύει). Εντάξει το led notification προσωπικά δεν το θεωρώ σημαντικό κριτήριο :p αλλά αν υπάρχει support στο XDA μπορεί πολύ πιθανό να βγει mod(αν δεν υπάρχει ήδη) που να χρησιμοποιεί τα led των πλήκτρων αφής (όπως πχ γίνεται στο galaxy S)

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει το led notification προσωπικά δεν το θεωρώ σημαντικό κριτήριο :p αλλά αν υπάρχει support στο XDA μπορεί πολύ πιθανό να βγει mod(αν δεν υπάρχει ήδη) που να χρησιμοποιεί τα led των πλήκτρων αφής (όπως πχ γίνεται στο galaxy S)

 

Δεν χρειάζεται καν εφαρμογή από xda. Υπάρχει εφαρμογή στο Playstore, αλλά χρειάζεται root ( αν θυμάμαι καλά ). No Led λέγεται.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται καν εφαρμογή από xda. Υπάρχει εφαρμογή στο Playstore, αλλά χρειάζεται root ( αν θυμάμαι καλά ). No Led λέγεται.

 

Η κερνελ με dln support..

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη για την παρεξήγηση! Το ότι δε θέλω να σχολιάσω το μήνυμα δεν πήγαινε σε σένα. :O Απλά πόσταρα από το κινητό εντελώς πρόχειρα και δεν έβαλα quote με το μήνυμα που ήθελα να σχολιάσω.

Ξέχνα το, και εγώ μπερδεύτηκα;)

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Τελικά έβαλα το APN onoff και φαίνεται να δουλεύει. Έχω off τα Apn, ανοιχτά τα packet data και ενεργοποιημένη την επιλογή keep MMS enabled. Κότσαρα και το 3G Watchdog και μέχρι στιγμής φαίνεται να μην έχω ανεπιθύμητη κίνηση. Βέβαια το keep MMS enabled δεν θα δουλεύει στη JB από ότι είδα...:mad:

 

Δεν χρειάζεται καν εφαρμογή από xda. Υπάρχει εφαρμογή στο Playstore, αλλά χρειάζεται root ( αν θυμάμαι καλά ). No Led λέγεται.

Το No Led το έχω και εγώ χωρίς root και μέχρι στιγμής δουλεύει.

Link to comment
Share on other sites

Ξέχνα το, και εγώ μπερδεύτηκα;)

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Τελικά έβαλα το APN onoff και φαίνεται να δουλεύει. Έχω off τα Apn, ανοιχτά τα packet data και ενεργοποιημένη την επιλογή keep MMS enabled. Κότσαρα και το 3G Watchdog και μέχρι στιγμής φαίνεται να μην έχω ανεπιθύμητη κίνηση. Βέβαια το keep MMS enabled δεν θα δουλεύει στη JB από ότι είδα...:mad:

Ναι το είχα ξεχάσει αυτό. Στην ουσία όταν έχεις off το APN αλλάζει κάποια ρύθμιση στο APN του ιντερνετ ώστε να μην μπορει να συνδεθεί στο ιντερνετ. Πατέντα αλλά δουλεύει μια χαρά.

 

Για τα led δεν ήξερα ότι το κάνει το no led. Εγώ ήξερα για το BLN control (αλλά ήθελε και mod στο απλό galaxy s). Μόλις πάρω στα χέρια μου το advance θα δούμε :happy:

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να το αγοράσω και απ ότι έχω δει σε benchmarks σε μερικούς τομείς τα ρίχνει και στο αρκετά δυνατότερο S2!

Πρέπει να είναι αρκετά γρήγορο χωρίς κολλήματα ε;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S Advance (I9070)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...