Jump to content

Samsung Galaxy S Advance (I9070)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ξέρω ότι το κινητό έχει 2GB ROM οπότε ο αποθηκευτικός χώρος είναι σε διαφορετικό partition του κινητού απ' ότι το Firmware οπότε λογικά τα αρχεία σου δεν θα πειραχτούν.

Βέβαια δεν έχεις και καμία άλλη επιλογή. Γι' αυτό πρέπει να κρατάμε συχνά Backup των σημαντικών αρχείων μας!

 

 

Σίγουρα δε χάνω αρχεία, φωτογραφίες ε ;;...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Είμαι αρκετά σίγουρος αλλά όπως καταλαβαίνεις δεν μπορώ να πάρω την ευθύνη...

Βέβαια δεν νομίζω πως έχεις και κάποια άλλη επιλογή.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι αρκετά σίγουρος αλλά όπως καταλαβαίνεις δεν μπορώ να πάρω την ευθύνη...

Βέβαια δεν νομίζω πως έχεις και κάποια άλλη επιλογή.

 

Άρα μόνο hard reset...;...αν πάω σε κάποιο κατάστημα, δε παίζει να βρώ άλλη λύση ε ;...

Link to comment
Share on other sites

παιδια παω να βαλω το κινητο σε download mode παταω το power button+home button+volume down και το κινητο κανει restart???ποιος ειναι ο συνδυασμος σε jelly bean?
Link to comment
Share on other sites

Άρα μόνο hard reset...;...αν πάω σε κάποιο κατάστημα, δε παίζει να βρώ άλλη λύση ε ;...

 

Μπορείς να δοκιμάσεις αν και πολύ αμφιβάλλω αν θα μπορούν να κάνουν κάτι.

 

παιδια παω να βαλω το κινητο σε download mode παταω το power button+home button+volume down και το κινητο κανει restart???ποιος ειναι ο συνδυασμος σε jelly bean?

 

Το έχεις κλείσει όταν χρησιμοποιείς τον συνδυασμό των κουμπιών; Αν όχι κλείσε πρώτα το κινητό σου και μετά πάτα τα μέχρι να ανοίξει.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

 

Πέφτει γιατί υπάρχει μια δικλείδα ασφαλείας που δεν αφήνει την μπαταρία να φορτίσει στο 100% γιατί δεν της κάνει καλό.

Τώρα όταν λες ότι σου πέφτει στο 91-91% με χρήση Internet τι εννοείς; Πόση ώρα κάνεις χρήση του Internet, με τι φωτεινότητα και επίσης χρησιμοποιείς Wi-Fi ή Data;

 

 

Μεσα σε 10 λεπτα χωρις ομως να το δουλευω συνεχομενα ...ιντερνετ μεσω wifi ...μου φαινεταιοτι πεφτει πολυ γρηγορα ενω γενικα διαπιστωσα οτι δεν κραταει καθολου η μπαταρια.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, είναι πολύ μεγάλη η πτώση για τη χρήση που κάνεις.

Κατά πάσα πιθανότητα κάποια εφαρμογή σου κάνει τη ζημιά. Γενικά στα στατιστικά της μπαταρίας τι σου δείχνει ότι έχει την μεγαλύτερη κατανάλωση;

Edited by Superuser

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, είναι πολύ μεγάλη η πτώση για τη χρήση που κάνεις.

Κατά πάσα πιθανότητα κάποια εφαρμογή σου κάνει τη ζημιά. Γενικά στα στατιστικά της μπαταρίας τι σου δείχνει ότι έχει την μεγαλύτερη κατανάλωση;

Αυτο το βλεπω στις ρυθμισεις στο section της μπαταριας?

Δεν εχω τρεξει κάποια εφαρμογη τωρα συγκεκριμενα που το παρατηρησα παρα μονο το ιντερνετ...δειχνει ποσοστο 35% αν λες αυτο...

Link to comment
Share on other sites

Ναι, εκεί το βλέπεις.

Γενικά πρέπει να σε προβληματίζει αν βλέπεις υψηλό ποσοστό στο "Σύστημα Android" και "Λειτουργικό Σύστημα Android". Λογικά η "Οθόνη" θα πρέπει να σου καταναλώνει την περισσότερη μπαταρία.

Αν θες βάλε και το BetterBatteryStats για να δεις τι σου καταναλώνει την μπαταρία. Θα αρχίσει να λειτουργεί μετά από φόρτιση στης συσκευής η συγκεκριμένη εφαρμογή.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Οθονη 31%

Λειτ συστημα 21%

Συστημα android 7%

 

Στο 86% η μπαταρια μετα απο 1ωρα κ 40 λεπτα μετα τη φορτιση με λιγο χρηση ιντερνετ μονο...

Link to comment
Share on other sites

Ψηλά το "Λειτουργικό Σύστημα Android".

Βάλε την εφαρμογή που σου είπα μήπως δεις τι γίνεται.

Επίσης η επανεκκίνηση βοηθάει αρκετές φορές.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Εχω το κινητό εδώ και 2 μήνες . Από την πρώτη μέρα του έβαλα Jb . Δοκίμασα πολλές ρομ με καλύτερη την Πολωνική και άλλαξα και kernel . Μετά από πολλούς συνδυασμούς και διάφορες ρυθμίσεις το τηλέφωνο και πάλι δεν με ικανοποιούσε . Είχα διάφορα lags και γενικά το τηλέφωνο άλλοτε πήγαινε γρήγορα και άλλοτε σερνονταν. Εκανα για πρώτη φορά downgrade σε GB και ήταν αποκάλυψη . Τα πάντα λειτουργούν σωστά και γρήγορα . Σίγουρα χάνεις κάποια πράγματα και κάποιες εφαρμογές αλλά αξίζει τον κόπο για εμένα . Συμβουλή ειδικά προς μη έμπειρους χρήστες : μην αναβαθμισετε . Η Samsung με απογοήτευσε πολύ πρόχειρη δουλειά απλά για να λέμε ότι έδωσε αναβάθμιση .
Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Εχω το κινητό εδώ και 2 μήνες . Από την πρώτη μέρα του έβαλα Jb . Δοκίμασα πολλές ρομ με καλύτερη την Πολωνική και άλλαξα και kernel . Μετά από πολλούς συνδυασμούς και διάφορες ρυθμίσεις το τηλέφωνο και πάλι δεν με ικανοποιούσε . Είχα διάφορα lags και γενικά το τηλέφωνο άλλοτε πήγαινε γρήγορα και άλλοτε σερνονταν. Εκανα για πρώτη φορά downgrade σε GB και ήταν αποκάλυψη . Τα πάντα λειτουργούν σωστά και γρήγορα . Σίγουρα χάνεις κάποια πράγματα και κάποιες εφαρμογές αλλά αξίζει τον κόπο για εμένα . Συμβουλή ειδικά προς μη έμπειρους χρήστες : μην αναβαθμισετε . Η Samsung με απογοήτευσε πολύ πρόχειρη δουλειά απλά για να λέμε ότι έδωσε αναβάθμιση .

 

Να είσαι καλά.Για μένα το πρώτο και τελευταίο κινητό που αγοράζω από την εν λόγω εταιρεία.Κρίμα

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.παρακολουθω εδω και μερες τις συζητησεις σας εδω και ακομα δεν εχω καταλαβει κατι στο θεμα της ελληνικης 4.1.2 .δηλαδη υπευθυνη να δωσει την πολυποθητη αναβαθμιση(να διευκρινησω οτι απο την πρωτη μερα που πηρα το κινητο εχω βαλει την γερμανικη εκδοση 4.1.2 με πολλα προβληματα ,αλλα το εχω στησει και περιμενω μια και καλη την ελληνικη ωστε να το κανω απο την αρχη) ειναι η αντιπροσωπεια η ελληνικη?προερχομενος χρονια απο sony(ericsson) ηξερα οτι η κεντρικη εταιρια κανει το rollout της αναβαθμισης σταδιακα σε ολες τις χωρες και οχι η εκαστοτε αντιπροσωπεια.εδω υπευθυνη ειναι η samsung ελλαδας?το οποιο σημαινει αν ειναι ετσι οτι δεν προκειται να την δωσει ποτε(μαλλον)

να τονισω οτι ειναι η πρωτη φορα που αγοραζω σαμσουνγκ και οτι επισης εφυγα απο τα σονυ λογω ασυνεπειας στις αναβαθμισεις.οποτε εχω αρχισει και εδω να απογοητευομαι και απο αυτη την κατασταση!!!!

Edited by patheraw
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.παρακολουθω εδω και μερες τις συζητησεις σας εδω και ακομα δεν εχω καταλαβει κατι στο θεμα της ελληνικης 4.1.2 .δηλαδη υπευθυνη να δωσει την πολυποθητη αναβαθμιση(να διευκρινησω οτι απο την πρωτη μερα που πηρα το κινητο εχω βαλει την γερμανικη εκδοση 4.1.2 με πολλα προβληματα ,αλλα το εχω στησει και περιμενω μια και καλη την ελληνικη ωστε να το κανω απο την αρχη) ειναι η αντιπροσωπεια η ελληνικη?προερχομενος χρονια απο sony(ericsson) ηξερα οτι η κεντρικη εταιρια κανει το rollout της αναβαθμισης σταδιακα σε ολες τις χωρες και οχι η εκαστοτε αντιπροσωπεια.εδω υπευθυνη ειναι η samsung ελλαδας?το οποιο σημαινει αν ειναι ετσι οτι δεν προκειται να την δωσει ποτε(μαλλον)

να τονισω οτι ειναι η πρωτη φορα που αγοραζω σαμσουνγκ και οτι επισης εφυγα απο τα σονυ λογω ασυνεπειας στις αναβαθμισεις.οποτε εχω αρχισει και εδω να απογοητευομαι και απο αυτη την κατασταση!!!!

 

εχεις δικαιο εν μερη φιλε μου αλλα το προβλημα αυτο υπαρχει γενικοτερα με σχεδον ολες τις εταιριες!Απλα το θεμα ειναι οτι πολλες φορες οι εταιριες και στη συγκεκριμενη περιπτωση η samsung βγαζει μια κακη αναβαθμιση για να μην φυγει το κινητο ακλαφτο!Αλλα ειναι γενικοτερο προβλημα αυτο να ανακοινωνουν μια αναβαθμιση και να την αργουν πολυ και στο τελος να μην ειναι ουτε καν καλη και αποδοτικη στο τηλεφωνο!Εγω ειχα το galaxy s plus πριν απο το advance και δεν ειχε καμια αναβαθμιση official μονο roms και λεω θα παω στο advance το οποιο καποια στιγμη θα παρει jb! τωρα απλα το απολαμβανω σε GB και περιμενω την ελληνικη,η οποια αν δεν μου κανει παμε για αλλα :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, να κάνω μια ερώτηση:

 

δοκίμασα να κάνω εγγραφή μιας κλήσης όπως έκανα και με το παλιό μου Samsung Omnia2, αλλά δεν βρήκα κάπου σχετικό πλήκτρο...

 

Δεν έχει κάποια δική του εφαρμογή που να το κάνει μέσα από ANdroid? Και αν όχι, έχει κάποιος να μου προτείνει καμία καλή δοκιμασμένη?

Link to comment
Share on other sites

παιδιά, το ξέρω ότι έχει αναφερθεί ξανά αλλά διάβασα πολλές σελλίδες και δεν κατάφερα να το βρώ, ούτε με αναζήτηση.

Έβαλα πολωνική ROM 4.1 και έχω πρόβλημα με το ξυπνητήρι. Όταν το αφήνω το βράδυ δεν δουλεύει, δεν χτυπάει. Μάλλον μπαίνει σε sleep ή κα΄τι τέτοιο.

Έχετε να προτείνετε κάποια λύση?

Link to comment
Share on other sites

Και σε μένα με σέρβικη XXLQB δεν χτυπάει είναι μάλλον γενικότερο θέμα της jb.Υπάρχουν κ άλλα ξυπνητήρια στο store.

 

zdclock,4.2.312, αυτο και δωρεαν και πολυ καλο και βασικα ΣΙΓΟΥΡΟ,να μην εκτεθεις στην δουλεια :)https://play.google.com/store/apps/details?id=com.zdworks.android.zdclock

Link to comment
Share on other sites

Περίεργα πράγματα.. Και εγω Πολωνική εχω αλλα χτυπάει μια χαρα....
Link to comment
Share on other sites

Εβαλα Νορβηγική μιας κ στο s2 η αντιστοιχη που ειχα πεταγε.Δυστυχώς κολλάει πολύ το 9070..Δεν υπάρχει μια καλή jb ??
Link to comment
Share on other sites

zdclock,4.2.312, αυτο και δωρεαν και πολυ καλο και βασικα ΣΙΓΟΥΡΟ,να μην εκτεθεις στην δουλεια :)https://play.google.com/store/apps/details?id=com.zdworks.android.zdclock

Παιδιά προσοχή!

 

Αν αφού ρυθμίσετε το ξυπνητήρι, κάνετε εκκαθάριση της ραμ, ή κάτι αντίστοιχο, χειροκίνητα είτε με κάποιο πρόγραμμα τύπου task killer, το ξυπνητήρι ΔΕΝ θα χτυπήσει.

 

Δηλαδή αφού ρυθμίσουμε το ξυπνητήρι αφήνουμε το κινητό στο κομοδίνο. Έκανα κάμποσες μέρες να καταλάβω τι φταίει. Έβαζα και ένα άλλο ξυπνητήρι, αλλά μετά την εκκαθάριση της ραμ δεν χτύπαγε κανένα.

 

Αφού περνούσε η ώρα που έπρεπε να χτυπήσει μου έγραφε "alarm missed", και από κάτω ότι μπορεί να φταίει το ότι κάποιος/κάπως έκλεισε η εφαρμογή, και όντως αυτό έφταιγε.

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα Νορβηγική μιας κ στο s2 η αντιστοιχη που ειχα πεταγε.Δυστυχώς κολλάει πολύ το 9070..Δεν υπάρχει μια καλή jb ??

 

Εγω εβαλα προχθες την Αργεντινικη με το τελευταιο change list και το κινητο πεταει

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, να κάνω μια ερώτηση:

 

δοκίμασα να κάνω εγγραφή μιας κλήσης όπως έκανα και με το παλιό μου Samsung Omnia2, αλλά δεν βρήκα κάπου σχετικό πλήκτρο...

 

Δεν έχει κάποια δική του εφαρμογή που να το κάνει μέσα από ANdroid? Και αν όχι, έχει κάποιος να μου προτείνει καμία καλή δοκιμασμένη?

 

Δοκίμασε το MP3 In call recorder. Εγώ αυτό έχω

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S Advance (I9070)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...