Jump to content

Samsung Galaxy S Advance (I9070)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Edit:Για τους ανήσυχους χρηστες..CoCore-E 6.8 βούτυρο:p:p

 

καλο ειναι να μην βιαζομαστε στις αλλαγες,εχει προβλημα με την μπαταρια λενε οσοι τον χρησιμοποιησαν

 

1. Yes, battery drain is horrible!!! I returned to 6-2

Samsung Galaxy S Advance

2.drained 50% of battery in one hour, is that normal?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδιά κοιτάτε το changelist παντα... η Τουρκικη εχει μεγαλύτερο αριθμό την έβαλα ειναι ανωτερη απο γιού κει και Ρωσική.. δεν εχει Ελληνικά στο μενου.. μεχρι τωρα άψογα βίντεο αψογο wifi κανένα ρισταρτ... πολυ πιο σμουθ στα παιχνίδια. Γενικά ομως συνεχίζει να ειναι σχετικά πιο αργό απο την 2,3 (μεταβασεις και εκκίνηση εφαρμογών)
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να έρθω σε αντιπαράθεση μαζί σου, το κινητό αγοράστηκε 11/2012 όταν ακόμα είχε 250 ευρώ και σε αυτή την τιμή υπήρχε ανταγωνισμός (π.χ. xperia p ή u). Και δεν υποχρέωσε κανείς την εταιρεία να υπόσχεται ΕΠΙΣΗΜΑ αναβάθμιση σε jb. Ας μας έλεγε ότι δε θα αναβαθμιστεί στην Ελλάδα ΠΟΤΕ, έτσι ώστε να κάνουμε τις επιλογές μας,όχι, όπως λέει σωστά ενας φίλος προηγουμένως, να θέλω πτυχίο από το ΜΙΤ για να το αναβαθμίσω.

 

Μαζί σου! Ίσος να έκανες λάθος αγορά φιλε μου.

Δεν είναι κακό να το παραδεχτείς και να προχωρήσεις σε κάποια καλύτερη συσκευή.

Είναι καθημερινό εργαλείο,αν σου κάνει τι ζωή δύσκολη δεν μένεις άλλο μαζί του.

 

Manos11:Ο ένας από τους δυο έβαλε μια beta και έχει το

i9070P.

Την έχω από εχθές και δείχνει ok χωρίς θέμα με την μπαταρία.Επίσης η φωτεινότητα δουλεύει τέλεια.

Θα δείξει..Τις εντυπώσεις μου παρεθεσα.

(έχω και το μικρόβιο να τα πειράζω λιγάκι):D

Link to comment
Share on other sites

Μαζί σου! Ίσος να έκανες λάθος αγορά φιλε μου.

Δεν είναι κακό να το παραδεχτείς και να προχωρήσεις σε κάποια καλύτερη συσκευή.

Είναι καθημερινό εργαλείο,αν σου κάνει τι ζωή δύσκολη δεν μένεις άλλο μαζί του.

 

 

Φίλε Νίκο, δε νομίζω να έχω κάνει εγώ λάθος όταν η εταιρεία εμφανίζεται ανακόλουθη στις υποσχέσεις της. Όπως και να έχει πάντως σε ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Μαζί σου! Ίσος να έκανες λάθος αγορά φιλε μου.

Δεν είναι κακό να το παραδεχτείς και να προχωρήσεις σε κάποια καλύτερη συσκευή.

Είναι καθημερινό εργαλείο,αν σου κάνει τι ζωή δύσκολη δεν μένεις άλλο μαζί του.

 

 

Φίλε Νίκο, δε νομίζω να έχω κάνει εγώ λάθος όταν η εταιρεία εμφανίζεται ανακόλουθη στις υποσχέσεις της. Όπως και να έχει πάντως σε ευχαριστώ

 

Νομιζω πως οταν βγει καμια πιο προσφατη αναβαθμιση (changelist > 1134877) και ειδικα αν ειναι απο παροχο (πχ βονταφον) θα εχουν λυσει ολα τα μικροπροβληματα.... ειδικα για τα θεματα με το δικτυο και τις κλησεις πιστευω μονο ο παροχος θα μας σωσει

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ώρες ώρες αναρωτιέμαι για ποιον λόγο από την στιγμή που με την 2.3.6 Gingerbread το τηλ. είναι πλήρως λειτουργικό, εμείς τρώμε τα λυσακά μας για το πότε θα έρθει η αναβάθμιση σε 4.1.2 Jelly Bean…

Απορώ σε αντίστοιχα ξένα forum οι χρήστες του Samsung Galaxy S advance που δεν θέλουν να κάνουν root και έχουν πάρει την 4.1.2 τη να λένε?

Επίσης από χρήστες που έχουν δοκιμάσει τις διάφορες αναβαθμίσεις από διάφορες χώρες πως γίνεται να είναι κάποια καλύτερη από άλλη?

Και χωρίς root καμία δεν αξίζει τελικά?

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μπορείτε να μου πείτε αν μπορώ να κάνω το τηλέφωνο ρουτ με την τρέχουσα έκδοση 2.3.6;

 

δε θέλω αναβάθμιση θέλω απλα να διώξω περιττά apks

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ώρες ώρες αναρωτιέμαι για ποιον λόγο από την στιγμή που με την 2.3.6 Gingerbread το τηλ. είναι πλήρως λειτουργικό, εμείς τρώμε τα λυσακά μας για το πότε θα έρθει η αναβάθμιση σε 4.1.2 Jelly Bean…

Απορώ σε αντίστοιχα ξένα forum οι χρήστες του Samsung Galaxy S advance που δεν θέλουν να κάνουν root και έχουν πάρει την 4.1.2 τη να λένε?

Επίσης από χρήστες που έχουν δοκιμάσει τις διάφορες αναβαθμίσεις από διάφορες χώρες πως γίνεται να είναι κάποια καλύτερη από άλλη?

Και χωρίς root καμία δεν αξίζει τελικά?

 

Γιατι η τζελι μπιν φερνει πολλα καλα... μικροπραγματα αλλα αθροιστικά κανουν την εμπειρία χρησης πολυ καλυτερη!! Το google now αρχικα μου φαινοταν αχρηστο και εκνευριστικό αλλα πια το βρίσκω χρήσιμο. Οι νεοι διακοπτες στη notification bar, πιο καλα notifications και ομαδοποιημενα. Καλυτερη διαχειρηση ραμ (ναι ειναι παντα πολυ ψηλα αλλα σε αλλα κινητα που εχω δει αποδίδει πολύ καλα γιατι παντα οταν χρειαστει αποδεσμευει και δε καταλαβαινεις λαγκ) Αν προσθεσεις και τις εφαρμογες που λειτουργουν απο 4 και πανω, η τις αναβαθμισεις σε εφαρμογες οπως το gmail που κανουν πολυ πιο ευκολη τη χρηση. Ακομα και σε θεμα εμφανισης και μονο νικαει η τζελι μπιν. Γενικα ειναι πολυ καλυτερη της 2.3 ΣΕ ΑΛΛΑ ΚΙΝΗΤΑ και κυριως οταν ειναι η "μητρικη" τους εκδοση η αν ερχονται απο εκδοση 4.0.4 με αναβαθμιση. Σε μας δε ξερω γιατι τοσο σκαλωμα πχ το tab 2 7" εχει μονο 256 παραπανω ραμ απο μας και ιδιο επεξεργαστη (ταχυτητα 1 και διπύρηνο) και πεταει και δε νομιζω πως φταιει η επιπλεον ραμ μονο

 

Οι διαφορες ανα χωρα ειναι οτι η καθε αντιπροσωπεια προσθετει και αφαιρει η κανει διορθωσεις και οι εδοσεις παροχων βαζουν δικες τους εφαρμογες η πειραζουν θεματα που αφορουν το δικτυο τους

Link to comment
Share on other sites

παιδια να ρωτησω κατι: το εχω ρουταρει το κινητο. σκεφτομαι να μεταφερω εφαρμογες στην καρτα sd, αλλα εχω δυο αποριες:

1)θα βοηθησει αυτο καπως στην καλυτερη λειτουργια του κινητου;

2)αν ναι και το κανω,οι εφαρμογες θα παιζουν εξισου καλα ή υπαρχει ενδεχομενο να μειωθει η αποδοτικοτητα τους;

Link to comment
Share on other sites

Εχει κανεις θεμα με την διαχείριση μπαταρίας με τον CoCore 6.8?

 

Εγω απο χτες το βραδυ που το περασα δεν εχω παρατηρησει κατι διαφορετικο..μπορει να ειναι και νωρις ακομα να βγαλω συμπερασματα αλλα προς το παρον δεν εχω δει διαφορα στην μπαταρια..

Link to comment
Share on other sites

το ελληνικο jb ειναι σαν το μετρο της θεσσαλονικης!

 

παιδια ασχετο αλλα για launcher δοκιμαστε τον 360 launcher ειναι κινεζια και ειναι κορυφαιος τον εχω 3 βδομαδες και ειναι σφαιρα κ smooth! ο καλυτερος που εχω δοκιμασει και τους εχω δοκιμασει ολους! ειναι σαν τον go αλλα πιο γρηγορος

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση αν και χλωμο το βλεπω!!

 

Υπαρχει τροπος να αλλαξουμε το στοκ πληκτρολογιο της τζελι μπιν με το παλιο χωρις ομως ρουτ? η εστω να το βαλουμε σαν ξεχωριστη εφαρμογη??

Και κατι αλλο... το swype που εχει προεγκατεστημενο υπαρχει τροπος να το αντικαταστησουμε με το full version απ το playstore ???

Link to comment
Share on other sites

Έχω από χθες στα χέρια μου ένα Advance από Public με 179 ευρώ. Δεν χρειάζεται καμία περαιτέρω αναφορά στο αν αποτελεί μιά εξαιρετική αγορά σε αυτήν την τιμή. Το πρώτο που έκανα είναι να αλλάξω το Sales Code (με το *#272*ΙΜΕΙ#) σε ΧΕΟ (κάνει ολική επαναφορά) και μετά φλασάρισα την πολωνική 4.1.2 που είναι ΧΕΟ. Τώρα συμβαδίζουν απόλυτα το firmware και το sales code και το κινητό θα μπορεί να δέχεται αυτόματα οποιεσδήποτε αναβαθμίσεις ακολουθήσουν, είτε ΟΤΑ, είτε μέσω Kies. Η επιλογή της Πολωνικής έκδοσης έγινε γιατί είναι η μοναδική που έχει ίδιο CSC με τις εκδόσεις που προορίζονται για την Ελλάδα, το ΟΧΧ (όταν το αγοράσετε, το Ελληνικό CSC είναι ΟΧΧ). Δεν έχει δηλαδή καθόλου branding σε αντίθεση με την Γερμανική που δεν είναι εντελώς generic γι' αυτό και το CSC της είναι DBT (Debitel). Το αρχείο της πολωνικής έκδοσης είναι μικρότερο οπότε σημαίνει λιγότερο bloatware.

 

Mε την αναβάθμιση σε JB η συσκευή μετατρέπεται σε ένα υπερσύγχρονο κινητό μεσαίας κατηγορίας σε τιμή ξεφτίλα! Το μόνο μειονέκτημα που θα μπορούσα να επισημάνω είναι ότι άλλα 256ΜΒ RAM θα το απογείωναν εντελώς. Έτσι όπως είναι, καλή ιδέα είναι η χρήση ενός καλού προγράμματος τύπου RAM Booster ώστε να το ξαλαφρώνει ανά τακτά διαστήματα.

 

Το CSC της δικής μου συσκευής είναι EUR και όχι OXX. Αν το αλλάξω σε XEO της Πολωνικής θα έχω πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Σημερα πήγα να δουλέψω τους χάρτες της Google με kernel 6.8 και δεν κλειδώνει δορυφόρους.. μόλις άλλαξα στο 6.2 δούλεψε κανονικά.. το κάνει σε κανέναν άλλον αυτό;
Link to comment
Share on other sites

Περίεργο,με 6.8 και εγώ και δουλεύουν κομπλέ η χάρτες.

Αποφάσισα να τον κρατήσω τον kernel.

Έδωσε μια ανάσα με αυτή την extra απελευθερωμένη μνήμη 40-50mb και μου άρεσε πολύ που ανοίγει στο φτερό πλέον ο dialer.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα πήγα να δουλέψω τους χάρτες της Google με kernel 6.8 και δεν κλειδώνει δορυφόρους.. μόλις άλλαξα στο 6.2 δούλεψε κανονικά.. το κάνει σε κανέναν άλλον αυτό;

 

Περίεργο,με 6.8 και εγώ και δουλεύουν κομπλέ η χάρτες.

Αποφάσισα να τον κρατήσω τον kernel.

Έδωσε μια ανάσα με αυτή την extra απελευθερωμένη μνήμη 40-50mb και μου άρεσε πολύ που ανοίγει στο φτερό πλέον ο dialer.

Παιδιά καλός ο 6.8??

Link to comment
Share on other sites

Στο γνωστό μέρος υπάρχουν και παράπονα (περισσότερο για την beta του I9070P)

Υπάρχουν βεβαια και ευχαριστημένοι και ένας από αυτούς είμαι και εγώ, για 2-3 πραγματάκια.

Με λίγα λόγια όπως και με όλες τις εκδόσεις,δοκιμάζεις και βλέπεις.

 

Πάντως από μπαταρία δεν βλέπω να υπάρχει θέμα.(Απλή χρήση με λίγο tapatalk)

Αν και είμαι με PegasusQ/sio και greenify

http://img259.imageshack.us/img259/4080/ujd.png

Edited by nikpoth
Link to comment
Share on other sites

Για την μπαταρία είδε κανένας καμιά διαφορά;; λένε ότι τελειώνει πιο γρήγορα.. εγώ δεν είχα κάποιο πρόβλημα αλλά δεν μπορώ να πω και πολλά γιατί όπου έχει ρεύμα το φορτίζω.. :thumbup:
Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία είναι αδύνατο σημείο γενικά.Τι να κλάσει και ο κάθε kernel!:p

Το greenify όμως ,είμαι τις άποψης ότι σώζει ζωές.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω.. αν κατάλαβα καλά το greenify "παγωνει" τις εφαρμογές που επιλέγω ώστε να μην τρέχουν από πίσω;
Link to comment
Share on other sites

Το Greenify μας ενημερώνει για τις εφαρμογές που τρέχουν στο παρασκήνιο και μας δίνει την δυνατότητα να αναστείλουμε τη λειτουργία τους μόνιμα. Σε αντίθεση όμως με την απενεργοποίησή που προσφέρει το Android, οι εφαρμογές αυτές είναι διαθέσιμες για να τις χρησιμοποιήσουμε όποτε θελήσουμε.
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω.. αν κατάλαβα καλά το greenify "παγωνει" τις εφαρμογές που επιλέγω ώστε να μην τρέχουν από πίσω;

 

Το Greenify μας ενημερώνει για τις εφαρμογές που τρέχουν στο παρασκήνιο και μας δίνει την δυνατότητα να αναστείλουμε τη λειτουργία τους μόνιμα. Σε αντίθεση όμως με την απενεργοποίησή που προσφέρει το Android, οι εφαρμογές αυτές είναι διαθέσιμες για να τις χρησιμοποιήσουμε όποτε θελήσουμε.

Παιδιά να προσθέσω ότι αν κάνεις hibernate κάποια εφαρμογή δεν λειτουργουν οι ειδοποιήσεις της.

 

Για παράδειγμα Facebook και Instagram δεν μου έβγαζαν ποτέ ειδοποιήσεις από όταν τις έκανα hibernate, και όταν τις άνοιγα μου έδειχναν πχ αδιάβαστα μηνύματα (για το φβ).

 

Τις έβγαλα από το greenify και άρχισαν να λειτουργούν ξανά οι ειδοποιήσεις.

 

Για εφαρμογές βέβαια που δεν χρειαζόμαστε ειδοποιήσεις είναι κομπλέ!

Link to comment
Share on other sites

Σωστός ο Petran,ούτε email δεν έρχεται και αν θέλεις να επέμβεις στις εφαρμογές συστήματος χρειάζεσαι και τη donate version.

Ξέχασα να πω ότι μονο σε root.. έτσι?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S Advance (I9070)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...