Jump to content

Samsung Galaxy S Advance (I9070)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

@ fragiskos και τα δύο κινητά (s advance, sole) έχουν ακριβώς τον ίδιο επεξεργαστή της sony ericsson και την ίδια GPU. Είναι ο STE U8500 Dual-core 1 GHz Cortex-A9 και GPU Mali-400MP.

μπορείς να το δείς και μόνος σου: http://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=4469&idPhone2=4408

Εγώ έχω παραγγείλει το advance για 5 λόγους

-μεγαλήτερη μπαταρία

-μεγαλήτερη RAM (768MB)

-θα πάρει 4.1 jelly bean

-μεγαλήτερη και καλύτερη στα χρώματα οθόνη (Super AMOLED)

-Μαρκα SAMUNG που απο όσα κινητά έχω ακόμα δουλεύουν.

 

Αλλά το s advance όμως χάνει στην κάμερα καθώς δεν έχει πάρει καλες κριτικές και δεν έχει zoom (αυτο λήνεται με μία εφαρμογή απο το store).

Εγώ θα αγόραζα το sole αν δεν είχε βγεί η προσφορά για το advance.

 

Απο τους λογους ( 5 ) που παρεθεσες οι 1 , 2 , 3 , 4 για μενα ειναι παρα πολυ σημαντικοι !!!

Το θεμα ζουμ σε καμερα κινητου με αφηνει παγερα ΑΔΙΑΦΟΡΟ ....

Αν θελω ζουμ σε καμερα , εχω μια compact ψηφιακη και κανω δουλεια..

Το οτι χανει οπως λες σε καμερα σε σχεση με το sole ειναι κατι το οποιο ειναι σημαντικο αλλα μαλλον δεν μπορουμε να τα εχουμε και ολα :p:p

Αναμενω επικοινωνια με wind για να δω τι προσφορα θα εχω για την συγκεκριμενη συσκευη και πραττω αναλογως...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

παιδιά sorry αν πω βλακια.μου δίνουν ένα iphone4 και ενα S advance.απο το s advance μου αρέσει πολύ η οθόνη και που ειναι και android,με χαλάει λίγο η camera του.το iphone γενικά δεν με τρελενει ίδιετερα.τι λέτε θα κάνω μεγα λάθος αν δεν διαλέξω το iphone?
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια.Απο χτες κι εγω κατοχος του i9070.Το κινητο πολυ καλο παει σφαιρα.Παρ ολα αυτα πολυ bloatware ρε γμτ.Εχει κανει κανεις σας root?Unroot μπορει να γινει μετα?

Κατι βρηκα και λεω να προχωρησω..εδhttp://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1660419

 

Επισης δεν ειδα και πολυ υποστηριξη στο xda απο ρομς.

Απο jelly bean τι λεει?ποτε περιμενουμε?

Καλημέρα, είμαι απλός χρήστης εχω το wave 8500 και σκέφτομαι να το αντικαταστήσω με το advance. Θα μπορούσατε να με βοηθήσετε με τις ορολογίες, πχ jelly bean, bloatware, root, τι σημαίνουν?

 

Πρώτες εντυπώσεις:

Υπέρ

1) Η μπαταρία φαινεται να αντέχει. 2η μέρα χρήσης με WiFi Bluetooth ανοιχτα και είμαι ακόμα πάνω απο 50%.

2) Αρκετά γρήγορο χωρίς κολλήματα.

3) Ελαφρύ στην αίσθηση και ωραίο κράτημα.

Κατά

Είμαι πρωτάρης σε Android και πρώην χρήστης Bada

1)Έλειψη ξεχωριστού κουμπιού για την κάμερα και χωρίς ζούμ.

2)Το Android σε σχέση με το Bada σε θέματα λειτουργικότητας και χρηστικότητας είναι αιώνες πίσω. Και εξηγούμε: Το μενού του είναι λιγότερο λογικά δομημένο.

Απο την αρχή των κινητών τηλεφώνων έχουμε μάθει πως εάν πατήσουμε το πράσινο κουμπί με το οποίο απαντάμε τις κλήσεις, τότε θα δούμε όλες τις κλήσεις(εισερχόμενες, εξερχόμενες, αναπάντητες). Στο Android δεν υπάρχει αυτό το κουμπί και για να δώ τις κλήσεις πρέπει να μπώ στις Επαφές !!! :O και απο εκεί στο αρχείο καταγραφής. Στο Wave I υπήρχε το κουμπί απάντησης το οποίο σε μετέφερε στις κλήσεις, αλλα υπήρχε και μέσα στο μενού η επιλογή "Αρχεία καταγραφής" που έκανε το ίδιο πράγμα. Στο Android ούτε αυτό δεν υπάρχει.

Πολύ φοβάμαι πως θα διαπιστώσω και άλλα τέτοια με τον καιρό. Ελπίζω όταν το κινητό πάρει την 4.1 να λυθούν αρκετά απο αυτά.... Ειδάλλως μας βλέπω το 2013 να πέρνουμε κινητό Samsung με TizenOS.

 

Καλέ μου φίλε, εγώ έχω το wave ii και σκέφτομαι να το αντικαταστήσω με το advance.

Εκτος των αναφερθέντων μήπως θα μπορούσες να μου πεις και για το αν το gps δουλεύει χωρίς να είμαι συνδεδεμένος στο ίντερνετ?

 

Σ' ευχαριστώ πολύ

 

Το κινητό δεν έχει πάρει ics και ουτε θα πάρει γιατί το εβγαλαν με GB σε μία εποχή που όλοι έβγαζαν με ics. Αυτος είναι και αλλοστε ο λόγος που το πουλάνε τόσο για να ξεφορτωθούν τα αποθέματα.;) Αν και αργά τουλάχιστον το θυμήθηκαν και θα του δόσουν JB (ας ελπήσουμε)

 

Τι σήμαινουν τα παραπάνω? Δεν γνωρίζω τις ορολογίες.

Αν θέλεις - σε παρακαλώ- εξήγησέ μου.

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε την Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή την Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματος.

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

παιδιά sorry αν πω βλακια.μου δίνουν ένα iphone4 και ενα S advance.απο το s advance μου αρέσει πολύ η οθόνη και που ειναι και android,με χαλάει λίγο η camera του.το iphone γενικά δεν με τρελενει ίδιετερα.τι λέτε θα κάνω μεγα λάθος αν δεν διαλέξω το iphone?

λάθος θέμα

άνοιξε ένα στην επιλογή συσκευής

Καλημέρα, είμαι απλός χρήστης εχω το wave 8500 και σκέφτομαι να το αντικαταστήσω με το advance. Θα μπορούσατε να με βοηθήσετε με τις ορολογίες, πχ jelly bean, bloatware, root, τι σημαίνουν?

 

Καλέ μου φίλε, εγώ έχω το wave ii και σκέφτομαι να το αντικαταστήσω με το advance.

Εκτος των αναφερθέντων μήπως θα μπορούσες να μου πεις και για το αν το gps δουλεύει χωρίς να είμαι συνδεδεμένος στο ίντερνετ?

 

Σ' ευχαριστώ πολύ

 

 

Τι σήμαινουν τα παραπάνω? Δεν γνωρίζω τις ορολογίες.

Αν θέλεις - σε παρακαλώ- εξήγησέ μου.

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε την Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή την Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματος.

 

Jelly bean είναι η τελευταία έκδοση λειτουργικού στο android

blootware είναι διάφορες "χαζές" εφαρμογές που ενσωματώνει η κατασκευάστρια εταιρεία στο κινητό οι οποίες πιάνουν πολύτιμο χώρο ram, rom κα

root είναι δικαιώματα διαχειριστή, κάτι σαν το run as administrator στα windows

το gmaps δουλέυει μόνο με Internet

διαφορετικά θα πρέπει να αγοράσεις κάποιο πρόγραμμα gps για offline πλοήγηση

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Λιγο βλακεία η ερώτηση που θα κάνω αλλα ενώ βάζω ξυπνητήρι δε χτυπάει όταν είναι κλειστό το κινητό.Ξέρει κάνένας πως το ρυθμίζω?

Επίσης, την φωτεινότητα την έχετε στο αυτόματη ή την ορίσατε εσεις?

Edited by anetos82
Link to comment
Share on other sites

Λιγο βλακεία η ερώτηση που θα κάνω αλλα ενώ βάζω ξυπνητήρι δε χτυπάει όταν είναι κλειστό το κινητό.Ξέρει κάνένας πως το ρυθμίζω?

Επίσης, την φωτεινότητα την έχετε στο αυτόματη ή την ορίσατε εσεις?

 

Έτσι είναι το android σύστημα. Αν θες να χτυπάει το ξυπνητήρι αναγκαστικά πρέπει να το έχει ανοιχτό το κινητό.

Προσωπικά την έχω αυτόματη την φωτεινότητα καθώς με έχει βολέψει, αλλά αυτό είναι κυρίως όπως αρέσει στον καθένα.

Link to comment
Share on other sites

Λιγο βλακεία η ερώτηση που θα κάνω αλλα ενώ βάζω ξυπνητήρι δε χτυπάει όταν είναι κλειστό το κινητό.Ξέρει κάνένας πως το ρυθμίζω?

Επίσης, την φωτεινότητα την έχετε στο αυτόματη ή την ορίσατε εσεις?

 

Έτσι είναι το android σύστημα. Αν θες να χτυπάει το ξυπνητήρι αναγκαστικά πρέπει να το έχει ανοιχτό το κινητό.

Προσωπικά την έχω αυτόματη την φωτεινότητα καθώς με έχει βολέψει, αλλά αυτό είναι κυρίως όπως αρέσει στον καθένα.

Για την φωτεινότητα συμφωνώ. Για το ξυπνητήρι αντί να κλείσεις το κινητό, βάλ' το σε λειτουργία πτήσης.

Link to comment
Share on other sites

1. Δεν χάνει σε καμία περίπτωση στην κάμερα.

2. Δεν ξέρω τι προσφορά ζήτησες, αλλά όταν την πάρεις σύγκρινε την με την παρακάτω...

http://www.public.gr/samsung-galaxy-s-advance-promo/?gclid=CNyRofG4hrMCFUJd3godqykASA

 

 

Χαιρομαι που το ακουω για την καμερα αυτο το πραγμα.

 

Την εχω ηδη τσεκαρει την προσφορα ... :cool::cool:

 

Επειδη μιλησα με public πρωτα και μετα με wind περιμενω να δω τι καλυτερο θα μου προσφερει ( εαν μου προσφερει....) η wind στο προγραμμα wind to all 45 απο αυτο που πρσφερουν τα public ( 70,65 € τελικη τιμη συσκευης )

Ο ανθρωπος της wind υποστηριξε οτι θα μου προσφερει καλυτερη τιμη.... αυριο θα ξερω που θα με παρουν....

 

Το μεγαλο ερωτημα τωρα ειναι ομως : ΛΕΥΚΟ Η ΜΑΥΡΟ .............????????????

:p:p:p:p:p

Link to comment
Share on other sites

Χαιρομαι που το ακουω για την καμερα αυτο το πραγμα.

 

Την εχω ηδη τσεκαρει την προσφορα ... :cool::cool:

 

Επειδη μιλησα με public πρωτα και μετα με wind περιμενω να δω τι καλυτερο θα μου προσφερει ( εαν μου προσφερει....) η wind στο προγραμμα wind to all 45 απο αυτο που πρσφερουν τα public ( 70,65 € τελικη τιμη συσκευης )

Ο ανθρωπος της wind υποστηριξε οτι θα μου προσφερει καλυτερη τιμη.... αυριο θα ξερω που θα με παρουν....

 

Το μεγαλο ερωτημα τωρα ειναι ομως : ΛΕΥΚΟ Η ΜΑΥΡΟ .............????????????

:p:p:p:p:p

 

εγω νομιζω το λευκο ειναι σαν στα αυτοκινητα, μοδα ειναι θα περασει. καλυτερα μαυρο (ειμαι στο ιδιο διλημμα για το galaxy s duos που θα παρω).

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

Το πηρα και εγω χθες και μπορω να πω οτι το κινητο πεταει.Απο multirama με δωρο φορτιστη αυτοκινητου,βαση στηριξης αυτοκινητου,χαρτες MLS στα 249.

Σημερα ειδα οτι εχει optional σε διαφορα site NFC.Δεν το ηξερα οτι εχει και δεν ξερω πως ενεργοποιειται οπως δεν ξερω που να κοιταξω μεσα στο μενου του που υπσρχει αυτη η επιλογη.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το πηρα και εγω χθες και μπορω να πω οτι το κινητο πεταει.Απο multirama με δωρο φορτιστη αυτοκινητου,βαση στηριξης αυτοκινητου,χαρτες MLS στα 249.

Σημερα ειδα οτι εχει optional σε διαφορα site NFC.Δεν το ηξερα οτι εχει και δεν ξερω πως ενεργοποιειται οπως δεν ξερω που να κοιταξω μεσα στο μενου του που υπσρχει αυτη η επιλογη.

 

Έκανες σύνδεση στην wind και σου έδωσαν τα δώρα η οχι. Επίσης έκανες παραγγελία απο ιντερνετ η το πήρες κατευθίαν απο το κατάστημα και τέλος σου έδωσαν και τα 3 δώρα? Αν μπορεις να μου απαντήσεις γιατι και εγώ το παράγγειλα απο το multirama και θέλω να δω αν μου τα δώσουν. Ευχαριστώ! :)

Link to comment
Share on other sites

Έκανες σύνδεση στην wind και σου έδωσαν τα δώρα η οχι. Επίσης έκανες παραγγελία απο ιντερνετ η το πήρες κατευθίαν απο το κατάστημα και τέλος σου έδωσαν και τα 3 δώρα? Αν μπορεις να μου απαντήσεις γιατι και εγώ το παράγγειλα απο το multirama και θέλω να δω αν μου τα δώσουν. Ευχαριστώ! :)

 

Το πηρα απο το καταστημα κατευθειαν χωρις συνδεση και μου εδωσαν και τα 3 δωρα.Απλα πηρα τηλεφωνο και ρωτησα αν το εχουν διαθεσιμο μη με φαει το ψαξιμο και οι δρομοι και μου ειπαν οτι εχει και τα δωρα αυτα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Από οθόνη τι λέει παιδιά?ευκρίνεια,χρώματα?

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Από οθόνη τι λέει παιδιά?ευκρίνεια,χρώματα?

Η εντυπωση που μου δινει εμενα ειναι 1 galaxy s με βελτιωμενες επιδοσεις.Κατα τα αλλα περιπου το ιδιο με μικροδιαφορες.

 

Οπως ολα τα κινητα περα απο το κινητο περιεχει φορτιστη ακουστικα και καλωδιο συνδεσης με υπολογιστη.

Edited by gbaladi
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το πηρα απο το καταστημα κατευθειαν χωρις συνδεση και μου εδωσαν και τα 3 δωρα.Απλα πηρα τηλεφωνο και ρωτησα αν το εχουν διαθεσιμο μη με φαει το ψαξιμο και οι δρομοι και μου ειπαν οτι εχει και τα δωρα αυτα.

 

Μήπως μπορείς να μου πεις από ποιο κατάστημα Multirama το πήρες με αυτά τα δώρα? Φαίνεται ότι δεν τα δίνουν σε όλα. Σ'ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως μπορείς να μου πεις από ποιο κατάστημα Multirama το πήρες με αυτά τα δώρα? Φαίνεται ότι δεν τα δίνουν σε όλα. Σ'ευχαριστώ.

 

Στο Ψυχικο το πηρα σε αυτο που ειναι 1 στενο πισω απο το πλαισιο.Σολωμου ειναι ο δρομος.Δεν ξερω αν ηταν αληθεια αλλα μου ειπαν οτι ειχαν 1 τελευταιο.Οποτε......??????

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Γεία σας ! εδώ και τρείς μέρες είμαι κάτοχος του samsung galaxy s advane !

Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα και θα ήθελα την βοήθεια σας : ενω συνδέομαι κανονικά στο διαδύκτιο μεσω του πακέτου mb και μπορώ να ανοίξω σελίδες ,οταν προσπαθώ να ανοίξω καποια εφαρμογή που απαιτεί συνδεση δικτυου δε μπορώ . Για παραδειγμα ,οταν προσπαθω να μπω στην εφαρμογη του facebook ( και σε οποιαδηποτε αλλη ) μου εμφανιζει οτι υπαρχει πρόβλημα σύνδεσης ,κατι το οποιο δεν συμβαίνει οταν συνδεόμαι μέσω wi-fi ... υπάρχει καποια ειδικά ρύθμιση που επιτρέπει στις εφαρμογές την συνδεση μεσω πακέτου δεδομενων ; γιατι ενω ειναι ενεργοποιημενα απο τις ρυθμισεις και μπαινω στο ιντερνετ δεν μπορω να ανοιξω εφαρμογές που το απαιτούν .( σημειωτέον πριν λίγουσ μήνες ήμουν κατοχος του samsung galaxy s plus και δεν ειχα τέτοιο πρόβλημα )

Ευχαριστώ εκ των προτέρων .

Link to comment
Share on other sites

Ζήτησες από τον πάροχο της σύνδεσής σου να σου στείλει μήνυμα με τις ρυθμίσεις; Και εγώ είχα παρόμοιο πρόβλημα (έχω cosmote) και μόλις μου στείλανε τις ρυθμίσεις, όλα παίζουν καλά. Επειδή δεν είχαν ρυθμίσεις για galaxy s advance, τους ζήτησα να μου στείλου ρυθμίσεις για galaxy s II.

Για δοκίμασε μπας και δουλέψει...

Link to comment
Share on other sites

Στο Ψυχικο το πηρα σε αυτο που ειναι 1 στενο πισω απο το πλαισιο.Σολωμου ειναι ο δρομος.Δεν ξερω αν ηταν αληθεια αλλα μου ειπαν οτι ειχαν 1 τελευταιο.Οποτε......??????

 

Σ'ευχαριστώ για την απάντηση. Εγώ το πήρα από Multirama (την Δευτέρα) στα 249 ευρώ + 49 ευρώ την εγγύηση, αλλά δώρα δεν μου έδωσαν παρά το ότι το είπα στον πωλητή αλλά αυτός μου είπε ότι είναι μόνο για σύνδεση wind.

Μετά το μήνυμά σου, πήγα σήμερα να του παραπονεθώ (είμαι Χανιά), του είπα ότι ένας γνωστός μου το πήρε από Multirama Ψυχικού και του δώσανε τα δώρα (εσένα) χωρίς wind και μου είπε ότι αν του δείξω την απόδειξη αγοράς (σου) που δείχνει και τα δώρα, τότε θα μου τα δώσει. Το ξέρω ότι ζητάω πολλά, αλλά αν μπορούσες να την σκανάρεις ή να την βγάλεις φωτο και να μου την στείλεις θα με υποχρέωνες μιας και έτσι θα αναγκαστεί να μου δώσει και εμένα τα δώρα.

Σ'ευχαριστώ anyway.

Link to comment
Share on other sites

παιδια το πηρα και εγω το κινητό.και πηγαίνω κατάσταση ram και μου λέει 232mb/555mb η ram είναι 555mb?γιατι νόμιζα πως είναι 750mb.εχω καταλάβει κάτι λάθος?
Link to comment
Share on other sites

Επειδή σκέφτομαι κι εγώ να το αγοράσω σε λευκό, εσείς που το έχετε έχει τίποτα προβλήματα; εννοώ ανεξήγητα restart, κολλήματα κτλ;

 

έχει gorilla glass ή όχι;;;;;

 

Προβλήματα με restart δεν έχει. Κάθε άλλο η συσκευή πάει πολύ καλά.

Η οθόνη δεν είναι gorilla και γνώμη μου είναι ότι ένα screen protector θα ήταν πολύ χρήσιμο.

Google, Microsoft, Apple... Choοse a color for your chains.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Κάτοχος από σήμερα της συγκεκριμένης συσκευής, από public. :) Δεν το έχω δουλέψει ακόμα, αλλά αυτό που μου άρεσε είναι το "δέσιμο" της συσκευής, σε σημείο που να μου φαίνεται ανώτερη ποιοτικά από το Omnia W... Περισσότερες εντυπώσεις αργότερα.
Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S Advance (I9070)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...