Jump to content

Samsung Galaxy S Advance (I9070)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας παιδια μετα απο πολυ διαβασμα στο forum και με πολλα κολληματα υστερα απο τη αναβαθμιση εκανα το εξης.πηγα smartec μενω κοντα παλι καλα αφου μου ειχε καει το ηχειο και τους το ειχα παει με ειχαν αναβαθμισει σε jelly πριν 3 βδομαδες τους το ξαναπηγα και τους λεω οτι το κινητο κολλαει οντως το ειδε και το παιδι απο μονο του κ μου ειπε αστο κ σε μια ωρα ελα να το παρεις, κανω backup κ σε μια ωρα ηταν ετοιμο παω να το παρω κ μου λεει ολα καλα λεω αν ξαναρχισει να κολλαει τι κανω? Μου λεει βγαλε τη καρτα μνημης κανε ενα format κ ξαναβαλτη μηπως φταιει η καρτα, μεχρι στιγμης την καρτα δεν την εχω βαλει ακομα στο κινητο κ δεν μου εχει κολλησει καθολου ολα πανε ρολοι, καποια στιγμη θα την βαλω να το δοκιμασω αλλα δεν τη χρειαζομαι προς το παρων, τι να πω
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Σκεφτομαι να πειραψω κ εγω λιγο το Advance μου :p Ειμαι με στοκ 2.3.6..

 

Βαριεμαι ομως το στησιμο απ την αρχη + οτι εχω κατι saves παιχνιδιων που δεν θελω να χασω + οτι δεν εχω ιδεα απο φλασαρισμα ρομ..

 

Υπαρχει καποιος τροπος να παρω back up την ρομ ετσι οπως ειναι με ολες τις εφαρμογες κ τις ρυθμισεις που εχω οποτε αν κατι παει στραβα να την ξαναφλασαρω κ ολα να ειναι οπως πριν??

Ναι βάζοντας custom recovery πάρε ενα nadroid backup και οταν το κάνεις restore θα είναι όλα όπως τα άφησες .

Δες και το titanium που κανει backup σε apps /data και διάφορα άλλα .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Ναι βάζοντας custom recovery πάρε ενα nadroid backup και οταν το κάνεις restore θα είναι όλα όπως τα άφησες .

Δες και το titanium που κανει backup σε apps /data και διάφορα άλλα .

 

Ναι, αλλά να ρωτήσω και εγώ κάτι...

Για να βάλεις custom recovery, μπορείς να κάνεις μόνο αυτό χωρίς να περάσεις custom kernel??

Γιατί άμα περάσεις custom kernel πως θα κάνεις backup τον original??

Αυτό το έχω μία απορία εδώ και αρκετό καιρό...

Δηλαδή υπάρχει η δυνατότητα να βάλεις custom recovery χωρίς να πειράξεις τον kernel?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά να ρωτήσω και εγώ κάτι...

Για να βάλεις custom recovery, μπορείς να κάνεις μόνο αυτό χωρίς να περάσεις custom kernel??

Γιατί άμα περάσεις custom kernel πως θα κάνεις backup τον original??

Αυτό το έχω μία απορία εδώ και αρκετό καιρό...

Δηλαδή υπάρχει η δυνατότητα να βάλεις custom recovery χωρίς να πειράξεις τον kernel?

 

Άλλο πράγμα το custom recovery, άλλο ο kernel. Εάν θες μόνο recovery, μπες στη σελίδα της ClockWorkMod, κατέβασε το ανάλογο για τη συσκευή σου και πέρασε το μέσω Odin.

Δεν επηρεάζει τον kernel.

Βγαίνεις βέβαια εκτός εγγύησης εάν περάσεις custom recovery/custom kernel/custom γενικά μέσω Odin!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια μετα απο πολυ διαβασμα στο forum και με πολλα κολληματα υστερα απο τη αναβαθμιση εκανα το εξης.πηγα smartec μενω κοντα παλι καλα αφου μου ειχε καει το ηχειο και τους το ειχα παει με ειχαν αναβαθμισει σε jelly πριν 3 βδομαδες τους το ξαναπηγα και τους λεω οτι το κινητο κολλαει οντως το ειδε και το παιδι απο μονο του κ μου ειπε αστο κ σε μια ωρα ελα να το παρεις, κανω backup κ σε μια ωρα ηταν ετοιμο παω να το παρω κ μου λεει ολα καλα λεω αν ξαναρχισει να κολλαει τι κανω? Μου λεει βγαλε τη καρτα μνημης κανε ενα format κ ξαναβαλτη μηπως φταιει η καρτα, μεχρι στιγμης την καρτα δεν την εχω βαλει ακομα στο κινητο κ δεν μου εχει κολλησει καθολου ολα πανε ρολοι, καποια στιγμη θα την βαλω να το δοκιμασω αλλα δεν τη χρειαζομαι προς το παρων, τι να πω

 

Από περιέργεια, η κάρτα τι εταιρείας είναι; SanDisk;

Νικος

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Άλλο πράγμα το custom recovery, άλλο ο kernel. Εάν θες μόνο recovery, μπες στη σελίδα της ClockWorkMod, κατέβασε το ανάλογο για τη συσκευή σου και πέρασε το μέσω Odin.

Δεν επηρεάζει τον kernel.

Βγαίνεις βέβαια εκτός εγγύησης εάν περάσεις custom recovery/custom kernel/custom γενικά μέσω Odin!

 

Και εδώ αρχίζουν λίγο τα μπερδέματα, σύμφωνα με τα όσα έχουν ειπωθεί σε προηγούμενα posts...

 

Βασικά ο ClockWorkMod στην επίσημη σελίδα δεν υπάρχει για το SGSA.

Αυτό που έχω σαν απορία τώρα είναι, η κάθε Custom rom είναι συνδεδεμένη με το κάθε Custom recovery ή είναι ανεξάρτητα;

Δηλαδή, μπορείς πχ να χρησιμοποιήσεις κάτι σαν το CWM 6.0.2.8. temporary recovery ( http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1987313 ) να κάνεις το backup της original rom και restore μετά αν χρειαστεί, να εγκαταστήσεις την custom rom που θέλεις και να παραμείνει το original recovery άθιχτο??

Link to comment
Share on other sites

Ναι βάζοντας custom recovery πάρε ενα nadroid backup και οταν το κάνεις restore θα είναι όλα όπως τα άφησες .

Δες και το titanium που κανει backup σε apps /data και διάφορα άλλα .

 

Το nandroid backup θελει ρουτ κ εγω ειμαι με stock gb...

Link to comment
Share on other sites

Το nandroid backup θελει ρουτ κ εγω ειμαι με stock gb...

Κανε root και πέρασε τον kernel cocore 4.1 ο οποίος έχει ενσωματώνο custom recovery ώστε να πάρεις backup της rom.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έχω σαν απορία τώρα είναι, η κάθε Custom rom είναι συνδεδεμένη με το κάθε Custom recovery ή είναι ανεξάρτητα;

Δηλαδή, μπορείς πχ να χρησιμοποιήσεις κάτι σαν το CWM 6.0.2.8. temporary recovery ( http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1987313 ) να κάνεις το backup της original rom και restore μετά αν χρειαστεί, να εγκαταστήσεις την custom rom που θέλεις και να παραμείνει το original recovery άθιχτο??

 

Εξαρτάται από τον dev, μπορεί να έχει περασμένο custom recovery, μπορεί να έχει και stock.

Εσύ μπορείς να περάσεις το temporary να κάνεις τη δουλειά σου όπως πολύ σωστά είπες και να αφήσεις και το recovery άθικτο έπειτα από επανεκκίνηση. Εάν θέλεις μόνιμο recovery όμως οπως διάβασα πρέπει να περάσεις τον kernel που αναφέρουν τα παιδιά (γιατί το έχει μάλλον ενσωματωμένο σωστά στον kernel του ο συγκεκριμένος dev).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Να ρωτησω για το advance που εχει ενας φιλος μου, του εκανα root και του εχω βαλει την τελευταια JB απο Αργεντινη (I9070UBLPK). Το προβλημα μου ειναι οτι θελω να βάλω μονιμο CWM Recovery για να μπορεσω να κανω restore. Για την ωρα μπανω σε stock recovery τρεχω ενα αρχειακι update.zip μπαινει σε recovery αλλα δεν "βλεπει" την SD card. Καποιο ειπαν να περασω τον CoCore kernel αλλα στην διαδικασια εγκατάστασης που βρηκα λεει οτι πρεπει να ειναι σε Gingerbread. Υπαρχει καποιος ασφαλης και ευκολος τροπος να περασω αυτον τον Kernel χωρις να φυγω απο την JB?

Και τελος εαν γνωριζετε να μου συστήσετε μια cystom rom που βοηθάει το κινητο να δουλευει καλυτερα να δοκιμασω να την περασω.

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καποιο ειπαν να περασω τον CoCore kernel αλλα στην διαδικασια εγκατάστασης που βρηκα λεει οτι πρεπει να ειναι σε Gingerbread. Υπαρχει καποιος ασφαλης και ευκολος τροπος να περασω αυτον τον Kernel χωρις να φυγω απο την JB?

 

Ο cocore θέλει να έχεις Jelly Bean. Δεν ξέρω που το διάβασες αυτό για την GB αλλά δεν ισχύει.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ! Κάποια rom να προτείνεις?

 

Δεν έχω δοκιμάσει κάποια custom rom, ας απαντήσει κάποιος πιο έμπειρος!

Link to comment
Share on other sites

Παίξε οπωσδήποτε με την Carbon!![/url]

 

Καταρχάς κι εγω με Carbon ειμαι εδω και να 2μηνο και ολο σουπερ.

Μονο ενα θεμα εχω και αν ξερεις Κωστα να μου πεις... Τα μηνυματα εχουν χωρο μονο 64 χαρακτηρες... δηλαδη 64/1 μηνυμα! Και δεν εχω βρει τροπο να το αλλαξω.

Εχεις καμια ιδεα? η οποιος αλλος ξερει :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν την έχω περάσει, απλά την παρακολουθώ... ;-)

Είναι από τις υποψήφιες όταν αποφασίσω να περάσω Custom, που κάποια στιγμή θα γίνει για αν φύγει όλη η σαβούρα της Samsung, από Interface μέχρι οτιδήποτε άλλο.

 

Γιατί δεν το αναφέρεις στο Thread του XDA?? ;)

 

Εγώ μέχρι στιγμής είμαι με την Original,έχω ένα χρόνο εγγύηση ακόμα, και με το Greenify (Paid version) στο Antutu χτύπησα και 9948!!! ;)

Καλά είμαι μέχρι στιγμής και από απόδοση και από μπαταρία, αργότερα custom...

 

Σημείωση, όσοι έχετε θέμα χωρητικότητας είτε στην εσωτερική είτε στην εξωτερική SD, καλό είναι που και που να βρίσκετε με τον ES Explorer τους φακέλους LOST.DIR και να σβήνετε οτι υπάρχει εκεί μέσα.

 

Κάτι άσχετο, απ'όσο το έχω ψάξει οι κάρτες microSD XC 64GB δουλεύουν στο SGSA.

σκέφτομαι να πάρω την 64GB της Transcend, την έχει δοκιμάσει κανείς?? (Sandisk δεν τολμάω να δοκιμάσω, γιατί πολλά παράπονα διαβάζω... ;) )

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Να ενημερώσω οτι έχω συνδέσει μέσω Bluetooth, με το ειδικό πρόγραμμα που υπάρχει και SONY DUAL SHOCK 3 Game Pad και δουλεύει άψογα!!!

Μέχρι στιγμής το δουλεύω σε emulators Plasystation, Mame, Amiga κτλ... ;)

Edited by konstantinos77
Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς κι εγω με Carbon ειμαι εδω και να 2μηνο και ολο σουπερ.

Μονο ενα θεμα εχω και αν ξερεις Κωστα να μου πεις... Τα μηνυματα εχουν χωρο μονο 64 χαρακτηρες... δηλαδη 64/1 μηνυμα! Και δεν εχω βρει τροπο να το αλλαξω.

Εχεις καμια ιδεα? η οποιος αλλος ξερει :)

 

Νομίζω άλλες εφαρμογές sms σου επιτρέπουν 160 χαρακτήρες (go sms,handscent).

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω με τις Rom αυτές που μου αναφέρατε έχετε κάποιο θέμα με την σύνδεση του κινητού με τον υπολογιστη? Παρατήρησα ότι με την 4.1.2 stock δεν "βλέπει" ο υπολογιστής το κινητό με την μια!

 

Καταρχάς κι εγω με Carbon ειμαι εδω και να 2μηνο και ολο σουπερ.

Μονο ενα θεμα εχω και αν ξερεις Κωστα να μου πεις... Τα μηνυματα εχουν χωρο μονο 64 χαρακτηρες... δηλαδη 64/1 μηνυμα! Και δεν εχω βρει τροπο να το αλλαξω.

Εχεις καμια ιδεα? η οποιος αλλος ξερει :)

 

Για τους 160 χαρακτήρες κατέβασε από play store το Kii keyboard!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω άλλες εφαρμογές sms σου επιτρέπουν 160 χαρακτήρες (go sms,handscent).

 

Για τους 160 χαρακτήρες κατέβασε από play store το Kii keyboard!

 

 

Κατεβασα το go sms,πολυ καλο αλλα ενω δειχνει 160 χαρακτηρες με το που ξεκιναω να γραψω ΕΛΛΗΝΙΚΑ αμεσως το παει 69...68...67 κοκ

Και το κιι ειναι απλα πληκτρολογιο...το δοκιμασα ομως και δεν αλλαξε κατι :)

 

Απλα θυμαμαι πριν το ροοτ ειχε κατι επιλογες για αυτοματο και κατι αλλα...εδω δεν εχει κατι τετοιο στις ρυθμισεις.

Link to comment
Share on other sites

Κατεβασα το go sms,πολυ καλο αλλα ενω δειχνει 160 χαρακτηρες με το που ξεκιναω να γραψω ΕΛΛΗΝΙΚΑ αμεσως το παει 69...68...67 κοκ

Και το κιι ειναι απλα πληκτρολογιο...το δοκιμασα ομως και δεν αλλαξε κατι :)

 

Απλα θυμαμαι πριν το ροοτ ειχε κατι επιλογες για αυτοματο και κατι αλλα...εδω δεν εχει κατι τετοιο στις ρυθμισεις.

 

Ρυθμίσεις - Καρτέλα Προηγμένες - Send&Receive Settings - Send Settings Locale Support, τικάρεις και από κάτω επιλέγεις ελληνική γλώσσα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν βρίσκω τέτοιες ρυθμίσεις. Προηγμένες Δεν υπάρχει.

 

...ημουν εξω και δεν ειχα την ευκολια να απαντησω.

Λοιπον,εχω τις εξης καρτελες... ''Ασύρματο και Δικτυα'' - ''Συσκευη'' - ''προσωπικός'' - ''λογαριασμοί'' - ''συστημα''

Τα εψαξα ολα ενα προς ενα αλλα τιποτα :(

Edited by vagelis3k
Link to comment
Share on other sites

Δεν βρίσκω τέτοιες ρυθμίσεις. Προηγμένες Δεν υπάρχει.

 

...ημουν εξω και δεν ειχα την ευκολια να απαντησω.

Λοιπον,εχω τις εξης καρτελες... ''Ασύρματο και Δικτυα'' - ''Συσκευη'' - ''προσωπικός'' - ''λογαριασμοί'' - ''συστημα''

Τα εψαξα ολα ενα προς ενα αλλα τιποτα :(

 

Ο φίλος sofos_5 αναφέρεται στις ρυθμίσεις του go sms.

1)κατεβάζεις το go sms Greek language pack

2)settings-send and received

3)προηγμένες-sms/mms Advanced settings

4)Ενεργοποίηση υποστήριξης για τοπικές ρυθμίσεις

5)υποστηριζόμενες γλώσσες-λειτουργία Ελληνικών sms

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι από μένα......

Η γυναίκα μου πήρε καινούριο κινητό και μου έδωσε το Advance εμένα για να παίζω.... :P

Ένα πρωτο πρόβλημα που έχω για να αρχίσω είναι το ότι δεν μου δίνει την δυνατότητα να βγάλω το κλείδωμα της οθόνης του υπολογιστή παρά μόνο να το αλλάξω, π.χ. από κωδικό PIN σε αλφαριθμητικό......

Τι να κάνω για να μπορέσω να το βγάλω?

Στο στόμα του σκύλου....

Link to comment
Share on other sites

Ο φίλος sofos_5 αναφέρεται στις ρυθμίσεις του go sms.

1)κατεβάζεις το go sms Greek language pack

2)settings-send and received

3)προηγμένες-sms/mms Advanced settings

4)Ενεργοποίηση υποστήριξης για τοπικές ρυθμίσεις

5)υποστηριζόμενες γλώσσες-λειτουργία Ελληνικών sms

 

Να σαι καλα ρε φιλος..ολα καλα :) ευχαριστω πολυ ;)

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Βάλε 2.3.6 να δουλεύουν όλα άψογα...

Όλες οι custom rom έχουν προβλήματα.

 

πλακα κανεις ετσι ε??? εγω θα πω κατι αλλο...βαλε carbon και πηγαινε διπλα σε ενα S3...και εκει θα καταλαβεις τι κινητο εχεις :)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S Advance (I9070)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...