Jump to content

Samsung Galaxy S Advance (I9070)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πέρασα την official 4.1.2 και παρατήρησα ότι είναι γρήγορη, ομαλή και δεν εχω καθόλου κωλύματα. Σκέφτομαι να μείνω λίγο σε αυτή, να την τσεκάρω. ..

 

Τι προσφέρει παραπάνω η pure vanilla σε ταχύτητα, μνήμη και αυτονομία μπαταρίας; ;; Εχετε δει διαφορές; ;

 

Προσωπικα δεν εχω περασει την pure vanilla, μπορεις να ρωτησεις τον KostasK89 εκεινος την εχει βαλει, οποτε πιστευω οτι θα μπορει να σου απαντησει σε τυχον απορριες.

SV 7 DMT Nikos Amateur Radio

V.H.F. REPEATER R2 XANTHIS

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

απο τοτε που περασα τη jb με την σωστη διαδιακασια εχω ενα προβλημα.δεν μου ερχονται ολα τα γραπτα μηνυματα ενω ο ηχος ακουγεται και εχω ενδειξη στο no led ξερει κανεις τι μπορει να συμβαινει και πως λυνεται?
Link to comment
Share on other sites

το viber εχω και το messanger του fb αλλα αυτα τα ειχα και στη gb και δεν ειχα θεμα

 

Κάνε την εξής πατέντα. Πήγαινε ρυθμίσεις, διαχείριση εφαρμογών στην καρτέλα όλα. Βρες τα Μηνύματα πάτα και κάνε εκκαθάριση δεδομένων. Πολύ πιθανό να φτιάξει έτσι. Αν δε φτιάξει θα απενεργοποιούσα το noled να δω μήπως φταίει αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Μια εφαρμογη απο το store που ειναι καλή για τα κινητα που εχουν JB!! Landscape Wallpaper..Οπως τι παλαιές καλές στιγμές τις gb!!!Τσεκάρετε την ειναι οκ για το advance.. https://play.google.com/store/apps/details?id=lwp.superluminar.swallpaper
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έκανα αναβάθμιση με KIES με τα ανάλογα wipes από το recovery και μπορώ να πώ ότι η Jelly Bean πάει μια χαρά στο S Advance. Ωραίο σκρολάρισμα και απουσία κολλημάτων. Το επόμενο στάδιο είναι το rootάρισμα για adblock app και greenify.
Χριστόφορος :music:
Link to comment
Share on other sites

Παγώνει εφαρμογές που καταναλώνουν ισχύ και μπαταρία όσο δεν τις χρησιμοποιεις. Πχ Google maps. Θέλει root.
Χριστόφορος :music:
Link to comment
Share on other sites

Παγώνει εφαρμογές που καταναλώνουν ισχύ και μπαταρία όσο δεν τις χρησιμοποιεις. Πχ Google maps. Θέλει root.

 

Ευχαριστω.

 

Και το κατεβαζεις απο το play store ή απο καπου αλλου ;

SV 7 DMT Nikos Amateur Radio

V.H.F. REPEATER R2 XANTHIS

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω.

 

Και το κατεβαζεις απο το play store ή απο καπου αλλου ;

 

Από το play store.

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς αν υπάρχει διαφορά - είναι προτιμότερος κάποιος τρόπος - μεταξύ update με KIES και flash με Odin ; (2.3.6 σε 4.1.2)

Θεωρητικά είναι το ίδιο πράγμα - διαλέγωντας το ίδιο αρχειο/έκδοση χώρας βεβαια

Μήπως κάποιος τρόπος όμως γράφει "καλύτερα"-καθαρότερα ή διαφέρει κάπως;

Θεωρητική ερώτηση που την είχα και παλιότερα, αλλά προέκυψε ξανα λόγω του συγκεκριμένου τηλεφώνου που έχω στα χέρια μου

Link to comment
Share on other sites

Σημαντικότερο είναι να γίνουν τα wipes πριν και μετά την αναβάθμιση. Δεν νομίζω πως υπάρχει λόγος να μπλέξει κανείς με odin για την αναβάθμιση από την στιγμή που γίνεται αυτόματα με το kies.
Link to comment
Share on other sites

Σημαντικότερο είναι να γίνουν τα wipes πριν και μετά την αναβάθμιση. Δεν νομίζω πως υπάρχει λόγος να μπλέξει κανείς με odin για την αναβάθμιση από την στιγμή που γίνεται αυτόματα με το kies.

 

Wipes παρόλο που περναω τη γνησια ρομ? Τουλαχιστον με odin δεν το έκανα, νομιζα πως μoνο μεταξυ custom rom χρειάζεται. Λάθος?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα. Προχτές είχα περάσει Jelly Bean official στο S Advance της αδελφής μου με όλα τα wipes και είδα ότι πήγαινε μια χαρά. Σήμερα μου παραπονέθηκε ότι έβγαλε φωτογραφία σε συνθήκες φωτισμού δωματίου και ήταν θολή. Παίζει κάτι με την κάμερα στη Jelly Bean? Εκτός του user Helen Rose υπάρχουν και άλλοι με θέματα στις φώτος του κινητού? Το ίδιο κινητό έχει και η γυναίκα μου σε Gingerbread ακόμα (δεν έχω κάνει ακόμα αναβάθμιση) και θα δοκιμάζω σε ίδιες συνθήκες φωτισμού να δω πώς βγάζουν και τα δύο.

Δεν αντέχω να κάνω downgrade σε GB. Δεν την παλεύω με το Odin... Θέλω να σιγουρευτώ πρώτα ότι φταίει το camera app με τυχόν νέες ρυθμίσεις.

Χριστόφορος :music:
Link to comment
Share on other sites

Μεγάλο λάθος costas_v κατά την ταπεινή μου άποψη. Όταν περνάς μια καινούργια rom πρέπει να μπει σε ένα "καθαρό" κινητό και αφού την περάσεις και πάλι θέλει καθάρισμα. Το 70-80% των παραπόνων για την jellybean εδώ μέσα οφείλεται στο γεγονός πως δεν έκαναν σωστά με wipes την αναβάθμιση. Και μετά τους φταίει η jellybean και η Samsung και νοσταλγούν την παμπάλαια gingerbread...
Link to comment
Share on other sites

Μεγάλο λάθος costas_v κατά την ταπεινή μου άποψη. Όταν περνάς μια καινούργια rom πρέπει να μπει σε ένα "καθαρό" κινητό και αφού την περάσεις και πάλι θέλει καθάρισμα. Το 70-80% των παραπόνων για την jellybean εδώ μέσα οφείλεται στο γεγονός πως δεν έκαναν σωστά με wipes την αναβάθμιση. Και μετά τους φταίει η jellybean και η Samsung και νοσταλγούν την παμπάλαια gingerbread...

απολυτα σωστος σε ολα φιλε μου.και επισης να προσθεσω και εγω οτι πρεπει να γινεται <<καθαρη>> εγκατασταση ΄με wipes σε τοσο διαφορετικες εκδοσεις (εχουμε 2 γενιες μετα).η καθαρη εγκατασταση ,εκτος απο το κινητο ,πρεπει να περιλαμβανει και φορματ της καρτας μνημης(δηλαδη να κραταμε μονο φωτο,βιντεο,μουσικη) ωστε να σβηστουν ολα τα αρχεια(φακελοι) απο την προηγουμενη εκδοση που μπορουν να δημιουργησουν conflict στο λογισμικο και το αντροιντ να δημιουργησει απο την αρχη τους φακελους που χρειαζεται.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να βοηθήσει ρε παιδιά με το downgrade? Κατέβασα την GB αλλα δεν μπορώ να την εγκαταστήσω με το odin έχει μόνο ένα md5 αρχείο που το συνδέω στο PDA αλλα μου βγάζει fail τι άλλο χρειαζεται? δεν εχει άλλα αρχεία μέσα για να συνδέσω PIT k bootloader ας βοηθήσει καποιος που εχει περασει την gb εχω κανει wipe και εχω μεινει εκει
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν πολλά site με οδηγίες και αρχεία για το downgrade. Π.χ δες αυτό

http://www.ibtimes.co.uk/articles/456865/20130414/galaxy-s-advance-android412-jellybean-downgrade-gingerbread.htm

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν πολλά site με οδηγίες και αρχεία για το downgrade. Π.χ δες αυτό

http://www.ibtimes.co.uk/articles/456865/20130414/galaxy-s-advance-android412-jellybean-downgrade-gingerbread.htm

 

 

6) Click on PDA button in Odin and navigate to the firmware folder and select the file with CODE in its name.

 

CODE_GT-I9070_I9070DXLD1_CL1068093_REV00_user_SEC_KEY_LD1_8G.tar.md5

 

7) Click the CSC button and select CSC_GT-I9070-MULTI-CSC-OLBLD1_SEC_KEY_8G.tar.md5

 

8) Click the PIT button and select the .pit file depending on the phone's memory: 8GB or 16GB. Since the tutorial is conducted on an 8GB version of the phone, therefore, the GT-I9070_EUR_XX_8G.pit file was used

εγω κατεβασα αυτην Παράθεση από nikpoth >

 

Έπρεπε να περάσεις την Ελληνική.Ο οδηγός είχε κάποιας άλλης χώρας και προφανώς εκτος EU?

Όπως και να έχει, αναγκαστικά θα ξαναπεράσεις την Eλληνική

http://hotfile.com/dl/1756...33mhc.zip.html (GB)

και ειχει μονο το md5 τα υπολοιπα θα τα κατεβασω απο εδω/?

Link to comment
Share on other sites

Κάνε το downgrade με τα αρχεία που έχει στο site που σου έδωσα. Διάβασε καλά τις οδηγίες. Αν δε κατάλαβες κάτι μη το κάνεις καλύτερα! Αν τα καταφέρεις, μπορείς να περάσεις την ελληνική μετά σε δεύτερη φάση. Προσωπικά δεν έχω ασχοληθεί με odin, αλλά παιδιά από εδώ μέσα δεν ειχαν πρόβλημα να κάνουν downgrade.
Link to comment
Share on other sites

Γεγονός είναι πως σε κάθε αλλαγή ρομ έκανα τουλάχιστον format την κάρτα. Νόμιζα πως μέσω odin σβήνονται τα πάντα, αλλά δέκτη η συμβουλή.

Μόνο που έχω βάλει ήδη την 4.1.2, οπότε τι λέτε;

Κάνω wipe από στοκ recovery και την ξαναπερνάω; και μετά πάλι wipe και συνεχίζω από εκεί; (αν θυμάμαι καλά 2wipes έχει)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S Advance (I9070)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...