Jump to content

Samsung Galaxy S Advance (I9070)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χθες με την Σερβικη JB δεν ανταποκρίνονταν το notification bar και εκανα επανεκκίνηση και επανήλθε... Το μόνο θέμα που έχω συναντήσει εδω και 3 ημέρες που τη χρησιμοποιώ.

 

κατι τετοια μικρά σκαλώματα δεν ειναι ανησυχητικά..και μενα μου το κάνει κάποιες στιγμές αλλα σε γενικές γραμμές το κινητό ανταποκρίνεται πολυ καλά.

 

μια ερώτηση..εχω δυο λογαριασμούς, ενα gmail και ενα hotmail.

στους ήχους εχω τικαρει το ''whistle'' στις προεπιλεγμένες ειδοποιήσεις, παρ ολα αυτα οταν μου έρχεται email απο τον hotmail λογαριασμό δεν κανει αυτό τον ήχο, αλλα εναν διαφορετικό. οταν μου έρχεται sms ή gmail παιζει κανονικά το whistle. ξερει καποιος γιατι συμβαίνει αυτό;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

 

Επειδή λέει αυτό: Scratch-resistant coating σημαίνει ότι είναι Gorrila glass;;

Link to comment
Share on other sites

Στην GB οι χαρακτήρες στα μνμ ήταν εξ ορισμού με κεφαλαία, υπάρχει αντίστοιχη ρύθμισή για την JB?
Link to comment
Share on other sites

Επειδή το σκέφτομαι κι εγώ αυτό το τηλέφωνο, να ρωτήσω κάτι, η οθόνη τελικά προστατεύεται από Gorilla Glass ή όχι;;

Έχω δει και ακούσει διάφορες απόψεις..

 

εχει δεν εχει αξιζει να το παρεις..στο κατω κατω βαζεις ενα screen protector και εισαι κομπλε,,εχω δει και κινητα με gorilla glass να γρατζουνιζονται κανονικοτατα!!

Link to comment
Share on other sites

Στην GB οι χαρακτήρες στα μνμ ήταν εξ ορισμού με κεφαλαία, υπάρχει αντίστοιχη ρύθμισή για την JB?

 

Μηνύματα/Ρυθμίσεις/Εισαγωγή λειτουργίας/Αλφάβητο GSM

Redmi Note 5

Samsung Note 2 "Eclipse V9 Extreme Mod V2 by Onirama 23-07-2017"

Link to comment
Share on other sites

κατι τετοια μικρά σκαλώματα δεν ειναι ανησυχητικά..και μενα μου το κάνει κάποιες στιγμές αλλα σε γενικές γραμμές το κινητό ανταποκρίνεται πολυ καλά.

 

μια ερώτηση..εχω δυο λογαριασμούς, ενα gmail και ενα hotmail.

στους ήχους εχω τικαρει το ''whistle'' στις προεπιλεγμένες ειδοποιήσεις, παρ ολα αυτα οταν μου έρχεται email απο τον hotmail λογαριασμό δεν κανει αυτό τον ήχο, αλλα εναν διαφορετικό. οταν μου έρχεται sms ή gmail παιζει κανονικά το whistle. ξερει καποιος γιατι συμβαίνει αυτό;

 

Αυτό γίνεται επειδή έχει ξεχωριστές ρυθμισεις ο δεύτερος λογαριασμός....

Μπαίνεις στο Hotmail πατάς αριστερό πλήκτρο και πας ρυθμίσεις....

Εκεί μέσα θα βρεις την επιλογή "αλλαγή ήχου"......

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα..εαν εισαι προσεκτικός, δεν χρειάζεται ζελατίνα. αν είσαι ψείρας σαν κι εμένα τοτε βάλε για να εχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

οποιαδήποτε επέμβαση στο λογισμικό της συσκευής ακυρώνει την εγγύηση, αλλά με ενα un-rooting το κινητό επανέρχεται στην αρχική του κατάσταση και δεν εχεις πρόβλημα.

 

Σ'ευχαριστώ Bill για την άμεση σου απάντηση!! ;)

Έπεσες στην περίπτωση... είμαι και πολύ προσεχτικός και πολύ ψείρας!!! lol lol :P

Μάλλον θα του βάλω γιατί όλα τα υλικά χαράζονται, ανάλογα με το υλικό που θα έρθουν σε επαφή... (το έψαξα λίγο καλύτερα... ;) )

 

Γνωρίζει κάποιος για ποιοτικά screen protectors??

 

Εγώ μέχρι στιγμής χρησιμοποιούσα την συγκεκριμένη εταιρία Brando Workshop Ultra-Clear Screen Protector ( http://shop.brando.com/Brando-Workshop-Ultra-Clear-Screen-Protector-Samsung-Galaxy-S-Advance-GT-i9070-_p7134c18d8.html )

και μπορώ να πω οτι έχω μείνει απόλυτα ικανοποιημένος!!

Απλά ρωτάω για απόψεις, μήπως υπάρχει κάτι καλύτερο και οικονομικό... ;-)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά η λύση για την επικοινωνία υπολογιστή-κινητού είναι τελικά πολύ απλή διαδικασία:

κατεβάζουμε τους USB drivers από εδώ

http://android.sc/samsung-usb-drivers-for-mobile-phones/

και με το MyPhoneExplorer ''βλέπουμε'' το κινητό και παίρνουμε back-up, ανεβάζουμε back-up κλπ.

:up:

Και τους usb drivers και το myphoneexplorer τα εγκαταστουμε στο pc και με το καλωδιο του κινητου βλεπουμε στο pc το κιν. και κανουμε τα παντα?

Link to comment
Share on other sites

πηρα το s advance απο kinitomania και ειναι στο 2.3.6 και δεν βρίσκει καμια ενημερωση. τι να κανω;

 

Φυσικά δε βρίσκει, αφού για την Ελλάδα δεν υπάρχει ακόμα ενημέρωση. Ή περιμένεις (πολύ μάλλον), ή περνάς 4.1.2 από άλλο κράτος, όπως έχουμε κάνει πολλοί. Εμένα η 4.1.2 μου τρώει πιο γρήγορα την μπαταρία, πάντως, και σκέφτομαι να επιστρέψω στη 2.3.6.

Redmi Note 5

Samsung Note 2 "Eclipse V9 Extreme Mod V2 by Onirama 23-07-2017"

Link to comment
Share on other sites

να περασεις την jellybean μεσω odin . προτιμησε πολωνικη ( αυτην εχω και ειναι μια χαρα) , γερμανικη ή σεβικη .

η διαδικασια ειναι παρα πολυ απλη . 5 λεπτα υποθεση .

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2198341

 

αναλυτικος οδηγος φιλικος σε ασχετους ( οπως ημουν και εγω ) για να περασει την jellybean να το rootαρεις αλλαγη

kernel κτλ.

αυτος σου δινει να κατεβασεις την ρωσικη . εσυ απο αυτο το site http://live.samsung-updates.com/index.php?device=GT-I9070

κατεβασεις οποια θελεις και την περνας .

 

 

υ.γ. ακομα και στο καζακσταν εβγαλαν αναβαθμιση και εδω ελλαδα παιζουν το πουλακι τους .

 

μπορει καποιος να μου πει ενω του εβαλα την jelly εκανα root και αλλαξα kernel γιατι δεν εχει

πειραχτει καθολου ο binary counter ?

 

αδερφε αυτο με την μπαταρια που λες εγω δεν εχω δει κατι .ολη μερα εχω ανοιχτο το 3g και το

wi-fi και μου βγαζει ανετα μια ημερα . ετσι και αλλιως το βραδυ ειμαι σπιτι και το φορτιζω .

τι ακριβως απαιτησεις εχετε απο την μπαταρια σας ? αν εισαι σπιτι εστω και στο 50% να ειναι

γιατι να μην το φορτισεις ?

δεν νομιζω να ειναι λογος αυτος να το γυρισεις στην 2.3.6

Edited by ksexou
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά δε βρίσκει, αφού για την Ελλάδα δεν υπάρχει ακόμα ενημέρωση. Ή περιμένεις (πολύ μάλλον), ή περνάς 4.1.2 από άλλο κράτος, όπως έχουμε κάνει πολλοί. Εμένα η 4.1.2 μου τρώει πιο γρήγορα την μπαταρία, πάντως, και σκέφτομαι να επιστρέψω στη 2.3.6.

 

μαλιστα... ευχαριστω για την (δυσαρεστη) απαντηση. :( οποτε θα μεινω 2.3.6... τι να κανουμε...

 

μιας και το πηρα πριν απο λιγο, ξερετε τιποτα αρνητικο στο κινητο που αξιζει να γνωριζω;

Link to comment
Share on other sites

αδερφε διαβασε το ποστ μου και μην περιμενεις να βγει η αναβαθμιση . περνα την μονος σου

 

η διαδικασια ειναι επικίνδυνη;

ρωταω γιατι εγω που εχω το nexus s το εχω κανει και root και εβαλα custom rom και τα παντα αλλα το s advance ειναι του μικρου μου αδερφου και δεν θα ηθελα να το χαλασω απο την πρωτη μερα και (εκτος απο το βρισιμο) να τρεχω να το φτιαξουν.

επισης, να φανταστω, δεν χανω εγγυηση, σωστα;

και οσο για τις ξενες rom, ολες συμπεριλαμβανουν αγγλικα ε;

Link to comment
Share on other sites

η διαδικασια ειναι επικίνδυνη;

ρωταω γιατι εγω που εχω το nexus s το εχω κανει και root και εβαλα custom rom και τα παντα αλλα το s advance ειναι του μικρου μου αδερφου και δεν θα ηθελα να το χαλασω απο την πρωτη μερα και (εκτος απο το βρισιμο) να τρεχω να το φτιαξουν.

επισης, να φανταστω, δεν χανω εγγυηση, σωστα;

και οσο για τις ξενες rom, ολες συμπεριλαμβανουν αγγλικα ε;

 

Η διαδικασια ειναι απλη αλλα αν δεν ειναι δικο σου αστο καλυτερα.Τι θες και μπλεκεις;:P

Link to comment
Share on other sites

Η διαδικασια ειναι απλη αλλα αν δεν ειναι δικο σου αστο καλυτερα.Τι θες και μπλεκεις;:P

 

δικιο εχεις αλλα δεν ειναι και κανας ξενος... ο αδερφος μου ειναι... :)

δεν με νοιαζει αν η διαδικασια ειναι τοσο απλη οσο με νοιαζει να ειναι ασφαλη. αν παθει κατι μπορω να το φτιαξω μετα μονος μου;

Link to comment
Share on other sites

Επειδή λέει αυτό: Scratch-resistant coating σημαίνει ότι είναι Gorrila glass;;

 

Aναφέρει ξεκάθαρα πιο κάτω οτι εχει Gorilla glass

Edited by weather1967
Link to comment
Share on other sites

να περασεις την jellybean μεσω odin . προτιμησε πολωνικη ( αυτην εχω και ειναι μια χαρα) , γερμανικη ή σεβικη .

η διαδικασια ειναι παρα πολυ απλη . 5 λεπτα υποθεση .

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2198341

 

αναλυτικος οδηγος φιλικος σε ασχετους ( οπως ημουν και εγω ) για να περασει την jellybean να το rootαρεις αλλαγη

kernel κτλ.

αυτος σου δινει να κατεβασεις την ρωσικη . εσυ απο αυτο το site http://live.samsung-updates.com/index.php?device=GT-I9070

κατεβασεις οποια θελεις και την περνας .

 

 

υ.γ. ακομα και στο καζακσταν εβγαλαν αναβαθμιση και εδω ελλαδα παιζουν το πουλακι τους .

 

μπορει καποιος να μου πει ενω του εβαλα την jelly εκανα root και αλλαξα kernel γιατι δεν εχει

πειραχτει καθολου ο binary counter ?

 

αδερφε αυτο με την μπαταρια που λες εγω δεν εχω δει κατι .ολη μερα εχω ανοιχτο το 3g και το

wi-fi και μου βγαζει ανετα μια ημερα . ετσι και αλλιως το βραδυ ειμαι σπιτι και το φορτιζω .

τι ακριβως απαιτησεις εχετε απο την μπαταρια σας ? αν εισαι σπιτι εστω και στο 50% να ειναι

γιατι να μην το φορτισεις ?

δεν νομιζω να ειναι λογος αυτος να το γυρισεις στην 2.3.6

 

Ο binary counter ανεβαινει οταν φλασαρεις κατι μεσω odin.Εσυ εκανες root και αλλαξες kernel φλασαροντας σε recovery mode χωρις odin γι' αυτο δεν ανεβηκε ο counter.

Link to comment
Share on other sites

δικιο εχεις αλλα δεν ειναι και κανας ξενος... ο αδερφος μου ειναι... :)

δεν με νοιαζει αν η διαδικασια ειναι τοσο απλη οσο με νοιαζει να ειναι ασφαλη. αν παθει κατι μπορω να το φτιαξω μετα μονος μου;

 

Κανεις δεν μπορει να σου εγγυηθει ασφαλεια 100%.Κατεβασε το odin.Μπες και εδω http://samsung-updates.com/device/?id=GT-I9070 να κατεβασεις την ρομ (προτιμησε την πολωνικη).Ενδεικτικα να ενα site με οδηγιες http://www.shetalksandroid.com/2012/01/how-to-use-odin-for-flashing-roms-on.html

Το τηλ το κλεινεις και πατας power+vol down+κεντρικο πληκτρο μεχρι να μπεις σε download mode.μετα το συνδεεις στο odin.

Edited by glofiish
Link to comment
Share on other sites

Κανεις δεν μπορει να σου εγγυηθει ασφαλεια 100%.Κατεβασε το odin.Μπες και εδω http://samsung-updates.com/device/?id=GT-I9070 να κατεβασεις την ρομ (προτιμησε την πολωνικη).Ενδεικτικα να ενα site με οδηγιες http://www.shetalksandroid.com/2012/01/how-to-use-odin-for-flashing-roms-on.html

Το τηλ το κλεινεις και πατας power+vol down+κεντρικο πληκτρο μεχρι να μπεις σε download mode.μετα το συνδεεις στο odin.

 

οκ με ολα αυτα... λεω ομως, αν μετα δεν ανοιγει, τι μπορω να κανω; ξαναδοκιμαζω και αν παλι δεν ανοιγει δοκιμαζω αλλες roms; υπαρχει κατι αλλο που μπορω να κανω; φυσικα και θελω να το αναβαθμισω αλλα θελω να ειμαι σιγουρος οτι δεν θα παθω ζημια.

Edited by NickName98
Link to comment
Share on other sites

οκ με ολα αυτα... λεω ομως, αν μετα δεν ανοιγει, τι μπορω να κανω; ξαναδοκιμαζω και αν παλι δεν ανοιγει δοκιμαζω αλλες roms; υπαρχει κατι αλλο που μπορω να κανω; φυσικα και θελω να το αναβαθμισω αλλα θελω να ειμαι σιγουρος οτι δεν θα παθω ζημια.

 

Καταλαβαινω τι λες αλλα δεν μπορω να σε βοηθησω σ'αυτο.Εμενα δεν μου εχει τυχει κατι στραβο ποτε.

Προφανως μετα βλεποντας και κανοντας:)

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαινω τι λες αλλα δεν μπορω να σε βοηθησω σ'αυτο.Εμενα δεν μου εχει τυχει κατι στραβο ποτε.

Προφανως μετα βλεποντας και κανοντας:)

 

οκ. ευχαριστω παντως

Link to comment
Share on other sites

Εχει κανείς άλλος με Σέρβικη JB πρόβλημα στην ανανέωση του accuweather widget?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά...Βάζω το κινητό στο pc και ανοίγω το kies και όταν πηγαίνω στην αναβάθμιση λογισμικού, μου λέει ότι η συγκεκριμένη συσκευή δεν υποστηρίζει το kies! ? Υπάρχει κάποιο πρόβλημα? επίσης στη κεντρική σελίδα του δεν μου λέει πληροφορίες σχετικά με το τι έκδοση android έχει το κιντό.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό γίνεται επειδή έχει ξεχωριστές ρυθμισεις ο δεύτερος λογαριασμός....

Μπαίνεις στο Hotmail πατάς αριστερό πλήκτρο και πας ρυθμίσεις....

Εκεί μέσα θα βρεις την επιλογή "αλλαγή ήχου"......

 

Τολη πήγα εκει που λες hotmail/ρυθμίσεις/γενικές προτιμήσεις/επιλογή ήχου κλήσης το άλλαξα σε ''whistle'' αλλά εξακολουθεί να με ειδοποιεί με αλλο ήχο, συγκεκριμένα ενα μικρης διάρκειας ''ντριν'' που είχε απο την αρχή..μήπως υπάρχει κάποιο bug;

 

edit: έβαλα την πρώτη επιλογή που είχε στους ήχους ''προεπιλεγμενος ήχος κλήσης'' και ολα καλα, το άλλαξε σε αυτό που ήθελα..

Edited by bill_thes
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S Advance (I9070)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...