Jump to content

Samsung Galaxy S Advance (I9070)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Α ωραια ετσι το ειχα! Τωρα εβαλα και το gsm mono! Ti χανω ετσι? Επισης την φωτεινοτητα την εχω στο αυτοματο.

 

Παλί το internet μόνο. Αν το είχες στη διπλή λειτουργία θα κερδίσεις πολύ σε μπαταρία, γιατί η συσκευή σου θα ήταν μονίμως σε εναλλαγή μεταξύ απλού δικτύου gsm και δικτύου 3ης γενιάς 3g. Αν πάρουμε υπόψιν μας και τις κεραίες που έχουν ξηλωθεί, το κινητό "παλεύει" με την εναλλαγή και της χαμηλής ισχύος δίκτυα. Μόνο σε gsm το έχω και οπότε χρειαστώ δεδομένα, επιλέγω το WCDMA μόνο και ενεργοποιώ και τις άλλες 2 επιλογές που απενεργοποίησες.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αν θέλεις, πιο πίσω, στο ίδιο thread, έχω γράψει ένα ποστ με τη χρήση που κάνω και τη διάρκεια της μπαταρίας :) Πες μας επίσης σε τι επίπεδο έχεις τη φωτεινότητα και για πόσο είσαι συνδεδεμένος σε κάποιο WiFi δίκτυο ή 3g.

 

Λοιπόν... έχουμε και λεμε...το 3g ειναι παντα απενεργοποιημένο,το wi fi κανα 3ωρο την ημέρα την φωτεινότητα την εχω γύρο στο 40%.....

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν... έχουμε και λεμε...το 3g ειναι παντα απενεργοποιημένο,το wi fi κανα 3ωρο την ημέρα την φωτεινότητα την εχω γύρο στο 40%.....

 

Χμ.. Μήπως έχεις κάνει μια αναβάθμιση, που είχα βγει πριν λίγο για τη συσκευή μας;

 

Ego internet χρισημοποιω μονο με wifi οποτε το gsm μονο μου κανει?????

 

Ακριβώς. :)

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Στο δικο μου παντως ειδα μεγαλη διαφορα μιλαμε για μερα με τη νυχτα στη διαρκεια της μπαταριας σε σχεση με το μερος που ημουν. Στην Αθηνα το κινητο που ειναι αναμεσα σε κτηρια, στο σπιτι μου και χαροπαλευε το σημα και το ιντερνετ δεδομενων, ρουφουσε την μπαταρια. Απ το πρωι μεχρι το βραδυ κρατουσε. Τωρα που ειμαι επαρχια και εχει πιο δυνατο σημα λογω άπλας, κραταει με την ιδια χρηση (σχετικο ειναι αυτο γιατι παρεμβαλετε βραδυ) περιπου 30 ωρες
Link to comment
Share on other sites

Χμ.. Μήπως έχεις κάνει μια αναβάθμιση, που είχα βγει πριν λίγο για τη συσκευή μας;

 

Oχι δεν εχω κανει καμια αναβάθμιση....το εχω περίπου 2 εβδομάδες και δεν θυμάμαι να ειχε ερθει κατι στις ενημερώσεις.....

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ. ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΩ ΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΜΕΡΑ. ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΩΤΟ ΤΙΣ ΕΜΦΑΝΙΖΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΕΣΗ ΚΑΙ ΠΑΝΩ, ΕΝΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΕΣΗ ΚΑΙ ΚΑΤΩ ΕΜΦΑΝΙΖΕΙ ΕΝΑ ΓΚΡΙ ΧΡΩΜΑ ΚΑΙ ΛΕΙΠΕΙ Η ΜΙΣΗ ΦΩΤΟ. ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΤΙ;
Link to comment
Share on other sites

κι εγω τοσο το χω και μου βγαζει το kies μια αναβαθμιση που απο οτι ειδα ειναι για το kernel αλλα δεν το αναβαθμιζει κομπλαρει ή εγω κατι δεν κανω καλα:p δεν πειραζει ομως και παλι τουμπανο ειναι

 

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ. ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΩ ΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΜΕΡΑ. ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΩΤΟ ΤΙΣ ΕΜΦΑΝΙΖΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΕΣΗ ΚΑΙ ΠΑΝΩ, ΕΝΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΕΣΗ ΚΑΙ ΚΑΤΩ ΕΜΦΑΝΙΖΕΙ ΕΝΑ ΓΚΡΙ ΧΡΩΜΑ ΚΑΙ ΛΕΙΠΕΙ Η ΜΙΣΗ ΦΩΤΟ. ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΤΙ;

ωχ ο φακος ισως? εγω το παθαινω συνηθως γιατι βαζω κατα λαθος το χερι μπροστα. Πρωτη φορα το ακουω παντως απο τοσα φορουμ που εχω διαβασει

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

ωχ ο φακος ισως? εγω το παθαινω συνηθως γιατι βαζω κατα λαθος το χερι μπροστα. Πρωτη φορα το ακουω παντως απο τοσα φορουμ που εχω διαβασει

 

δεν γνωριζω αλλα ειχα βγαλει μια φωτο κ οταν πηγα να την δω, εμφανιζοταν η μιση. η αλλη μιση ελειπε κ εμφανιζοταν ενα γκρι χρωμα

 

και μια αλλη φωτο επισης δεν εμφανιζε καθολου σαν να ηταν ενα κατεστραμενο αρχειο. μηπως εχει προβλημα η καρτα μνημης; γτ την εχω αρκετα χρονια

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

δυστυχως δεν ξερω να απαντησω αν καποιο αλανι απο εδω μεσα δει το ποστ ισως να ξερει να σου πει, κανε μια δοκιμη παντως και τραβα κανα δυο φωτο αποθηκευσε τες στη μνημη τηλεφωνου να δεις αν προερχεται απο αυτο που ειπες
Link to comment
Share on other sites

απο τα λιγα ρωσικα που γνωριζω :p βλεπω πως θα γινει γενικα η αναβαθμιση σε 4.1.2 στις 18 του μηνα...για να δουμε τι θα δουμε...γιατι με την ρωσικη ειχαμε καποια προβληματακια......
Link to comment
Share on other sites

παιδια 2 ερωτησεις.

 

1. εχει gorilla glass ή οχι?

2. η jb θα βελτιώσει την αυτονομία? υπαρχει τετοια πληροφορηση απ το ρωσικο μετωπο:ninja:?

 

ευχαριστω

 

edit off topic: Ψαχνω ενα smartphone

1. 4 ή 4.3 ίντσες

2. Με jb αναβαθμιση συντομα

3. Διπυρινο επεξεργαστη και >512 ram

5. χωρις εγκληματικο SAR ( οσο γινεται <1)

6. xωρις onscreen buttons τα οποια κ δυσχρηστα ειναι κ σου κοβουν οθονη

7. με gorilla glass

8. μεχρι 250 ευρω αυστηρα....

 

κ δε βρισκω..

 

Hμαρτον

 

καμια προταση?

Edited by Endermyp
Link to comment
Share on other sites

καλημερα. Επειδη εχει γινει χαμος παραθετω τον παρακατω οδηγο εγκαταστασης

κατεβαζουμε την official 4.1.2 απo εδω:

http://samsung-updates.com/device/?id=GT-I9070

 

μετα κατεβαζουμε το odin 1.85 απο εδω:

http://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&ved=0CB8QFjAA&url=http%3A%2F%2Fforum.xda-developers.com%2Fattachment.php%3Fattachmentid%3D581913%26d%3D1304094576&ei=H9zSTvn5Lsio2wXasci3Dw&usg=AFQjCNF7sF0f2yJp0IxHp1ISlP2fzGKhtw&sig2=O3tJ2TzbhJddk98d09wqHw.

 

Και μετα ακολουθουμε τις οδηγιες που λεει εδω:

http://www.teamandroid.com/2012/06/26/update-samsung-galaxy-s-advance-i9070-to-android-2-3-6-xxle2-gingerbread-firmware/

 

Αφορα την προηγουμενη αναβαθμιση της 2.3.6 απλα η μονη διαφορα ειναι οτι βαζετε το αρχειο της 4.1.2 οπου ζητηθει. Εγω το εκανα με απολυτη επιτυχια. Για να προλαβω καποιες ερωτησεις: se download mode μπαινουμε κρατωντας το volume down και το κεντρικο κουμπι και μετα το κουμπι power on/off. επισης να εχετε ενεργοπιησει το usb debugging απο εφαρμογες-αναπτυξη-ενεργοποιηση usb debugging και τελος βεβαιωθειτε οτι το pc εχει αναγνωρισει πληρως το κινητο σας και οτι η μπαταρια σας ειναι απο 70% και πανω. Θυμηθειτε οτι η διαδικασια τελειωνει οταν το τηλεφωνο ξαναανοιξει παλι κανονικα. Μετα μπορουμε να το αποσυνδεσουμε αλλιως θα εχουμε δυσαρεστα αποτελεσματα. Ελπιζω να βοηθησα :O

 

Περασα σημερα και εγω την 4,1,2 με απολυτη επιτυχια

συμφωνω με την διαδικασια που περιγραφετε πιο πανω με μια διαφορα

καλυτερα ειναι να φλασαρουμε με το odin3 v3.07

Odin3_v3.07 Flasher tool, use this instead of the older “Odin3_v1.85′ which not good for flashing JB firmware

σας παραθετω την διαδικασια που εκανα

http://androidromupdate.com/2013/01/28/upgrading-samsung-galaxy-s-advance-to-official-jelly-bean-4-1-2-update-gets-launcher-lag-problems/

και παντα υστερα απο την ολοκληρωση ξανακανουνε εγκατασταση εργοστασιακον ρυθμισεων

Link to comment
Share on other sites

καμια προταση?

Είσαι στο σωστό θέμα!

 

Ναι, έχει γορίλλα!

Και τα πάει αρκετά καλά σαν κινητό!

Μπορείς να το βρεις 200-250max

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!

Καλώς σας βρήκα στο forum!

Έχω το S ADVANCE και μου παρουσιάζει το εξής πρόβλημα: κάθε φορά που κάνω επανεκκίνηση του τηλεφώνου ή το κλείνω κ το ανοίγω ξανά μετά από ώρες, μου εξαφανίζει από την αρχική οθόνη κάποια από τα εικονίδια των εφαρμογών/παιχνιδιών που έχω εγκαταστήσει. Το θέμα είναι ότι δεν εξαφανίζονται εντελώς από τη συσκευή αλλά από εκεί που τα τοποθετώ εγώ. Γνωρίζει κάποιος κάτι γι αυτό να με βοηθήσει?

Link to comment
Share on other sites

Παλί το internet μόνο. Αν το είχες στη διπλή λειτουργία θα κερδίσεις πολύ σε μπαταρία, γιατί η συσκευή σου θα ήταν μονίμως σε εναλλαγή μεταξύ απλού δικτύου gsm και δικτύου 3ης γενιάς 3g. Αν πάρουμε υπόψιν μας και τις κεραίες που έχουν ξηλωθεί, το κινητό "παλεύει" με την εναλλαγή και της χαμηλής ισχύος δίκτυα. Μόνο σε gsm το έχω και οπότε χρειαστώ δεδομένα, επιλέγω το WCDMA μόνο και ενεργοποιώ και τις άλλες 2 επιλογές που απενεργοποίησες.

 

Η ακτινοβολία που λαμβάνεις ομως είναι αρκετά μεγαλύτερη στο gsm σε σχέση με το 3g .

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για τις γνώμες σας.

 

Αν κατσει καλά ενας προγραμματισμός που εχω σε 2 εβδομαδες περιπου, και δεν εχει αυξηθει η τιμη θα το παρω.

 

Αν δεν κατσει καλά...παιρνω το huawei g300 στα 160.

Link to comment
Share on other sites

Είσαι στο σωστό θέμα!

 

Ναι, έχει γορίλλα!

Και τα πάει αρκετά καλά σαν κινητό!

Μπορείς να το βρεις 200-250max

 

Πάντως με το παρακάτω site δεν έχει gorilla glass…. http://www.gsmarena.com/samsung_i9070_galaxy_s_advance-4469.php

Link to comment
Share on other sites

Η ακτινοβολία που λαμβάνεις ομως είναι αρκετά μεγαλύτερη στο gsm σε σχέση με το 3g .

 

Μεγαλύτερη στο gsm; Γιατί; :confused: Με τις κεραίες για το 3g δίκτυο δεν είχε γίνει η φασαρία και τις ξήλωναν;

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Πάντως με το παρακάτω site δεν έχει gorilla glass…. http://www.gsmarena.com/samsung_i9070_galaxy_s_advance-4469.php

 

εδω λεει οτι εχει

 

Although not the HD offering found on the latest high-end offerings, the 233PPI images offered by the Corning Gorilla Glass-covered display remain some of the best on the mid-market scene.

 

http://www.techradar.com/reviews/phones/mobile-phones/samsung-galaxy-s-advance-1086993

/review

 

και εδω

 

https://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:5lItM3S-YLEJ:www.gsmarena.com/samsung_galaxy_s_advance-review-732.php+&cd=17&hl=el&ct=clnk&gl=gr&client=firefox-a

Edited by Endermyp
Link to comment
Share on other sites

Μεγαλύτερη στο gsm; Γιατί; :confused: Με τις κεραίες για το 3g δίκτυο δεν είχε γίνει η φασαρία και τις ξήλωναν;

Ρίξε λίγο μια ματιά

http://www.home-biology.gr/index.php/tropoi-prostasias-aktinovolies

Link to comment
Share on other sites

Έχω το S ADVANCE και μου παρουσιάζει το εξής πρόβλημα:

κάθε φορά που κάνω επανεκκίνηση του τηλεφώνου ή το κλείνω κ το ανοίγω ξανά μετά από ώρες,

μου εξαφανίζει από την αρχική οθόνη κάποια από τα εικονίδια των εφαρμογών/παιχνιδιών που έχω εγκαταστήσει.

Το θέμα είναι ότι δεν εξαφανίζονται εντελώς από τη συσκευή αλλά από εκεί που τα τοποθετώ εγώ.

Γνωρίζει κάποιος κάτι γι αυτό να με βοηθήσει?

Ευχαριστώ !!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπέρα, 4 ερωτησεις κι εδω, κανω shortlisting!.

 

Σε κινητο που δε θα γινει root

 

1. Η μπαταρια πόσο βγαζει με

1-1,5 ωρα τηλεφωνικες κλησεις , κανα 2ωρο wifi browsing σε sites-blogs,

και 0,5- 1 ωρα u tube? Σε φωτεινότητα οθονης ας πουμε 40%.

 

2. Εαν το κινητο φορτιζει, του κανεις ζημια αν εκείνη την ωρα ακούς πχ ραδιοφωνο ή κανεις browsing?

 

3. Ισχυει οτι η μπαταρια ειναι αδυναμη-κανει γρηγορα drain?

 

4. Υπαρχουν μεγαλυτερες official μπαταριες? Θελω με την παραπανω χρηση που περιεγραψα να βγαζει από 9 το πρωι μεχρι 9 το βραδυ.

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S Advance (I9070)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...