Jump to content

Samsung Galaxy Y Duos (S6102)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους. Μήπως κάποιος έχει αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα σχετικά με την εγκατάσταση του Link2SD στο Y-Duos όπως αυτό που αναφέρω εδώ; Η SD κάρτα είναι εκείνη των 2gb που υπήρχε στη συσκευασία με την αγορά του κινητού...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 920
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα και Καλή Χρονία.

Μια ερώτηση..

ολα καλα με το links2d...περναμε τις εφαρμογες...και ειμαστε καπου στα 40/170 mb...

σιγα σιγα ομως ολό και ανεβαινει...

και ξαφνικα παλι 110..και πλησιαζει η ωρα που θα δω το τραγικο μην οτι δεν εχω εσωτερικη μνημη..

τι τελικα ανεβαζει τη μνημη περα απο τις εφαρμογες;

τι πρεπει να σβεινουμε για να μην ανεβαινει τοσο;

ασ βοηθησει καποιος

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς να ξέρεις ότι πάντα μία εφαρμογή, ακόμα και εάν είναι εγκατεστημένη στην SD, καταλαμβάνει ένα μικρό χώρο της μνήμης του τηλεφώνου. Πράγμα που σημαίνει ότι κάποια στιγμή το όριο των 170 MB θα σε περιορίσει.

 

Από την άλλη, καλό θα είναι να συνειδητοποιήσουμε ότι το Y-Duos είναι ένα κινητό με συγκεκριμένες δυνατότητες και συγκεκριμένα όρια. Εάν κάποιος πήρε το συγκεκριμένο κινητό για να το λειτουργήσει ως tablet, τότε πολύ απλά έκανε λάθος επιλογή. Μιλάμε για ένα entry level επώνυμο smartphone αξίας 100+ ευρώ πλέον, και ως τέτοιο θα πρέπει να το αντιμετωπίζουμε. Ευτυχώς, υπάρχουν κάποιες δυνατότητες μέσω διαφόρων εφαρμογών να κάνουμε κάποια επέκταση αυτών των δυνατοτήτων αλλά μέχρι ενός ορίου. Από εκεί και πέρα η λύση κατά την άποψή μου είναι μία: αλλαγή κινητού...

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς να ξέρεις ότι πάντα μία εφαρμογή, ακόμα και εάν είναι εγκατεστημένη στην SD, καταλαμβάνει ένα μικρό χώρο της μνήμης του τηλεφώνου. Πράγμα που σημαίνει ότι κάποια στιγμή το όριο των 170 MB θα σε περιορίσει.

 

Από την άλλη, καλό θα είναι να συνειδητοποιήσουμε ότι το Y-Duos είναι ένα κινητό με συγκεκριμένες δυνατότητες και συγκεκριμένα όρια. Εάν κάποιος πήρε το συγκεκριμένο κινητό για να το λειτουργήσει ως tablet, τότε πολύ απλά έκανε λάθος επιλογή. Μιλάμε για ένα entry level επώνυμο smartphone αξίας 100+ ευρώ πλέον, και ως τέτοιο θα πρέπει να το αντιμετωπίζουμε. Ευτυχώς, υπάρχουν κάποιες δυνατότητες μέσω διαφόρων εφαρμογών να κάνουμε κάποια επέκταση αυτών των δυνατοτήτων αλλά μέχρι ενός ορίου. Από εκεί και πέρα η λύση κατά την άποψή μου είναι μία: αλλαγή κινητού...

ευχαριστω πολυ για την απαντηση, συμφωνω οτι δεν ειναι ενα κινητο με 2 giga μνημη, αλλα ρωταω, για να κραταω τα επιπεδο μνημησ χαμηλα, ειναι κατι που πρεπει να σβηνω συχνα;

Link to comment
Share on other sites

Αμα το εχεις κανει ρουτ τοτε υπαρχει κ η επιλογη του να "συνδεσεις" τις εφαρμογες συστηματος στην sd, εκτος αν το εχεις ηδη κανει..
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά υπάρχει καμία Rom από xda μεριά για το τηλ;

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα! μια ερωτηση. υπαρχει ρηθμιση ωστε να μη μπαινει στο ιντερνετ παρα μονο με wifi?

Ρυθμίσεις/Ασύρμ, επικοιν. και δίκτυα/Δίκτυα κινητής τηλεφωνίας και ξετσεκάρεις τη χρήση δεδομένων πακέτου και των δύο SIM. Μετά από αυτό, net μόνο μεσω Wi-fi.

Παιδιά υπάρχει καμία Rom από xda μεριά για το τηλ;

Πολλές. Ρίξε μια ματιά εδώ και θα βρεις αρκετές εναλλακτικές.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ. Κατεβάσαμε το Go keyboard και το αντίστοιχο Greek for Go keyboard και είναι ok τώρα...

 

 

Σας παρακαλώ βρε παιδιά.. δώστε μου τα φώτα σας..... Αγόρασα το κινητό απο το e-shop και με λύπη μου διαπίστωσα οτι το κινητο είναι απ το "Τατζικιστάν"!!!!!! Έχει ελληνικό μενου αλλά όχι ελληνικό πληκτρολόγιο... Αρχικά και μετά από πολύ κόπο, κατέβασα το Greek keyboard Εντάξει.. καλό.. αλλά οταν γράφω με μικρά δεν αναγνωρίζονται οι χαρακτήρες από άλλα κινητα... Και οταν βάζω κεφαλαία, με το που θα πατήσω space bar αλλάζει πάλι σε μικρά...

Είπα να κατεβάσω άλλο.. Το έκανα από τον υπολογιστή μου με συγχρονισμο απ το μαιλ μου... κατέβασα το Greek for Go keyboard όπως λένε και τα παιδιά παραπάνω... Ενώ μου λέει πως έγινε η εγκατάσταση με επιτυχία, ενώ υπάρχει κανονικά στις λήψεις μου, ενώ μου λέει το site οτι είναι εγκατεστημένο στο κινητό μου, δεν έχει αλλάξει στο μενου μου τίποτα απολύτως.. Καμία επιλογή για ελληνικά.. πουθενά... Πείτε μου σας παρακαλώ.. τι κανω λάθος?? ( το κινητό δεν είναι rootαρησμένο)

 

Όποιος μπορεί ας βοηθήσει... Υπάρχει κάποια άλλη εφαρμογή που να καλύπτει αυτό που ζητάω? Δηλαδή, ένα ελληνικό κλασικό πληκτρολόγιο κινητου με τ9? Απλά θέλω οτι κάνει ένα κινητο με μενού ελληνικό και πληκτρολόγιο ελληνικό... Ελληνικό σε κάθε τύπο γραφής ειτε αυτη λέγεται qwerty, είτε swype, είτε 3χ4...... με τ9 και χωρίς......

 

Αν το ήξερα οτι δεν απευθύνεται το κινητό για το Τσιμπουτί, δεν νομίζω να το έπαιρνα...

 

Υ.Γ: Και χωρίς ακουστικά... (ούτε οδηγιές στα ελληνικά εννοείται).. Οπότε μούφα η προσφορά... Χαιρω πολύ.. βγάλε το ένα, βγάλε το άλλο, ορίστε η τιμή..... 120 ευρώ.. προσφορά σου λέει μετα.. Οκ.. Χαμηλη τιμή... αλλά γι αυτό περίμενα απο τότε που βγήκε... για να πέσει.... οχι για να μεταναστεύσει στην Ελλάδα εν αγνοία μου απ το Τατζικιστάν...

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.. και σορρυ για την λογοδιάρροια.. :X

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και χρόνια πολλά.oi rom που αναφέρεστε έχουν ελληνικά?

Οι περισσότερες έχουν κανονικά ελληνικά. Κάποιες έχουν σε ορισμένα σημεία του μενού και σε άλλα δεν έχουν. Για εμένα η πιο αξιόλογη, εξελιγμένη και σταθερή custom rom είναι η TechnoDuos 1.5 BDSky.

Σας παρακαλώ βρε παιδιά.. δώστε μου τα φώτα σας..... Αγόρασα το κινητό απο το e-shop και με λύπη μου διαπίστωσα οτι το κινητο είναι απ το "Τατζικιστάν"!!!!!! Έχει ελληνικό μενου αλλά όχι ελληνικό πληκτρολόγιο... Αρχικά και μετά από πολύ κόπο, κατέβασα το Greek keyboard Εντάξει.. καλό.. αλλά οταν γράφω με μικρά δεν αναγνωρίζονται οι χαρακτήρες από άλλα κινητα... Και οταν βάζω κεφαλαία, με το που θα πατήσω space bar αλλάζει πάλι σε μικρά...

Είπα να κατεβάσω άλλο.. Το έκανα από τον υπολογιστή μου με συγχρονισμο απ το μαιλ μου... κατέβασα το Greek for Go keyboard όπως λένε και τα παιδιά παραπάνω... Ενώ μου λέει πως έγινε η εγκατάσταση με επιτυχία, ενώ υπάρχει κανονικά στις λήψεις μου, ενώ μου λέει το site οτι είναι εγκατεστημένο στο κινητό μου, δεν έχει αλλάξει στο μενου μου τίποτα απολύτως.. Καμία επιλογή για ελληνικά.. πουθενά... Πείτε μου σας παρακαλώ.. τι κανω λάθος?? ( το κινητό δεν είναι rootαρησμένο)

Εγώ προσωπικά εάν είχα το συγκεκριμένο ζήτημα θα ζητούσα άμεση αντικατάσταση από το e-shop, αν και με το συγκεκριμένο κατάστημα δε νομίζω να βγάλεις κάποια άκρη...

 

Τώρα για τους μικρούς χαρακτήρες, πήγαινε στα μηνύματα, πάτα το αριστερό πλήκτρο με τις οριζόντιες γραμμές δίπλα από το κεντρικό πλήκτρο menu για να σου ανοίξουν οι επιλογές, πάτα ρυθμίσεις και βρες την εισαγωγή λειτουργίας. Ποια επιλογή έχεις; Αλφάβητο GSM, Unicode ή Αυτόματα;

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Σας παρακαλώ βρε παιδιά.. δώστε μου τα φώτα σας..... Αγόρασα το κινητό απο το e-shop και με λύπη μου διαπίστωσα οτι το κινητο είναι απ το "Τατζικιστάν"!!!!!! Έχει ελληνικό μενου αλλά όχι ελληνικό πληκτρολόγιο... Αρχικά και μετά από πολύ κόπο, κατέβασα το Greek keyboard Εντάξει.. καλό.. αλλά οταν γράφω με μικρά δεν αναγνωρίζονται οι χαρακτήρες από άλλα κινητα... Και οταν βάζω κεφαλαία, με το που θα πατήσω space bar αλλάζει πάλι σε μικρά...

Είπα να κατεβάσω άλλο.. Το έκανα από τον υπολογιστή μου με συγχρονισμο απ το μαιλ μου... κατέβασα το Greek for Go keyboard όπως λένε και τα παιδιά παραπάνω... Ενώ μου λέει πως έγινε η εγκατάσταση με επιτυχία, ενώ υπάρχει κανονικά στις λήψεις μου, ενώ μου λέει το site οτι είναι εγκατεστημένο στο κινητό μου, δεν έχει αλλάξει στο μενου μου τίποτα απολύτως.. Καμία επιλογή για ελληνικά.. πουθενά... Πείτε μου σας παρακαλώ.. τι κανω λάθος?? ( το κινητό δεν είναι rootαρησμένο)

 

Όποιος μπορεί ας βοηθήσει... Υπάρχει κάποια άλλη εφαρμογή που να καλύπτει αυτό που ζητάω? Δηλαδή, ένα ελληνικό κλασικό πληκτρολόγιο κινητου με τ9? Απλά θέλω οτι κάνει ένα κινητο με μενού ελληνικό και πληκτρολόγιο ελληνικό... Ελληνικό σε κάθε τύπο γραφής ειτε αυτη λέγεται qwerty, είτε swype, είτε 3χ4...... με τ9 και χωρίς......

 

Αν το ήξερα οτι δεν απευθύνεται το κινητό για το Τσιμπουτί, δεν νομίζω να το έπαιρνα...

 

Υ.Γ: Και χωρίς ακουστικά... (ούτε οδηγιές στα ελληνικά εννοείται).. Οπότε μούφα η προσφορά... Χαιρω πολύ.. βγάλε το ένα, βγάλε το άλλο, ορίστε η τιμή..... 120 ευρώ.. προσφορά σου λέει μετα.. Οκ.. Χαμηλη τιμή... αλλά γι αυτό περίμενα απο τότε που βγήκε... για να πέσει.... οχι για να μεταναστεύσει στην Ελλάδα εν αγνοία μου απ το Τατζικιστάν...

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.. και σορρυ για την λογοδιάρροια.. :X

 

Πρέπει να εγκαταστήσεις το go keyboard πρώτα και μετά να βάλεις τα ελληνικά. Κοίταξε το link που σου δόθηκε παραπάνω.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Για την ιστορία, εγκατέστησα την έκδοση S6102XXLL1 (Δεκεμβρίου 2012) για Regions: Austria, Belgium, France, Germany, Hungary, Italy, Spain, United Kingdom (DBT) μέσω ODIN. Το πρώτο που παρατήρησα είναι ότι πλέον στην οθόνη αναμονής για το μοτίβο ξεκλειδώματος, εμφανίστηκαν και πάλι οι πάροχοι και των δύο SIM. Μέχρι τώρα, στο δικό μου εμφανιζόταν μόνο ο ένας πάροχος. Κατά τα άλλα, όλα ok...
Link to comment
Share on other sites

AndreasQTEK ειμαι οκ με ελληνικά και 160 χαρακτήρες.. gsm είναι επιλεγμένο... Μιλάω πάντα για το "Greek Keyboard".. Βρήκα τι έφταιγε.. πρέπει να πατήσεις ακόμα μια φορά το κουμπί στο πληκτρολόγιο γι να γυρίσει στην επιλογή SMS.. (αριστερά από space bar)

 

Οσον αφορά το e- shop, δεν με νοιάζει τι θα κάνουν... Να κόψουν το κεφάλι τους να μου βρουν λύση.... Ας έγραφαν στα χαρακτηριστικά "παραεισαγωγής"..........!!!!!

Να ξέρουμε κι εμείς τι να κάνουμε... Ή μήπως τώρα που το ξαναπήγαν στα 134 ευρώ ή μετά που θα το ξαναβάλουν 169 θα είναι κινητά άγνωστης προέλευσης??? Δεν νομίζω....

δεν το πήρα εγώ το κινητάκι μου για να σπάσουν τα νευρα μου από την πρώτη μέρα.... Μ αρέσει πολύ.. Δεν θέλω να το αλλάξω.... Γιατί να μου κάτσει στραβή? Τέλος πάντων...

 

 

athanaso77 το κατέβασα το "greek gor go keyboard".. μου έγραψε η εγκατάσταση ολοκληρώθηκε με επιτυχία, παρόλα αυτά είναι σαν να μην έχει μπει.. δεν μου βγάζει να επιλέξω ελληνικά.. πουθενά.. ουτε από Ρυθμίσεις--> Τοπικές ρυθμίσεις ούτε από τα μηνύματα στις γλώσσες εισαγωγής ούτε από πουθενά.... Μπορεί να κάνω κάτι λάθος... τι να πω.....

 

Υ.Γ: Δεν την βλέπω την εφαρμογή στο κινητό μου.... στραβομάρα έχω??? πως θα αλλάξω τις ρυθμίσεις του greek for go keyboard???????

 

Α... Σας ευχαριστώ....

Edited by Tseli
Link to comment
Share on other sites

θα πας settings-language and keyboard settings

 

στη λιστα θα δεις τα πληκτρολόγια που έχεις εγκατεστημένα, οπως και τις ρυθμισεις του καθενος

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα και καλή χρονιά. μία ερώτηση προσπαθώ 2 μέρες να συνδέσω το κινητο με το KIES και μου λεει δεν είναι συμβατή η συσκευή. από την άλλη όμως όταν το πήρα το κινητό,πριν κανα 2 μήνες, μια χαρά έφτιαξα τις επαφες και τα αρχεία μέσω του KIES. Κάνω κάτι λάθος?:(:(:(:(:(:(
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα και καλή χρονιά. μία ερώτηση προσπαθώ 2 μέρες να συνδέσω το κινητο με το KIES και μου λεει δεν είναι συμβατή η συσκευή. από την άλλη όμως όταν το πήρα το κινητό,πριν κανα 2 μήνες, μια χαρά έφτιαξα τις επαφες και τα αρχεία μέσω του KIES. Κάνω κάτι λάθος?:(:(:(:(:(:(

 

Ενεργοποίησε το Usb Debugging

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό επιστρέφει σε λίγες μέρες Αθήνα..

Οκ.. θα μπορούσα να αλλάξω ROM.. εγώ όμως το ρίσκο να κάνω καμιά μ@λ@κί@ στο κινητό από την πρώτη κιόλας ημέρα, δεν το παίρνω.... Ας βάλουν χέρι αυτοί ή ας το αντικαταστήσουν...

 

θα πας settings-language and keyboard settings

 

στη λιστα θα δεις τα πληκτρολόγια που έχεις εγκατεστημένα, οπως και τις ρυθμισεις του καθενος

 

Δεν γινόταν τίποτα και από πουθενά, ούτε από εμένα (που δεν γνωρίζω και πάρα πολλά), ούτε από τον υπεύθυνο του καταστήματος.. Το κοιτούσε και απλά κουνούσε το κεφάλι του.. Με διαβεβαίωσε οτι το κινητό δεν είναι παρα-εισαγωγής.. έτσι το έστειλε η samsung... Και μου είπε οτι κάποια μοντέλα της, παρόλο που έχει απ τα πιο αξιόλογα κινητά (και συμφωνώ κι εγώ μ αυτό, εξού και η επιλογή μου για Y duos και οχι για tipo dual που φορά και καλύτερα πράγματα), έχουν τα θέματα τους... Τελος πάντων.. Αναμένω..

 

Οπως και να χει, ευχαριστώ πολύ...

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, οι κωδικοί CSC του κινητού για την Ελλάδα είναι οι AOC, COS, CYO, EUR, GER, OXX, TGR, VGR σύμφωνα με αυτά που αναγράφονται εδώ. Οι κωδικοί αυτοί ουσιαστικά "φωτογραφίζουν" και τις ρυθμίσεις που έχουν οριστεί στη κάθε συσκευή. Οπότε το λογικό είναι η Samsung Hellas να εισάγει κινητά με αυτές τις ρυθμίσεις και αυτούς τους κωδικούς CSC. Όταν είχα πάρει το δικό μου από το vnp.gr είχε κανονικά ελληνικά και κωδικό CSC το EUR. Φίλου που το πήρε από άλλο ιντερνετικό κατάστημα δεν είχε ελληνικά ενώ το CSC ήταν DBT (Γερμανία).

 

Μπορείς να δεις ποιο CSC έχει το δικό σου πατώντας το εξής: *#272*imei# (όπου imei βάζεις τον αριθμό imei του κινητού σου, το γράφει η συσκευασία και κάπου στο χώρο της μπαταρίας εάν δε κάνω λάθος).

Edited by AndreasQTEK
Link to comment
Share on other sites

Οι περισσότερες έχουν κανονικά ελληνικά. Κάποιες έχουν σε ορισμένα σημεία του μενού και σε άλλα δεν έχουν. Για εμένα η πιο αξιόλογη, εξελιγμένη και σταθερή custom rom είναι η TechnoDuos 1.5 BDSky.

 

Παρόλο που έκανα backup το android με το cwm μου είχε σβήσει όλες τις εφαρμογές, είπα οκ δεν πειράζει θα τις ξανακατεβάσω..

τώρα όμως που πέρασα το technoduos 1.5 bdsky στην sd card root μου έχει σβήσει τα πάντα από τηλέφωνα μέχρι μηνύματα και φώτος, βίντεος, με λίγα λόγια το κινητό είναι λες και το αγόρασα μόλις τώρα... Εντελώς άδειο..

Υπάρχει κάποιος τρόπος να ανακτήσω κάπως αυτά που σβήστηκαν;;

please help!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εκάνα unroot και τώρα απλά δεν ανοίγει καθόλου... Μου βγάζει ενα wallpaper που κάτω λέει milan.SIS@ XDA

Αν ξέρει κάποιος, ας μου πει τι να κάνω...

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που πας να εγκαταστήσεις μία άλλη ROM (στη προκειμένη περίπτωση της Technoduos 1.5) στις οδηγίες εγκατάστασης σου λέει να κάνεις μέσα από το recovery τις εξής επιλογές: Wipe data/factory reset και Wipe cache partition. Από τι στιγμή που κάνεις αυτά, όλα τα εγκατεστημένα στοιχεία στο κινητό (εφαρμογές, κατάλογοι, μηνύματα) διαγράφονται. Εάν έκανες σωστά backup μέσω του cwm, όπως αναφέρεται στις οδηγίες εγκατάστασης της Technoduos 1.5, τότε κάπου στην sd πρέπει να υπάρχει το backup. Δε το έχω κάνει ποτέ και δε ξέρω που το αποθηκεύει.

 

Τώρα, αν έκανες unroot ενώ είχε εγκατεστημένη της Technoduos (η οποία είναι μία root-αρισμένη ROM) τότε είναι λογικό να σου δημιουργεί πρόβλημα. Το unroot.zip αρχείο το τρέχουμε (λογικά) όταν έχουμε κάνει root τη stock ROM με το αρχείο update.zip. Το μόνο που μπορείς να κάνεις για να επανέλθει το τηλέφωνο είναι να ξαναεγκαταστήσεις από την αρχή (μέσω του recovery) την Technoduos. Πιστεύω ότι θα δουλέψει κανονικά μετά.

Link to comment
Share on other sites

εχεις καποιο email ή να σου στείλω προσωπικό μήνυμα, να μου πεις τι να κάνω.. γιατί είμαι άσχετος.
Link to comment
Share on other sites

Στείλε μου p.m. αλλά εκείνο που πρέπει να κάνεις είναι αυτό που έκανες ήδη: Να ξαναεγκαταστήσεις την Technoduos όπως το έκανες και τη πρώτη φορά. Κλείσε το τηλέφωνο και μπες στο recovery πατώντας τον συνδυασμό των πλήκτρων που αναφέρεται στις οδηγίες εγκατάστασης της Technoduos εδώ.
Link to comment
Share on other sites

Αν εχουν σβηστει απο την sd τοτε δυσκολα. Αν υπαρχει στο nandroid backup που εχεις κανει τοτε μπορει κ να τα βρεις με επαναφορα του backup. Σε nandroid backup (cwm) συνηθως αντιγραφονται και δεδομενα εκτος απο εφαρμογες. Αν σε αυτα ανηκουν κ φωτογραφιες, μηνυματα εχει καλως κ μπορεις με restore να τα επαναφερεις, αλλιως χλωμο..
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Y Duos (S6102)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...