Jump to content

Samsung Galaxy Y Duos (S6102)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά πρέπει να βάλω ρυθμίσεις Cosmote για internet και αντιμετωπίζω πρόβλημα.

 

Moυ στέλνει ο πάροχος το σχετικό μνμ, το αποθηκεύω αλλά δεν μπορώ να μπω Internet. Καμία ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 920
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπερα παιδια...η κοπελα μου εχει αυτο το κινητο,και συνεχεια της δημιουργει το εξης προβλημα,δεν της αναγνωριζει την γνησια memory card...το εχει κανεις αυτο το προβλημα, και πως το αντιμετωπισε????

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια...η κοπελα μου εχει αυτο το κινητο,και συνεχεια της δημιουργει το εξης προβλημα,δεν της αναγνωριζει την γνησια memory card...το εχει κανεις αυτο το προβλημα, και πως το αντιμετωπισε????

ευχαριστω

Δοκίμασε μήπως υπάρχει διαθέσιμη ενημέρωση λογισμικού.

Link to comment
Share on other sites

Εάν διαβάσεις από την αρχή το θέμα θα δεις ότι αυτό ήταν συχνό πρόβλημα στους περισσότερους κατόχους του κινητού και το οποίο επιλύθηκε με την εγκατάσταση νεότερων εκδόσεων. Για αυτό και η απάντηση του προηγούμενου φίλου σχετικά με την πιθανή αναβάθμιση του κινητού σου. Εάν θες πες μας ποια έκδοση έχει το τηλέφωνο σου.
Link to comment
Share on other sites

Μία ερώτηση σχετικά με τη μεταφορά εφαρμογών από το τηλέφωνο στην κάρτα SD... Εγκατέστησα το Droidsail Supper App2SD στο Υ Duos και έχω μεταφέρει σχεδόν όλες τις εφαρμογές που έχω κατεβάσει από το Google Play στην SD. Παρατήρησα εχθές μία καθυστέρηση στην εκτέλεση κάποιων εφαρμογών που έχουν μεταφερθεί (ψιλοκολλήματα και τα σχετικά). Πιθανόν να ήταν τυχαίο. Υπάρχει περίπτωση το γεγονός ότι είναι εγκατεστημένες στην SD να δημιουργεί κάποιο θέμα στην εκτέλεσή τους ή δεν έχει καμία σημασία; Να σημειώσω ότι δεν έχω τη stock ROM αλλά την TechnoDuos 1.5 BDSky.
Link to comment
Share on other sites

Μία ερώτηση σχετικά με τη μεταφορά εφαρμογών από το τηλέφωνο στην κάρτα SD... Εγκατέστησα το Droidsail Supper App2SD στο Υ Duos και έχω μεταφέρει σχεδόν όλες τις εφαρμογές που έχω κατεβάσει από το Google Play στην SD. Παρατήρησα εχθές μία καθυστέρηση στην εκτέλεση κάποιων εφαρμογών που έχουν μεταφερθεί (ψιλοκολλήματα και τα σχετικά). Πιθανόν να ήταν τυχαίο. Υπάρχει περίπτωση το γεγονός ότι είναι εγκατεστημένες στην SD να δημιουργεί κάποιο θέμα στην εκτέλεσή τους ή δεν έχει καμία σημασία; Να σημειώσω ότι δεν έχω τη stock ROM αλλά την TechnoDuos 1.5 BDSky.

 

Λογικό μου φαίνεται αυτό που περιγράφεις.

Από την κάρτα δεν μπορούν να τρέχουν το ίδιο γρήγορα, όπως από την κυρίως μνήμη.

Άσε που κάποιες εφαρμογές χρειάζονται απαραίτητα να περαστούν στην κυρίως μνήμη και μόνο για να τρέξουν σωστά.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Εάν διαβάσεις από την αρχή το θέμα θα δεις ότι αυτό ήταν συχνό πρόβλημα στους περισσότερους κατόχους του κινητού και το οποίο επιλύθηκε με την εγκατάσταση νεότερων εκδόσεων. Για αυτό και η απάντηση του προηγούμενου φίλου σχετικά με την πιθανή αναβάθμιση του κινητού σου. Εάν θες πες μας ποια έκδοση έχει το τηλέφωνο σου.

 

 

Λοιπον το κινητο εχει την android εκδοση 2,3,6.

Link to comment
Share on other sites

Περα απο τα οσα αναφερει ο junglist να ξερεις οτι καποιες απαιτητικες εφαρμογες μπορει να μην τρεχουν καλα στην technoduos αν και αυτο ειναι σπανιο (GTA 3 για παραδειγμα). Η technoduos γενικα αν και καλη rom, προσωπικα δε μου φανηκε τοσο αξιοπιστη οσο η στοκ ρομ.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον το κινητο εχει την android εκδοση 2,3,6.

Εννοούσα ποια έκδοση βασικού φάσματος.

Περα απο τα οσα αναφερει ο junglist να ξερεις οτι καποιες απαιτητικες εφαρμογες μπορει να μην τρεχουν καλα στην technoduos αν και αυτο ειναι σπανιο (GTA 3 για παραδειγμα). Η technoduos γενικα αν και καλη rom, προσωπικα δε μου φανηκε τοσο αξιοπιστη οσο η στοκ ρομ.

Προσωπικά δε τρέχω πολλές και απαιτητικές εφαρμογές στο κινητό. Η TechnoDuos για εμένα είναι μία καλή ROM με σαφέστατα καλύτερες ταχύτητες απόκρισης και συμπεριφορά σε σχέση με τη stock. Φυσικά διάφορα bags και κολλήματα σε κάποια σημεία ήταν αναμενόμενα, αλλά γενικά η άποψη που έχω δημιουργήσει για την TechnoDuos είναι αρκετά καλή...

Link to comment
Share on other sites

Σαφεστατα και ειναι καλη η technoduos, για μενα η καλυτερη custom rom που εχω δοκιμασει. Οι διαφορες stock rom- technoduos ειναι στα σημεια οποτε το ποια ειναι τελικα καλυτερη ειναι μαλλον υποκειμενικο. :)
Link to comment
Share on other sites

Το σημαντικότερο μειονέκτημα που εγώ βρίσκω στην TechnoDuos έχει να κάνει με την αυτονομία της μπαταρίας η οποία έχει μειωθεί αρκετά, ιδίως όταν έχω ενεργοποιημένο το wi-fi (χωρίς να μπαίνω στο net, απλά είναι ενεργοποιημένο και συνδεδεμένο με το δίκτυο του σπιτιού μου). Μειονέκτημα που για τα δικά μου δεδομένα ίσως με αναγκάσει να γυρίσω στην stock έκδοση...
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν custom kernels που μπορεις να βρεις για να βελτιωσεις (οσο γινεται) τη διαρκεια της μπαταριας σου. Πχ υπαρχει η compact kernel με την οποια υποτιθεται βελτιωνεται η διαρκεια της μπαταριας και ειναι ανεπτυγμενη απο xda οποτε θεωρω πως ειναι μια καλη λυση.
Link to comment
Share on other sites

έπεσε στα χέρια μου το τηλέφωνο!Εβαλα custom kernel , techno DUOS & παράλληλα έκανα ενα partition 1,5gb XT2 και 300mb linux swap.Eβαλα link2sd & AS2D GUI συμφωνα με αυτά http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1853669 ! Μέγαλη διαφορα , καμία σχέση με πριν το κινητό ρολάρει απίστευτα .Μεγάλο μείων η μπαταρία !τι να κάνουμε ομως?¨ολα εχουν το τίμημα τους!

 

To μόνω πρόβλημα που εχω ειναι οτι η 2η SIM π ειναι Whats up οταν μιλάω στην σιμ1 χανω τις κλήσει αν κ εχω ενεργοποιήσει να μ ρχεται σμς

!Καμία ιδέα?

 

Υποσχόμενη ρομ για μένα είναι και η MIUI που κυκλοφόρησε χθές! αλλα είναι λίγο νωρίς για να μαστε σίγουροι οτι δεν εχει πολλα bugs

Edited by aGka8l
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν custom kernels που μπορεις να βρεις για να βελτιωσεις (οσο γινεται) τη διαρκεια της μπαταριας σου. Πχ υπαρχει η compact kernel με την οποια υποτιθεται βελτιωνεται η διαρκεια της μπαταριας και ειναι ανεπτυγμενη απο xda οποτε θεωρω πως ειναι μια καλη λυση.

Έχω δοκιμάσει κάποιες kenrel, μεταξύ αυτών νομίζω και την Compact. Έχω την εντύπωση ότι μόνο η kernel της TechnoDuos δούλευε σωστά με την ROM TechnoDuos.

Link to comment
Share on other sites

Έχω δοκιμάσει κάποιες kenrel, μεταξύ αυτών νομίζω και την Compact. Έχω την εντύπωση ότι μόνο η kernel της TechnoDuos δούλευε σωστά με την ROM TechnoDuos.

 

Όπως είχα αναφέρει παλαιότερα και εγώ με την stock είχα καλύτερη μπαταρία αλλά εν γένει το τηλέφωνο δεν είχε καμία διαφορά (προσωπική μου άποψη) από την techoduos που είχα δοκιμάσει είτε με το δικό της, είτε με άλλο kernel.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας.

Λοιπον εχουμε τα εξης θεματα.

1)Στην αναβαθμιση λογισμικου , μεσω WiFi , οταν φτανει στο 27% σταματαει , ανοιγει το κινητο , και μου λεει οτι η αναβαθμιση απετυχε , και να προσπαθησω μεσω Kies.

 

2)Ανοιγω το Kies , συνδεω το κινητο με καλωδιο usb , παω να κανω αναβαθμιση , και μου λεει οτι η συσκευη μου δεν υποστηριζει κατι τετοιο.

Να σημειωσω εδω οτι καθε φορα που ανοιγω το Kies , μου λεει.

<<Υπαρχουν νεα στοιχεια για το Samsung Kies.Ορισμενα

στοιχεια του Samsung Kies πρεπει να ενημερωθουν για

λογους διαχειρισης υλικολογισμικου.Θελετε να

πραγματοποιηθει η ενημερωση τωρα? >>

Παταω ενημερωση , φτανει μεχρι τ0 99% και κολλαει για παντα εκει.

Οποτε παταω ακυρο , και κλεινει το προγραμμα.

 

Τελος να σημειωσω οτι η συσκευη μου ειναι Root.

Αν και την εκανα Unroot , συνεχιζονται τα ιδια ως ανω.

 

Τι λετε?

Ευχαριστω.

 

Προσπαθω εδω και τοσο καιρο και δεν βρισκω λυση.

Τα ιδια και τα ιδια...

Δεν ξερω πλεον τι να κανω?

Αυτη η αναβαθμιση τελικα , ειναι τοσο καλη?

Εχει σημαντικες διαφορες?

Αξιζει τον κοπο η αδικα παιδευομαι?

Ευχαριστω και παλι.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερά και πάλι,

μου βγάζει:

RILJ ΑΥΤΟΜΑΤΗ ΚΛΗΣΗ 05,%

ALARMMANAGER 0.4%

GSM 0.4%

ACTIVITY MANAGER-LAUNCH 0.3%

Τι σου λένε αυτά;

 

Τελικά έβγαλες άκρη; και εγώ πρόβλημα με την μπαταρία

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

 

To μόνω πρόβλημα που εχω ειναι οτι η 2η SIM π ειναι Whats up οταν μιλάω στην σιμ1 χανω τις κλήσει αν κ εχω ενεργοποιήσει να μ ρχεται σμς

!Καμία ιδέα?

 

 

Και εγώ έχω το ίδιο πρόβλημα με τις κλήσεις στο what's up!Μήπως ενεργοποίησες την μόνιμη ενεργοποίηση διπλής sim; Οταν το ενεργοποιείς χάνετε το νούμερο της υπηρεσίας της cosmote για την ειδοποίηση κλήσεων (είναι σαν να γίνεται προώθηση). Εγω ενεργοποίησα την λειτουργία αυτή και οταν κατάλαβα οτι δεν μου ερχόταν οι κλήσεις, άλλαξα τον αριθμό προώθησης οταν είναι εκτός δικτύου σ'υμφωνα με τις οδηγίες τις cosmote (http://www.cosmote.gr/content/el/attached_files/Personal/eidopoihsh_kleisewn_instructions.pdf)

αλλα και πάλι δεν μου έρχονται οι ειδοποιήσεις!Καμία ιδέα για το τι άλλο να κάνουμε;

Edited by ioli25
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα . Ποιον player για mp3 να εγκαταστησω poυ να διαβαζει ελληνικες γραμματοσειρες η εστω και λατινικους χαρακτηρες Ο stock player kai player pro που εχω δεν τους διαβαζει σωστα:(
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω το συγκεκριμένο κινητό και θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα.

Έχω δύο sim cosmote. Η μία είναι με σύνδεση από την οποία κάνω και δέχομαι τις κλήσεις και η άλλη είναι cosmoκαρτα που την χρησιμοποιώ μόνο για internet.

1. Όταν θα είμαι στο internet με την cosmoκάρτα θα μπορώ να δέχομαι κλήσεις στην άλλη sim;

2. Μπορώ να εγκαταστήσω το mini opera στην μορφή jar;

Link to comment
Share on other sites

1. Όταν θα είμαι στο internet με την cosmoκάρτα θα μπορώ να δέχομαι κλήσεις στην άλλη sim;

Βέβαια, θα δέχεσαι κλήσεις κανονικά και στις δύο κάρτες...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στο φορουμ.Δεν βλεπει το κινητο το kies, γνωριζει κανεις γιατι;

Xiaomi Mi4c

Huawei Honor 9

iPad mini 4

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.

Κάτοχος και εγώ του Samsung αρκετά ευχαριστημένος με 2 παράπονα όμως.

Πρώτο η εσωτερική μνήμα (το έχω κάνει root και έχω και το link2sd, αν μπορεί κάποιος ας κάνει τον κόπο να πει τι ρυθμίσεις θέλει ακριβώς)

Και δεύτερο η μπαταρία, κάθε μέρα φόρτιση, με φυσικά ελάχιστη χρήση και χωρίς wifi , κλπ που τρώνε την μπαταρία.

Πόσο σας κράτα εσάς;

 

Γιάννη μπορείς να μου πέις τι έχεις κάνει στο link2sd; Ακομά απο μπαταρία πως τα πας;

ευχαριστω

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

1ον υπαρχει αυτη η δυνατοτητα (δεν εχεις παρα να δοκιμασεις)...

 

Δοκίμασα αλλά τίποτα.Και κάνοντας επεξεργασία σε αποθηκευμένη επαφή με 8 χαρακτήρες δε το δέχεται.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Y Duos (S6102)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...