Jump to content

Samsung Galaxy Y Duos (S6102)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημερα Καλη κυριακη,

 

Εχω κανει εγκατασταση το betterbaterystats, η μπαταρια δεν εχει αλλαξει τροπο λειτουργιας, δηδ τελειωνει αρκετα γρηγορα..

Το προβλημα ειναι πως αλλες φορες κραταει 2 μερες, αλλες φορες 1 ημερα και 10 ωρες και αλλη φορα οπως σημερα 20 ωρες, παντα με μεση χρηση κινητου σε ομιλια και wifi..

 

Με τπ betterbaterystats αυτο που παρατηρησα ειναι πως το

1)alarmmanager εχει χρηση 2μ 15ς με count 1581 0.2 %

2)RILJ Αυτοματη κληση χρηση 1μ 59ς Count:131 4 0.2%

 

Μπορει καποιος να μου πει τι ειναι τα παραπανω ;

 

Χρηση Μπαταριας 19h 25m 27s bat:78% (100% to 22%)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 920
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ότι και να είναι, είναι αδιαφορα, αφού το καθένα απασχολεί 0.2% της μπαταρίας, δηλαδή σχεδόν τίποτα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ότι και να είναι, είναι αδιαφορα, αφού το καθένα απασχολεί 0.2% της μπαταρίας, δηλαδή σχεδόν τίποτα.

 

Ηταν τα μεγαλυτερα κατα σειρα, η μπαταρια αντεξε 20 ωρες και 10 λεπτα.. πως γινετε τοτε να τελειωνει τοσο γρηγορα..

Link to comment
Share on other sites

Παντού Ελληνικά. Όταν το πήρα πάλι DBT (Γερμανίας) είχε.

 

Επιτέλους ξεκόλλησε και το δικό μου και μου βρήκε την αναβάθμιση!τώρα εχω την S6102XXLH1 Γερμανίας και μένα έχει παντού ελληνικά! Και μου εμφανίζει και την επιλογή διπλής ενεργοποίηση SIM. Όμως έχω ένα θέμα!Στην Sim 1 μου βγάζει αποτυχία της προώθησης!Εντωμεταξύ πρόσεξα οτι το δευτερο μου νούμερο της Wind δεν αναγράφεται κατω απο το ονομα του παρόχου στην αρχική εικόνα του μενού διαχειρησης καρτών και οτι μου ζήτησε να το γραψω οταν επέλεξα να ενεργοποιηθει η διπλή προωθηση!είχε κανένας άλλος παρόμοιο θέμα?:worry:

 

edit:

Σήμερα ανακάλυψα ότι δεν έχω ούτε αναμονή κλήσης στην Sim 1 που είναι Cosmote, oύτε μπορώ να ενεργοποιήσω χειροκίνητα την προώθηση κλήσεων, μου βγάζει σφάλμα δικτύου ή sim...έβαλα τη sim και στο παλιό κινητό και εκεί τα ίδια..σίγούρα στο παλιό μου κινητό είχα αναμονή στην Cosmote και όταν πρωτοπήρα το κινητό θυμάμαι να την είχα ενεργοποιήσει χωρίς κανένα πρόβλημα...λέτε να έπαιξε κάποιο ρόλο η αναβάθμιση;

Edited by ioli25
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Παιδια μια ερωτηση...Εχω το duos pro.Εχω βρει ρομ στους xda για το S6102..Κανουν για το δικο μου ή θα παει αδιαβαστο το τηλεφωνακι;Εκανα παρομοια ερωτηση στο αντιστοιχο θεμα για το pro αλλα δεν εχουν πολλοι το συγκεκριμενο μαλλον!
Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Παιδια μια ερωτηση...Εχω το duos pro.Εχω βρει ρομ στους xda για το S6102..Κανουν για το δικο μου ή θα παει αδιαβαστο το τηλεφωνακι;Εκανα παρομοια ερωτηση στο αντιστοιχο θεμα για το pro αλλα δεν εχουν πολλοι το συγκεκριμενο μαλλον!

 

Αν κοιτάξεις καλά στο xda θα βρεις τη HatyonRom for Samsung Galaxy Y pro duos: GT-B5512 και ψάξε στην TechnoDuos για το compatibility της y pro duos.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους. Εκανα τhν πατατα μου και σκαλισα το κινητο με το τιτανιουμ με αποτελεσμα να καταρευσει το συστημα . Στην επανεκκινηση μου γραφει η διαδικασια android.process.acore τερματιστικε με μη αναμενομενο τροπο .Προσπαθηστε ξανα.:(

Με ποιο τροπο θα το επαναφερω στην custom rom; Ενοητε οτι εκανα επαναφορα εργ, ρτθμησεων (ευτυχως εχω back up των επαφων ) το κινητο ειναι root Και κατι αλλο στην καρτα υπαρχει το back up των επαφων . Αυτο το αρχειο πως το μετατρεπω σε αρχειο με λαταληξη VCF ; θελω προς το παρων να περασω τις επαφες σε NOKIA

Edited by nikiniki
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους. Εκανα τhν πατατα μου και σκαλισα το κινητο με το τιτανιουμ με αποτελεσμα να καταρευσει το συστημα . Στην επανεκκινηση μου γραφει η διαδικασια android.process.acore τερματιστικε με μη αναμενομενο τροπο .Προσπαθηστε ξανα.:(

Με ποιο τροπο θα το επαναφερω στην custom rom;

O πλέον απλός τρόπος είναι να επιλέξεις μία από τις τρεις stock ROM που αναφέρονται εδώ για Regions: Austria, Belgium, France, Germany, Hungary, Italy, Spain, United Kingdom και να ακολουθήσεις τις οδηγίες εγκατάστασης μέσω Odin. Εγώ εγκατέστησα την τελευταία S6102XXLG3_OXXLG4_XXLG3 που είναι και η νεότερη για την ευρωπαϊκή περιφέρεια. Υπάρχει και νεότερη (XXLΗ1) αλλά είναι για τη Γερμανία.

Link to comment
Share on other sites

Ετυχαριστω για την απαντηση . Το προσπαθησα αλλα κολαει στην συνδεση m me το odin Αυριο μαλλον θα παει για σερβις. Αυτο που με καιει ειναι οτι εκει θα αργησει πολυ:cry:
Link to comment
Share on other sites

Γιατί σου κολλάει στην σύνδεση; Έχεις περάσει το KIES ώστε να εγκατασταθούν οι drivers; Επίσης αν έχεις Windows 7 τρέξε το Odin ως Administrator.

 

Αν το πας για service στην Smartec μπορεί την επόμενη μέρα να το έχεις στα χέρια σου.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί σου κολλάει στην σύνδεση; Έχεις περάσει το KIES ώστε να εγκατασταθούν οι drivers; Επίσης αν έχεις Windows 7 τρέξε το Odin ως Administrator.

 

Αν το πας για service στην Smartec μπορεί την επόμενη μέρα να το έχεις στα χέρια σου.

Το kies το εχω περασει εχω windows xp το odin το τηλεφ το βλεπει ακολουθω τις οδηγειες http://translate.googleusercontent.com/translate_c?client=tmpg&depth=2&hl=en&langpair=en|el&rurl=translate.google.com&twu=1&u=http://www.teamandroid.com/2012/08/10/install-galaxy-y-duos-s6102-xxlg3-android-236-official-firmware/2/&usg=ALkJrhhu-DwscC1KnY-hYVmmT1vmiCQLKg και στην πορεια κολαει οσο για την smartec ειναι αντιπρωσοπεια;

Link to comment
Share on other sites

Το kies το εχω περασει εχω windows xp το odin το τηλεφ το βλεπει ακολουθω τις οδηγειες http://translate.googleusercontent.com/translate_c?client=tmpg&depth=2&hl=en&langpair=en|el&rurl=translate.google.com&twu=1&u=http://www.teamandroid.com/2012/08/10/install-galaxy-y-duos-s6102-xxlg3-android-236-official-firmware/2/&usg=ALkJrhhu-DwscC1KnY-hYVmmT1vmiCQLKg και στην πορεια κολαει οσο για την smartec ειναι αντιπρωσοπεια;

Όταν λες κολλάει, σε ποια φάση κολλάει; Κολλάει στο reboot που κάνει μετά την εγκατάσταση; Σε ρωτάω γιατί υπάρχουν συγκεκριμένες οδηγίες στο link που σου έδωσα πριν για την περίπτωση που κολλήσει. Λέει συγκεκριμένα:

if it stuck (eg boot anim loop) then:

- remove battery

- resinsert battery, wait 30 sec

- press Vol Up, Home, Power at the same time

- when Galaxy Y Duos logo appears, release the Power button

- when Recovery menu appears, release the Home button first, then finally Vol Up

- select wipe data/factory reset (Vol UP/Down + Home)

- select reboot system now

Link to comment
Share on other sites

Το kies το εχω περασει εχω windows xp το odin το τηλεφ το βλεπει ακολουθω τις οδηγειες http://translate.googleusercontent.com/translate_c?client=tmpg&depth=2&hl=en&langpair=en|el&rurl=translate.google.com&twu=1&u=http://www.teamandroid.com/2012/08/10/install-galaxy-y-duos-s6102-xxlg3-android-236-official-firmware/2/&usg=ALkJrhhu-DwscC1KnY-hYVmmT1vmiCQLKg και στην πορεια κολαει οσο για την smartec ειναι αντιπρωσοπεια;

 

Είναι επίσημο service της Samsung και όσοι έχουν πάει τα κινητά τους εκεί (μαζί τους και εγώ) έχουν μείνει στην πλειοψηφία τους ευχαριστημένοι. Έχουν καλό και γρήγορο service. Εγώ την επόμενη μέρα είχα στα χέρια μου ένα SII που είχα πάει για αλλαγή μικροφώνου.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

φιλοι μου μολις το εφτιαξα ευχαριστω για την γρηγορη ανταποκριση Αυριο το κανω root .Και παλι απο την αρχη Λεπτομεριες αυριο μετα τη δουλεια
Link to comment
Share on other sites

Με αφορμή το link που έδωσε ο χρήστης nikiniki, το συγκεκριμένο site (το οποίο εγώ προσωπικά δε γνώριζα) δίνει οδηγίες για εγκατάσταση μέσω Odin της νέας έκδοσης XXLH1 για Regions: Austria, Belgium, France, Germany, Hungary, Italy, Spain, United Kingdom, δηλαδή παίζει κανονικά και για τα δικά μας χωρίς πρόβλημα. Οι οδηγίες και το αρχείο βρίσκονται εδώ και εδώ. Επίσης εδώ και εδώ δίνονται οδηγίες και το απαιτούμενο αρχείο για το root της συγκεκριμένης έκδοσης.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και παλι Τελικα τελος καλο ..ολα καλα το κηνιτο δουλευει αψογα μπορω να πω και ποιο γρηγορα ισως καθιεροσω καθε τοσο εργοστασιακες ρυθμησεις νε ελαφρενει λιγο
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ τους συναδέλφους samsungάδες

 

Έχω διαβάσει σχεδόν όλο το θεμα (και τις 42 σελίδες προς το παρόν) και μπορώ να πω ότι μου έχετε ανοίξει τα μάτια όχι απλώς διάπλατα, αλλά πολύ περισσότερο...

 

Το στάτους του δικού μου κινητού, είναι: root, με εργοστασιακη ROM και τα εργοστασιακά Kernel και Android version.

 

Σήμερα μου ήρθε ειδοποίηση για αναβάθμιση. Κατέβασε ένα αρχείο περίπου 1,8ΜΒ, αλλά όταν πήγε να το εγκαταστήσει μου έβγαλε μήνυμα αποτυχίας και μου ζήτησε να το περάσω μέσω Kies ή να το πάω σε κάποιο συμβεβλημένο κατάστημα. Οπότε ερωτώ:

 

1. Μήπως πρέπει να το κάνω unroot πρώτα και μετά να το κάνω αναβάθμιση;

 

2. Με το link2sd υπάρχουν προγράμματα που δεν μεταφέρονται στο partition. Μετέφερα ό,τι μπορούσε να μεταφερθεί και πάλι μου βγάζει μηνύματα "περιορισμένου χώρου συστήματος". Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος ή να κάνω κάτι περισσότερο με το link2sd, χωρίς να χρειαστεί να βάλω custom rom; Με τη "συνδεση" των προγραμμάτων του συστήματος μπορώ να κάνω κάτι ή θα μου δημιουργήσει πρόβλημα;

 

Και επειδή είστε πολύ καλοί σας έχω δωράκι site με μπαταρίες μεγαλύτερης χωρητικότητας για το κινητάκι μας. Άντε και σε καλή μεριά:

http://www.mugen-power-batteries.com/mugen-power-3000mah-extended-battery-for-samsung-galaxy-duos-young-s6102-with-battery-door.html

http://www.mugen-power-batteries.com/mugen-power-1500mah-extended-battery-for-samsung-galaxy-ace-plus-gt-s7500-samsung-galaxy-duos-young-s6102.html

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την αναβάθμιση και το root, όχι δε χρειάζεται να κανείς unroot πριν. Έτσι και αλλιώς, μετά την αναβάθμιση το κινητό σου δε θα είναι root πλέον και θα πρέπει να το ξανακάνεις. Δοκίμασε μέσω Kies με μπαταρία φορτισμένη άνω του 80%.
Link to comment
Share on other sites

Πώς ειναι δυνατον να αλλαζω οταν θελω να κανω εξερχομενη κληση με ενα κουμπι την σιμ που θελω να χρησιμοποιησω?γιατι δεν με ρωταει πριν απο την κληση ???
Link to comment
Share on other sites

από όσο ξέρω δεν δουλεύει έτσι. απλά κανεις activate την κάρτα sim που θέλεις να χρησιμοποιείς για κλήσεις και όλες οι κλήσεις γίνονται μέσω αυτής της sim.an θέλεις να κανεις κλήση από άλλη κάρτα τότε πρέπει να ενεργοποίησης την δεύτερη κάρτα sim.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Πρώτο ποστ εδώ. Λέω να πάρω και εγώ το συγκεκριμένο, διάβασα κάποια μηνύματα εδώ στο θεμα αλλά δε μπόρεσα να διαβάσω και τις 42 σελίδες. Έχω μερικές ερωτήσεις.

1.Ρωτάω τους πωλητές αν αναβαθμίζεται σε android 4 και όλοι λένε αναβαθμίζεται αλλά εγώ νομίζω όχι και είδα σε μια σελίδα για 2,6 κάτι έτσι δεν είναι;

2.Wifi λέει τίποτα- γιατί υπάρχει τοίχος ενδιάμεσα;

3.Το gps είναι ακριβές; Ποιο το καλύτερο σχετικά-οικονομικό- πρόγραμμα πλοήγησης (Θεσσαλονίκη);

Πρωτη φορά θα πάρω android τηλέφωνο αλλά υπάρχει εμπειρία σε λίνουξ οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα.

Γενικά είναι όμορφο σα κινητό το έχω δεί απο τότε που βγήκε αλλά δεν έτυχε να το πάρω ίσως τώρα. Ευχαριστώ για τυχόν απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας.

Λοιπον εχουμε τα εξης θεματα.

1)Στην αναβαθμιση λογισμικου , μεσω WiFi , οταν φτανει στο 27% σταματαει , ανοιγει το κινητο , και μου λεει οτι η αναβαθμιση απετυχε , και να προσπαθησω μεσω Kies.

 

2)Ανοιγω το Kies , συνδεω το κινητο με καλωδιο usb , παω να κανω αναβαθμιση , και μου λεει οτι η συσκευη μου δεν υποστηριζει κατι τετοιο.

Να σημειωσω εδω οτι καθε φορα που ανοιγω το Kies , μου λεει.

<<Υπαρχουν νεα στοιχεια για το Samsung Kies.Ορισμενα

στοιχεια του Samsung Kies πρεπει να ενημερωθουν για

λογους διαχειρισης υλικολογισμικου.Θελετε να

πραγματοποιηθει η ενημερωση τωρα? >>

Παταω ενημερωση , φτανει μεχρι τ0 99% και κολλαει για παντα εκει.

Οποτε παταω ακυρο , και κλεινει το προγραμμα.

 

Τελος να σημειωσω οτι η συσκευη μου ειναι Root.

Αν και την εκανα Unroot , συνεχιζονται τα ιδια ως ανω.

 

Τι λετε?

Ευχαριστω.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους.

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω το συγκεκριμένο κινητό,κυρίως για τη λειτουργία dual-sim.

Έχω ψάξει αρκετά και στο ίντερνετ και στο φόρουμ αλλά δεν έχω καταλάβει ακόμη αν είναι dual-active ή dual-standby.

Διαβάζω διάφορες απόψεις.Κάτι διάβασα πρόσφατα για ένα update που το κάνει active.

Ισχύει όντως;Μπορώ δηλαδή την ώρα που μιλάω στη μία γραμμή να βλέπω ποιος με καλεί στην άλλη;

Ευχαριστώ για τυχόν απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Y Duos (S6102)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...