Jump to content

Alcatel OT-995


tzivanas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

έχω ένα προβληματάκι στα γραφικά...

όταν είμαι στις εφαρμογές και τραβάω με το δάχτυλο προς τα αριστερά που δεν έχει άλλη καρτέλα...παραμορφώνεται το αριστερό μέρος και τραβιέται το εφαρμογές προς τα πάνω...δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητός

έπειτα γυρνάω αρχική και για ένα δευτερόλεπτο εμφανίζεται στην οθόνη κομμάτι απο τις εφαρμογές και μετά όλα καλά...

έχετε ιδέα τι συμβαίνει?

επαναφορά δεν γίνεται σε εργοστασιακές στο 4.0.4?

μήπως πήγε κάτι στραβά στο φλασάρισμα του παγωτού...παίζει κανένα ρόλο η επιλογή bravia engine?

 

κάτι άλλο...πέρασα τις επαφές στο gmail και συγχρονίστηκαν.Όλα καλά μέχρι εδώ...όταν με καλούν όμως βλέπω στην οθόνη την επαφή απο τη sim...η οποία είναι αλλα αντι άλλων...έβαλα επιλογή επαφές για εμφάνιση του gmail αλλά δεν διορθώνεται το θεματάκι.Καμιά ιδέα?

 

τέλος...δεν είμαι σίγουρος ακόμη για τη μπαταρία...έχοντας το σήμερα να φορτίσει,έφτασε στο 56% μέσω usb στο pc...με δυό κλήσεις του δίλεπτου μαξ,πήγε στο 16% με προειδοποίηση...μου θύμησε gingerbread καταστάσεις...αλλά θα το επαληθεύσω πρώτα.

 

αν κάτι στραβώσει...επιλογή έχεις μέσω bootloader πάλι να ξαναπεράσεις το παγωτό απο τη κάρτα σου...πώς κάνεις δηλ θέλω να μάθω επαναφορά σε αρχικό στάδιο

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Λογικά πρέπει να υπάρχει επιλογή για το αν θα σου εμφανίζει τις επαφές που είναι αποθηκευμένες στην SIM. Στο Gingerbread πηγαίνω στις επαφές -> μενού -> περισσότερα -> Εμφάνιση επιλογών, και εκεί μπορώ να τικάρω ποιες επαφές θα εμφανίζονται...

 

Η επιλογή bravia engine είναι ΜΟΝΟ για Sony κινητά. Βγάλε την εάν μπορείς γιατί θα κάνεις ζημιά στο κινητό...

Edited by cna

1) Οδηγός καταναλωτή (περί εγγυήσεων) -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357763

2) Backup της rom χωρίς root -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357312.

Link to comment
Share on other sites

Λογικά πρέπει να υπάρχει επιλογή για το αν θα σου εμφανίζει τις επαφές που είναι αποθηκευμένες στην SIM. Στο Gingerbread πηγαίνω στις επαφές -> μενού -> περισσότερα -> Εμφάνιση επιλογών, και εκεί μπορώ να τικάρω ποιες επαφές θα εμφανίζονται...

 

το ίδιο κάνει και στο ics και τις βλέπεις κανονικότατα,όταν σε καλούν είναι το θέμα και σου δείχνει αναγνώριση απο sim ένα ξερό "Γιάννη" και συ έχεις 45 Γιάννηδες περασμένους στο gmail...:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Κάνε του μια επανεκκίνηση μήπως πρόκειται για προσωρινό κόλλημα του προγράμματος κλήσεων.

1) Οδηγός καταναλωτή (περί εγγυήσεων) -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357763

2) Backup της rom χωρίς root -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357312.

Link to comment
Share on other sites

Κάνε του μια επανεκκίνηση μήπως πρόκειται για προσωρινό κόλλημα του προγράμματος κλήσεων.

το βρήκα,έχει και κρυφά κόλπα το ics,πρέπει να ξετικάρεις κάποιες επιλογές μέσα απο ποιές θα εμφανίζονται,διαλέγεις προσαρμοσμένη και μετά τσεκάρεις μόνο επαφές gmail π.χ....

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Κάλησπέρα σε όλους τους χρήστες θέλω κι εγώ να βάλω την ρομ του φίλου tsicrete αλλά κολάω στο εξής πρέπει να βάλω την ρομ έτσι όπως είναι η να της κάνω αποσυμπίεση? γιατί κάποιος είπε οτι μπαίνει χωρίς αυτή τη διαδικασία ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

Η επιλογή bravia engine είναι ΜΟΝΟ για Sony κινητά. Βγάλε την εάν μπορείς γιατί θα κάνεις ζημιά στο κινητό...

 

Εννοειται οτι η bravia engine ΔΕΝ ειναι μονο για τα sony κινητα. Αλλωστε η Η1Ν1 στην τελευταια εκδοση νομιζω την εχει ως επιλογη.

Καλο θα ειναι να τσεκαρουμε πρωτα λιγο και μετα να γραφουμε.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα...

 

δηλ. δεν έκανα πατάτα που τσέκαρα ναι στη Bravia engine τελικά?Αν υπάρχει θέμα πείτε μου να ξέρω...

 

βρήκε κανένας κανένα θέμα στα γραφικά?Σήμερα δεν μου το κάνει...:wacko:

 

αν μπορεί κάποιος και γνωρίζει στα σίγουρα και έχει και το χρόνο ας μου απαντήσει και σε αυτά που ρωτάω πιο πάνω,θα του είμαι υπόχρεος...

ευχαριστώ παίδες

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα...

 

δηλ. δεν έκανα πατάτα που τσέκαρα ναι στη Bravia engine τελικά?Αν υπάρχει θέμα πείτε μου να ξέρω...

 

βρήκε κανένας κανένα θέμα στα γραφικά?Σήμερα δεν μου το κάνει...:wacko:

 

αν μπορεί κάποιος και γνωρίζει στα σίγουρα και έχει και το χρόνο ας μου απαντήσει και σε αυτά που ρωτάω πιο πάνω,θα του είμαι υπόχρεος...

ευχαριστώ παίδες

 

Το θέμα που αναφέρεις φίλε μου, το έχω αντιμετωπισει κι εγώ.

Όταν έκανα επανεγκατάσταση (για άλλο θέμα βέβαια), απενεργοποίησα τη Bravia Engine και από τότε δεν μου το ξαναπαρουσίασε.

Μπορεί να είναι και σύμπτωση βέβαια, αλλά με είχε βάλει σε υποψίες.

Πάντως, να πάθει κάτι το κινητό το ψιλοαποκλείω.

Link to comment
Share on other sites

φίλε othon διαβάζω στο xda οτι είναι διαθέσιμο το bravia engine για πολλές αν οχι για τις περισσότερες rom.

Bέβαια οχι οτι δεν παρατήρησα και διαφορά έχοντας το εγκατεστημένο...οι διαφορές στην απεικόνιση των χρωμάτων στη συσκευή είναι εντυπωσιακές σε σχέση με πριν.Ζωντάνεψε ο τρόπος που παίζουν φωτό και βίντεο.Απλά είναι αυτή η παραμόρφωση που κάνει στις καρτέλες που με προβληματίζει.Επίσης ένα άλλο που παρατήρησα καναδυό φορές,είναι οτι την ώρα που χτυπούσε κλήση,αυτό που σέρνεις στην οθόνη για να πατήσεις το πράσινο αποδοχής της κλήσης δεν στεκόταν,ξανατραβιόταν κάτω και δεν μπορούσες να δεχτείς και να απαντήσεις τη κλήση!Το έκανε δυό φορές μέχρι τώρα στις 20 περίπου κλήσεις που έκανα με ics εγκατεστημένο.

Link to comment
Share on other sites

φίλε othon διαβάζω στο xda οτι είναι διαθέσιμο το bravia engine για πολλές αν οχι για τις περισσότερες rom.

Bέβαια οχι οτι δεν παρατήρησα και διαφορά έχοντας το εγκατεστημένο...οι διαφορές στην απεικόνιση των χρωμάτων στη συσκευή είναι εντυπωσιακές σε σχέση με πριν.Ζωντάνεψε ο τρόπος που παίζουν φωτό και βίντεο.Απλά είναι αυτή η παραμόρφωση που κάνει στις καρτέλες που με προβληματίζει.Επίσης ένα άλλο που παρατήρησα καναδυό φορές,είναι οτι την ώρα που χτυπούσε κλήση,αυτό που σέρνεις στην οθόνη για να πατήσεις το πράσινο αποδοχής της κλήσης δεν στεκόταν,ξανατραβιόταν κάτω και δεν μπορούσες να δεχτείς και να απαντήσεις τη κλήση!Το έκανε δυό φορές μέχρι τώρα στις 20 περίπου κλήσεις που έκανα με ics εγκατεστημένο.

 

Δεν διαφωνώ σ' αυτό που λες, μπορεί τελικά και να βελτιώνει την οθόνη.

Απλά ανέφερα πως το φαινόμενο με τα γραφικά (ειδικά στην αρχική οθόνη), εξαφανίστηκε μετά από επανεγκατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνώ σ' αυτό που λες, μπορεί τελικά και να βελτιώνει την οθόνη.

Απλά ανέφερα πως το φαινόμενο με τα γραφικά (ειδικά στην αρχική οθόνη), εξαφανίστηκε μετά από επανεγκατάσταση.

 

Ωραία...άρα δεν είμαι μόνος.:)

 

επανεγκατάσταση τώρα πώς κάνεις εν τάχει?

εννοώ επειδή πλέον έχουμε εγκαταστήσει ics...αν χρειάζεται να επιλέξεις κάτι διαφορετικό

Link to comment
Share on other sites

Θέμα με φορτιστή:

αγόρασα έναν universal φορτιστή και σύνδεσα τον usb καλώδιο που είχα για να φορτισω το alcatel. Η φόρτιση λειτουργει κανονικά

αλλα όσο ειναι στη φορτιση το touchscreen τρελένεται. Οταν το αποσυνδεσω ειναι μια χαρα. Με το ίδιο καλώδιο στον μαμισιο φορτιστη

δουλευει μια χαρα. Ψαχνοντας στο web βρηκα πολλα τετοια θεματα αλλα χωρις λυση.

 

Καμια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

Θέμα με φορτιστή:

αγόρασα έναν universal φορτιστή και σύνδεσα τον usb καλώδιο που είχα για να φορτισω το alcatel. Η φόρτιση λειτουργει κανονικά

αλλα όσο ειναι στη φορτιση το touchscreen τρελένεται. Οταν το αποσυνδεσω ειναι μια χαρα. Με το ίδιο καλώδιο στον μαμισιο φορτιστη

δουλευει μια χαρα. Ψαχνοντας στο web βρηκα πολλα τετοια θεματα αλλα χωρις λυση.

 

Καμια ιδεα?

 

φταιει ο φορτιστης.. ειδικα αν εχει και λαμπακι επανω σου μπλοκαρει το touchscreen..

την ειχα πατησει κι εγω...

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω την ρομ του φίλου tsicrete τις πρωτες ημερες δεν ειχα κανενα θεμα... τωρα σε αταχτα χρονικα διαστηματα σβηνει η κανει επανεκκινηση το κινητο.

Τι λετε να φταιει ?? (με την 2.3.6) δεν τα κανει

Edited by xrpana
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω την ρομ του φίλου tsicrete τις πρωτες ημερες δεν ειχα κανενα θεμα... τωρα σε αταχτα χρονικα διαστηματα σβηνει η κανει επανεκκινηση το κινητο.

Τι λετε να φταιει ?? (με την 2.3.6) δεν τα κανει

 

Μπορεί να φταίει κάποια εφαρμογή που έβαλες.

Android developer at Singletonapps

www.singletonapps.com

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους σας.

 

Παρ' όλο που είμαι από το 2010 γραμμένος στο φόρουμ, ..αριθμός μηνυμάτων 1 !!!! :O Τότε είχα το Omnia 2 και είχα ένα θεματάκι με την εγκατάσταση σπασμένων χαρτών. Μετά από λίγο καιρό μου έκλεψαν όμως το τσαντάκι μαζί με το κινητό και έκτοτε μέχρι και τα τέλη του 2012 χρησιμοποιούσα κάτι παλιότερα που είχα κρατήσει, μέχρι που πήρα με αναβάθμιση το 995.

Μιας και δεν το κατέχω ιδιαίτερα το άθλημα, από τεχνικής απόψεως, για να κάνω σοβαρές και περίπλοκες αλλαγές στην συσκευή, την όποια συσκευή, φοβούμενος μην κάνω κάποιο λάθος, γι αυτό και το 995 μου δεν το έχω πολυπαιδέψει. Όσον αφορά λοιπόν την αλλαγή σε ρομ του αγαπητού tsicrete δεν θα το προσπαθήσω αν και σας χαίρομαι όσους το κάνετε.

 

Στο θέμα μου λοιπόν.. Η συσκευή αγοράστηκε με αναβάθμιση της Wind από το Public και είναι η λευκού χρώματος. Αναφέρω το χρώμα γιατί κάπου διάβασα εδώ ότι τα λευκά παρουσιάζουν κάποιο θεματάκι παρ' όλο που εγώ προς το παρόν δεν έχω κανένα.. Έχω κάνει αναβάθμιση μέσω της Alcatel σε 2.3.6 gingerbread. Διαθέσιμος χώρος εσωτερικής μνήμης 751,62mb. Διαθέσιμος χώρος εξωτερικής μνήμης 6,54gb. Θα ήθελα λοιπόν να μου πείτε αν το συγκεκριμένο κινητό μπορεί να τρέξει χωρίς πρόβλημα τον GO Launcher EX μιας και τέτοιου είδους αλλαγές μου είναι ευκολότερο να τις κουμαντάρω και εάν υπάρχει πρόβλημα, ποιό είναι αυτό..;; Το κινητό για τα δικά μου δεδομένα είναι πολύ καλό και έτσι όπως είναι με το spb shell του, δεν μου κολλάει πουθενά, γρήγορο και όλα καλά απλά είπα να παίξω λιγάκι μέχρι εκεί που μπορούν τα κυβικά μου και από όσα είδα θα μου άρεσε να δοκιμάσω και το GO Launcher EX. :) (Τα υπόλοιπα που έχει ως έξτρα η συσκευή είναι χάρτες Sygic, Evernote, Dolphin Browser, File manager, ConvertPad, Sudocu Free και τέλος aWallet Password. Τα αναφέρω μήπως και παίζουν κάποιο ρόλο σε σχέση με τον GO Launcher EX)

 

Αν η ερώτησή μου εδώ έχει απαντηθεί ήδη, ζητώ συγνώμη, διάβασα πολλές σελίδες, οι περισσότερες αναφέρονται στην αλλαγή rom. Αν όμως υπάρχει κάπου ευχαρίστως να μου υποδείξετε παραπομπή, εκτός κι αν έπρεπε να την κάνω στην ενότητα Android - Εφαρμογές: Launchers.

Edited by lonewolf63
Όταν αγαπάς ..χωράς. ;)
Link to comment
Share on other sites

lonewolf63, δεν θα έχει κανένα πρόβλημα λογικά. Τον GO Launcher EX τον έχω δει να τρέχει σε Huawei X5 (όχι το pro), που έχει CPU πολύ πιο αδύναμη. Αν δεις και τα σχόλια στο Play, το τρέχουν χωρίς πρόβλημα ακόμη και SE X8, X10 mini και άλλα αδύναμα κινητά.

 

edit: Αυτό που ακούγεται για πρόβλημα στα λευκά σίγουρα δεν στέκει. Το hardware από τα ίδια εργοστάσια βγαίνει. Απλώς σε κάποιες παρτίδες βάζουν άσπρα πλαστικά, σε άλλες μαύρα κτλ.

Edited by erevos_csd

Android developer at Singletonapps

www.singletonapps.com

Link to comment
Share on other sites

erevos_csd σε ευχαριστώ για την απάντηση σου.

Εάν τον κατεβάσω πρέπει να προσέξω κάτι στην εγκατάστασή του? Και μια ακόμη ερώτηση. Όσες αναφορές έχω δει, οι εικόνες και τα βιντεάκια, είναι στα αγγλικά. Έχεις την δυνατότητα να αλλάξεις την γλώσσα κι αν όχι αυτό σημαίνει ότι το οτιδήποτε στο κινητό θα διαβάζεται στα αγγλικά ή ο launcher δεν επιρρεάζει την γλώσσα του κινητού..? Δεν έχω πρόβλημα με τα αγγλικά απλά κάποιες ορολογίες τις καταλαβαίνω καλύτερα στα ελληνικά..

Όταν αγαπάς ..χωράς. ;)
Link to comment
Share on other sites

erevos_csd σε ευχαριστώ για την απάντηση σου.

Εάν τον κατεβάσω πρέπει να προσέξω κάτι στην εγκατάστασή του? Και μια ακόμη ερώτηση. Όσες αναφορές έχω δει, οι εικόνες και τα βιντεάκια, είναι στα αγγλικά. Έχεις την δυνατότητα να αλλάξεις την γλώσσα κι αν όχι αυτό σημαίνει ότι το οτιδήποτε στο κινητό θα διαβάζεται στα αγγλικά ή ο launcher δεν επιρρεάζει την γλώσσα του κινητού..? Δεν έχω πρόβλημα με τα αγγλικά απλά κάποιες ορολογίες τις καταλαβαίνω καλύτερα στα ελληνικά..

 

Φιλε στο δικο μου εχει δοκιμαστη και δεν ειχα κανενα προβλημα,μια χαρα τον παει,και ειναι και απιστευτα παραμετροποιήσιμος.....:)

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

φίλε μου που ρωτάς για τον GO Launcher EX,να βάλω και μένα σε αυτούς που τον δοκίμασαν και δεν είχαν απολύτως κανένα πρόβλημα,απεναντίας έδινε και πιο γρήγορη αίσθηση στο κινητό.

 

Όσον αφορά τη ρομ του φίλου tsicrete,εκτός απο ένα θέμα που είχα εγώ και ένας φίλος πιο πάνω με τα γραφικά (δεν το κάνει πάντα βέβαια),το οποίο περισσότερο αισθητικό είναι παρά λειτουργικό, όλα καλά μέχρι τώρα,το κινητό με την ics μεταμορφώθηκε σε κάτι άλλο.

Παίζω χωρίς κολλήματα όλα τα παιχνίδια,riptide gp,need for speed hot pursuit+most wanted,ducati challenge...γενικά παιχνίδια ταχύτητας που προτιμώ προσωπικά και πραγματικά δεν παρουσίασε το παραμικρό.

Να πώ εδώ πως με τη 2.3.6 δεν είχα καταφέρει να ανοίξω το most wanted,το hot pursuit κολλούσε εντελώς και τα άλλα τα έπαιζα με τη μορφή replay...slow motion:lol:

ενιγουει...αν διαβάσει κανείς πιο πίσω αυτά που ρωτάω,μιας και εξακολουθώ να έχω τις απορίες...και δε σκαλίζω αν δεν πάρω απαντήσεις:p...αν κάποιος βρεί το χρόνο ας μου τις λύσει.:thanks:

Link to comment
Share on other sites

erevos_csd σε ευχαριστώ για την απάντηση σου.

Εάν τον κατεβάσω πρέπει να προσέξω κάτι στην εγκατάστασή του? Και μια ακόμη ερώτηση. Όσες αναφορές έχω δει, οι εικόνες και τα βιντεάκια, είναι στα αγγλικά. Έχεις την δυνατότητα να αλλάξεις την γλώσσα κι αν όχι αυτό σημαίνει ότι το οτιδήποτε στο κινητό θα διαβάζεται στα αγγλικά ή ο launcher δεν επιρρεάζει την γλώσσα του κινητού..? Δεν έχω πρόβλημα με τα αγγλικά απλά κάποιες ορολογίες τις καταλαβαίνω καλύτερα στα ελληνικά..

 

Στην εγκατάσταση τι να προσέξεις; Γίνεται αυτόματα από το Play. Επίσης, δεν επηρεάζεται η γλώσσα του κινητού από τον launcher.

Android developer at Singletonapps

www.singletonapps.com

Link to comment
Share on other sites

Kατ' αρχήν σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

 

Λοιπόν τον εγκατέστησα χθές (μιλάω πάντα για τον GO Launcher EX), τον ρύθμισα και τον απεγκατέστησα..!!!! :lol:

 

Όχι δεν συνάντησα κάποιο πρόβλημα, στην εγκατάσταση ούτε στις ρυθμίσεις. Μια χαρά έτρεχε αν και δεν πρόσεξα σημαντική διαφορά, τέτοια που να πω ΟΥΑΟΥ..!!! από τους εργοστασιακούς. Ο λόγος που τον απεγκατέστησα είναι γιατί με εκνεύρισε στο ότι εκτός από τις βασικές λειτουργίες, που οκ οι περισσότερες αφορούν το πως θα γυρνάνε οι αρχικές σελίδες + τις υπόλοιπες ρυθμίσεις του, θα πρέπει να κάνεις ένα σωρό άλλα download για να τρέξεις ομορφότερα θέματα από το ένα και μοναδικό που έχει, ώστε να έχεις και διαφορετικού τύπου εικονίδια + τα κατεβάσματα που πρέπει να κάνεις για υπόλοιπες παροχές. Αν εξαιρέσετε το κουμπί ρυθμίσεις που αφορούν την αρχική οθόνη και την τακτοποίηση των διαφόρων εικονιδίων είτε ως οθόνες είτε ως γενικό περιεχόμενο, πάταγα από εδώ, σύνδεση με play, πάταγα από εκεί, σύνδεση με play, πάταγα παρα κεί, σύνδεση με play.. :mad: Aυτό ομολογώ με ενόχλησε και τον έβγαλα. Ίσως τον περίμενα ποιό ολοκληρωμένο με διάφορα θέματα αποθηκευμένα και όχι έτσι.. Καλός, όμορφος, με εντυπωσιακές επιλογές αλλά θα ψάξω κάτι ποιό ολοκληρωμένο εκτός και αν όλοι είναι στην ίδια φιλοσοφία.. Δεν μου αρέσει να φορτώνω το κινητό με κατεβάσματα που στο backround τους τρέχουν ένας σκασμός άδειες... ;) Για αυτό ίσως και η συσκευή μου είναι σχεδόν άδεια από εγκαταστάσεις.

 

Άσχετο.. Μήπως είναι σωστότερο να μεταφέρω την ερώτησή μου, η οποία πλέον γενικεύεται, στην κατηγορία Android - Εφαρμογές: Launchers..; Αν και θα προτιμούσα να διαβάσω προτάσεις για άλλους launcher από άτομα που έχουν την ίδια συσκευή και τους έχουν τρέξει..

Όταν αγαπάς ..χωράς. ;)
Link to comment
Share on other sites

Ο GoLauncher ειναι πολυ βαρυς και τα 512RAM δεν φτανουν. Οταν τον ειχα εχω βογκουσε το κινητο...

S7 Edge / Galaxy Note 10.1 2014 P605 White / HTC One S

iPhone 6s / iPad Air 2 / iPad mini 2

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Alcatel OT-995

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...