Jump to content

Alcatel OT-995


tzivanas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να σαι καλα ρε man! Ευχαριστουμε πολυ!

Απο μπαταρια πως παει? Την δοκιμασε κανεις να μας πει εντυπωσεις ???

 

Μια χαρά είναι! Χρησιμοποιώ τη ROM για daily use.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μολις την εβαλα κι εγω. Για να δουμε.

Πρωτη αποψη πολυ θετικη παντως ! :D

 

Όποιος την περάσει να μου πει εντυπώσεις, εάν χρειάζεται τίποτα διόρθωση!

Link to comment
Share on other sites

παροτι παντελως ασχετος ,εβαλα κι εγω την ics του tsicrete ,με την υπερπολυτιμη βοηθεια του και ειμαι κατενθουσιασμενος! Αλλο κινητο !!! πολυ καλη rom...πεταει το κινητο... Δεν εχω λογια!!! Πολλα ευχαριστω και respect στον tsicrete και για την ROM αλλα και για ολη την ταλαιπωρεια στην οποια τον εβαλα...Αξιζε τον κοπο!!!! Εισαι φοβερος Μαγκα...και παλι ΜΠΡΑΒΟ κι ευχαριστω!!Αν δεν ησουν εσυ δεν υπηρχε περιπτωση να κατσω να αλλαξω ROM μονος μου ....κι απο οτι εχω δει.... αξιζει 1000% να την βαλει καποιος......θα την δουμε και στην πορεια..:) :D :wink: :w00t: :up: :respect: :thanks:
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο αρκετες ωρες σκαλισματος με την νεα ics του tsicrete μπορω να επιβεβαιωσω οτι το κινητο παει σφαιρα και δεν κολλαει παρα τις εξτρα εφαρμογες που εβαλα ..η μπαταριο εχει καλυτερη αυτονομια και δεν κανει τα τρελα που κανε με την GB την μια να λεει 30% ..με τα απο 2 λεπτα 12% και μετα απο λιγα δευτερα να κλεινει ....ολα δουλευουν ομαλα και γρηγορα....πολυ ποιοτικη λειτουργια....Νοιωθω σχεδον σαν να αγορασα νεο κινητο !!! Και παλι μπραβο και ευχαριστω για την βοηθεια που μου προσφερες φιλε tsicrete !!God bless you !!!:D

 

Y.Γ : Εβαλα τον nova launcher πανω επειδη διαβασα οτι ειναι γρηγορος κι ελαφρυς...εχετε δοκιμασει αλλους launcher?? καμια προταση???

Edited by Gioxxx84
Link to comment
Share on other sites

Στη GB έχω το Nemus που είναι όντως ελαφρύς και γρήγορος, αλλά δεν έχω εμπειρία από nova για να συγκρίνω.

Και μιας και με καταλαβαίνεις όντας άσχετος -όπως λες- όπως είμαι κι εγώ, τι οδηγίες ακολούθησες για να περάσεις τη ρομ του συντοπίτη μου (τον οποίο με την ευκαιρία να ευχαριστήσω κι εγώ και να του δώσω συγχαρητήρια για την προσπάθεια κ τη δουλειά του, κι ας μην την έχω περάσει ακόμα)?

 

Επίσης, μου κάνει κάτι περίεργα η μπαταρία τελευταία.. Εχθές το βράδυ το βρήκα κλειστό και δε νομίζω να μου τέλειωνε η μπαταρία (δε θυμάμαι σίγουρα όμως) και όταν το άνοιξα ήταν ίσα ίσα στο 2%. Αλλά το θέμα είναι πως πλέον το φορτίζω κάθε μέρα -από 1,5-2 μέρες που έβγαζε- και όταν το βγάζω από την πρίζα δεν το δείχνει φορτισμένο. Το έκανε και παλιά και έχει αναφερθεί κι εδώ, αλλά πλέον όχι μόνο μου λέει κάτι σε 35%, αλλά μου βγάζει στο καπάκι ειδοποίηση για αφόρτιστη μπαταρία. Με επανεκκίνηση κλασικά στρώνει, αλλά και πάλι καταναλώνεται πολύ γρήγορα η μπαταρία δίχως να έχει προσθέσει καμιά περίεργη εφαρμογή ή να'χω αλλάξει ρυθμίσεις κτλ. Το έχει αντιμετωπίσει κάποιος από εσάς; Btw, η μπαταρία τι εγγύηση έχει, ένα εξάμηνο ή ένα χρόνο; Νομίζω αν αγοράστεί χωριστά εξάμηνο, ενώ αυτή που έρχεται με το κινητό ένα χρόνο, σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μου χάλασαν τα ακουστικά και δε μπορώ να βρω συμβατά!

Επικοινώνησα με την Alcatel και μου είπαν πως όλα τα "γνωστά" καταστήματα πουλάνε τα αυθεντικά!

Περίεργο όμως που δεν τα βρίσκω πουθενά ε;

Θα μπορούσε κανείς σας να μου προτείνει συμβατά handsfree ;

Σας ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω ποια δεν είναι συμβατά: Νόκια με πλήκτρο ελέγχου (αυτά του 5110), SE με πλήκτρο ελέγχου (από το Xperia X1). Τα δοκίμασα και δεν παίζουν σωστά αλλά δεν ξέρω εάν παίζουν οι εντελώς απλές εκδόσεις τους. Βασικά υπάρχουν 2 περιπτώσεις: ή η Alcatel έχει ανεστραμμένες γειώσεις ή η υποδοχή έχει λίγο μεγαλύτερο βάθος με αποτέλεσμα τα κοινά ακουστικά να μην δουλεύουν σωστά. Στην δεύτερη περίπτωση ίσως εάν φάω λίγο το πλαστικό και μεγαλώσει το pin των ακουστικών να δουλέψουν σωστά αλλά δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα...

1) Οδηγός καταναλωτή (περί εγγυήσεων) -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357763

2) Backup της rom χωρίς root -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357312.

Link to comment
Share on other sites

Παρα πολυ καλα ακουστικα και special ηχο. http://www.plaisio.gr/kinita-smartphones/accessories/akoustika-handsfree/Turbo-X-Earphones-Mic-iMe2-Black-TKTAUD0001.htm τα εχω στο κινητο και ειναι μια χαρα!
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγω ετυχε να βαλω πρωτα του cheese με την ελληνικη και πατησε αποστευτα στο κινητο.προς το παρον δεν εχω κανενα προβλημα
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα κι απο μένα,

αν μπορεί κάποιος να μου στείλει κομπλέ οδηγίες να βάλω και γώ την ρομ του κυρίου tsicrete,πρίν το σπάσω το αλκατελάκι μου...

θα παρακαλούσα να με αντιμετωπίσει σαν εξάχρονο στις οδηγίες...δηλ πως να σώσω επαφές...την μαμά ρόμ και τα σχετικά...

αν την περνούσε βέβαια και ο ίδιος επάνω ακόμη καλύτερα...αχαχα...κερνάω και καφέ!

 

καλημέεεερα:thanks:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον.

Υστερα απο 2 μερες με την rom του tsicrete μπορω να πω οτι ειμαι απολυτα ευχαριστημενος και ολα δουλευουν κομπλε.

Εχω ομως ενα μεγαλο bug.Θελω να μου πειτε αν το εχει παρατηρησει και κανενας αλλος η κατι εγω δεν κανω καλα.

Ενω το τηλεφωνο ειναι σε κανονικη και πληρη λειτουργεια οταν με παιρνουν τηλ καποιες φορες φαινεται να ειναι εκτος λειτουργειας...Και οχι δεν ειναι θεμα σηματος και vodafone γιατι συμβαινει μονο με την συγκεκριμενη rom.

Επισης σημερα ενω μιλουσα ξαφνικα εχασα τον συνομιλιτη μου και οταν προσπαθησε να με ξαναπαρει του ελεγε οτι η κληση του προωθειται.Το κινητο μου βεβαια ηταν κανονικα ανοιχτο και με φουλ σημα......

Το παρατηρησε κανενας αλλος ???

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον.

Υστερα απο 2 μερες με την rom του tsicrete μπορω να πω οτι ειμαι απολυτα ευχαριστημενος και ολα δουλευουν κομπλε.

Εχω ομως ενα μεγαλο bug.Θελω να μου πειτε αν το εχει παρατηρησει και κανενας αλλος η κατι εγω δεν κανω καλα.

Ενω το τηλεφωνο ειναι σε κανονικη και πληρη λειτουργεια οταν με παιρνουν τηλ καποιες φορες φαινεται να ειναι εκτος λειτουργειας...Και οχι δεν ειναι θεμα σηματος και vodafone γιατι συμβαινει μονο με την συγκεκριμενη rom.

Επισης σημερα ενω μιλουσα ξαφνικα εχασα τον συνομιλιτη μου και οταν προσπαθησε να με ξαναπαρει του ελεγε οτι η κληση του προωθειται.Το κινητο μου βεβαια ηταν κανονικα ανοιχτο και με φουλ σημα......

Το παρατηρησε κανενας αλλος ???

 

Εάν έχεις λευκό κινητό, τα παράπονα σου στην Alcatel! Τα περισσότερα είναι προβληματικά. (ούτε μπορώ να ξέρω πόσες τούμπες έχει φάει το κινητό)

Εάν έχεις τέτοιο πρόβλημα με την H1N1 είναι λογικό να υπάρχει και εδώ. Με την απλή προσθήκη μετάφρασης αποκλείετε να δημιουργηθεί τέτοιο πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Εχω περασμενη την ICS+V1.3 με τα ελληνικα,και το κινητο ειναι souper,εχει καποιες διαφορες με την rom του tsicrete? το ερωτημα μου ειναι ποια απο τις 2 δουλευει καλητερα ωστε να ξερω αν πρεπει να το πειραξω η να το αφησω ετσι οπως ειναι τωρα..!!?
Link to comment
Share on other sites

Πράγμα που δουλεύει δεν το πειράζουμε, κατά κανόνα... :p

1) Οδηγός καταναλωτή (περί εγγυήσεων) -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357763

2) Backup της rom χωρίς root -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357312.

Link to comment
Share on other sites

Εάν έχεις λευκό κινητό, τα παράπονα σου στην Alcatel! Τα περισσότερα είναι προβληματικά. (ούτε μπορώ να ξέρω πόσες τούμπες έχει φάει το κινητό)

Εάν έχεις τέτοιο πρόβλημα με την H1N1 είναι λογικό να υπάρχει και εδώ. Με την απλή προσθήκη μετάφρασης αποκλείετε να δημιουργηθεί τέτοιο πρόβλημα

 

Δεν εχω λευκο κινητο και δεν ειχα τετοιο προβλημα με την Η1Ν1 αλλα και με οποιαδηποτε αλλη rom στο παρελθον. Εβαλα την Η1Ν1 μολις για να δω αν συνεχισει να το κανει.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον.

Υστερα απο 2 μερες με την rom του tsicrete μπορω να πω οτι ειμαι απολυτα ευχαριστημενος και ολα δουλευουν κομπλε.

Εχω ομως ενα μεγαλο bug.Θελω να μου πειτε αν το εχει παρατηρησει και κανενας αλλος η κατι εγω δεν κανω καλα.

Ενω το τηλεφωνο ειναι σε κανονικη και πληρη λειτουργεια οταν με παιρνουν τηλ καποιες φορες φαινεται να ειναι εκτος λειτουργειας...Και οχι δεν ειναι θεμα σηματος και vodafone γιατι συμβαινει μονο με την συγκεκριμενη rom.

Επισης σημερα ενω μιλουσα ξαφνικα εχασα τον συνομιλιτη μου και οταν προσπαθησε να με ξαναπαρει του ελεγε οτι η κληση του προωθειται.Το κινητο μου βεβαια ηταν κανονικα ανοιχτο και με φουλ σημα......

Το παρατηρησε κανενας αλλος ???

Eγω αυτο το θεμα το ειχα με την εργοστασιακη Gingerbread κυριως στο σπιτι μου που το σημα ειναι κακο αλλα και αλλου που με ψαχνανε για ωρες ,και τους φαινοταν το τηλεφωνο οτι ειναι κλειστο , ενω ηταν ανοιχτο ...κι ουτε ειδοπιησεις λαμβανα ..(Το ιδιο προβλημα ειχα και με το Sony Ericcson X8 σε ανυποφορο βαθμο παλιοτερα ) Τωρα με την ROM του tsicrete ολα δειχνουν να χουν στρωσει...πιο σταθερο σημα(χωρις τα παραπανω φαινομενα)...πολυ πιο γρηγορη και σταθερη συνδεση wifi και πιο αποτελεσματικη συνδεση gps .. αλλο κινητο!!!
Link to comment
Share on other sites

Γεία σας παιδιά και απο εμένα.Κατέβασα και εγώ τημ rom του tsicrete αλλα επειδή είμαι ψιλοάσχετος μήπως μπορείται να δώσεται καμια αναλυτική οδηγεία πως την περνάμε?Το μόνο που έχω κάνει στο κινητό είναι οτι το έχω rootάρι....Ευχαριστώ....
Link to comment
Share on other sites

Έκανα την όλη διαδικασία και όταν πατάω reboot system now το τηλέφωνο μένει σε κατασταση bootloader..

Πού είναι η επιλογή:Σε περίπτωση bootloop κάντε format τα /system & /data και μετά reinstall.

Παιδιά βοήθεια έμεινα χωρίς τηλέφωνο...

Edited by zipekanama
Link to comment
Share on other sites

Έκανα την όλη διαδικασία και όταν πατάω reboot system now το τηλέφωνο μένει σε κατασταση bootloader..

Πού είναι η επιλογή:Σε περίπτωση bootloop κάντε format τα /system & /data και μετά reinstall.

Παιδιά βοήθεια έμεινα χωρίς τηλέφωνο...

 

Στο μενού του CWM Recovery, στο Mounts and Storage. Πριν κάνεις εγκατάσταση πρέπει πρώτα να κάνεις και Factory reset

Link to comment
Share on other sites

Φίλε tsicrete αν κάποια στιγμή βρείς χρόνο και μπορέσεις να γράψεις τα βήματα λίγο αναλυτικά γιατί προσωπικά δεν είμαι και πολύ ψαγμένος με αυτά θα το εκτιμούσα...Σε ευχαριστώ ήδη για τον χρόνο σου...
Link to comment
Share on other sites

Φίλε tsicrete αν κάποια στιγμή βρείς χρόνο και μπορέσεις να γράψεις τα βήματα λίγο αναλυτικά γιατί προσωπικά δεν είμαι και πολύ ψαγμένος με αυτά θα το εκτιμούσα...Σε ευχαριστώ ήδη για τον χρόνο σου...

 

Εάν το κινητό έχει κολλήσει και δεν ανοίγει καθόλου κάνε τα εξής:

 

Βγάλε την μπαταρία του κινητού, περίμενε λίγο και σύνδεσε την ξανά. Τώρα συνδέεις το κλειστό κινητό στο PC με το καλώδιο

Έχοντας συνέχεια πατημένο το πλήκτρο "Μείωσης έντασης" ανοίγεις το κινητό-ΔΕΝ αφήνεις το πλήκτρο "Μείωσης έντασης". Όταν ανοίξει το κινητό κράτα το πλήκτρο αυτό πατημένο για 5 δευτερόλεπτα ακόμη. Το κινητό θα μείνει στο Logo της Alcatel

Τώρα μπορείς να στείλεις εντολές από το PC σου

 

"fastboot boot ΟΝΟΜΑ-ΑΡΧΕΙΟΥ-RECOVERY.img"

EDIT: To recovery που χρειάζεσαι ειναι το 5,5 και ΟΧΙ το v6 (λινκ: http://d-h.st/foT ξεζίπαρε το πρώτα ε? )

Εάν τα έκανες όλα σωστά θα πρέπει να βρίσκεσαι στο μενού του Recovery οπότε:

 

1)Μπαίνεις στο μενού του recovery και κάνεις Restore factory settings, μετά κάνεις format /system /data από το μενού Mounts & Storage

2)Μετά κάνεις κανονικά install τη ROM (Install .zip from SD)

3)Επιλέγεις τη ROM και κάνεις install

4)Σε κάποιο σημείο ο installer θα ρωτήσει εάν έχεις GB Bootloader ή ICS (Θα διαλέξεις το GB Bootloader. To ICS το επιλέγουμε MONO εαν το κινητό έχει πάρει την επίσημη αναβάθμιση ICS, για παράδειγμα εάν το κινητό σου είναι αγορασμένο από το εξωτερικό)

 

Αν κολλήσεις κάπου πες μου

Edited by tsicrete
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Alcatel OT-995

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...