Jump to content

Alcatel OT-995


tzivanas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω ένα Alcatel ot-995 στο οποίο έκανα επαναφορά μεσώ του υπολογιστή με το one touch upgrade γιατί ήθελα να περάσω την ics αλλά το πρόγραμμα κόλλησε στον υπολογιστή κ όπως είναι λογικό το κινητό δεν ανοίγει καθόλου. Με το πλήκτρο έντασης και ενεργοποίησης δεν μπαίνει στο μενού ώστε να κάνω restore μέσα από το κινητό ούτε το αναγνωρίζει ο υπολογιστής για να ξαναδοκιμάσω με το one touch upgrade.

παρακαλώ να βοηθήσει όποιος ξέρει κάτι σχετικά... ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

βγαλε την μπαταρια απο το τηλ για ενα λεπτο.. ξαναβαλτην πατα το πληκτρο αυξησης της εντασης και το πληκτρο power μην τα αφησεις ακομα και αν ανοιξει το τηλ κρατα τα μεχρι να δεις τον "κυριο" android και τοτε αφησε τα... το τηλ θα κανει factory reset και data και θα ανοιξει... ( ελπιζω τουλαχιστον:p:p:p) περιμενω απαντηση σου

Edited by christos279
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

power+volume up = recovery mode

power+volume down = factory reset ή εγώ κάνω κάπου λάθος;

1) Οδηγός καταναλωτή (περί εγγυήσεων) -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357763

2) Backup της rom χωρίς root -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357312.

Link to comment
Share on other sites

power+volume up = recovery mode

power+volume down = factory reset ή εγώ κάνω κάπου λάθος;

 

παρατεταμένο πάτημα των power + volume up = factory reset

πατημένο power + volume up κ μετά απο ~2" που θα εμφανιστεί η splash screen τα αφήσουμε = recovery mode εφόσον έχουμε flashαρει εναν..

power + volume down = φόρτωση του bootloader

Edited by cmour
Link to comment
Share on other sites

βγαλε την μπαταρια απο το τηλ για ενα λεπτο.. ξαναβαλτην πατα το πληκτρο αυξησης της εντασης και το πληκτρο power μην τα αφησεις ακομα και αν ανοιξει το τηλ κρατα τα μεχρι να δεις τον "κυριο" android και τοτε αφησε τα... το τηλ θα κανει factory reset και data και θα ανοιξει... ( ελπιζω τουλαχιστον:p:p:p) περιμενω απαντηση σου

 

Μπααα... βασικά δεν έγινε τίποτα και δεν προχωράει καν στην επόμενη οθόνη που δείχνει κατά την εκκίνηση

(μέχρι και όταν το φορτίζω δεν δείχνει την πρόοδο της φόρτισης απλά δείχνει την πρώτη οθόνη κατά την έναρξη) δυστυχώς δεν το γλυτώνω το service

Link to comment
Share on other sites

Μπααα... βασικά δεν έγινε τίποτα και δεν προχωράει καν στην επόμενη οθόνη που δείχνει κατά την εκκίνηση

(μέχρι και όταν το φορτίζω δεν δείχνει την πρόοδο της φόρτισης απλά δείχνει την πρώτη οθόνη κατά την έναρξη) δυστυχώς δεν το γλυτώνω το service

 

Σε bootloader μπορείς να μπεις?

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ όλη την παρέα !

 

Για λίγο θα αλλάξω το θέμα που μας απασχολεί με την ICS

και θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας την ευχάριστη εμπειρία μου

με τον LauncherPro.

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.fede.launcher&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5mZWRlLmxhdW5jaGVyIl0.

 

Τον χρησιμοποιώ αρκετό καιρό και είμαι

πάρα πολύ ευχαριστημένος.

Βέβαια τώρα το έχω αγορασμένο αλλά

και στην free έκδοση κάνει το κινητό να "πετάει".

 

Το προτείνω στην παρέα

θέλοντας να βοηθήσω.

 

Καλή συνέχεια σε όλους !

Link to comment
Share on other sites

Η δημοσίευση από πάνω θα ταίριαζε περισσότερο στο θέμα με τους launchers παρά εδώ...

1) Οδηγός καταναλωτή (περί εγγυήσεων) -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357763

2) Backup της rom χωρίς root -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357312.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη τότε,

 

αλλά το ανάρτησα εδώ γιατί το

κινητό μου πραγματικά ΠΗΡΕ ΑΝΑΣΑ

και ήθελα να βοηθήσω......

Link to comment
Share on other sites

Από την μεριά σου καλά έκανες και μπράβο για την πρωτοβουλία αλλά θα βοηθούσες πολύ περισσότερο κόσμο εάν το δημοσίευες στο θέμα με τους launchers. :)

1) Οδηγός καταναλωτή (περί εγγυήσεων) -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357763

2) Backup της rom χωρίς root -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357312.

Link to comment
Share on other sites

To Launcher pro ειναι παλια εφαρμογη. Εχει να ενημερωθει απο τις 17/05/11 ...

Το ειχα κι εγω παλιοτερα και πραγματικα ειναι πολυ γρηγορο και ελαφρυ αλλα πλεον κανει πολλα restart οταν το χρησιμοποιω και γενικα δεν τα παει καλα με τις καινουριες εφαρμογες.

Link to comment
Share on other sites

Σε bootloader μπορείς να μπεις?

 

bootloader δεν είναι αυτό που μπαίνεις όταν πατάς power+voume down;

αν είναι αυτό δεν μπαινει μένει στην αρχική οθονη

Link to comment
Share on other sites

bootloader δεν είναι αυτό που μπαίνεις όταν πατάς power+voume down;

αν είναι αυτό δεν μπαινει μένει στην αρχική οθονη

 

Όταν μπαίνεις σε bootloader πρέπει να βλεπειςβασπρη οθόνη και το logo της alcatel

Link to comment
Share on other sites

Όταν μπαίνεις σε bootloader πρέπει να βλεπειςβασπρη οθόνη και το logo της alcatel

 

Ναι, και στην αναβάθμιση σε ics πάτησα πλήκτρο μείωσης της έντασης και αυτό που ανοίγει το κινητό και μένει στην άσπρη οθόνη κ μπαίνει στο bootloader όταν το σύνδεα στον υπολογιστή. Τώρα πατήσω δεν πατήσω το πλήκτρο μείωσης της έντασης εκεί μένει.

Εχω δοκιμασει να κανω την διαδικασια για την ics κ περασα τα αρχεία που χρειαζονταν στην κάρτα μνήμης ώστε να κάνω restore κατευθείαν σε ics αλλά δεν άνοιξε το bootloader οπότε δεν έγινε τιποτα:mad:

Link to comment
Share on other sites

Ναι, και στην αναβάθμιση σε ics πάτησα πλήκτρο μείωσης της έντασης και αυτό που ανοίγει το κινητό και μένει στην άσπρη οθόνη κ μπαίνει στο bootloader όταν το σύνδεα στον υπολογιστή. Τώρα πατήσω δεν πατήσω το πλήκτρο μείωσης της έντασης εκεί μένει.

Εχω δοκιμασει να κανω την διαδικασια για την ics κ περασα τα αρχεία που χρειαζονταν στην κάρτα μνήμης ώστε να κάνω restore κατευθείαν σε ics αλλά δεν άνοιξε το bootloader οπότε δεν έγινε τιποτα:mad:

 

εχεις κατεβασει οτι χρειαζεται?πρεπει να βρεις το recovery 5.5.0.4 απο το xda!μαζι με οτι αλλο χρειαζεται!αφου τα κατεβασεις τοτε μπαινεις στον bootloader και φλασαρεις η κανεις boot στο recovery!και καλο ειναι να βρεις το πρωτο backup απο την γαλλικη ics!και μετα μπορεις παλι να ξανακανεις οτι θες!θελει ψαξιμο και διαβασμα!και ολα αυτα με την προυποθεση οτι δεν εσβησες απο τον υπολογιστη σου το otu

Link to comment
Share on other sites

εχεις κατεβασει οτι χρειαζεται?πρεπει να βρεις το recovery 5.5.0.4 απο το xda!μαζι με οτι αλλο χρειαζεται!αφου τα κατεβασεις τοτε μπαινεις στον bootloader και φλασαρεις η κανεις boot στο recovery!και καλο ειναι να βρεις το πρωτο backup απο την γαλλικη ics!και μετα μπορεις παλι να ξανακανεις οτι θες!θελει ψαξιμο και διαβασμα!και ολα αυτα με την προυποθεση οτι δεν εσβησες απο τον υπολογιστη σου το otu

 

Το δοκίμασα αλλά δεν έγινε τίποτα δεν το γλυτώνω το servise... ευχαριστώ πάντως όλους σας για την βοήθεια

Edited by krokodile
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έστειλα άλλο ένα e-mail στην Alcatel και μου απάντησαν το εξής!

======================================================================================

Αγαπητέ κε Παύλο καλησπέρα σας,

 

Σας ευχαριστούμε για την επικοινωνία,

 

Όντως σας είχαμε απαντήσει πως το Ελληνικό ICS για το 995 θα είναι διαθέσιμο μέσα στις αρχές του 2013.

Αυτή την στιγμή δεν έχουμε κάποια ενημέρωση για το αν και πότε θα υπάρξει η συγκεκριμένη αναβάθμιση στο ΟΤ 995.

 

Με εκτίμηση,

Τμήμα εξυπηρέτησης πελατών Alcatel onetouch

======================================================================================

Τι κατατοπιστικοί που είναι όμως ε; :angry:

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω βαλει το fr ics εδω και 2-3 μηνες οπως δειξατε..ολα τελεια κανενα απολυτως προβλημα..ομως εχω διαβασει ολα τα ποστ αλλα δεν εχω καταλαβει πως να το rootαρω και αν πραγματικα αξιζει...
Link to comment
Share on other sites

Πάρει δεν πάρει την αναβάθμιση, εξακολουθώ να μη μετανιώνω για την επιλογή μου να το αποκτήσω.
Link to comment
Share on other sites

Πάρει δεν πάρει την αναβάθμιση, εξακολουθώ να μη μετανιώνω για την επιλογή μου να το αποκτήσω.

 

+1 . Best value for money.

Link to comment
Share on other sites

Μετά την αντιμετώπιση της Alcatel προς τους Έλληνες καταναλωτές το πιο πιθανό είναι να μην αγοράσω ξανά προϊόν της. Τόσο δύσκολο είναι να περάσουν Ελληνικά;

Αφήστε τους αχαρακτήριστους της Alcatel και βάλτε την Η1Ν1 v5.4. Περάστε το Morelocale2 για να αναγνωρίζουν κάποιες εφαρμογές (πχ Ειδήσεις και Καιρός) την Ελλάδα ως τοποθεσία και το Touchpal για Ελληνικό πληκτρολόγιο.

Android developer at Singletonapps

www.singletonapps.com

Link to comment
Share on other sites

Είμαστε το ένα τοις χιλίοις των καταναλωτών της, μοιραία αργούν λίγο.

1) Οδηγός καταναλωτή (περί εγγυήσεων) -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357763

2) Backup της rom χωρίς root -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357312.

Link to comment
Share on other sites

Είμαστε το ένα τοις χιλίοις των καταναλωτών της, μοιραία αργούν λίγο.

 

Όχι, δεν μπορώ να το δεχτώ αυτό. Άλλες χώρες έχουν πάρει την αναβάθμιση εδώ και 4 μήνες. Όταν έχεις κινητά με ICS που έχουν Ελληνικά ήδη, δεν είναι δύσκολο να την περάσουν και σε άλλα. Άλλο μέλος του forum έχει φτιάξει μόνος του την ICS με τα Ελληνικά για το 995.

Android developer at Singletonapps

www.singletonapps.com

Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο φιλε...αν ειναι δυνατον να μην εχει ερθει ακομα...!θα μπορουσαν απλα να αγορασουν το "παγωτο αλλα ελληνικα" του φιλου tsicrete και θα ξεμπερδευαμε ολοι! :-)
Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο φιλε...αν ειναι δυνατον να μην εχει ερθει ακομα...!θα μπορουσαν απλα να αγορασουν το "παγωτο αλλα ελληνικα" του φιλου tsicrete και θα ξεμπερδευαμε ολοι! :-)

 

Ή απλώς να περάσουν τα αρχεία με τα Ελληνικά από το 997.

Android developer at Singletonapps

www.singletonapps.com

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Alcatel OT-995

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...