Jump to content

Sony Xperia Sole / Sola


Karthan7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στα 278 που βλέπεις δεν υπολογίζεται το λειτουργικό απ όσο έχω καταλάβει. Το λειτουργικό τρώει την ram που δεν βλέπεις. Γι αυτό σου λέει 512mb ram. Έτσι λειτουργεί το android. Αυτό που κάνει την διαφορά στο Sole δεν είναι η ραμ που είναι οκ για την κατηγορία του αλλά οι δύο πυρήνες.

 

Δεν νομίζω ότι τίθεται θέμα επεξεργαστή αλλά τέλος πάντων, εδώ θα μαστε να δούμε πως θα συμπεριφέρεται το κινητό με ICS ...

 

Ρε παιδιά μια χαρά θα τρέχει το κινητό την ics μην ακούω βλακείες..

 

Μίλα καλύτερα σε παρακαλώ :)

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγώ βλέπω ότι έχεις 278Mb, αν πας στις ρυθμίσεις -> Εφαρμογές -> Υπηρεσίες που εκτελούνται ... ;)

Τεσπα, δεν θα κάτσω να επιχειρηματολογήσω με ένα "πιστεύω" ... Στο Xperia Play και στα Neo V φίλων, με ακριβώς ίδια Mb την βγάζαμε, πέρνα μία βολτίτσα από το θέμα του Neo V και δες τι έπαθαν όσοι πέρασαν την επίσημη αναβάθμιση ICS της Sony ... ;)

 

Αμα βαλει η Sony 2458688 αχρηστες εφαρμογες, ουτε 2GB μνημη δεν φτανει.

 

Η ICS παει καλα σε 512 ram. H ICS της Sony και της καθε Sony, θελει root και ξηλωμα εφαρμογων. Το θεμα ειναι να ερθει ωστε να αρχισουν τα μαγειρευματα και να δουμε καμια CM9-10 στο κινητακι μας οπως και αλλες custom roms.

Link to comment
Share on other sites

Αμα βαλει η Sony 2458688 αχρηστες εφαρμογες, ουτε 2GB μνημη δεν φτανει.

 

Η ICS παει καλα σε 512 ram. H ICS της Sony και της καθε Sony, θελει root και ξηλωμα εφαρμογων. Το θεμα ειναι να ερθει ωστε να αρχισουν τα μαγειρευματα και να δουμε καμια CM9-10 στο κινητακι μας οπως και αλλες custom roms.

 

Συμφωνώ άπειρα ... Αλλά εδώ μέσα δεν θα κάτσει ο κάθε ένας να ψήσει το κινητό του με ROM, οι περισσότεροι περιμένουν την επίσημη ICS να περάσουν, όχι οτιδήποτε από XDA ... Ούτως ή άλλως αυτό έγραψα εξ αρχής, η επίσημη ICS της Sony δεν θα τρέχει τόσο καλά όσο η 2.3 στο Sole, οι custom που είναι free από σαβούρες δεν θα έχουν κανένα πρόβλημα ...

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Τα χαρακτηριστικά του κινητού αυτό μου αρέσουν πολύ, αλλά ακόμα πιο πολύ μου αρέσει η τιμή του. Ως συνδρομητής της cosmote παρατηρώ ότι το κινητό δεν πωλείται σε μαγαζιά του ότε, ούτε του Γερμανού. Επειδή στην πόλη μου υπάρχει μαγαζί της wind, αν το αγοράσω από εκεί θα έχει κάποιο τροποποιημένο firmware για να υποστηρίζει καλύτερα τα δίκτυα της wind; Θα έχω προβλήματα με την κάρτα sim της cosmote; Να προτιμήσω την αγορά από κάποιο on-line κατάστημα; και πως εξασφαλίζω ότι το κινητό δεν θα είναι κλειδωμένο σε κάποιο δίκτυο; Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για τις συμβουλές σας :)

 

δοκιμασε να το αγορασεις online...το πλαισιο π.χ. θα στο φερει στην πορτα σου χωρις κανενα προβλημα αν εισαι cosmote.

Link to comment
Share on other sites

Η άποψη μου ειναι να μην βγει το εργοαστασιακό καθώς δεν είναι ενα κοινό screen protector σαν και αυτά που αγοράζεις ή δίνει extra η σονυ μέσα στις συσκευασίες των κινητών της , π.χ. xperia mini. ειναι λεπτό φιλμ προστασίας και αν θέλεις μένεις μόνο με αυτό. Προς αυτού και η δυσκολία αφαίρεσής του. Εγώ απο την μέρα που το αγόρασα έβαλα απο πάνω δικό μου και δεν είχα κανένα πρόβλημα.

 

Ειχε γινει πολυ μεγαλη συζητηση για αυτο το θεμα με πολλα posts 50-70 σελιδες πισω!

Τελικα ενα μελος του φορουμ την εβγαλε απο το sole του και εβγαλε και φωτογραφια εδω.

Η εργοστασιακη ζελατινα δεν διαφερει καθολου με μια του εμποριου.

Οι περισσοτεροι μαλιστα δεν γνωριζουν οτι το sole εχει εργοστασιακη ζελατινα απο μαμα και βαζουν δευτερη ζελατινα απο πανω.

Επισης να ξαναγραψω οτι τετοια μεμβρανη ειχε και το xperia active απο μαμα και ολοι καναν παραπονα γιατι δεν ειναι gorilla glass η οθονη του..μολις καταλαβαν οτι εχει εργοστασιακη ζελατινα το κινητο και την εβγαλαν..τοτε εγινε gorilla glass η οθονη.

Επισης σε ξενα forums διαβασα οτι οσοι εβγαλαν την εργοστασιακη ζελατινα ειδαν καλυτερη αισθηση στο touchscreen

 

Τελος δειτε τι γραφει το manual του sole στην σελιδα 16 για το θεμα της προστατευτικης μεμβανης

http://www-support-downloads.sonymobile.com/mt27/userguide_EL_MT27_1262-5408.1.pdf

P30 AURORA
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια βοήθεια αν είναι δυνατό.

Έχω την generic (central Europe) εκδοση του firmware 6.0.B.3.184 όπως φαίνεται στη φωτό, και έχω βρει ένα τρόπο για να μπορέσω να γυρίσω στην ελληνική έκδοση αλλά χρειάζομαι τη βοήθειά σας.

Ουσιαστικά όποιο από τα παρακάτω 3 πράγματα μπορεί κάποιος να ποστάρει:

α. Να μπει στο service menu πληκτρολογώντας *#*#7378423*#*# ---->service menu ----> software info και να πάρει ένα screenshot όμοιο με αυτό που ποστάρω.

ή

β. Να ανεβάσει την ελληνική έκδοση. (απαιτεί γνώσεις flashtool)

ή

γ. Να ανεβάσει το αρχείο build.prop το οποίο βρίσκεται στο system.sin (απαιτεί γνώσεις flashtool)

 

pls όποιος μπορεί να βοηθήσει:(

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να μου πει καποιος ποιος ειναι ο πιο σωστος τροπος απεγκαταστασης μιας εφαρμογης, γιατι αν και εχω απεγκαταστησει αρκετες υπαρχουν ακομα μερικοι φακελοι "υπολυματα" απο αυτες.
Link to comment
Share on other sites

Μπορει να μου πει καποιος ποιος ειναι ο πιο σωστος τροπος απεγκαταστασης μιας εφαρμογης, γιατι αν και εχω απεγκαταστησει αρκετες υπαρχουν ακομα μερικοι φακελοι "υπολυματα" απο αυτες.

 

Θα κάνεις πρώτα εκκαθάριση δεδομένων απο τη διαχείριση εφαρμογών και μετά απεγκατάσταση...

 

Μια ερωτησουλα?.. οποιον file manager εχω βαλει δεν βλεπει την εξωτερικη καρτα 4gb αφου του εχω κανει και reset.καμμια ιδεα?

 

ES file explorer..

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Μολις ειδα οτι θα ερθει οκτωβριο η ICS χωρις δευτερη σκεψη unlock bootloader,Root,CWM και Custom Rom.Ενταξει πολυ καλη απο την 'μαμα' με καποια μικρολαθακια του Dev αλλα οκ 'Απο τα λαθη μαθαινουμε'.Ερχετε και update μεσα στον Σεπτεμβρι!!!! :lol: Edited by darkstan7
Link to comment
Share on other sites

 

και στα public του cosmos 259 το είδα σήμερα το απόγευμα!

Link to comment
Share on other sites

Στο sole παιχνίδια μπορείς να παίξεις;

 

αμέ, γιατί να μην μπορείς; :)

Link to comment
Share on other sites

1)το android εχει ενα θεμα με την εξωτερικη καρτα sd η εμενα μου φενετε?

κατεβασα τον esbrowser την βλεπει,ενταξει,αν και πρεπει να πας στα αγαπημενα για να την δεις.αν συνδεσω το κινητο με το pc εξαφανιζετε και μετα απο reset την ξαναβλεπει.αυτο το κανει και με αλλους browsers...γιατι?

2)υπαρχει τροπος να αλλαξουν τα εικονιδια αυτα που λενε οταν εχεις κλησεις και μυνηματα γιατι τα δικα του ειναι πολυ μικρα?

Edited by loypis
Link to comment
Share on other sites

1) Γιατί όταν συνδέσεις το κινητό στον υπολογιστή η κάρτα γίνεται unmount από το κινητό και κάνει mount στο pc.

2) Δεν κατάλαβα σε ποια εικονίδια αναφέρεσαι. Στην notification bar;

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

1) Γιατί όταν συνδέσεις το κινητό στον υπολογιστή η κάρτα γίνεται unmount από το κινητό και κάνει mount στο pc.

2) Δεν κατάλαβα σε ποια εικονίδια αναφέρεσαι. Στην notification bar;

Καλα και πρεπει να κανουμε reset για να την ξαναδει?

Τα εικονιδια λεω που σου λεει αν εχεις μηνυμα η κληση,ναι στην notification bar

Παλευω με το spb mobile shell 3d αλλα...πολυ πραμα βρε παιδι μου...

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

@loypis

Όχι βρε συ! Τι reset; Με το που κάνεις ασφλαή κατάργηση το κινητό σου από τον υπολογιστή η κάρτα γίνεται αυτόματα mount από το Android!

Δεν ξέρω αν εφαρμογές για την notification bar κάνουν αυτό που ζητάς. Ψάξτο λίγο στο play.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

το εχει δοκιμασει κανενας αυτο?

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=31058003#post31058003

 

ΟοΟ μάλλον θέλει να το κάνεις ροοτ το κινητό πρώτα :)

Digital-Doctor.blogspot.gr
Link to comment
Share on other sites

Το εχω δοκιμασει εγω τα εχω βαλει ολα απο xda!!Το ενεργοπιοιω απο Cwm και εχω παντου floating tuch και αν θελω να το απενεργοπιοισω παλι μπενω στο CWM ;) Edited by darkstan7
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Sole / Sola

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...