Jump to content

Sony Xperia Sole / Sola


Karthan7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά όποιος θέλει να κατεβάσει την jelly bean rom από εδώ.. https://docs.google.com/file/d/0B7Cf8VOwreP4TDNBMFNBQksxWXM/edit?pli=1 γιατί κάτι έγινε και δεν υπάρχει το thread του munjeni(για να την κατεβάσετε) αλλά αυτό http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2263332 το οποίο είναι και κλειδωμένο.

 

EDIT:Εδώ έχει κάποιους τρόπους έτσι ώστε να λύσετε πιθανά προβλήματα που θα έχετε(bugs) http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2258416

Edited by Nero55
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ξέρετε αν υπάρχει εφαρμογή που να ελέγχω την σούβλα μέσω κινητού? :)

 

Ειπαμε οχι και ετσι,εκτως αν εχεις hi-tech σουβλα με χωρητικοτητα 20 mAh εεεε κιλα αρνι,τοτε υπαρχει η εφαρμογη σουβλογυρνολ....:lol::lol: Ελπιζω να κανεις πλακα....:p sorry. για το off topic δεν κρατηθηκα... :p

Link to comment
Share on other sites

Ειπαμε οχι και ετσι,εκτως αν εχεις hi-tech σουβλα με χωρητικοτητα 20 mAh εεεε κιλα αρνι,τοτε υπαρχει η εφαρμογη σουβλογυρνολ....:lol::lol: Ελπιζω να κανεις πλακα....:p sorry. για το off topic δεν κρατηθηκα... :p

+1! Καλή Ανάσταση!

Link to comment
Share on other sites

Επίσης!!

 

Έχει δοκιμάσει κανείς την jb rom του munjeni τελικά?

 

Χρόνια πολλά και Χριστός Ανέστη σε όλους! Εγώ και μέχρι στιγμής μ αρέσει υπερβολικά πολύ! Από αυτονομία μπαταρίας δεν ξέρω ακόμη όμως! Δοκιμάστε την!

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά και Χριστός Ανέστη σε όλους! Εγώ και μέχρι στιγμής μ αρέσει υπερβολικά πολύ! Από αυτονομία μπαταρίας δεν ξέρω ακόμη όμως! Δοκιμάστε την!

 

Μπορεις να μου πεις τις οδηγιες εγκαταστασης και τα download links?

Link to comment
Share on other sites

1. Πας εδώ: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2029756

2. Κατεβάζεις τα αρχεία από τα links

3. Εγκαθιστάς το flashtool

4. Αποσυμπιέζεις κάπου το kernel.zip και το Root_with_Restore_by_Bin4ry

5. Ανοίγεις το flashtool (το σκέτο αν έχεις 32μπιτο λειτουργικό, το flashtool64 αν έχεις 64μπιτο)

6. Συνδέεις το τηλέφωνο με το καλώδιο usb και τον ηυ για να το δει

7. Τσιμπάς και σέρνεις μέσα στο flastool το αρχειο MT27i_6.1.1.B.1.10_KERNEL.ftf που εχεις αποσυμπιέσει απο το kernel.zip

8. Το flashtool κανει τα δικά του και ακολουθείς τις οδηγίες του (προσοχή : αφού μιλάμε για το sola πατάς το vol down και οχι το <- ).

9. Ακολουθείς τις οδηγίες του kosmasgr με το Root_with_Restore_by_Bin4ry

10. Τσιμπάς και σέρνεις μέσα στο flastool το αρχείο MT27_6.1.1.B.1.54_KERNEL.ftf που έχεις αποσυμπιέσει από το kernel.zip

11. Το flashtool κάνει τα δικά του και ακολουθείς τις οδηγίες του.

 

Αν όλα πήγαν καλά, είσαι root.

Καλή τύχη :)

Τροποποίηση από την ομάδα διαχείρισης: Στα βήματα 7 και 10 με τον όρο "τσιμπάς και σέρνεις" δεν εννοείται το γνωστό drag and drop. Το σωστό είναι να γίνει copy του αρχείου ftf και paste στο c:\flashtool\firmwares

 

βοήθεια. έκανα τα παραπάνω ακριβώς έβγλε και το κινητό την επαναφορά το πάτησα κτλ αλλά στο κινητό δεν εμφανίστηκε το εικονίδιο su . επίσης με μια εφαρμογή για τσεκάρισμα του ροοτ μου έβγαλε ότι δεν είναι ροοτ γιατί? τι παίζει?

PaOk RE!!!!
Link to comment
Share on other sites

βοήθεια. έκανα τα παραπάνω ακριβώς έβγλε και το κινητό την επαναφορά το πάτησα κτλ αλλά στο κινητό δεν εμφανίστηκε το εικονίδιο su . επίσης με μια εφαρμογή για τσεκάρισμα του ροοτ μου έβγαλε ότι δεν είναι ροοτ γιατί? τι παίζει?

 

Κατι εκανες λαθος αφου ειναι δοκιμασμενος αυτος ο τροπος για root οποτε ξαναδοκιμασε...

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά και Χριστός Ανέστη σε όλους! Εγώ και μέχρι στιγμής μ αρέσει υπερβολικά πολύ! Από αυτονομία μπαταρίας δεν ξέρω ακόμη όμως! Δοκιμάστε την!

Χρόνια πολλά! To topic από το xda πάντως έχει εξαφανιστεί, δεν ξέρω αν υπάρχει αλλού.

Link to comment
Share on other sites

Τα κατάφερα τελικά! Υπάρχει καμιά λίστα με εφαρμογές για σβήσιμο για να ελαφρύνει το κινητό? για ics..
PaOk RE!!!!
Link to comment
Share on other sites

Τα κατάφερα τελικά! Υπάρχει καμιά λίστα με εφαρμογές για σβήσιμο για να ελαφρύνει το κινητό? για ics..

 

Υπάρχει, αλλά η αλήθεια είναι πως είναι υποκειμενικό για τον καθένα. Ό,τι δεν χρησιμοποιείς σούταρέ το..

 

Δες εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4092792#post4092792

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όποιος θέλει να κατεβάσει την jelly bean rom από εδώ.. https://docs.google.com/file/d/0B7Cf8VOwreP4TDNBMFNBQksxWXM/edit?pli=1 γιατί κάτι έγινε και δεν υπάρχει το thread του munjeni(για να την κατεβάσετε) αλλά αυτό http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2263332 το οποίο είναι και κλειδωμένο.

 

EDIT:Εδώ έχει κάποιους τρόπους έτσι ώστε να λύσετε πιθανά προβλήματα που θα έχετε(bugs) http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2258416

 

Καλησπερα παιδια και χρονια πολλα!εγω κατεβασα την ρομ απο το λινκ που εδωσες και την εχω βαλει! οι εντυπωσεις μου μεχρι τωρα ειναι θετικες! συγκρινοντας την με την official ics με τα tweaks που υπαρχουν εχει τις παρακατω διαφορες:το smoothness ειναι βελτιωμενο,σημερα ειδα για πρωτη φορα το κινητο μου να γραφει 180mb ελευθερη ram,παρολαυτα υπαρχει ενα μικρο θεμα αυτονομιας καθως οταν το κινητο ειναι stanby υπαρχει η ιδια καταναλωση με ics αλλα κατα την χρηση υπαρχει μια ελαφρως μεγαλητερη καταναλωση απο την Jb.η rom ειναι rooted απο μονη της. δεν μ εχει προκυψει καποιο αλλο bug και γενικα ρολαρει καλα!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια και χρονια πολλα!εγω κατεβασα την ρομ απο το λινκ που εδωσες και την εχω βαλει! οι εντυπωσεις μου μεχρι τωρα ειναι θετικες! συγκρινοντας την με την official ics με τα tweaks που υπαρχουν εχει τις παρακατω διαφορες:το smoothness ειναι βελτιωμενο,σημερα ειδα για πρωτη φορα το κινητο μου να γραφει 180mb ελευθερη ram,παρολαυτα υπαρχει ενα μικρο θεμα αυτονομιας καθως οταν το κινητο ειναι stanby υπαρχει η ιδια καταναλωση με ics αλλα κατα την χρηση υπαρχει μια ελαφρως μεγαλητερη καταναλωση απο την Jb.η rom ειναι rooted απο μονη της. δεν μ εχει προκυψει καποιο αλλο bug και γενικα ρολαρει καλα!

 

Βάλε αυτό μέσω cwm και η ρομ θα είναι ακόμη πιο bugfree+lagfree http://www.mediafire.com/?le2ibkb7lrb5kcx

 

edit:ξέχασα να πω πως η ρομ δεν είναι custom αλλά έγινε port από το xperia p και go οπότε είναι σαν να έχουμε official jelly bean

Edited by Nero55
Link to comment
Share on other sites

install πώς κάνουμε σε αυτήν? έχω μια custom stock based ics... αρκεί να κάνω flash μέσω cwm ή θέλει ξεκλείδωμα bootloader κλπ?

 

δεν ξέρω γιατί διαγράφηκε, το άλλο πάντως που είναι κλειδωμένο, πήγε ένας και έφτιαξε την δικιά του rom βασισμένη σε αυτή του munjeni, χωρίς να πάρει άδεια, και το έχουν κλειδώσει μέχρι να πάρει θετική άδεια (αλλιώς δεν θα το ξεκλειδώσουν).

Link to comment
Share on other sites

install πώς κάνουμε σε αυτήν? έχω μια custom stock based ics... αρκεί να κάνω flash μέσω cwm ή θέλει ξεκλείδωμα bootloader κλπ?

 

δεν ξέρω γιατί διαγράφηκε, το άλλο πάντως που είναι κλειδωμένο, πήγε ένας και έφτιαξε την δικιά του rom βασισμένη σε αυτή του munjeni, χωρίς να πάρει άδεια, και το έχουν κλειδώσει μέχρι να πάρει θετική άδεια (αλλιώς δεν θα το ξεκλειδώσουν).

 

Ναι θελει ξεκλειδωτο bootloader cwm αλλα στο install θελει και κατι αλλο για να τρεξει θα το γραψω αργοτερα.Ο munjeni διεγραψε το. Thread του επειδη νευριασε απο τους spammers αλλα η ROM υποστηριζεται και μπορει να ξαναανοιξει το thread. Κιολας(και του minjeni αλλα και αυτπ που λες και εσυ).Ακομα θα βγει η otona jelly beans βασισμενη στη ρομ του. Munjeni δηλαδη job based custom ROM

Link to comment
Share on other sites

thx! για ξεκλείδωμα υπάρχει μόνο αυτό, έτσι?

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1527159

(official way, μπαίνεις στο http://unlockbootloader.sonymobile.com/ κλπ )

Link to comment
Share on other sites

kαλημερα , χρονια πολλα με υγεια.

Θελω να εγκατστησω την JB αλλα δεν ξερω πως γινεται να φλασαρω το boot.img

Τι χρειαζεται να κανω?

Τωρα στο κινητο μου εχω την experience v2.1.

Aν ξέρει κάποιος ας μου πεί

Link to comment
Share on other sites

kαλημερα , χρονια πολλα με υγεια.

Θελω να εγκατστησω την JB αλλα δεν ξερω πως γινεται να φλασαρω το boot.img

Τι χρειαζεται να κανω?

Τωρα στο κινητο μου εχω την experience v2.1.

Aν ξέρει κάποιος ας μου πεί

 

Εγω δεν εχω φλασαρει την jb. ακομα επειδη ο αδερφος μου μου πηρε το σολε αλλα απο οτι καταλαβα πρεπει να φλασαρεις το. Βοοt.img μεσω flashtool σε λειτουργεια fastboot

 

Λοιπον θα γραψω τις οδηγιες για να τις βαλουμε και στην πρωτη σελιδα....

 

Πρωτα χρειαζομαστε stock ics 1.54 rom rooted με cwm και ξεκλειδωτο. Bootloader.Αφου τα κανουμε αυα κατεβαζουμε το αρχειο της ρομ.Παιρνουμε to boot.IMG μεσα απο το αρχειο καιμτο φλασαρουμε μεσω flash tool σε λειτουργεια fast boot.Αφου τελειωσουμε και αυτο φλασαρουμε τη ROM μεσω cwm

 

Αλλα εχω μια απορια,αφου εχουμε φλασαρει ηδη το boot.IMG δεν πρεπει να μην το φλασαρουμε παλι με cwm σωστα?

Edited by Nero55
Link to comment
Share on other sites

Nero55 ευχαριστώ για το fixaki το πέρασα και αυτό! σε ότι αφορά το boot.img εγώ το φλασαρα και φλασαρα και όλο το zip μαζί με το boot μετά. όλα δουλεύουν καλά οπότε το αφήνω ως έχει!
Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν εχω φλασαρει την jb. ακομα επειδη ο αδερφος μου μου πηρε το σολε αλλα απο οτι καταλαβα πρεπει να φλασαρεις το. Βοοt.img μεσω flashtool σε λειτουργεια fastboot

 

Λοιπον θα γραψω τις οδηγιες για να τις βαλουμε και στην πρωτη σελιδα....

 

Πρωτα χρειαζομαστε stock ics 1.54 rom rooted με cwm και ξεκλειδωτο. Bootloader.Αφου τα κανουμε αυα κατεβαζουμε το αρχειο της ρομ.Παιρνουμε to boot.IMG μεσα απο το αρχειο καιμτο φλασαρουμε μεσω flash tool σε λειτουργεια fast boot.Αφου τελειωσουμε και αυτο φλασαρουμε τη ROM μεσω cwm

 

Αλλα εχω μια απορια,αφου εχουμε φλασαρει ηδη το boot.IMG δεν πρεπει να μην το φλασαρουμε παλι με cwm σωστα?

 

Πως να το φλασαρω μεσω flashtool?

Βαζω fast boot το flashtool αλλα δεν μου βρισκει το αρχειο boot.img

Πως γινεται αυτο?

Μηπως το σερνω μεσα στο flashtool? Αν ναι το εκανα και μου λεει ERROR YOU CAN ONLY DROP FTF FILES

Link to comment
Share on other sites

Nero55 ευχαριστώ για το fixaki το πέρασα και αυτό! σε ότι αφορά το boot.img εγώ το φλασαρα και φλασαρα και όλο το zip μαζί με το boot μετά. όλα δουλεύουν καλά οπότε το αφήνω ως έχει!

 

Ε αφου το φλασαρες ολο το ζιπ μαζι με το boot.img τοτε νεες οδηγιες....αλλα μηπως εχει καποιο boot.img το fix που σου εδωσα και μπερδευτηκες?(τελικα δεν εχει) οποτε....

 

Stock ics 1.54 rooted cwm unlocked bootloader κατεβασμα της ρομ περασμα στπ κινητο και φλασαρισμα μεσω. Cwm....

Edited by Nero55
Link to comment
Share on other sites

Ε αφου το φλασαρες ολο το ζιπ μαζι με το boot.img τοτε νεες οδηγιες....

 

Stock ics 1.54 rooted cwm unlocked bootloader κατεβασμα της ρομ περασμα στπ κινητο και φλασαρισμα μεσω. Cwm....

 

Τελικα οντως παρουσιαζεται ενα bug με την καμερα,η ποιοτητα δεν ειναι πολυ καλη οποτε για οποιον περασει την rom συνιστω να περασει και καποιο cybershot mod

Link to comment
Share on other sites

Τελικα οντως παρουσιαζεται ενα bug με την καμερα,η ποιοτητα δεν ειναι πολυ καλη οποτε για οποιον περασει την rom συνιστω να περασει και καποιο cybershot mod

 

Δουλευει και η 5.7,2 που παλια δεν δουλευε παιδια αλλα χανετε το πανοραμα...για την 4.7.2 δεν ξερω τι παιζει

 

Οσο για την εγκατασταση της ρομ εγω διαβασα αυτο στους xda αλλα δεν μπορω να δοκιμασω ακομη(ανοιξτε την φωτο για να δειτε)

Edited by Nero55
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Sole / Sola

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...