Jump to content

Sony Xperia Sole / Sola


Karthan7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μόλις πριν από λίγο τέλειωσα να το σκαλίζω, μια και σήμερα το παρέλαβα, προορίζεται για τον αδερφό μου. Τί ωραίο τηλεφωνάκι! Πολύ βολικό μέγεθος, ικανοποιητική οθόνη, και σβέλτο! Εξαιρετικό!

Και τώρα μερικές απορίες. Να σημειώσω είμαι ρουταρισμένος με μανίσια .054.

-Ο launcher της sony είναι πράγματι τόσο κακός όσο μου φάνηκε ή απλά έχω συνηθίσει τον samsung, τον οποίο βρήκα εξαιρετικό; Ας πούμε, υπάρχει τρόπος να αυξομειώσω τις homescreens ή να κάνω τις εφαρμογές να μη φαίνονται στο app drawer;

-Στη συνέχεια του προηγούμενου ερωτήματος, να σκεφτώ την αγορά του nova launcher; Κάνει αυτά που θα ήθελα;

-Η notification bar είναι τραγική σε σχέση με της samsung. Υπάρχει κάποια εφαρμογή που να ανοιγοκλείνει wifi,GPS, δεδομένα κτλ.;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μόλις πριν από λίγο τέλειωσα να το σκαλίζω, μια και σήμερα το παρέλαβα, προορίζεται για τον αδερφό μου. Τί ωραίο τηλεφωνάκι! Πολύ βολικό μέγεθος, ικανοποιητική οθόνη, και σβέλτο! Εξαιρετικό!

Και τώρα μερικές απορίες. Να σημειώσω είμαι ρουταρισμένος με μανίσια .054.

-Ο launcher της sony είναι πράγματι τόσο κακός όσο μου φάνηκε ή απλά έχω συνηθίσει τον samsung, τον οποίο βρήκα εξαιρετικό; Ας πούμε, υπάρχει τρόπος να αυξομειώσω τις homescreens ή να κάνω τις εφαρμογές να μη φαίνονται στο app drawer;

-Στη συνέχεια του προηγούμενου ερωτήματος, να σκεφτώ την αγορά του nova launcher; Κάνει αυτά που θα ήθελα;

-Η notification bar είναι τραγική σε σχέση με της samsung. Υπάρχει κάποια εφαρμογή που να ανοιγοκλείνει wifi,GPS, δεδομένα κτλ.;

 

1) Είναι όντως κακός.. Όχι δεν μπορείς τίποτα από τα 2.. Πρέπει να βάλεις άλλον..

2) Με τον apex που είχα βάλει τα έκανε.. Είχα βάλει και τον nova και νομίζω τα έκανε και αυτός.. Κρατάω ένα 5%..

3) Υπάρχουν bar στο play store.. Είχα βάλει μία πάρα πολύ καλή που κάνει αυτά που θες και πολλά περισσότερα.. Θα προσπαθήσω να την θυμηθώ και θα σου πω..

 

EDIT: Το θυμήθηκα.. Power Toggles :)

Edited by AlMag1
Link to comment
Share on other sites

Voodoman,δε βάζεις μια ρομ να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο?

 

Ήδη θα κουραστώ τρομερά να πείσω τον αδερφό μου να αλλάξει launcher και δεν ξέρω καν αν θα το κάνει, πόσο μάλλον να τον βάλω να αλλάξει ROM!..

Λέω να δώσουμε μία ευκαιρία στον nova, ευχαριστώ AlMag1!

Link to comment
Share on other sites

Ήδη θα κουραστώ τρομερά να πείσω τον αδερφό μου να αλλάξει launcher και δεν ξέρω καν αν θα το κάνει, πόσο μάλλον να τον βάλω να αλλάξει ROM!..

Λέω να δώσουμε μία ευκαιρία στον nova, ευχαριστώ AlMag1!

 

Άμα δεν μείνει ευχαριστημένος από τον nova πές του να βάλεις ρομ,έτσι και αλλιώς δεν είναι δύσκολη η διαδικασία..

Link to comment
Share on other sites

Εκανα μια αναζητηση στο thread αλλα ειναι αναμεικτα αυτα που βρηκα οποτε ειπα να γραψω.

 

Εχω τεραστειο θεμα με την διαρκεια της μπαταριας. Δεν βγαζει πανω απο 24 ωρες με μηδαμινη χρηση. Χωρις κλησεις, χωρις εφαρμογες, χωρις καν να ανοιξει η οθονη!

 

Εχω δωσει το κινητο 3 φορες σε service point υστερα απο επικοινωνια με την Sony.

Την πρωτη φορα μου ειπαν οτι ειναι ελαττωματικη η μπαταρια και μου την αντικατεστησαν.

Τη δευτερη φορα μου ειπαν οτι το εστειλαν σε ανωτερο service και οτι εκαναν αντικατασταση καποιου ανταλλακτικου (χωρις να μου αναφερουν τι ανταλλακτικο).

Την τριτη φορα εγινε ακριβως το ιδιο με την δευτερη. Σημερα το παρελαβα και κανει παλι τα ιδια...

 

Εχω απογοητευτει. Το κινητο ειναι αγορασμενο το πρωτο 10ημερο του Φεβρουαριου και μεχρι στιγμης ηταν για επισκευη συνολικα περιπου 4 εβδομαδες. Δεν εχω καταφερει να το χρησιμοποιησω ουσιαστικα και ακομα λυση δεν εχει βρεθει.

 

Να πω οτι το κινητο εχει την 4.0.4 (6.11.Β.1.54) περασμενη. [Official -οχι custom rom- και χωρις root]

 

Υπαρχει κανεις που να μπορει να βοηθησει ? :worry:

Link to comment
Share on other sites

Άλλαξε την μόνος σου, μπορεί να μην το καταλάβει, ειδικά αν βάλεις stock based :-P

Εμένα ο στοκ launcher δεν μου άρεσε καθόλου, τον νοβα τον βρίσκω εξαιρετικό, και στην free έκδοση (η paid απλά δίνει έξτρα λειτουργίες, απόδοση είναι ίδια)

Link to comment
Share on other sites

Άλλαξε την μόνος σου, μπορεί να μην το καταλάβει, ειδικά αν βάλεις stock based :-P

Εμένα ο στοκ launcher δεν μου άρεσε καθόλου, τον νοβα τον βρίσκω εξαιρετικό, και στην free έκδοση (η paid απλά δίνει έξτρα λειτουργίες, απόδοση είναι ίδια)

 

Έκανα την "χαζομάρα" και του το έδωσα, πριν ασχοληθώ αρκετά μαζί του, είχα μόλις 3-4 ώρες να το σκαλίσω και μόνο προς το τέλος κατάλαβα ότι ο launcher δεν "τραβάει"!.. Εγώ θα κάνω την καλή πράξη και θα τον συμβουλέψω, από εκεί και πέρα, ό,τι θέλει ας κάνει. Πάντως το κινητό είναι εντυπωσιακό για τα χρήματά του. Ο διπύρηνος χιλιάρης είναι εξαιρετικά ικανοποιητικός, τα 512ΜΒ RAM φάνηκαν αρκετά και μόνο μικροκολλήματα παρατήρησα, που ούτως ή άλλως υπάρχουν και στο S3.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα την "χαζομάρα" και του το έδωσα, πριν ασχοληθώ αρκετά μαζί του, είχα μόλις 3-4 ώρες να το σκαλίσω και μόνο προς το τέλος κατάλαβα ότι ο launcher δεν "τραβάει"!.. Εγώ θα κάνω την καλή πράξη και θα τον συμβουλέψω, από εκεί και πέρα, ό,τι θέλει ας κάνει. Πάντως το κινητό είναι εντυπωσιακό για τα χρήματά του. Ο διπύρηνος χιλιάρης είναι εξαιρετικά ικανοποιητικός, τα 512ΜΒ RAM φάνηκαν αρκετά και μόνο μικροκολλήματα παρατήρησα, που ούτως ή άλλως υπάρχουν και στο S3.

 

Ή το καλύτερο από όλα θα ήταν να του πεις πως θα του βάλεις ένα launcher(nova) και αντί για αυτό να του βάλεις cm10 rom ή cm9 rom που μοιάζει με nova για να φτάσει το smoothness στο ζενίθ...Αυτή είναι η καλύτερη http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2001948

Edited by Nero55
Link to comment
Share on other sites

Cm10 δεν υπάρχει νομίζω.

Επίσης οι cm δεν έχουν nfc, floating touch και ραδιο (ούτε το spirit δουλεύει)

Διορθώστε με αν έχει αλλάξει κάτι από την τελευταία φορά που το είχα κοιτάξει..

Link to comment
Share on other sites

Το sole μου (4.0.4 android) δεν μπορει να συνδεθει με τον router μου. Μεχρι τωρα τα καταφερε 2 φορες μετα κοπων και βασανων (reset router/sole) αλλα με το που απομακρυνομαι απο το σπιτι και χανει την συνδεση δεν μπορει να ξανασυνδεθει μετα οταν επιστρεφω.

Βγαζει μυνημα οτι ειναι εκτος ακτινας και ας ειμαι διπλα στον royter και εδω και 2 βδομαδες δεν τον βλεπει καθολου !! (οτι reset και αν εκανα)

Ο router δεν εχει προβλημα γιατι με ενα laptop και ενα netbook που εχω συνδεομαι κανονικα. Το κιν. δε πρεπει να εχει προβλημα για σε αλλα 3-4 wifi spot που το δοκιμασα συνδεεται αμεσως....

 

Καμμια ιδεα παρακαλω γιατι μου εχει σπασει τα νευρα; :(

Link to comment
Share on other sites

είχα ρουταρισμένο Gingerbread και μόλις έκανα αναβάθμιση σε ice cream, πάει το root.

Τι βήματα πρέπει να ακολουθήσω τώρα για root; ας μου πει κάποιος συγκεκριμένα γιατί εδώ το νήμα έχει άπειρες σελίδες.

Ευχαριστώ.

Leeco Cool1 4/64 Gold
Link to comment
Share on other sites

Το sole μου (4.0.4 android) δεν μπορει να συνδεθει με τον router μου. Μεχρι τωρα τα καταφερε 2 φορες μετα κοπων και βασανων (reset router/sole) αλλα με το που απομακρυνομαι απο το σπιτι και χανει την συνδεση δεν μπορει να ξανασυνδεθει μετα οταν επιστρεφω.

Βγαζει μυνημα οτι ειναι εκτος ακτινας και ας ειμαι διπλα στον royter και εδω και 2 βδομαδες δεν τον βλεπει καθολου !! (οτι reset και αν εκανα)

Ο router δεν εχει προβλημα γιατι με ενα laptop και ενα netbook που εχω συνδεομαι κανονικα. Το κιν. δε πρεπει να εχει προβλημα για σε αλλα 3-4 wifi spot που το δοκιμασα συνδεεται αμεσως....

 

Καμμια ιδεα παρακαλω γιατι μου εχει σπασει τα νευρα; :(

 

Αλλαζεις καναλι στο ρουτερ και εισαι αρχοντας....

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

είχα ρουταρισμένο Gingerbread και μόλις έκανα αναβάθμιση σε ice cream, πάει το root.

Τι βήματα πρέπει να ακολουθήσω τώρα για root; ας μου πει κάποιος συγκεκριμένα γιατί εδώ το νήμα έχει άπειρες σελίδες.

Ευχαριστώ.

 

Πηγαινε στην πρωτη σελιδα στο πρωτο μηνυμα υπαρχουν ολα οσα χρειαζεσαι!

Link to comment
Share on other sites

Το sole μου (4.0.4 android) δεν μπορει να συνδεθει με τον router μου. Μεχρι τωρα τα καταφερε 2 φορες μετα κοπων και βασανων (reset router/sole) αλλα με το που απομακρυνομαι απο το σπιτι και χανει την συνδεση δεν μπορει να ξανασυνδεθει μετα οταν επιστρεφω.

Βγαζει μυνημα οτι ειναι εκτος ακτινας και ας ειμαι διπλα στον royter και εδω και 2 βδομαδες δεν τον βλεπει καθολου !! (οτι reset και αν εκανα)

Ο router δεν εχει προβλημα γιατι με ενα laptop και ενα netbook που εχω συνδεομαι κανονικα. Το κιν. δε πρεπει να εχει προβλημα για σε αλλα 3-4 wifi spot που το δοκιμασα συνδεεται αμεσως....

 

Καμμια ιδεα παρακαλω γιατι μου εχει σπασει τα νευρα; :(

 

τι rom έχεις?

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας ξανά. Χθες το κινητό ξαφνικά δεν είχε σήμα και μόλις το έκλεισα και το ξανάνοιξα, έστελνε κανονικά μηνύματα και έπαιρνε τηλέφωνα. Σήμερα συνέβη ξανά το ίδιο. Τι να κάνω;;:(
Lumia 925
Link to comment
Share on other sites

Cm10 δεν υπάρχει νομίζω.

Επίσης οι cm δεν έχουν nfc, floating touch και ραδιο (ούτε το spirit δουλεύει)

Διορθώστε με αν έχει αλλάξει κάτι από την τελευταία φορά που το είχα κοιτάξει..

 

Το nfc και το floating touch δεν είναι τίποτα σπουδαίο,αλλά άμα χρειάζεται ραδιο τότε οκ πάω πάσο ας βάλει την expirience v2.10....Άν όμως δεν τον ενοχλεί η απουσία ραδιοφώνου η firedroid 1,4 είναι μονόδρομος!

Link to comment
Share on other sites

Το nfc και το floating touch δεν είναι τίποτα σπουδαίο,αλλά άμα χρειάζεται ραδιο τότε οκ πάω πάσο ας βάλει την expirience v2.10....Άν όμως δεν τον ενοχλεί η απουσία ραδιοφώνου η firedroid 1,4 είναι μονόδρομος!

 

Για σενα δεν ειναι τιποτα σπουδαιο.. καποιοι αγορασαν το κινητο για αυτα τα χαρακτηριστικα γιατι ηταν το μονο σε αυτη την τιμη που τα προσεφερε..

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια! εχτες εκανα root το xperia sola μου με την μεθοδο bin4ry και θελω να ρωτησω καποια πραγματακια. υπαρχει καποιο recovery που να μπορω να βαλω? επισης μου βγαζει αναβαθμιση στο superSU την κανω κανονικα?? ευχαριστω!
Link to comment
Share on other sites

floating touch για χειμώνα με γάντια και για.. λαδωμένα χέρια :P

nfc εγώ πλέον δουλεύω αρκετά με 2-3 smarttags και διευκολύνουν. σίγουρα όχι απαραίτητο, αλλά αυτοματοποιείς κάποιες διαδικασίες και γλυτώνεις χρόνο (κυρίως, για πράγματα που κάνεις καθημερινά, πχ μπαινεις σπιτι, χαμηλώνεις φωτεινότητα, ανοίγεις wifi, κλείνεις gps και data κλπ. )

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια! εχτες εκανα root το xperia sola μου με την μεθοδο bin4ry και θελω να ρωτησω καποια πραγματακια. υπαρχει καποιο recovery που να μπορω να βαλω? επισης μου βγαζει αναβαθμιση στο superSU την κανω κανονικα?? ευχαριστω!

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4428003#post4428003

 

Υπάρχει στο 1ο ποστ.. Ναι την κάνεις κανονικά!

Link to comment
Share on other sites

Ή το καλύτερο από όλα θα ήταν να του πεις πως θα του βάλεις ένα launcher(nova) και αντί για αυτό να του βάλεις cm10 rom ή cm9 rom που μοιάζει με nova για να φτάσει το smoothness στο ζενίθ...Αυτή είναι η καλύτερη http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2001948

 

Τελικά τον έψησα να βάλει Nova, κάτι είναι και αυτό!..

Link to comment
Share on other sites

greeklish

αυτο με το reboot μου το κανει και εμενα .συνηθως μετα απο το τελος της φορτισης.το εχω συνηθησει πια.

για το ρικαβερι ,πατας το πληκτρο μειωσης της εντασης επανελειμενα (διακοπτομενα συνεχως)

Edited by zxr
Link to comment
Share on other sites

Αλλαζεις καναλι στο ρουτερ και εισαι αρχοντας....

 

Ωπ! Δουλεψε!

Αν κρατησει και σε διαρκεια χρονου θα ειναι τελεια. Ευχαριστω :)

 

τι rom έχεις?

 

Που βρισκω αυτην την πληροφορια? (οσο αφορα τα smartphone ειμαι αρχαριος...)

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Sole / Sola

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...