Jump to content

Sony Xperia Sole / Sola


Karthan7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας παιδιά!Μήπως μπορείτε να μου βρειτε κάποια rom για την έκδοση 6.1.1.Β.1.10. με την οποία το κινητό μου θα έχει μεγαλύτερη διάρκεια(αν δεν γίνεται δεν με πειράζει) και θα μπορώ να χρησιμοποιήσω τα cm και aopk themes που βρίσκονται στο playstore?Επίσης θα ήθελα και οδηγό εγκατάστασης της rom που θα μου βρείτε και λίγη καθοδήγηση από εσάς!!Ευχαριστώ προκαταβολικά!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γεια σας παιδιά!Μήπως μπορείτε να μου βρειτε κάποια rom για την έκδοση 6.1.1.Β.1.10. με την οποία το κινητό μου θα έχει μεγαλύτερη διάρκεια(αν δεν γίνεται δεν με πειράζει) και θα μπορώ να χρησιμοποιήσω τα cm και aopk themes που βρίσκονται στο playstore?Επίσης θα ήθελα και οδηγό εγκατάστασης της rom που θα μου βρείτε και λίγη καθοδήγηση από εσάς!!Ευχαριστώ προκαταβολικά!

 

Μπες στο xda και βρες οποια σου αρεσει.. Δεν ειναι δυσκολο.. Οσο για τα βηματα δεν ειναι τιποτα.. Τα λεω περιληπτικα τωρα και θα σας τα πω μετα απο το σπιτι πιο αναλυτικα.. Κατεβαζετε cwm για locked bootloader συνδεετε το κινητο, τρεχετε το.bat αρχειο καξ μετα το κανει μονο του.. Αφου τελειωσει κανετε copy paste το zip αρχειο της ρομ στην εσωτερικη μνημη.. Κλεινετε το κινητο, το ανοιγετε κσι μολις δειτε το σονυ logo πατατε μια φορα το volume down κουμπι.. Περιμενετε λιγο και θα ανοιξει το recovery.. Οταν ανοιξει μετακινειστε με τα volume buttons και πατε στο install zip αρχειο.. Επιλεγετε υο zip αρχειο της ρομ πατατε yes στο επομενο και την βαζει.. Μολις πει οτι την εβαλε κανετε απο το recovery wipe data, wipe dalvik cache και αλλο ενα wipe κατι.. Δεν θυμαμαι πως το λεει.. Οταν τα κανετε ολα αυτα πατατε exit,reboot κανει επανεκκινηση και εχετε την καινουρια ρομ.. Ολα αυτα βεβαια αφου πρωτα εχετε κανει backup τα αρχεια σας.. Και να βγαλετε την καρτα sd (αν εχετε) για παν ενδεχομενο... Αυτα.. Πιο αναλυτικα αμα θελετε, αργα το βραδυ..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα.Είμαι root και έχω απενεργοποιήσει κάποιες από τις εφαρμογές του κινητού.Μου τις βγάζει κάτω κάτω στη λίστα. Xρειάζεται να τις σβήσω τελείως με κάποια εφαρμογή uninstaller ?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα.Είμαι root και έχω απενεργοποιήσει κάποιες από τις εφαρμογές του κινητού.Μου τις βγάζει κάτω κάτω στη λίστα. Xρειάζεται να τις σβήσω τελείως με κάποια εφαρμογή uninstaller ?

 

Με μια εφαρμογη τυπου titanium backup μπορεις να σβησεις ο,τι θες. Προσοχη ομως! Μερικες εφαρμογες δεν πρεπει να τις σβησεις!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μπες στο xda και βρες οποια σου αρεσει.. Δεν ειναι δυσκολο.. Οσο για τα βηματα δεν ειναι τιποτα.. Τα λεω περιληπτικα τωρα και θα σας τα πω μετα απο το σπιτι πιο αναλυτικα.. Κατεβαζετε cwm για locked bootloader συνδεετε το κινητο, τρεχετε το.bat αρχειο καξ μετα το κανει μονο του.. Αφου τελειωσει κανετε copy paste το zip αρχειο της ρομ στην εσωτερικη μνημη.. Κλεινετε το κινητο, το ανοιγετε κσι μολις δειτε το σονυ logo πατατε μια φορα το volume down κουμπι.. Περιμενετε λιγο και θα ανοιξει το recovery.. Οταν ανοιξει μετακινειστε με τα volume buttons και πατε στο install zip αρχειο.. Επιλεγετε υο zip αρχειο της ρομ πατατε yes στο επομενο και την βαζει.. Μολις πει οτι την εβαλε κανετε απο το recovery wipe data, wipe dalvik cache και αλλο ενα wipe κατι.. Δεν θυμαμαι πως το λεει.. Οταν τα κανετε ολα αυτα πατατε exit,reboot κανει επανεκκινηση και εχετε την καινουρια ρομ.. Ολα αυτα βεβαια αφου πρωτα εχετε κανει backup τα αρχεια σας.. Και να βγαλετε την καρτα sd (αν εχετε) για παν ενδεχομενο... Αυτα.. Πιο αναλυτικα αμα θελετε, αργα το βραδυ..

 

αμα θελουμε λεει....ηδη εχω αποθυκευσει το κειμενο σου.εγω παντως το περιμενω...ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα.Είμαι root και έχω απενεργοποιήσει κάποιες από τις εφαρμογές του κινητού.Μου τις βγάζει κάτω κάτω στη λίστα. Xρειάζεται να τις σβήσω τελείως με κάποια εφαρμογή uninstaller ?

 

κατεβαζεις root explorer και απο το system/apps κανεις απλά delete ότι δε χρειαζεσαι..

Link to comment
Share on other sites

Προς ενημερωση ολων (πιθανον να ισχυει σε καποιους οπως και σε μενα) εγω για να μπω σε Recovery Mode οταν παταω το Power ON αμεσως μετα δεν πατω το Volume Up αλλα παταω μεσα στην οθονη 2-3 φορες κι ετσι μπαινει σε Recovery Mode..
Link to comment
Share on other sites

Με μια εφαρμογη τυπου titanium backup μπορεις να σβησεις ο,τι θες. Προσοχη ομως! Μερικες εφαρμογες δεν πρεπει να τις σβησεις!

 

κατεβαζεις root explorer και απο το system/apps κανεις απλά delete ότι δε χρειαζεσαι..

 

 

Αν τις αφήσω απενεργοποιημένες (χωρίς να τις διαγράψω τελείως) δημιουργούν κάποιο πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρει κάποιος-α τι παίζει με αυτές τις μπαταρίες; http://viewitem.eim.ebay.gr/GOLD-2680MAH-BA750-BUSINESS-BATTERY-FOR-SONY-XPERIA-SOLA-MT27i/190759359279/item Η μπαταρία του sole είναι ενσωματαμένη αλλά προφανώς μπορεί να αλλάξει. Edited by arisrou
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω να βάλω την BrainsRom(http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2025633) αλλά θέλω να μου δώσετε ένα link από cwm,να με βοηθήσετε στην πορεία και να μου πείτε αν μπορώ να βάλω σε αυτήν cm και aopk themes και πρώτα απ'όλα αν μπορώ να τη χρησιμοποιήσω με την έκδοση 6.1.1.Β.1.10.

 

EDIT:Αν κατάλαβα καλά πρέπει να εγκαταστήσω αυτή http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=34925308&postcount=4 και όχι την παραπάνω που ανέφερα αλλά δεν καταλαβαίνω τα περισσότερα απ'τα βήματα της.

 

2) Install a Clockworkmod/Recovery kernel (there a various in the Forum available)

3) Copy Rom.zip file to Internal Storage

4) Flash Rom(πως,με τι?)

- Boot into recovery(πως?)

- Do a NANDROID backup(τι είναι το nandroid?)

- Flash the rom in recovery(Δεν καταλαβαίνω τίποτα)

- Do wipe Cache and wipe Dalvik Cache(και εδώ το ίδιο!)

- Reboot and wait for 5mins (just leave the phone working)

- Reboot again

- Enjoy

Edited by Nero55
Link to comment
Share on other sites

boot into recovery-> λογικα ή πατώντας το power και volume up ή down, ή κανοντας "ταπ-ταπ" μερικες φορες πανω στο σονυ, οταν το κινητο ανοιγει. αυτα εχω διαβασει για το κινητο, δεν ξερω ποιος τροπος δουλεύει σε ποια recovery.

 

nandroid backup-> backup της ρομ που εχεις. τα παντα ολα, έτσι ώστε αν θες να γυρίσεις το κινητο όπως το άφησες, όλα τα data, apps κλπ

 

flash rom-> θα βρεις αυτο που λεει install zip from sd card, και θα επιλεξεις το zip που εχει τη rom

 

wipe Cache and wipe Dalvik Cache-> η recovery θα σου εχει επιλογες για delete/wipe/clear data,cache κλπ. η επιλογη για dalvik cache ίσως είναι μέσα σε κάποιο μενου με advanced options

 

(όλα αυτά είναι γενικά, και όχι για τη συγκεκριμένη rom)

 

με τι εισαι τωρα? εκανες το τελευταιο update της sony ή όχι?

Link to comment
Share on other sites

boot into recovery-> λογικα ή πατώντας το power και volume up ή down, ή κανοντας "ταπ-ταπ" μερικες φορες πανω στο σονυ, οταν το κινητο ανοιγει. αυτα εχω διαβασει για το κινητο, δεν ξερω ποιος τροπος δουλεύει σε ποια recovery.

 

nandroid backup-> backup της ρομ που εχεις. τα παντα ολα, έτσι ώστε αν θες να γυρίσεις το κινητο όπως το άφησες, όλα τα data, apps κλπ

 

flash rom-> θα βρεις αυτο που λεει install zip from sd card, και θα επιλεξεις το zip που εχει τη rom

 

wipe Cache and wipe Dalvik Cache-> η recovery θα σου εχει επιλογες για delete/wipe/clear data,cache κλπ. η επιλογη για dalvik cache ίσως είναι μέσα σε κάποιο μενου με advanced options

 

(όλα αυτά είναι γενικά, και όχι για τη συγκεκριμένη rom)

 

με τι εισαι τωρα? εκανες το τελευταιο update της sony ή όχι?

 

Τώρα είμαι με την έκδοση 6.1.1.Β.1.10. την εγκατάσταση της rom λέω να την κάνω την Τετάρτη..

Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά που ρωτάς στα έχω γράψει στα ελληνικά, 5 post πιο πάνω.. Κάνε ό,τι σου λέω και θα την βάλεις μια χαρα..

 

Χρωστάω ένα link για recovery..

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2020893

Είναι για κλειδωμένους bootloader, όπως ανέφερα και πιο πάνω..

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω να βάλω την BrainsRom(http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2025633) αλλά θέλω να μου δώσετε ένα link από cwm,να με βοηθήσετε στην πορεία και να μου πείτε αν μπορώ να βάλω σε αυτήν cm και aopk themes και πρώτα απ'όλα αν μπορώ να τη χρησιμοποιήσω με την έκδοση 6.1.1.Β.1.10.

 

EDIT:Αν κατάλαβα καλά πρέπει να εγκαταστήσω αυτή http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=34925308&postcount=4 και όχι την παραπάνω που ανέφερα αλλά δεν καταλαβαίνω τα περισσότερα απ'τα βήματα της.

 

2) Install a Clockworkmod/Recovery kernel (there a various in the Forum available)

3) Copy Rom.zip file to Internal Storage

4) Flash Rom(πως,με τι?)

- Boot into recovery(πως?)

- Do a NANDROID backup(τι είναι το nandroid?)

- Flash the rom in recovery(Δεν καταλαβαίνω τίποτα)

- Do wipe Cache and wipe Dalvik Cache(και εδώ το ίδιο!)

- Reboot and wait for 5mins (just leave the phone working)

- Reboot again

- Enjoy

Πρεπει να εχεις recovery, το πρωτο πραγμα που θα κανεις με το recovery ειναι το backup.

Δες βιντεακια για να δεις πως ειναι περιπου η διαδικασια και γενικα πως να φλασαρεις ζιπακια με το recovery

Προσοχη στην εγκατασταση rom θα ακολουθησεις της οδηγιες που εχει ο δημιουργος της καθε rom.

Το πρωτο πραγμα που θα κανεις πριν απο καποιο φλασαρισμα Rom(και η rom ζιπ ειναι) ή καποιο αλλο ζιπ(πχ Status bar) ειναι το backup.

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1526866

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά που ρωτάς στα έχω γράψει στα ελληνικά, 5 post πιο πάνω.. Κάνε ό,τι σου λέω και θα την βάλεις μια χαρα..

 

Χρωστάω ένα link για recovery..

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2020893

Είναι για κλειδωμένους bootloader, όπως ανέφερα και πιο πάνω..

 

Ευχαριστώ πολύ,τώρα έχω και rom και cwm!:)Την Τετάρτη που θα flashάρω την rom να είσαι εδώ,είμαι σίγουρος πως θα έχω απορίες..:p

Link to comment
Share on other sites

Μπες στο xda και βρες οποια σου αρεσει.. Δεν ειναι δυσκολο.. Οσο για τα βηματα δεν ειναι τιποτα.. Τα λεω περιληπτικα τωρα και θα σας τα πω μετα απο το σπιτι πιο αναλυτικα.. Κατεβαζετε cwm για locked bootloader συνδεετε το κινητο, τρεχετε το.bat αρχειο καξ μετα το κανει μονο του.. Αφου τελειωσει κανετε copy paste το zip αρχειο της ρομ στην εσωτερικη μνημη.. Κλεινετε το κινητο, το ανοιγετε κσι μολις δειτε το σονυ logo πατατε μια φορα το volume down κουμπι.. Περιμενετε λιγο και θα ανοιξει το recovery.. Οταν ανοιξει μετακινειστε με τα volume buttons και πατε στο install zip αρχειο.. Επιλεγετε υο zip αρχειο της ρομ πατατε yes στο επομενο και την βαζει.. Μολις πει οτι την εβαλε κανετε απο το recovery wipe data, wipe dalvik cache και αλλο ενα wipe κατι.. Δεν θυμαμαι πως το λεει.. Οταν τα κανετε ολα αυτα πατατε exit,reboot κανει επανεκκινηση και εχετε την καινουρια ρομ.. Ολα αυτα βεβαια αφου πρωτα εχετε κανει backup τα αρχεια σας.. Και να βγαλετε την καρτα sd (αν εχετε) για παν ενδεχομενο... Αυτα.. Πιο αναλυτικα αμα θελετε, αργα το βραδυ..

 

αμα θελουμε λεει....ηδη εχω αποθυκευσει το κειμενο σου.εγω παντως το περιμενω...ευχαριστω

 

χαχαχαχα κι εγώ είμαι ένας ακόμα που θα περιμένω να μας δώσεις τα φώτα σου!! :)

John... John Saban!

για τους φίλους Γιάννης ;)

Link to comment
Share on other sites

Ποιο recovery έχεις βάλει και μπαίνεις έτσι ?

 

Μαλλον αυτο που ειχε απο μαμα.. δεν πειραξα κατι..

Link to comment
Share on other sites

Πανω στην βιασυνη μου δεν εκανα backup μεσω recovery την προηγουμενη ROM που ειχα.. .10

Τωρα φοραω στο κινητο την BrainsRom.. Σε περιπτωση που θελησω να ξαναγυρισω στην μαμα ROM τι κανω? (τον σταυρό μου? :confused: )

 

ΥΓ: Δεν με νοιαζει να "χασω" προγραμματα ή ρυθμισεις, αφου τα εχω κανει backup με Titanium..

Link to comment
Share on other sites

έχω την εντύπωση ότι εφόσον είναι κλειδωμένος ο bootloader μπορείς να κάνεις restore μέσω pc companion/sus

αλλά δεν παίρνω και όρκο, μιας και δεν εχω αλλαξει ρομ ακομα σε αυτο το κινητο..

ίσως επίσης να μπορείς μέσω flashtool να περάσεις αυτό http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2029529 (που θα σε πάει στην .54)

αλλά και πάλι δεν παίρνω όρκο, δεν ειναι κάτι που εχω κάνει..

 

όσο για τη recovery, δεν γίνεται να μην έβαλες κάποια και να πέρασες custom rom.. έτσι νομίζω δηλαδή, δεν εχω δει recovery στο κινητο.. το CWM σου θυμίζει τίποτα?

(recovery είναι αυτό που φλάσαρες τη rom, που θα μπορούσες να πάρεις backup κλπ)

Link to comment
Share on other sites

έχω την εντύπωση ότι εφόσον είναι κλειδωμένος ο bootloader μπορείς να κάνεις restore μέσω pc companion/sus

αλλά δεν παίρνω και όρκο, μιας και δεν εχω αλλαξει ρομ ακομα σε αυτο το κινητο..

ίσως επίσης να μπορείς μέσω flashtool να περάσεις αυτό http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2029529 (που θα σε πάει στην .54)

αλλά και πάλι δεν παίρνω όρκο, δεν ειναι κάτι που εχω κάνει..

 

όσο για τη recovery, δεν γίνεται να μην έβαλες κάποια και να πέρασες custom rom.. έτσι νομίζω δηλαδή, δεν εχω δει recovery στο κινητο.. το CWM σου θυμίζει τίποτα?

(recovery είναι αυτό που φλάσαρες τη rom, που θα μπορούσες να πάρεις backup κλπ)

 

1) Μακαρι να εχεις δικιο και να μπορω να το κανω ετσι..

 

2) Οντως, ο vasilis_greta με βοηθησε να περασω την BrainsROM δινοντας μου ενα αρχειο για CWM απο ενα λινκ στο xda..

Link to comment
Share on other sites

παιδιά το το touch από το σολάκι μου μας άφησε χρόνους :( από χθες το μεσημέρι δεν ανταποκρίνεται. κάνει τα δικά του και δεν μπορώ ούτε να το ξεκλειδώσω. έκανα reset , hard reset , γύρισα πίσω σε stock rom αλλα τίποτα... δεν ανταποκρίνεται :mad:

 

έχει κανεις να μου προτείνει κάποιο service point? :(:(

HTC Touch Diamond 2 ----> LG Optimus G ----> Redmi Note 3 PRO ----> Xiaomi Mi Mix 2  ----> Huawei P30 Pro

Link to comment
Share on other sites

Το μεσημερι θα ανεβάσω ενα αρχειο word με αναλυτικά τα βηματα για εγκατασταση ρομ..

 

Alex γιατι δεν το πας στην σονυ; Εγγύηση εχεις οποτε εισαι κομπλε..

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Sole / Sola

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...