Jump to content

Sony Xperia Sole / Sola


Karthan7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Βασικά το τηλ το έχω 3 μέρες ..... και έκανα την φόρτιση πρώτη φορά απο το 10% εως το 100% + 2 ώρες παραπάνω για καλιμπράρισμα και μετά άλλες 2 φορτίσεις από το 10% εως το 100%...... Δηλαδί το βλέπεις για προβληματάκι ? Παίζει να είναι θέμα από το battery widget?

 

Η GB τα κανει αυτα και σε μενα τα εκανε.Βαλε το ICS να παθεις ψυχολογικο :p.Οχι τιποτα αλλο απλα φαίνονται τα % της μπταριας και πεφτουν σαν βροχη.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Βασικά το τηλ το έχω 3 μέρες ..... και έκανα την φόρτιση πρώτη φορά απο το 10% εως το 100% + 2 ώρες παραπάνω για καλιμπράρισμα και μετά άλλες 2 φορτίσεις από το 10% εως το 100%...... Δηλαδί το βλέπεις για προβληματάκι ? Παίζει να είναι θέμα από το battery widget?

 

Άρα,απ τη στιγμή που είναι καινούργιο το κινητό,και δεν έχεις περάσει κάποια Rom η αναβάθμιση, τότε μάλλον το widget σου κάνει τη ζημιά.

Είσαι σε Gingerbread η ICS?

Και κάτι άλλο,η ενσωματωμένη εφαρμογή που επιτηρεί τη μπαταρία,πού σου δείχνει ότι ξοδευτηκε ?

Συμφωνούν τα νούμερα με αυτά του widget?

OmniRom 4.4.2 - ΑΚ KO v.242 - TWRP 2.6.3.3 @Dalvik_Must_Die@
Link to comment
Share on other sites

Άρα,απ τη στιγμή που είναι καινούργιο το κινητό,και δεν έχεις περάσει κάποια Rom η αναβάθμιση, τότε μάλλον το widget σου κάνει τη ζημιά.

Είσαι σε Gingerbread η ICS?

Και κάτι άλλο,η ενσωματωμένη εφαρμογή που επιτηρεί τη μπαταρία,πού σου δείχνει ότι ξοδευτηκε ?

Συμφωνούν τα νούμερα με αυτά του widget?

 

Ναι συμφωνούν . Είμαι gb και λέω να πάω για ics ......... Το τηλ είναι μαμά ούτε rom ούτε τπτ........... Περισσότερη κατανάλωση γράφει στην ''προβολή''

Link to comment
Share on other sites

Ναι συμφωνούν . Είμαι gb και λέω να πάω για ics ......... Το τηλ είναι μαμά ούτε rom ούτε τπτ........... Περισσότερη κατανάλωση γράφει στην ''προβολή''

 

Οκ! Βάλε την ICS μέσω SEUS.

Και μένα, περισσότερη κατανάλωση έχει η προβολή και μετά,όλα τα υπόλοιπα.

Υπάρχει ένας οδηγός για να ρουταρεις το κινητό,κάπου σε προηγούμενες σελίδες.

Θα δεις διάφορα αν ξηλωσεις από μέσα όλες τις άχρηστες εφαρμογές.

OmniRom 4.4.2 - ΑΚ KO v.242 - TWRP 2.6.3.3 @Dalvik_Must_Die@
Link to comment
Share on other sites

Ποιες εφαρμογές πας να κάνεις απεγκατάσταση και πώς?

 

εβαλα στο κινητο την official ics μεσω flashtool και ειχε μεσα κατι περιεργς εφαρμογες(pregneancy 41 weeks και κατι αλλες για εγκυους).και περα απο αυτες τις εφαρμογες,ειχε και officesuite, και αλλα αχρηστα που σε αφηνει το κινητο να απεγκαταστησεις..απεγκατασταση εκανα κανονικα,μεσω του μενού.αλλα την επομενη φορα μου το ανοιγω τις ξαναεμφανιζει εκει...να σημειωσω οτι είμαι root....

Link to comment
Share on other sites

ουτε εγω ειμαι εξεικοιωμενος με android..απλα σκεφτηκα οτι οσο περισσοτερη μνημα χρησιμοποιει το κινητο,τοσο πιο μεγαλη καταωαλωση μπαταριας εχουμε...

Το αντίθετο. Όταν χρησιμοποιεί μνήμη σημαίνει ότι ο επεξεργαστής θα δουλέψει λιγότερο όταν κληθεί να εκκινήσει μια εφαρμογή η οποία έχει κρατηθεί στη μνήμη. Άρα μικρότερη κατανάλωση.

παιδια στις επιλογες για προγραμματισμο,διεργασιες παρασκηνιου, τί το βαζετε??εαν το αησετε τυπικο οριο,τα αφηνει ολα και χανεi πολλη μνημη..εγω το βαζω μεχρι 2 και εχω παντα 170+ mb ελεύθερα..

Άστο στο τυπικό και κυρίως άσε το λειτουργικό να κάνει τη δουλειά του.

Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που να ελέγχει όλες τις χρεώσεις;

Phone Usage

Μπορει καποιος να με βοηθησει να αυξησω τον αριθμο των χαρακτηρων στο SMS γιατι δεν βρισκω καποια ρυθμιση στο κινητο που να μπορει να κανει κατι αφενος και αφετερου το σχετικο ψαξιμο που εκανα στο ιντερνετ δεν με βοηθησε... Ευχαριστω!

Αν δεν βλέπεις την επιλογή για εξοικονόμηση ενέργειας τότε το κινητό σου προοριζόταν για άλλη αγορά πλήν της Ελληνικής οπότε κάνεις αυτό.

ρε αιδια πως γινεται ενω κανω απεγκατασταση πολλες εφαρμογες του κινητου,και την επομενη φορα που θα κανω επανεκκινηση αυτες α είναι παλι εκει??να μας τρελανει θελει το android??

Μήπως είναι εφαρμογές του συστήματος; Μόνο με root θα απαλλαγείς μια και καλή.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Είπαμε η αξία του root είναι τεράστια αρκεί να ξέρεις πως θα το χρησιμοποιήσεις. Κάντε root και βγάλε την σαβούρα η οποία ειναι μεγάλη ;) Το root δεν ξεκλειδώνει bootloader απλά δίνει πρόσβαση σε όλα τα αρχεία. άφοβα λοιπόν.
Link to comment
Share on other sites

Αν έχω και wifi και 3g πώς διαλέγω από πού να κατεβάζω;

 

Αν είναι και τα 2 ενεργοποιημένα, τότε υπερισχύει το WiFi.. Αλλά γιατί ρωτάς? Δεν μπορείς να κλείσεις ένα από τα 2?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα,εχω εδω και λιγες μερες το sole και θα ηθελα να με βοηθησετε με 2-3 θεματακια.

 

Αρχικα θα ηθελα να μου πειτε αν υπαρχει καποια ρυθμιση για να αλλαξει το πληθος των χαρακτηρων στη συνταξη sms.Μολις ξεπερασω τους 30-40 ξεκιναει δευτερο μηνυμα.

Επισης ψαχνω να βρω ανα μπορω να αλλαξω την εμφανιση των μηνυματων απο ''συνομιλια'' σε απλη εμφανιση.

Τελος θελω και μια βοηθεια για το πως μπορω να περασω τις επαφες απο την sim στη συσκευη.

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα,εχω εδω και λιγες μερες το sole και θα ηθελα να με βοηθησετε με 2-3 θεματακια.

 

Αρχικα θα ηθελα να μου πειτε αν υπαρχει καποια ρυθμιση για να αλλαξει το πληθος των χαρακτηρων στη συνταξη sms.Μολις ξεπερασω τους 30-40 ξεκιναει δευτερο μηνυμα.

Επισης ψαχνω να βρω ανα μπορω να αλλαξω την εμφανιση των μηνυματων απο ''συνομιλια'' σε απλη εμφανιση.

Τελος θελω και μια βοηθεια για το πως μπορω να περασω τις επαφες απο την sim στη συσκευη.

 

Ευχαριστω

Για τους χαρακτήρες:Άνοιξε τα μυνήματα εκεί που εχει όλες τις συνομιλίες,πάτα το κάτω δεξιά κουμπί της συσκευής->ρυθμίσεις->cost saving
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα,εχω εδω και λιγες μερες το sole και θα ηθελα να με βοηθησετε με 2-3 θεματακια.

 

Αρχικα θα ηθελα να μου πειτε αν υπαρχει καποια ρυθμιση για να αλλαξει το πληθος των χαρακτηρων στη συνταξη sms.Μολις ξεπερασω τους 30-40 ξεκιναει δευτερο μηνυμα.

Επισης ψαχνω να βρω ανα μπορω να αλλαξω την εμφανιση των μηνυματων απο ''συνομιλια'' σε απλη εμφανιση.

Τελος θελω και μια βοηθεια για το πως μπορω να περασω τις επαφες απο την sim στη συσκευη.

 

Ευχαριστω

 

βάλε go sms ή handcent και τα δυο πρώτα θέματα λύνονται -στο go ίσως θα πρεπει να αλλαξεις μια ρυθμιση για τα ελληνικα δεν θυμαμαι.

για να περασεις τις επαφες πηγαινε στις "Επφαές" , πάτα το μενου (πλήκτρο τέρμα δεξιά" και σου έχει επιλογή για εισαγωγή. το πατάς και λέει από κάρτα sim.

Link to comment
Share on other sites

Για τους χαρακτήρες:Άνοιξε τα μυνήματα εκεί που εχει όλες τις συνομιλίες,πάτα το κάτω δεξιά κουμπί της συσκευής->ρυθμίσεις->cost saving

 

δεν βρισκω τετοια επιλογη στις ρυθμισεις των μηνυματων

Link to comment
Share on other sites

η απάντηση για τους χαρακτήρες είναι 8 posts πιο πάνω από τον zxr

HTC Touch Diamond 2 ----> LG Optimus G ----> Redmi Note 3 PRO ----> Xiaomi Mi Mix 2  ----> Huawei P30 Pro

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν βλέπεις την επιλογή για εξοικονόμηση ενέργειας τότε το κινητό σου προοριζόταν για άλλη αγορά πλήν της Ελληνικής οπότε κάνεις αυτό.

 

Ευχαριστώ! Επιτέλους το κινητό μου έγινε... εισαγωγής (και όχι παραεισαγωγής)! :lol:

 

Πώς βλέπουμε τις επαφές στη SIM χωρίς να χρειαστεί να τις περάσουμε στον κατάλογο του τηλεφώνου;

Link to comment
Share on other sites

βάλε go sms ή handcent και τα δυο πρώτα θέματα λύνονται -στο go ίσως θα πρεπει να αλλαξεις μια ρυθμιση για τα ελληνικα δεν θυμαμαι.

για να περασεις τις επαφες πηγαινε στις "Επφαές" , πάτα το μενου (πλήκτρο τέρμα δεξιά" και σου έχει επιλογή για εισαγωγή. το πατάς και λέει από κάρτα sim.

 

Ετσι το εκανα και πριν ρωτησω εδω,αλλα μετα μου εμφανιζει την καθε επαφη 2 φορες (προφανως μια απο τη sim και μια απο τη συσκευη),υπαρχει τροπος να εμφανιζονται μονο οι επαφες της συσκευης,καθως επισης και καθε νεα καταχωριση να αποθηκευεται εκει?

 

η εφαρμογη ειναι αυτη εδω? https://play.google.com/store/apps/details?id=com.jb.gosms&feature=search_result

 

ευχαριστω για τις απαντησεις

Link to comment
Share on other sites

ναι, αυτη ειναι

στο handcent στο application settings, υπάρχει μια επιλογή που λέει filter mobile contacts, και σου εμφανίζει μόνο τις επαφές που εχουν δηλωθεί ως κινητα.. στα της σιμ νομιζω αυτο δεν γινεται, οποτε αν εχεις περασει σωστα στο τηλεφωνο θα εισαι οκ.

αλλά γιατι δεν διαγράφεις από την σιμ τις επαφές?

αν θες backup μπορεις να συγχρονίσεις το κινητό με το google account σου ή να περάσεις τις επαφές στην sd και να αντιγράψεις το αρχειο στον υπολογιστη σου..

Link to comment
Share on other sites

η μπαταρία του sole ποσο κρατάει περίπου;με μέτρια χρήση.....

 

Το έχω 5 μήνες και έχει στρώσει. Με λίγες κλήσεις, λίγο wifi και 3g, καθόλου παιχνίδια και λίγο internet μου κρατάει 4-5 μέρες.

Είμαι με ics.

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω τί ωφελησε μαγκες..1)το clean install ???? 2) το root και σβησιμο αχρηστων εφαρμογων 3)και τα δύο??

αυτο ου ξερω ειναι οτι το κινητο πεταει πλεον..και καλυτερη αποκριση αλλα κυριως μπαταρια..7μιση ωρες ανοιχτη η οθονη..1 ώρα τηλεφωνα..1 ωρα και παραπανω ιντερνετ...και είμαι στο 35%..πλεον δεν εχω να ω τίποτα..το μόνο προβλημα μου ειναι οτι σε δρομο για να μιλησω πρεπει να βαλω ανοιχτή ακρόαση...κατα τα αλλα vfm τελικα!!!

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει αυτό που είχα διαβάσει κάπου εδώ στο forum οτι όταν βάζεις την ics μέσω seus ξανατρέχεις το update και την ξαναπερνάς.................?
Link to comment
Share on other sites

Το έχω 5 μήνες και έχει στρώσει. Με λίγες κλήσεις, λίγο wifi και 3g, καθόλου παιχνίδια και λίγο internet μου κρατάει 4-5 μέρες.

Είμαι με ics.

 

πολλές μέρες αυτονομίας, μπράβο για το κινητο αν και δεν το χρησιμοποιείς και πολύ

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω τί ωφελησε μαγκες..1)το clean install ???? 2) το root και σβησιμο αχρηστων εφαρμογων 3)και τα δύο??

αυτο ου ξερω ειναι οτι το κινητο πεταει πλεον..και καλυτερη αποκριση αλλα κυριως μπαταρια..7μιση ωρες ανοιχτη η οθονη..1 ώρα τηλεφωνα..1 ωρα και παραπανω ιντερνετ...και είμαι στο 35%..πλεον δεν εχω να ω τίποτα..το μόνο προβλημα μου ειναι οτι σε δρομο για να μιλησω πρεπει να βαλω ανοιχτή ακρόαση...κατα τα αλλα vfm τελικα!!!

 

πολλές μέρες αυτονομίας, μπράβο για το κινητο αν και δεν το χρησιμοποιείς και πολύ

 

Και εγώ το έκανα root , έσβησα άχρηστες εφαρμογές και άλλαξα τις ρυθμίσεις που ελευθερώνουν περισσότερη ram σύμφωνα με τον οδηγό του zxr http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4096876#post4096876 και είναι αρκετά γρήγορο από πριν. Περιμένω να δω πως θα πάει η κατανάλωση της μπαταρίας.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Sole / Sola

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...