Jump to content

Sony Xperia Sole / Sola


Karthan7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

για τα προβλήματα προτείνω αυτην την ρομ: http://forum.xda-developers.com/xperia-u/sola-development/rom-unofficial-carbon-kk-t2638206 ή αυτήν: http://forum.xda-developers.com/xperia-u/sola-development/rom-cyanogenmod-11-t2743059

 

εχουν μικροbugs, δεν εχουν ραδιο και floating touch, αλλα εγω εχω βρει την υγεια μου απο πλευράς σταθερότητας.

 

Εγω γιατι οταν εβαλα ειτε την μια είτε την άλλη δεν μου δουλευαν καθολου μα καθολου τα τρια (3) κατω touch screen κουμπια (εκεινα που ειναι εκτος οθονης) ????? Εχει κανεις καμια λυση?

 

Υ.Γ: Δοκιμασα 2-3 φορες ολη τη διαδικασια και παλι τπτ..

Galaxy 3 -> Sony Xperia Sola -> Jiayu G4S -> Xiaomi Redmi Note 3 SE
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έκανες καθαρές εγκαταστασεις με σωστούς κερνελ; και ακριβώς τα wipes οπως τα λένε οι οδηγίες; δεν είχα ποτέ τέτοιο πρόβλημα...
Link to comment
Share on other sites

Έκανες καθαρές εγκαταστασεις με σωστούς κερνελ; και ακριβώς τα wipes οπως τα λένε οι οδηγίες; δεν είχα ποτέ τέτοιο πρόβλημα...

 

Για κερνελ ειναι το boot.img που λενε οι οδηγιες? Τα παρακατω βηματα εκανα:

If coming from some other Rom

- Extract boot.img from zip and fastboot flash

- Boot into CWM

- Wipe data,cache,system and dalvik cache

- Flash ROM

- Flash GAPPS (4.4.4)

- Reboot

Ωστοσο γινεται κανονικα η εκκινηση του κινητου με τις αρχικες οθονες για γλωσσα, wifi, google acount κλπ. αλλα τα -3- κουμπια οπως λεω παραπανω δεν λειτουργουν καθολου. Υπαρχει κατι αλλο που επρεπε ή πρεπει να κανω?

Μπορεις να μου πεις απο την αρχη βημα-βημα τι πρεπει να κανω μαζι με λινκς για ολοκληρωμενο οδηγο?

Να σημειωσω οτι μου βγαζει και ενα μηνυμα με κιτρινα γραμματα που λεει "kernel does not have support for reading SELinux contexts" αν αυτο παιζει ρολο.. και αν ναι, πως διορθωνεται?

 

EDIT: Τελικα τα καταφερα.. απλα επρεπε να κανω πρωτα εγκατασταση μια stock ROM ICS και μετα τα παραπανω βηματα..

Edited by Aeriko
Galaxy 3 -> Sony Xperia Sola -> Jiayu G4S -> Xiaomi Redmi Note 3 SE
Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα θεματακι.....με το που ξεκλειδωνω το κινητο μου βγαζει συνεχομενα μυνηματα ...( το πληκτρολογιο εχει σταματησει , το ταδε εχει σταματησει , η αρχικη οθονη εχει σταματησει. Δεν μπορω να κανω τπτ... Προσπαθησα απο το pc companion να κανω αντιγραφο ασφαλειας και επαναφορα αλλα τπτ παλι τα ιδια ..... Τι κανω ????
Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα θεματακι.....με το που ξεκλειδωνω το κινητο μου βγαζει συνεχομενα μυνηματα ...( το πληκτρολογιο εχει σταματησει , το ταδε εχει σταματησει , η αρχικη οθονη εχει σταματησει. Δεν μπορω να κανω τπτ... Προσπαθησα απο το pc companion να κανω αντιγραφο ασφαλειας και επαναφορα αλλα τπτ παλι τα ιδια ..... Τι κανω ????

Αν είσαι root με custom recovery μπες recovery και βρες το fix permissions (νομίζω είναι στο advanced)

Αν δεν είσαι, κράτα backup αποτι μπορείς, και κάνε επαναφορά με το sus ή φλασαρε το stock firmware με το flashtool

Link to comment
Share on other sites

Λίγη βοήθεια θέλω παίδες και την άποψη σας. Έχω λοιπόν ένα sole με την 4.04 , την οποία πριν την περάσω έκανα επαναφορά, την πέρασα μέσω υπολογιστή και έκανα πάλι μετά επαναφορά εργοστασιακών. Δυστυχώς όμως κολλάει και που υπάρχει απλά. ;-) Επειδή λοιπόν η κόρη μου γκρινιάζει εδώ και καιρό, γιατί αυτό δεν έγινε τώρα , λέω μήπως αν κάνω downgrade είναι κάπως καλύτερα τα πράγματα, γιατί νομίζω ότι πριν την αναβάθμιση ήταν καλύτερα .

Για πείτε καμία ιδέα .

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

Λίγη βοήθεια θέλω παίδες και την άποψη σας. Έχω λοιπόν ένα sole με την 4.04 , την οποία πριν την περάσω έκανα επαναφορά, την πέρασα μέσω υπολογιστή και έκανα πάλι μετά επαναφορά εργοστασιακών. Δυστυχώς όμως κολλάει και που υπάρχει απλά. ;-) Επειδή λοιπόν η κόρη μου γκρινιάζει εδώ και καιρό, γιατί αυτό δεν έγινε τώρα , λέω μήπως αν κάνω downgrade είναι κάπως καλύτερα τα πράγματα, γιατί νομίζω ότι πριν την αναβάθμιση ήταν καλύτερα .

Για πείτε καμία ιδέα .

 

2.3.7 GB ή κάποια custom rom.

To πρώτο Motorola της Cosmote - Motorola Cd930 - Nokia 3650 - Nokia 5140i - Nokia 3110c - Sony Ericsson Vivaz Pro - Sony Xperia Sola
Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα θεματακι.....με το που ξεκλειδωνω το κινητο μου βγαζει συνεχομενα μυνηματα ...( το πληκτρολογιο εχει σταματησει , το ταδε εχει σταματησει , η αρχικη οθονη εχει σταματησει. Δεν μπορω να κανω τπτ... Προσπαθησα απο το pc companion να κανω αντιγραφο ασφαλειας και επαναφορα αλλα τπτ παλι τα ιδια ..... Τι κανω ????

 

Μήπως τίκαρες το show all ANRs στο developers options?

Link to comment
Share on other sites

Για όποιον ενδιαφέρεται για αλλαγή μπαταρίας όπως πιο πίσω μην περιμένει και πολλά στην τελική. :(

 

Άλλαξα την δική μου με original πριν απο δυο μήνες γιατι δεν κράταγε παρα 3-4 ώρες με 3g ανοιχτο. Πολλά σβησιματα ενω ειχα >40% κτλπ. Με την καινούργια στην αρχή είδα βελτίωση-->εβγαζα μια μέρα αλλά μετά απο 2 μήνες βλέπω οτι πάλι δεν φτουράει.

 

Μόλις τώρα ξαναεκανα clean install ,cwm,root,greenify και ξαναπερναω με προσοχή τις εφαρμογές.

 

Επίσης ένα θέμα που αντιμετωπίζω ειναι με το gps. Ενω στο instagram με κανα restart θα δουλέψει ,σε εφαρμογές τύπου endomondo αρνείται πεισματικά να βρει σήμα. Το έχει παρατηρήσει κανεις?

Link to comment
Share on other sites

Παιδες φλασαρα την στοκ ρομ,κανονικα μεσω το cwm και ενω πηγαν ολα καλα ενω εκανα ρεσταρτ το κινητο δν δειχνει τπτ η οθονη το βαζω στο pc και αναβει πρασινο λαμπακι δν κανει τπτ...παλια ειχαμε το Sus και το επαναφεραμε τωρα τι μπορω να κανω;

 

:!:Επισήμανση από την Ο.Δ.:!:: Η χρήση γραφής τρόπου SMS δεν είναι αποδεκτή από 01/09/09

Edited by zxr
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

Έχω ένα πρόβλημα με το sola. Έχει από χθες το βράδυ, που στα καλά του καθουμένου έκλεισε. Το ξανα-άνοιξα, έβαλα pin κανονικά και αφού άνοιξε, μέσα σε 5 δευτερόλεπτα ξανάκλεισε. Αφού συνέβη αυτό 3-4 φορές, το άφησα λίγη ώρα κλειστό. Όταν μετά το ξανάνοιξα, έμεινε ανοιχτό για αρκετή ώρα, αλλά σήμερα πάλι τα ίδια. Κλείνει στα καλά του καθουμένου.

Καμιά ιδέα;

 

Να πω ότι συνέβη εντελώς ξαφνικά, ούτε μου έπεσε κάτω, ούτε εγκατέστησα τίποτα τις τελευταίες μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

Έχω ένα πρόβλημα με το sola. Έχει από χθες το βράδυ, που στα καλά του καθουμένου έκλεισε. Το ξανα-άνοιξα, έβαλα pin κανονικά και αφού άνοιξε, μέσα σε 5 δευτερόλεπτα ξανάκλεισε. Αφού συνέβη αυτό 3-4 φορές, το άφησα λίγη ώρα κλειστό. Όταν μετά το ξανάνοιξα, έμεινε ανοιχτό για αρκετή ώρα, αλλά σήμερα πάλι τα ίδια. Κλείνει στα καλά του καθουμένου.

Καμιά ιδέα;

 

Να πω ότι συνέβη εντελώς ξαφνικά, ούτε μου έπεσε κάτω, ούτε εγκατέστησα τίποτα τις τελευταίες μέρες.

 

δοκιμασε το εξης: βγαλε την sim και λειτουργησε το κινητο.. ανοιγοκλείνει τώρα; αν οχι, βαλτην παλι και λειτουργησε το παλι. τωρα ανοιγοκλείνει;

αν χωρίς sim ειναι κομπλε και με sim οχι, τοτε εχει προβλημα η πλακετα (τα δίκτυα συγκεκριμένα, αλλα αναγκαστικα αλλαζει ολη)

αν εισαι σε εγγυηση το καλυπτει. αν δεν εισαι τοτε δεν συμφέρει, είναι πάνω από 120€ η αλλαγή.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Θέλω να rootάρω το κινητό και μετά σκέφτομαι να περάσω άλλη rom.Με ποια σειρά γίνονται και πώς θα το κάνω;

Είχα κάνει και παλιά αλλά δεν θυμάμαι ακριβώς τι έκανα. Έχω την τελευταία έκδοση της sony για το sole

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους. εχω το εν λογω κινητο στο οποιο δεν εχω κανει ουτε καν αναβαθμιση του λογισμικου (δεν εχω ασχοληθει και ιδιαιτερα).

ξαφνικα σημερα το πληκτρολογιο μου γυρισε σε ιαπωνεζικο και δυστυχως δεν ξερω πως να το επαναφερω σε απλο ελληνικο/αγγλικο. ελεγξα τις γλωσσες αλλα δεν ειδα κατι που να ειναι περιεργο. μπορει καποιος να βοηθησει ή πρεπει να κανω επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων;

ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να rootάρω το κινητό και μετά σκέφτομαι να περάσω άλλη rom.Με ποια σειρά γίνονται και πώς θα το κάνω;

Είχα κάνει και παλιά αλλά δεν θυμάμαι ακριβώς τι έκανα. Έχω την τελευταία έκδοση της sony για το sole

 

κανείς;........

Link to comment
Share on other sites

Η σειρα ειναι αυτη

1) root

2) cwm ή twrp recovery

3) recovery backup

4) install rom της επιλογης σου

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Στο flashtool μου λέει ότι δεν βρίσκει τους drivers.Τους κάνω εγκατάσταση από τον φάκελο drivers αλλά και πάλι συμβαίνει το ίδιο...
Link to comment
Share on other sites

Στο flashtool μου λέει ότι δεν βρίσκει τους drivers.Τους κάνω εγκατάσταση από τον φάκελο drivers αλλά και πάλι συμβαίνει το ίδιο...

 

μαλλον δεν βαζεις σωστα τους drivers

αν εχεις windows 8 http://revryl.com/2013/08/06/install-unsigned-drivers/

αν εχεις windows 7 https://www.raymond.cc/blog/loading-unsigned-drivers-in-windows-7-and-vista-64-bit-x64/

 

υπενθυμίζω πρέπει να βάλεις τους drivers για flashmode, fastboot και του sony sola

 

αν τα εχεις κανει αυτα, τοτε δοκιμασε να το συνδεσεις σε αλλη θυρα.. μετα μαλλον πας αναγκαστικά σε άλλο pc :P

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους. εχω το εν λογω κινητο στο οποιο δεν εχω κανει ουτε καν αναβαθμιση του λογισμικου (δεν εχω ασχοληθει και ιδιαιτερα).

ξαφνικα σημερα το πληκτρολογιο μου γυρισε σε ιαπωνεζικο και δυστυχως δεν ξερω πως να το επαναφερω σε απλο ελληνικο/αγγλικο. ελεγξα τις γλωσσες αλλα δεν ειδα κατι που να ειναι περιεργο. μπορει καποιος να βοηθησει ή πρεπει να κανω επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων;

ευχαριστω εκ των προτερων

καλημερα. μπορει καποιος να βοηθησει;

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

2.3 ή ics? αν ψάξεις λιγο στις ρυθμισεις->πληκτρολογιο και εισαγωγη θα το βρεις, το hard reset ειναι too much
Link to comment
Share on other sites

2.3 ή ics? αν ψάξεις λιγο στις ρυθμισεις->πληκτρολογιο και εισαγωγη θα το βρεις, το hard reset ειναι too much

2.3.7 για την ακριβεια.

δεν εχω κανει καμια αναβαθμιση στο λογισμικο

στο πληκτρολογιο εχω επιλεγμενες μονο ελληνικα και αγγλικα

δεν ξερω τι εγινε στα καλα καθουμενα

Link to comment
Share on other sites

αλλαξες κατα λάθος το default πληκτρολόγιο..

δεν θυμαμαι πως ακριβως γινεται στην 2.3, αλλα δοκιμασε το εξης:

πηγαινε να γραψεις ενα μηνυμα για να εμφανιστει το πληκτρολόγιο, και λογικα στην notification screen θα σου βγάλει ειδοποιηση ή το σημα του πληκτρολογιου. κατεβαζεις την μπαρα το επιλεγεις και θα σου βγαλει να επιλεξεις το default πληκτρολογιο. εναλλακτικα δες μηπως στο γιαπωνέζικο έχει κανα σηματακι για ρυθμίσεις.

επισης ψαξε τις ρυθμισεις που σου ειπα, και εκει μεσα λογικα θα εχει καποια επιλογη να απενεργοποιησεις το γιαπωνεζικο και να ρυθμισεις ποιο θελεις να βγαινει..

Link to comment
Share on other sites

αλλαξες κατα λάθος το default πληκτρολόγιο..

δεν θυμαμαι πως ακριβως γινεται στην 2.3, αλλα δοκιμασε το εξης:

πηγαινε να γραψεις ενα μηνυμα για να εμφανιστει το πληκτρολόγιο, και λογικα στην notification screen θα σου βγάλει ειδοποιηση ή το σημα του πληκτρολογιου. κατεβαζεις την μπαρα το επιλεγεις και θα σου βγαλει να επιλεξεις το default πληκτρολογιο. εναλλακτικα δες μηπως στο γιαπωνέζικο έχει κανα σηματακι για ρυθμίσεις.

επισης ψαξε τις ρυθμισεις που σου ειπα, και εκει μεσα λογικα θα εχει καποια επιλογη να απενεργοποιησεις το γιαπωνεζικο και να ρυθμισεις ποιο θελεις να βγαινει..

το εχω δοκιμασει αυτο. δυστυχως δεν γινεται τιποτα. λες και δεν μπορω να επιλεξω κατι αλλο. τελως παντων δεν ειναι οτι στελνω και πολλα μηνυματα αλλα τωρα αν χρειαστει θα το στειλω greeklish.

σε ευχαριστω πολυ παντως για τη βοηθεια

Link to comment
Share on other sites

idea! βαλε καποιο αλλο πληκτρολογιο :P

αν το ενεργοποιήσεις και το χρησιμοποιήσεις και μετά το βγάλεις, ισως μπορέσεις να επιλέξεις τις ρυθμίσεις του "καινούριου" από την αρχή..

δεν εχω 2.3 αλλιώς θα σου έλεγα τι να κανεις ακριβως :/

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Sole / Sola

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...