Jump to content

Sony Xperia Sole / Sola


Karthan7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

δοκίμασε μια απο αυτή:

http://forum.xda-developers.com/xperia-u/sola-development/rom-unofficial-carbon-kk-t2638206

 

δεν εχω το κινητο εδω και περιπου δυο μηνες, ειχα μείνει με την carbon και ειχε σχετικα καλες επιδοσεις για καθημερινή χρηση, σιγουρα καλυτερα απο την στοκ ics. ειχε μερικα μικρα bugs (δεν θυμαμαι κατι συγκεκριμενο, αλλα ειχε), αλλα οχι κατι ενοχλητικό

 

Δηλαδή να κάνω επαναφορά εργοστασιακών-να κάνω Hard reset (για να τα σβησω όλα)- να κάνω Update σε kitkat-και μετα flash&roms?

 

Η να κάνω όλα τα παραπάνω παραλείποντας το Update Σε kitkat?

:protest:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

δεν μπορείς να κάνεις update σε kit kat, δεν ειναι επισημη εκδοση. θα πρεπει να κανεις μια μικρη διαδικασία.

 

αρχικά ξεκλειδώνεις τον bootloader, με τις οδηγιες απο εδω: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1527159

 

μετά ριξε μια ματια σε αυτο για να εξοικιωθείς με το flashtool: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1963961

 

και μετα ακολουθείς πιστά τις οδηγίες του developer της ROM που θες να βάλεις.

 

όπου συναντήσεις δυσκολία ρωτάς ;)

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορείς να κάνεις update σε kit kat, δεν ειναι επισημη εκδοση. θα πρεπει να κανεις μια μικρη διαδικασία.

 

αρχικά ξεκλειδώνεις τον bootloader, με τις οδηγιες απο εδω: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1527159

 

μετά ριξε μια ματια σε αυτο για να εξοικιωθείς με το flashtool: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1963961

 

και μετα ακολουθείς πιστά τις οδηγίες του developer της ROM που θες να βάλεις.

 

όπου συναντήσεις δυσκολία ρωτάς ;)

 

Αααα..Missunderstanding...Δεν θέλω να κάνω κάποιο Update, σε ice cream θελω να μεινω διότι θεωρώ οτι κάποιο Update θα επιβαρύνει το κινητό.

 

Anyway, αυτο με τον bootloader & flashtool θα χρειαστουν?

:protest:
Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχει αλλο επισημο update ετσι και αλλιως για να κάνεις.

αυτα με τον bootloader και το flashtool ειναι μόνο σε περίπτωση που θες τελικά να αλλάξεις rom. θα σου πρότεινα να πας σε καποια που ειναι βασισμενη σε kitkat, όπως αυτη που ποσταρα πριν.

Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχει αλλο επισημο update ετσι και αλλιως για να κάνεις.

αυτα με τον bootloader και το flashtool ειναι μόνο σε περίπτωση που θες τελικά να αλλάξεις rom. θα σου πρότεινα να πας σε καποια που ειναι βασισμενη σε kitkat, όπως αυτη που ποσταρα πριν.

 

(Αυτό που ήθελα να γράψω ήταν format αλλα δεν το έκανα σαφή.)

 

Μάλιστα σε ευχαριστώ πάρα πολύ...

 

Απλα, να, δεν ήθελα να είναι τόσο απλό, δηλαδή Power Button + Volume Up και τελειώσαμε! χαχα!

 

Πάντως θα δώ, αν δεν στρώσει με το Format, ίσως να το rootarw.

 

Many thanks! :up:

Edited by thomadaki
:protest:
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπερα σε ολους

 

Επεσε στα χερια μου σημερα ενα xperia sole/sola οπως το λενε και ξεκινησαμε το θεμα

Το συνδεω στην φορτιση και ενω αναβει το κοκκινο λαμπακι δεν μου βγαζει το λογοτυπο και αμεσως μετα το γνωστο εικονιδιο φορτισης. Αντ αυτου μου αναβει το λαμπακι μενει αναμμενο για κανενα μισαωρο και μετα σβηνει και το κινητο δεν αναβει. Να πω οτι το κινητο ηταν σε αδρανεια μερικους μηνες αλλα οπως ενημερωθηκα απο τον προηγουμενο ιδιοκτητη δουλευε κανονικα. Ξερει κανεις κατι?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα

 

Λοιπον αγαπητε φιλε μου mol ακου το θεμα πως εχει

Βαζοντας τον μαμα φορτιστη το λαμπακι του κινητου αναβει και σβηνει με την μια οπως και γιαμ κλασματα δευτερολεπτων αναβει κανονικα η οθονη. Μετα τιποτα. Τωρα με φορτιστη universal που φορτιζω ενα αλλο xperia (και φορτιζει κανονικα) αναβει για 20 λεπτα και μετα παλι τιποτα. Το αφησα ολο το βραδυ αλλα δεν εκανε κατι

Οποιος μπορει να βοηθησει ευχαριστως

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε, αφου το εχεις φορτίσει για 15-20 λεπτά, να κρατήσεις πατημένα τα κουμπιά power+volume up για 10-15 δευτερόλεπτα και γραψε αν γίνεται τιποτα
Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε, αφου το εχεις φορτίσει για 15-20 λεπτά, να κρατήσεις πατημένα τα κουμπιά power+volume up για 10-15 δευτερόλεπτα και γραψε αν γίνεται τιποτα

 

οχι φιλε μου δεν γινεται κατι με τον μαμα φορτιστη. Με τον universal απο χθες που το αφησα 30 λεπτα παλι καμια ανταποκριση

Link to comment
Share on other sites

Κάτι έχει χαλάσει τότε.. Υποθέτω είναι θέμα πλακέτας και όχι οθόνης πχ, γιατί αν ήταν οθόνη θα έπρεπε τουλάχιστον να δονηθει και ας μην έδειχνε τίποτα.

:-\

Link to comment
Share on other sites

μπαταρια ειναι εχω το ιδιο προβλημα κ το παρατησα δε ειναι κ κινητο της προκοπης (ενταξει εχω note 3 k iphone 4s k εχω ξεμαθει :rolleyes:)
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
δεν υπαρχει αλλο επισημο update ετσι και αλλιως για να κάνεις.

αυτα με τον bootloader και το flashtool ειναι μόνο σε περίπτωση που θες τελικά να αλλάξεις rom. θα σου πρότεινα να πας σε καποια που ειναι βασισμενη σε kitkat, όπως αυτη που ποσταρα πριν.

 

Μιας και Χριστούγεννα είπα να ασχοληθώ...Μου πήρε αρκετές ώρες αλλα τα κατάφερα...Δυστυχώς δεν μου άρεσε η ROM που μου προτεινες (Καθώς και καμία ROM διότι δεν μου άρεσε το Interface).

 

Έτσι αποφάσισα εφόσον έκανα unlock τον bootloader να πάω σε αυτή την επιλογή http://forum.xda-developers.com/xperia-u/sola-development/kernel-t2075093 η οποία απλά μου δίνει τα δικαιώματα superuser. Φαντάζομαι οτι αυτή που έβαλα είναι κάτι απλό που το μόνο που παρέχει είναι τα superuser δικαιώματα. Τι λές?

:protest:
Link to comment
Share on other sites

με μια γρήγορη ανάγνωση του θεματος ειναι απλά ένας kernel που δίνει δικαιώματα root, και έχει καποιες διαφορετικες ρυθμίσεις, δεν ειναι ολόκληρη rom.

δεν επηρρεάζει δηλαδη την εμφάνιση, τις εφαρμογές κλπ, αλλά κάποια πράγματα στο εσωτερικό του συστήματος.

 

γενικά αν εισαι ικανοποιημένος με τις επιδόσεις του, μείνει με αυτόν ;)

Link to comment
Share on other sites

με μια γρήγορη ανάγνωση του θεματος ειναι απλά ένας kernel που δίνει δικαιώματα root, και έχει καποιες διαφορετικες ρυθμίσεις, δεν ειναι ολόκληρη rom.

δεν επηρρεάζει δηλαδη την εμφάνιση, τις εφαρμογές κλπ, αλλά κάποια πράγματα στο εσωτερικό του συστήματος.

 

γενικά αν εισαι ικανοποιημένος με τις επιδόσεις του, μείνει με αυτόν ;)

 

Ναι αυτό ακριβώς ήθελα, απλά να έχω το δικαίωμα να διαγράφω όποια αρχεία θέλω ώστε να είναι οσο πιο ελαφρύ γίνεται το κινητό.

 

Η αλήθεια ειναι οτι το κινητό δεν το θέλω για πολλά καθώς είναι αρκετά παλιό και δν έχω απαιτήσεις. Τα βασικά τηλ/μνμ/facebook/Internet... Όχι βαριά πράγματα δηλαδή, να είναι smooth...

 

Γιαυτό και δεν μου άρεσε η ROM που πρότινες, διότι δεν βρίσκω τον λόγο, μου άφησε την αίσθηση οτι αυτά τα κάνεις αν θές να ασχοληθέις-ενδιαφέρεσαι για develop-για ακραίο ψάξιμο στο κινητό. Ίσως επειδή το sole είναι και παλιό κινητό δεν υπάρχει κατι τρελό που να σε κάνει να βάλεις ROM ωστε να γ**ει...

 

Υ.Γ Παιδεύτηκα πολύ με το rootarisma μου εφαγε πάνω απο 12ωρο...χαχα :P , και πάλι tnx!!

Y.Γ 2) Έχεις να προτίνει κάτι για μπαταρία να κρατάει περισσότερο? Π.χ ενώ έχω 55% μπαταρία και παίζω παιχνίδι πάει στο δευτερόλεπτο 12% κλείνει και όταν το ανοίγω αμέσως έχω 33% μπαταρία οπου άν ανοίξω το παιχνίδι πάλι κλείνει!

:protest:
Link to comment
Share on other sites

δοκίμασε να την καλιμπράρεις.. μπαινεις στην recovery (λογικά πατάς το power up ενώ το ανοίγεις, αν δεν πιάσει δοκίμασε και power down) και βρες επιλογή reset battery stats.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
καλσπερα! εκανα αναβαθμιση λογισμικου στο xperia sola και τα χει παιξει. λειτουργει σαν να εχς συνδεδεμενα ακουστικα ενω δεν εχω. συνεπως δεν ακουω τιποτα αν δεν βαλω ακουστικα
Link to comment
Share on other sites

α) από ποια έκδοση πήγες σε ποια;

β) δοκιμασες να κλείσεις το κινητό και να το ανοίξεις πάλι;

γ) δοκίμασες να βάλεις ακουστικά και να τα βγάλεις;

 

αν εκανες τα παραπάνω θα πρότεινα να κανεις ενα factory reset..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εχω ενα θεμα με τις επαφες τελευταια.

Εχω παρατηρηση καποιες επαφες που αποθηκευσα τελευταια χαθηκαν.Κρατησαν καμια εβδομαδα περιπου και μετα εξαφανιστηκαν..

Πως γινεται αυτο;

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα θεμα με τις επαφες τελευταια.

Εχω παρατηρηση καποιες επαφες που αποθηκευσα τελευταια χαθηκαν.Κρατησαν καμια εβδομαδα περιπου και μετα εξαφανιστηκαν..

Πως γινεται αυτο;

 

Που τις είχες αποθηκεύσει;

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

πήγαινε στο https://www.google.com/contacts/ και δες αν ειναι εκει..

αν ειναι ισως πρέπει να παιξεις με το ποιες επαφες θελεις να εμφνιζονται

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • The title was changed to Sony Xperia Sole / Sola

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...