Jump to content

Sony Xperia Sole / Sola


Karthan7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αχ παιδιά, μήπως μπορείτε να μου πείτε πόσες ώρες κρατάει σε εσάς η μπαταρία του sole?? Αγχώθηκα τώρα που λένε ότι κρατάει πάρα πολύ λίγο!!!!:cry:

 

Εγώ που το έχω κοντά στις 2 βδομάδες κρατάει κοντά στις 6 με 8 ώρες σε φουλ χρήση..Μια χαρά μου φαίνεται η μπαταρία..Αν δεν το ''ψαχουλεύω'' κρατάει πολύ παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

κοιταξα αρκετες σελιδες αλλα δεν βρηκα κατι...σορρυ κιολας αλλα δεν μπορω να τα δω και ολα :P θα ξανακοιταξω...

 

*φιλε σορρυ αλλα δεν βρισκω κατι...μονο για custom roms βρισκω...εγω για την official ρωταω..δεν θελω να χασω απο τωρα την εγγυηση

 

καλησπέρα, δεν έψαξες καλά μου φαίνεται... :-) μόλις 5 σελίδες πίσω, εγώ γράφω ακριβώς αυτό το πράγμα, το πως έκανα αναβάθμιση στην OFFICIAL ROM ICS...απο GB

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4472734#post4472734

και ειδικότερα έκανα και σχόλιο σχετικά με την εγγύηση...

 

εγω μιλαω για περιπου 3-4 ωρες...και χωρις φωτεινοτητα live wallpapers και τετοια...

 

σχετικά με την μπαταρία με τον καιρό θα στρώσει και θα έχεις πολύ καλύτερη αυτονομία...αρκεί να μη το μπουκώσεις με εφαρμογές που τρέχουν συνεχώς στο παρασκήνιο!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην παρεα !Προσφατα αλλαξα το παλιο μου mini(st15) με το sole και ηθελα να ρωτησω αν ξερει κανεις αν εχει προεγκατεστημενο screen protector?Το προβλημα ειναι οτι ενω το προσεχω πολυ ειδα καποιες γραντζουνιες ...
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, δεν έψαξες καλά μου φαίνεται... :-) μόλις 5 σελίδες πίσω, εγώ γράφω ακριβώς αυτό το πράγμα, το πως έκανα αναβάθμιση στην OFFICIAL ROM ICS...απο GB

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4472734#post4472734

και ειδικότερα έκανα και σχόλιο σχετικά με την εγγύηση...

 

 

 

σχετικά με την μπαταρία με τον καιρό θα στρώσει και θα έχεις πολύ καλύτερη αυτονομία...αρκεί να μη το μπουκώσεις με εφαρμογές που τρέχουν συνεχώς στο παρασκήνιο!

 

ευχαριστώ πολύ φίλε...με τη μπαταριά όμως που λες ότι δεν κραταει με το ics με χαλασες λιγο...:(

Link to comment
Share on other sites

Root είμαι...το path είναι /sdcard/android/data/... ;

Γιατί μόνο αυτό βρίσκω σε data....

Το "/data/ " είναι άδειο...

 

όχι δεν είναι android/data.... είναι το πρώτο data. φαίνεται άδειο γιατί λογικά στις ρυθμίσεις του es δεν του έχεις πει ότι είσαι root...η άλλαξε τις ρυθμίσεις η καλύτερα κατέβασε τον root explorer να κανεις την δουλειά σου.

 

Καλησπερα στην παρεα !Προσφατα αλλαξα το παλιο μου mini(st15) με το sole και ηθελα να ρωτησω αν ξερει κανεις αν εχει προεγκατεστημενο screen protector?Το προβλημα ειναι οτι ενω το προσεχω πολυ ειδα καποιες γραντζουνιες ...

 

έχει ναι ;)

HTC Touch Diamond 2 ----> LG Optimus G ----> Redmi Note 3 PRO ----> Xiaomi Mi Mix 2  ----> Huawei P30 Pro

Link to comment
Share on other sites

ξαναφλασαρε τη recovery.

αν έχεις locked bootloader μετα το πέρασμα κάθε rom, "χάνεται" η recovery και πρέπει να την περάσεις πάλι.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ φίλε...με τη μπαταριά όμως που λες ότι δεν κραταει με το ics με χαλασες λιγο...:(

 

λοιπόν,σχετικά με αυτό, τελικά είναι θέμα πόσο ξεχνάς ανοιχτό το WIFI και το DATA, επίσης είδα μεγάλη διαφορά κάνοντας απεγκατάσταση το timescape και το recommender της SONY, συν κάποια άλλα και έχω πλέον μεγαλύτερη αυτονομία και πάντα περίπου 100MB ram ελεύθερα, οπότε θα μείνω στην ICS! Επίσης, όντως με το που γίνεται το caching των εφαρμογών το κινητό αποκτά καλύτερη αυτονομία!

δεν έχω απεριόριστο χρόνο για να πειραματίζομαι με το Κινητό μου, θα μπορούσα να βάλω απλά το brainsrom που είναι αρκετά σπαρτιάτικο αλλά ακόμη και με αυτές τις αλλάγές που έκανα μόνος μου είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Αν ψάξεις στο XDA υπάρχουν αρκετές λίστες με το τι μπορείς να κάνεις απεγκατάσταση άφοβα και χωρίς επιπτώσεις στο λειτουργικό!

Link to comment
Share on other sites

ότι λέει ο κύριος από πάνω :grin::grin:

HTC Touch Diamond 2 ----> LG Optimus G ----> Redmi Note 3 PRO ----> Xiaomi Mi Mix 2  ----> Huawei P30 Pro

Link to comment
Share on other sites

Σημερα ειδα το go απο κοντα που το εχει μια φιλη... δεν μπορω να καταλαβω γιατι αυτο το κινητο θα παρει jb και γιατι ειναι τοσο υπερεκτιμημενο... οθονη χαλια, πολλα επιπεδα κατω απο τη δικια μας, κολλαει με ics, φαντασου με jb, απουσια nfc και floating touch.. γενικως ενα μικρο ασχημο κινητο...
Link to comment
Share on other sites

http://www.gopetition.com/petitions/jellybean-update-for-xperia-u-and-xperia-sola/signatures.html

 

Υπογράψτε παιδιά μπας και πάρουμε jelly bean

Link to comment
Share on other sites

Σημερα ειδα το go απο κοντα που το εχει μια φιλη... δεν μπορω να καταλαβω γιατι αυτο το κινητο θα παρει jb και γιατι ειναι τοσο υπερεκτιμημενο... οθονη χαλια, πολλα επιπεδα κατω απο τη δικια μας, κολλαει με ics, φαντασου με jb, απουσια nfc και floating touch.. γενικως ενα μικρο ασχημο κινητο...

 

Ισως και αυτος ειναι ο λογος που θα παρει jb.. Δλδ εγω αν ημουν στελεχος marketing εταιριας (οπως π.χ. η sony τωρα) και εβγαζα για πωληση διαφορα κινητα με διαφορετικες δυνατοτητες θα εβλεπα εκεινα που δεν "πουλανε" πολυ να κανω κατι για να αυξησω την πωληση τους.. Ετσι βαζοντας την jb σε τετοια κινητα θα προσπαθουσα να τα κανω εξισου ανταγωνιστικα με αλλα (οπως π.χ το sole). Γι αυτο το λογο πιστευω οτι "φρεναρουν" το sole και προωθουν ετσι την jb σε τετοια κινητα.. Γιατι σιγουρα η εταιρια κοιταει αν εχει βγαλει 4-5 μοντελα να πηγαινουν ολα εξισου καλα, απο το να εχει 2 στα 5 επιτυχημενα και τα υπολοιπα να μην τα αγοραζει κανεις.. Ολα ειναι για το χρημα.. Λιγο νοιαστηκε η sony αν το sole θα παρει την jb αλλα τα υπολοιπα και υποδιεστερα σε δυνατοτητες κινητα να μπορεσουν να ειναι εξισου επιτυχημενα σε πωλησεις οπως το sole.. γι αυτο και τους βαζει την jb για να δωσει ενα κινητρο σε μελλοντικους αγοραστες να τα παρουν και να μειωθει η χασουρα απο τις μικρες σε νουμερα πωλησεις τους..

Edited by aeriko1975
Link to comment
Share on other sites

Το GO ειναι αδιαβροχο. Οποτε οποιος θελει αδιαβροχο κινητο, θα κοιταξει το GO. Δηλαδη εγω που δεν θελω αδιαβροχο, θα παρω το GO επειδη θα αναβαθμιστει σε JB? Εγω που θελω καλη αναλυση (και οχι 320 x 480 pixels) θα παρω το GO επειδη θα εχει JB? Εχει περιορισμενο κοινο οποτε και Android 5.0 να παρει, παλι δεν θα εχει σημασια για καποιον που ΔΕΝ θελει αδιαβροχο και αναλυση της πλακας.

 

Ο λογος μαλλον ειναι αυτος:

 

In case you are wondering how is that the low-end Xperia J is getting the Jelly Bean update, while the dual-core U and sola aren't - despite Sony didn't make any statement, we guess the GPU is the one to blame.

 

All three phones have 512MB of RAM, but the Adreno 200 GPU on the Xperia J uses far less RAM than the Mali-400 inside the Xperia U and sola. We also know that Project Butter needs more GPU power than what the ICS UI. And the insufficient RAM due to GPU usage is probably the reason why these phones won't be getting to taste Jelly Bean.

 

Το Go λογω χαμηλης αναλυσης, προφανως δεν εχει τετοιο προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Νιμιζω θα συμφωνησω με τον Viper. Παιζουν πολλοι παραγοντες ρολο για να αναβαθμιστει μια συσκευη.

Η Sony ακομα τα ακουει για την ics που εδωσε στα κινητα του 11 τα οποια τα εκανε να σερνονται (αν και εγω προσωπικα ποτε δεν ειχα παραπονο. Αν ξερεις να κανεις σωστα την αναβαθμιση)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Νιμιζω θα συμφωνησω με τον Viper. Παιζουν πολλοι παραγοντες ρολο για να αναβαθμιστει μια συσκευη.

Η Sony ακομα τα ακουει για την ics που εδωσε στα κινητα του 11 τα οποια τα εκανε να σερνονται (αν και εγω προσωπικα ποτε δεν ειχα παραπονο. Αν ξερεις να κανεις σωστα την αναβαθμιση)

 

Διαφωνω καθετα.. η νεα εκδοση πρεπει να ειναι διαθεσιμη για ολα τα κινητα της.. Οπως εχουμε την επιλογη στον Η/Υ να βαλουμε windows XP ή Win 7 ή 32bit ή 64bit ετσι και με το κινητο θα πρεπει.. ειναι στην επιλογη του καθενος να βαλει την εκδοση που τον βολευει.. Καποιος μπορει να θελει jb και ας σερνεται το κινητο του ή gb ή ics.. Πως τοτε εκαναν αναβαθμιση το κινητο απο gb σε ics που οπως παρατηρουμε απο μερικους χρηστης να λενε οτι με gb πηγαινε καλυτερα.. Ετσι θα πρεπει να γινει και με την jb.. Αν μερικοι νομιζουν οτι θα σερνεται το κινητο τους ας μην την βαλουν.. και ας μεινουν σε παλαιοτερες εκδοσεις..

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνω καθετα.. η νεα εκδοση πρεπει να ειναι διαθεσιμη για ολα τα κινητα της.. Οπως εχουμε την επιλογη στον Η/Υ να βαλουμε windows XP ή Win 7 ή 32bit ή 64bit ετσι και με το κινητο θα πρεπει.. ειναι στην επιλογη του καθενος να βαλει την εκδοση που τον βολευει.. Καποιος μπορει να θελει jb και ας σερνεται το κινητο του ή gb ή ics.. Πως τοτε εκαναν αναβαθμιση το κινητο απο gb σε ics που οπως παρατηρουμε απο μερικους χρηστης να λενε οτι με gb πηγαινε καλυτερα.. Ετσι θα πρεπει να γινει και με την jb.. Αν μερικοι νομιζουν οτι θα σερνεται το κινητο τους ας μην την βαλουν.. και ας μεινουν σε παλαιοτερες εκδοσεις..

 

Συμφωνώ! Πρέπει να έχεις το δικαίωμα επιλογής.. Και να προσθέσω πως δεν σέρνονται όλες οι συσκευές.. Το arc s και το neo v που έχω τσεκάρει τρέχουν πολύ καλά την ICS.. Και μιλάω για official..

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνω καθετα.. η νεα εκδοση πρεπει να ειναι διαθεσιμη για ολα τα κινητα της.. Οπως εχουμε την επιλογη στον Η/Υ να βαλουμε windows XP ή Win 7 ή 32bit ή 64bit ετσι και με το κινητο θα πρεπει.. ειναι στην επιλογη του καθενος να βαλει την εκδοση που τον βολευει.. Καποιος μπορει να θελει jb και ας σερνεται το κινητο του ή gb ή ics.. Πως τοτε εκαναν αναβαθμιση το κινητο απο gb σε ics που οπως παρατηρουμε απο μερικους χρηστης να λενε οτι με gb πηγαινε καλυτερα.. Ετσι θα πρεπει να γινει και με την jb.. Αν μερικοι νομιζουν οτι θα σερνεται το κινητο τους ας μην την βαλουν.. και ας μεινουν σε παλαιοτερες εκδοσεις..

 

Δεν ειναι το ιδιο αγαπητε μου. Αλλο το μαρκετινγκ του υπολογιστη και αλλο των κινητων. Πλεον οι εταιριες ριχνουν ολο το βαρος σε διαφημιση κινητων. Εκει υπαρχουν τα λεφτα. Μας εχουν κανει να

αλλαζουμε συσκευη καθε 8-10 μηνες στην καλυτερη. Πισι καθε ποτε αλλαζεις? Ασε που για να αλλαξεις οπως λες την εκδοση λειτουργικου στο πισι σου, πρεπει να πληρωσεις. Θα ηθελες το ιδιο και στα κινητα? Με 30-40 ευρω να σου δινουν ενα νεο πακετο αναβαθμισεων? Καλη ιδεα, μονο που αφενος το android διανεμεται δωρεαν, αρα εκ των πραγματων δεν μπορει να το τιμολογησει η καθε sony, αφαιτερου ολοι εμεις που θελουμε αναβαθμιση και πληρωσουμε για αυτη, αν σερνεται το κινητο θα κραζουμε. Αρα παλι φτανουμε στο σημειο 0.

Το πιο σωστο, λοιπον, θα ηταν να τηρει η καθε εταιρια την συμφωνια 18 μηνων υποστηριξης των συσκευων που εχουν κανει με την Google.

 

Συμφωνώ! Πρέπει να έχεις το δικαίωμα επιλογής.. Και να προσθέσω πως δεν σέρνονται όλες οι συσκευές.. Το arc s και το neo v που έχω τσεκάρει τρέχουν πολύ καλά την ICS.. Και μιλάω για official..

 

Κανε μια βολτα στο θεμα του V και θα δεις τις ορδες των αγανκτισμενων χρηστων.

Εγω μαζι σου παντως. 3 συσκευες του 11 με ics και ποτε δεν ειχα το παραμικρο προβλημα σε smoothness.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Οι ορδές οφείλονται καθαρά στο θέμα της εγκατάστασης... Γιατί φωνάζουμε καθαρή εγκατάσταση?

Και το S3 να έχεις άμα του πετάξεις 3 εκδόσεις μαζί, θα σέρνεται και αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Οι ορδές οφείλονται καθαρά στο θέμα της εγκατάστασης... Γιατί φωνάζουμε καθαρή εγκατάσταση?

Και το S3 να έχεις άμα του πετάξεις 3 εκδόσεις μαζί, θα σέρνεται και αυτό...

 

Εμενα μου λες; εχω δωσει αγονα τοσους μηνες να το εξηγησω.. Και εδω που τα λεμε εχουν και καποιο δικιο. Αυτος που δεν ασχολειται, θα δει αναβαθμιση στο.κινητο και θα παει να την περασει απο πανω.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ε και αυτοι στη σονυ γιατί δεν το κάνουν να γίνεται καθαρή αναβάθμιση κατευθείαν, αλλά αφήνουν το παραθυράκι..?

ή τουλάχιστον να πετάνε ένα παραθυράκι που να το προτείνουν...

Link to comment
Share on other sites

Το λαθος της σονυ ειναι το companion.. θα επρεπε να ειχε επιλογη επανεγκαταστασης λογισμικου και οπως ειπες charlie να σου εχει 2 συμβουλες...
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι το ιδιο αγαπητε μου. Αλλο το μαρκετινγκ του υπολογιστη και αλλο των κινητων. Πλεον οι εταιριες ριχνουν ολο το βαρος σε διαφημιση κινητων. Εκει υπαρχουν τα λεφτα. Μας εχουν κανει να

αλλαζουμε συσκευη καθε 8-10 μηνες στην καλυτερη. Πισι καθε ποτε αλλαζεις? Ασε που για να αλλαξεις οπως λες την εκδοση λειτουργικου στο πισι σου, πρεπει να πληρωσεις. Θα ηθελες το ιδιο και στα κινητα? Με 30-40 ευρω να σου δινουν ενα νεο πακετο αναβαθμισεων? Καλη ιδεα, μονο που αφενος το android διανεμεται δωρεαν, αρα εκ των πραγματων δεν μπορει να το τιμολογησει η καθε sony, αφαιτερου ολοι εμεις που θελουμε αναβαθμιση και πληρωσουμε για αυτη, αν σερνεται το κινητο θα κραζουμε. Αρα παλι φτανουμε στο σημειο 0.

Το πιο σωστο, λοιπον, θα ηταν να τηρει η καθε εταιρια την συμφωνια 18 μηνων υποστηριξης των συσκευων που εχουν κανει με την Google.

 

Πες μου εσυ στα 100 ατομα που γνωριζεις ποσοι πληρωσαν για να κανουν αναβαθμιση τα windows στον Η/Υ τους.. Εγω το πολυ να ξερω 1 ή 2 στους 100 να πληρωσουν για αναβαθμισεις γιατι οι περισσοτεροι ξερουμε οτι φορανε "γνησια".. Εγω προσωπικα αν ηταν επι πληρωμη η αναβαθμιση ακομη με froyo θα ημουν.. Το θεμα ειναι οτι αν θεωρουν οτι η jb ειναι "βαρια" για το sole, ας την βγαλουν ως αναβαθμιση και απο κει και περα δοξα το Θεο υπαρχουν παρα πολλοι developers που ασχολουνται και ειναι σιγουρος οτι γρηγορα κιολας θα μπορεσουν να την διαμορφωσουν για να ειναι πιο light για το κινητο μας.. αν και πιστευω 1000% πως το κινητο μας θα τρεχει ανετα την jb..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, ξερει κανεις γιατι δεν παιζει το spirit fm radio στο κινητο μας κ αν υπαρχει καποιοςτροπος να παιξει.

Το θεμα παντως της μπαταριας ειναι πολυ αθλιο, μια μερα με το ζορι

Link to comment
Share on other sites

εχεις πειραξει το κινητό σου; τι χρήση κανεις;

 

εγω πάντως εντυπωσιαστηκα από την μπαταρία του

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Sole / Sola

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...