Jump to content

Sony Xperia Sole / Sola


Karthan7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Οκ αφού το βρήκες.. Κάνε τα βήματα και θα είσαι οκ λογικά..

 

μα το έκανα αυτό

 

ακολουθώ τις παρακάτω οδηγείες

 

1. Πας εδώ: http://forum.xda-developer....php?t=2029756

2. Κατεβάζεις τα αρχεία από τα links

3. Εγκαθιστάς το flashtool

4. Αποσυμπιέζεις κάπου το kernel.zip και το Root_with_Restore_by_Bin4ry

5. Ανοίγεις το flashtool (το σκέτο αν έχεις 32μπιτο λειτουργικό, το flashtool64 αν έχεις 64μπιτο)

6. Συνδέεις το τηλέφωνο με το καλώδιο usb και τον ηυ για να το δει

7. Τσιμπάς και σέρνεις μέσα στο flastool το αρχειο MT27i_6.1.1.B.1.10_KERNEL.ftf που εχεις αποσυμπιέσει απο το kernel.zip

8. Το flashtool κανει τα δικά του και ακολουθείς τις οδηγίες του (προσοχή : αφού μιλάμε για το sola πατάς το vol down και οχι το <- ).

9. Ακολουθείς τις οδηγίες του kosmasgr με το Root_with_Restore_by_Bin4ry

10. Τσιμπάς και σέρνεις μέσα στο flastool το αρχείο MT27_6.1.1.B.1.54_KERNEL.ftf που έχεις αποσυμπιέσει από το kernel.zip

11. Το flashtool κάνει τα δικά του και ακολουθείς τις οδηγίες του.

 

αυτό που έβαλα screenshot είναι στο βήμα 8 το οποίο τελειώνω κανονικά.

http://i50.tinypic.com/2vbkd1t.jpg

 

στο βήμα 9 που πρέπει να τρέξω το RunMe.bat του Root_with_Restore_by_Bin4ry , εκεί ειναι το πρόβλημα γιατι διαλέγω "1" και μετά δεν κάνει τίποτα , μου ζητάει να συνδέσω το κινητό σε debuging mode ,κάτι που έχω κάνει.

 

να σημειόσω πως δοκίμασα να τρέξω το πρόγραμμα αλλα και το script ως admin και κάνει το ίδιο.

 

http://i47.tinypic.com/fbz04h.jpg

 

edit:---------------

 

ρε παιδιά γιατι λέει οτι όλα έγιναν οκ αλλα συνεχίζω να έχω την 6.1.1.B.1.54 και οχι την 6.1.1.B.1.10 ωστε να μπορέσω να τρέξω το root script ? Ο_Ο

 

edit:------------------

νομίζω τα κατάφερα. το script μου είπε οτι πέτυχε και μου έβγαλε μια εφαρμογή superuser.

οπότε τώρα είμαι οκ ?

Edited by Mindfreak89
Link to comment
Share on other sites

είσαι root φίλε μου!

η όλη διαδικασία γίνεται για να έχεις στο τέλος την 54 έκδοση και να είσαι root

κάνε και μια επανεκκίνηση αν δεν έκανες και είσαι οκ!

οπότε όλα καλά! ;)

John... John Saban!

για τους φίλους Γιάννης ;)

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ και εγώ να κάνω ρουτ και επειδή είμαι τελείως άσχετος δυσκολεύομαι λίγο.Οι οδηγίες για το βήμα 9 και μετά, του kosmasgr που είναι ρε παίδες;Δεν μπορώ να βρω το ποστ. Οποιος μπορεί ας βοηθήσει.Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ πολύ για το λινκ.

Εχω κατεβάσει το flashtool αλλά όταν πάω με drag and drop να βάλω το αρχείο ftf μέσα στο πρόγραμμα δεν με αφήνει. Windows Vista εχω. Υπάρχει άλλος τρόπος να το δεχτεί εκτός του drag and drop? Το κινητό λέει πως είναι συνδεδεμένο κανονικά

Link to comment
Share on other sites

το flashtool το έτρεξες σαν admin ? (δεν ξέρω αν έχει θέμα με αυτό , απλά θυμάμαι οτι τα vista μου έκαναν κάτι τσίρκα οταν φλάσαρα μια κονσόλα και ήθελε να το τρέχεις σαν admin τότε).
Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ πολύ για το λινκ.

Εχω κατεβάσει το flashtool αλλά όταν πάω με drag and drop να βάλω το αρχείο ftf μέσα στο πρόγραμμα δεν με αφήνει. Windows Vista εχω. Υπάρχει άλλος τρόπος να το δεχτεί εκτός του drag and drop? Το κινητό λέει πως είναι συνδεδεμένο κανονικά

Δεν εχω κανει τη διαδικασια, νομιζω πρεπει να βαλεις το αρχειο στη διαδρομη firmwares, πχ στο λαπτοτ μου εχω v®ista και ο φακελος ειναι στο υπολογιστης>τοπικος δισκος©>flashtool>firmwares.

καποια στιγμη που χρειαστηκε να φλασαρω ενα mini εκει εβαλα το αρχειο ftf.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, ο φίλος μου πήρε το sole, και έχει πρόβλημα στο να το rootarei..

 

του είπα να δει αυτό

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1916702

και δεν μπόρεσε λέει ( κάνει το restart και δεν βγάζει την εφαρμογή sudoSu , έτσι λέει).. άμα παω εγώ που είμαι αρκετά ενημερωμένος στο θέμα root, θα του το φτιάξω ή θα έχω και εγώ πρόβλημα?

 

επίσης από την στιγμή που το rootarw έχετε κάποια rom να προτίνετε?

καλό θα ήταν (Άμα υπάρχει) full working android 4.1-4.2 αν υπάρχει επαναλαμβανω.. αλλιώς 4.0 οκ!

Edited by CityBong
Link to comment
Share on other sites

Στις τελευταιες 2-3 σελιδες εχουν δωθει απαντησεις και links για το root. Λιγο ψαξιμο παιδες:)

 

ok και γιατι δεν μπαίνει πρώτο ποστ?

σόρρυ απλώς στο ανάλογο τόπικ του DHD έιναι πρώτο ποστ, και εδώ πέρα διάβασα την πρώτη σελίδα και δεν λέγατε τίποτα σχετικό

 

θα επανέλθω άμα έχω πρόβλημα..

Link to comment
Share on other sites

ok και γιατι δεν μπαίνει πρώτο ποστ?

σόρρυ απλώς στο ανάλογο τόπικ του DHD έιναι πρώτο ποστ, και εδώ πέρα διάβασα την πρώτη σελίδα και δεν λέγατε τίποτα σχετικό

 

θα επανέλθω άμα έχω πρόβλημα..

Γιατί υπάρχει ξεχωριστός οδηγός

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=343798

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Γιατί υπάρχει ξεχωριστός οδηγός

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=343798

 

ok και γιατι δεν μπαίνει πρώτο ποστ?

σόρρυ απλώς στο ανάλογο τόπικ του DHD έιναι πρώτο ποστ, και εδώ πέρα διάβασα την πρώτη σελίδα και δεν λέγατε τίποτα σχετικό

 

θα επανέλθω άμα έχω πρόβλημα..

 

Γιατί σε κάθε σελίδα υπάρχει 1 που ρωτάει πως να κάνει ροοτ..

Εδώ αν έχεις την .54 έκδοση http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4424298#post4424298

Στο λινκ του zxr αν έχεις την 1.10 έκδοση..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Με ενημερώνει κανεις για το πως μπορώ να φτιάξω θέμα για το κινητό; Ή εστω να βρω καπου πολλα μαζι!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Με ενημερώνει κανεις για το πως μπορώ να φτιάξω θέμα για το κινητό; Ή εστω να βρω καπου πολλα μαζι!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Δεν μπορεις να φτιαξεις θεμα. Οχι οπως καναμε στα symbian καποτε.

Κατεβασε καποιον launcher και παιξε με τα θεματα και δες ποιο σου αρεσει.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα να κανω ρουτ το κινητο και δεν γινεται το drag n drop στο flashtool. Δεν εχω vista (σαν το παιδι στα προηγουμενα ποστ, windows 7 εχω). Aν μπορει καποιος να με βοηθησει ας στειλει ενα πμ γιατι σιγουρα θα χρειαστω και κατι αλλο στην πορεια κ θα γινω κουραστικη στο board. Eυχαριστω.
:luck:
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε αυτο που λεει ο AlMag1

 

Ακριβώς όπως το λέει ο Karthan.. Δεν το κάνεις drag n drop.. Copy paste στο C/User/Flashtool/Firmwares
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε αυτο που λεει ο AlMag1

 

Το δοκιμασα και δεν κινειται τιποτα στο flashtool για να συνεχισω.

:luck:
Link to comment
Share on other sites

Eγινα και εγω επίσημα ρουτ..Ευχαριστώ πάρα μα πάρα πολύ όλους σας παίδες, πολύτιμη η βοήθεια σας.

Οσο για το "drag and drop" που δεν γινόταν εγώ έκανα το εξής:

Ανοίγεις το flashtool, πατάς το πρώτο εικονίδιο flash και επιλέγεις flashmode. Θα σου βγάλει εναν πίνακα με αυτά που περιέχει ο φάκελος firmwares. Εκεί πρέπει να κάνεις επικόλληση το αρχείο .ftf . Αυτό δλδ που μου είπαν τα παιδιά Almag1 kai Karthan.

thanx και πάλι

Link to comment
Share on other sites

Το δοκιμασα και δεν κινειται τιποτα στο flashtool για να συνεχισω.

 

δηλαδή αν βάλεις το firmware που θες να περάσεις (το αρχειο ftf) μέσα στο στο C:\Flashtool\firmwares ,ανοίξεις το flashtool και πατήσεις τον κεραυνό πάνω αριστερά , στο παράθυρο που θα σου ανοίξει δεν θα υπάρχει στην λίστα το firmware που θέλεις να βάλεις? περίεργο μου φαίνεται

 

Γιατί σε κάθε σελίδα υπάρχει 1 που ρωτάει πως να κάνει ροοτ..

 

ρε παιδιά πραγματικά , χωρίς να θέλω να γίνω κακός,ψάξτε λίγο πριν ρωτήσετε και αν δεν καταλάβετε κάτι εδώ είμαστε και εμείς που έχουμε τσιγκλήσει λίγο το κινητό αλλα και τα τσιμανια του forum που ξέρουν πολυ πιο πολλά. αλλα πρώτα ψάξτε και αν συναντήσετε δυσκολία τότε ρωτήστε και πολλά άτομα θα προσφερθούν να σας βοηθήσουν...δεν γίνετε όμως σε κάθε σελίδα να υπάρχει η ίδια ερώτηση....ένα κλικ πιο πίσω δεν κάνετε να δείτε τι έχει γραφτεί.....δεν αναφέρομαι κάπου συγκεκριμένα :happy:

HTC Touch Diamond 2 ----> Xperia Sole ----> LG Optimus G ----> Redmi Note 3 PRO ----> Xiaomi Mi Mix 2  ----> Huawei P30 Pro

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Sole / Sola

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...