Jump to content

Sony Xperia Sole / Sola


Karthan7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ημαρτον. Αφού έφτασες στο "waiting for device to come up again" τα έκανες σωστά. Το κινητό πρέπει να το έχεις συνδεμένο όσο κάνει restart μέχρι να μπεί στο λειτουργικό και να σου γράψει ότι ολοκληρώθηκε η διαδικασία. Τι λειτουργικό έχεις στο pc ?

Κοσμα στειλε σε παρακαλω το flashtool σου!!

Sony Sole

Sony Ericsson Neo v

Galaxy 3

Qteck S-200

Link to comment
Share on other sites

Ναι είσαι rooted. Αν εισαι δύσπιστος κατεβάζεις απο το google play την παρακάυω εφαρμογή https://play.google.com/store/apps/details?id=com.joeykrim.rootcheck&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5qb2V5a3JpbS5yb290Y2hlY2siXQ.. πατάς verify και σου γράφει congratulations αν εισαι rooted ;)

 

Κοσμα στειλε σε παρακαλω το flashtool σου!!

 

Εγώ χρησιμοποιήσα το 0.9.1.0. δεν το έχω να στο στείλω. Μπορείς να δείς εδώ αν υπάρχει κάτι http://androxyde.github.com/

Edited by kosmasgr
Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ για την βοήθεια!Έχω άλλες 2 ερωτήσεις,έχω ξεκλείδωτο bootloader και πως βάζω cm theme?
Link to comment
Share on other sites

Μετά από καιρό που η ics λειτουργούσε κανονικά και ωραία πλέον μου παρουσιάζει κάποια θεματάκια!

1) όταν πχ έχω ανοιχτές εφαρμογές από πίσω και το κλείδωνω όταν κάνω ξεκλειδωμα είτε θα άργησει υπερβολικά πολύ να μου εμφανίσει το μενού να κάνω το μοτίβο είτε θα κάνει restart από μόνο του

2) η διάρκεια ζωής της μπαταρίας έχει αρχίσει να πέφτει και πάλι! Έχει βγει κάποια Rom τελικά καλή για το κινητό μας;;

 

Ευχαριστ προκαταβολικά! :-)

Link to comment
Share on other sites

Για themes και apps θα δεις εδω http://forum.xda-developers.com/forumdisplay.php?f=1519

 

Δεν έχω ασχοληθεί αλλά τα theme ίσως χρειαστούν εγκατάσταση μέσω CMW γιατί πιθανών να είναι flashable zip. Ειδάλως η χειροκίνητη εγκατάσταση είναι λίγο δύσκολη για σένα γιατί χρειάζεται file manager με root access ώστε να αλλαχθούν τα permissions. Ψαξε στο link που σου έδωσα και αν δε μπορέσεις να εγκαταστήσεις κάτι , εδώ ειμαστε.

 

Μετά από καιρό που η ics λειτουργούσε κανονικά και ωραία πλέον μου παρουσιάζει κάποια θεματάκια!

1) όταν πχ έχω ανοιχτές εφαρμογές από πίσω και το κλείδωνω όταν κάνω ξεκλειδωμα είτε θα άργησει υπερβολικά πολύ να μου εμφανίσει το μενού να κάνω το μοτίβο είτε θα κάνει restart από μόνο του

2) η διάρκεια ζωής της μπαταρίας έχει αρχίσει να πέφτει και πάλι! Έχει βγει κάποια Rom τελικά καλή για το κινητό μας;;

 

Ευχαριστ προκαταβολικά! :-)

 

Αν είσαι root και έχεις θέμα με την μπαταρία , μπορείς να εγκαταστήσεις την παρακάτω εφαρμογή για calibration https://play.google.com/store/apps/details?id=com.nema.batterycalibration&hl=en και να ακολούθησεις την εξής διαδικασία :

 

1. Φόρτισε το κινητό μέχρι το 100% με ανοιχτή την εφαρμογή battery calibration.

2. Αποσύνδεσε τον φορτιστή και φρόντισε μέσα σε 1-2 δευτερόλεπτα να πατήσεις την επιλογή calibration.

3. Κάνε χρήση του κινητού σου μέχρι η μπαταρία να πέσει στο 1% , χωρίς να σβήσει.

4. Φόρτισε το κινητό σου κατά την διάρκεια της νύχτας και άστο μέχρι το πρωί.

 

Λογικά θα δεις βελτίωση στη μπαταρία σου. 1 φορά τον μήνα μπορείς να κάνεις πλήρη αποφόρτιση - φόρτιση.

Edited by kosmasgr
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να βαλω θέμα μεσω της εφαρμογής theme chooser που υπάρχει στο store ξέρεις πως;

 

To theme chooser εναλλάσει τα theme που υπάρχουν στο κινητό σου αλλά ειναι μόνο για custom roms CM ή AOKP. Δεν μπορείς να το χρησιμοποιήσεις με Official rom.

Link to comment
Share on other sites

Δε γίνεται φίλος. ;) Εφόσον είσαι root θα δεις στο xda αν υπάρχουν custom themes ;)

 

Y.Γ. Ωρα για ύπνο. Ζαλίστηκα. τα λέμε αύριο ;)

Edited by kosmasgr
Link to comment
Share on other sites

Θα μπορουσες να μου βρεις μια ρομ(αφου ειμαι root)με την οποια να μπορω να.χρησιμοποιω τα cm & aopk themes αυτης της εφαρμογης που ειδα;
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολη την παρεα!! :)

Εχω καποιες ερωτησεις και θα το εκτιμουσα πολυ αν καποιος μπορουσε να με βοηθησει..

Εβαλα την ICS .154 και φυσικα εχασα το ρουτ.

Τωρα που θελω να δοκιμασω την Brains rom,τι πρεπει να κανω? Ποια βηματα να ακολουθησω?

Εχω στοκ ICS .154,κλειδωμενο Bootloader και το κυριοτερο....Windows 8.........

Τρεχει το FlashTool 0.9.9.0 (το πιο προσφατο ειναι)σε Windows 8 x64 ?? Θα εχω προβλημα με τους Drivers?

Αν υπαρχει κανεις που να ξερει ας μου πει...μη μπω αδικα στη διαδικασια αυτη..

Ευχαριστω προκαταβολικα!! :)

OmniRom 4.4.2 - ΑΚ KO v.242 - TWRP 2.6.3.3 @Dalvik_Must_Die@
Link to comment
Share on other sites

Τώρα τελευταία χρησιμοποιώ το 3g και η μπάρα κάνει ελεύθερη πτώση,αλλά και χωρίς αυτό παρατηρώ αδικαιολόγητη μειωσή της.Υπάρχει κάποια εφαρμογή να βελτιώνει την διάρκεια της μπαταρίας;Να ξαναπεράσω ICS?
Link to comment
Share on other sites

εχει καταντησει αηδια... με σχεδον μηδενικη χρηση η μπαταρια κραταει μια μερα... κραταγε 2-3 και ξαφνικα ειναι σαν να τα εχει φτυσει. το εχω με την τελευταια official, εχω σβησει τα παντα απο μεσα μηπως ετρωγε την μπαταρια καποια εφαρμογη, εχτες του εκανα και επαναφορα εργοστασιακων.

 

μεσα στις ρυθμισεις στην μπαταρια, μου γραφει οτι η οθονη τραβαει 68%!

Link to comment
Share on other sites

εχει καταντησει αηδια... με σχεδον μηδενικη χρηση η μπαταρια κραταει μια μερα... κραταγε 2-3 και ξαφνικα ειναι σαν να τα εχει φτυσει. το εχω με την τελευταια official, εχω σβησει τα παντα απο μεσα μηπως ετρωγε την μπαταρια καποια εφαρμογη, εχτες του εκανα και επαναφορα εργοστασιακων.

 

μεσα στις ρυθμισεις στην μπαταρια, μου γραφει οτι η οθονη τραβαει 68%!

 

Σε νιωθω φιλε.....μια απ τα ιδια και δω...

OmniRom 4.4.2 - ΑΚ KO v.242 - TWRP 2.6.3.3 @Dalvik_Must_Die@
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.. φοραω την official .10 (οχι .54) και ειμαι root.. Ωστοσο θελω να δοκιμασω την BrainsRom γιατι ακουω πολυ καλα λογια γι αυτην..

Θελω να μου πει καποιος εκτος απο τα βηματα που βλεπω στο xda, τι χρειαζεται να κανω και πως για να κρατησω ενα backup τις υπαρχουσες ρυθμισεις και ROM ωστε αν το μετανιωσω να γυρισω παλι πισω στην ROM που εχω τωρα χωρις καποια προβληματα.. Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Το root στην .54 είναι πράγματι πανεύκολο με τη διαδικασία που προτείνεται στο xda.

Το μόνο που πρέπει να προσέξετε, είναι η πρόταση του flashtool να πατήθεί το <- βάζοντας το καλώδιο usb.

Αντί αυτού, πατήστε το vol down, και είστε εντάξει.

Επίσης, επειδή το flashtool είναι πολύ δυνατό εργαλείο, καλό είναι να είστε εξαιρετικά προσεκτικοί στο τι κανετε μ' αυτό :)

 

Κατά τα λοιπά, σοβαρή διαφορά δεν είδα με την .54

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος οδηγός για custom roms?

Δεν ξέρω πως να χρησιμοποιώ το flashtool και θέλω ένα οδηγό βήμα προς βήμα.

 

ναι βρε παιδια ας μπει καποιος στον κοπο να τον γραψει στα Ελληνικα... και επαναφορα στην stock αν δεν μας αρεσει...please....

Link to comment
Share on other sites

ναι βρε παιδια ας μπει καποιος στον κοπο να τον γραψει στα Ελληνικα... και επαναφορα στην stock αν δεν μας αρεσει...please....

 

Και γω παρακαλω για το ιδιο,αν γινεται!!

Ειναι δυσκολο για εμας που ειμαστε noob να κανουμε ολες τις διαδικασιες σωστα..

Και για καθε μια απο αυτες,υπαρχει και ξεχωριστο thread στο XDA forum,οποτε για να βρει καποιος το σωστο και για να πετυχει...πρεπει να ειναι τυχερος και να ξερει ακριβως τι κανει...

Αν υπαρχει κανεις με ορεξη και διαθεσιμο χρονο,ας βοηθησει...!

Διαδικασιες οπως..Ξεκλειδωμα bootloader,περασμα custom rom/kernels,drivers και αναγνωριση συσκευης για να τρεξει σε fast boot και καποια αλλα ακομη,ειναι σπαζοκεφαλια αν εισαι ανιδεος απο Αndroid..

OmniRom 4.4.2 - ΑΚ KO v.242 - TWRP 2.6.3.3 @Dalvik_Must_Die@
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν για να τελειώνουμε , συνοψίζω. εφόσον δεν έχεις αναβαθμίσει στην τελευταία .54 και εισαι στην .10 , θα κάνεις τα παράκατω :

 

- Πηγαίνεις στις ρυθμίσεις του κινητού / επιλογές για προγραμματιστές και επιλέγεις το usb debugging.

- Κατεβάζεις το αρχείο zip από εδώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1886460 και το κάνεις unzip στην επιφάνεια εργασίας σου. θα δημιουργηθεί ένας φάκελος όπου μέσα θα δεις το αρχείο runme.bat

- Με ανοιχτό το κινητό και συνδεμένο στο pc τρέχεις το αρχείο , ανοίγει το παραπάνω παράθυρο , πατάς το 1 ( normal mode ) και enter.

- Αφού στο παράθυρο φορτώσει κάποια πράγματα στο κινητό σου θα ανοίξει μία ρύθμιση και κάτω κάτω θα λέει επαναφορά. Πατάς στην επαναφορά και κάνει επανεκίννηση το κινητό σου. θα αφήσεις συνδεμένο ακόμα το κινητό στο pc και θα σου γράψει στο παράθυρο DOS ότι όλ

Μετά θα πρέπει να δείς στις εφαρμογές σου την εφαρμογή SU (super user) που σημαίνει ότι εισαι ροοτ.

 

Σε περιπτωση που εχει γινει η τελευταια αναβαθμιση .54 η διαδικασια αυτη πως μπορει να γινει??

Link to comment
Share on other sites

Και γω παρακαλω για το ιδιο,αν γινεται!!

Ειναι δυσκολο για εμας που ειμαστε noob να κανουμε ολες τις διαδικασιες σωστα..

Και για καθε μια απο αυτες,υπαρχει και ξεχωριστο thread στο XDA forum,οποτε για να βρει καποιος το σωστο και για να πετυχει...πρεπει να ειναι τυχερος και να ξερει ακριβως τι κανει...

Αν υπαρχει κανεις με ορεξη και διαθεσιμο χρονο,ας βοηθησει...!

Διαδικασιες οπως..Ξεκλειδωμα bootloader,περασμα custom rom/kernels,drivers και αναγνωριση συσκευης για να τρεξει σε fast boot και καποια αλλα ακομη,ειναι σπαζοκεφαλια αν εισαι ανιδεος απο Αndroid..

 

 

Xωρίς παρεξήγηση, αλά επειδή και εγώ καινούργιος είμαι στην φάση, αφου δεν γνωρίζεις μην το σκαλίζεις......:) πιστεύω οτι είναι ποιο καλό να κάνουμε πρώτα ένα καλό ψάξιμο μόνοι μας να μπούμε στην φιλοσοφία αυτή και μετά να αρχίζουμε να ψαχνόμαστε .......... Το έχω το τηλ εδώ και 2 βδομάδες κρατάει μπαταρία με απαλή χρήση κοντά 4 μέρες με μέτρια 2 και.... μέρες και φουλ μια μέρα και είμαι πάρα πολύ ικανοποιημένος. ICS εντελώς μαμα το τηλέφωνο. :shifty:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Sole / Sola

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...