Jump to content

Sony Xperia Sole / Sola


Karthan7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αποτι λένε τα παιδιά εδώ ναι.. Το δικό μου που είναι παραεισαγωγης δεν στέλνει 160..Αλλά δεν είναι μεγάλο θέμα, με Handcent ή go sms λύνεται..

 

Τι σημασία έχει αν είναι παραεισαγωγής (τι σημαίνει ακριβώς αυτό αλήθεια; ) αφού το λογισμικό που παίρνει είναι το ίδιο; Ένα ICS δεν υπάρχει για όλα τα Sole;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τα κινητά που προορίζονται για Ελλάδα έχουν ενεργοποιημένη την επιλογή για εξοικονόμηση κόστους στην εφαρμογή αποστολής μηνυμάτων. Αυτά που δεν προορίζονται για Ελλάδα δεν την έχουν μιας και δεν χρειάζεται. Μια ICS υπάρχει όπως λες απλά δεν είναι όλα τα χαρακτηριστικά της ενεργοποιημένα.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

παίδες όσοι χρησιμοποιείτε διαφορετικούς launchers έχετε παρατηρήσει διαφορα στην ελεύθερη ram?

HTC Touch Diamond 2 ----> Xperia Sole ----> LG Optimus G ----> Redmi Note 3 PRO ----> Xiaomi Mi Mix 2  ----> Huawei P30 Pro

Link to comment
Share on other sites

αν πατε στα μηνυματα και πατησετε το δεξι πληκτρο,πατε ρυθμισεις και θα σας εχει λογικα την επιλογη εξοικονομηση κοστους αν σκρολαρετε λιγο.
Link to comment
Share on other sites

υπάρχει κανείς που μετά από 1 σχεδόν μήνα από τότε που βγήκε η αναβάθμιση, θεωρεί πως το κινητό είναι πιο γρήγορο από gingerbread;

το δουλεύω από αρχές Ιουλίου και μπορώ να πω με βεβαιότητα πως είναι ελάχιστα πιο αργό σε μερικά πράγματα και βγάζει φωτογραφίες με περισσότερο θόρυβο σε σχέση με παλιά...

το συγκρίνω με την προηγούμενη έκδοση και μόνο, όχι με φωτογραφική μηχανή.

 

Φίλε μου η αλήθεια είναι ότι λίγο δοκίμασα το gingerbread , περίπου μία βδομάδα από τη στιγμή που το αγόρασα.

Μετά καπάκι έβαλα την ICS. Όμως λέω με σιγουριά ότι το ευχαριστιέμαι περισσότερο με ics και δεν αντιμετωπίζω το παραμικρό πρόβλημα από κολλήματα. Επίσης η μπαταρία του πλέον μου πάει για πλάκα 2 μέρες χωρίς να κάνω οικονομία.

Χρησιμοποιώ τα go launcher , ex dialer και go messages για τα βασικά του τηλεφώνου.

Οι κανόνες που ακολουθώ είναι απλοί:

1) Κάθε εφαρμογή που βάζω αν δε μου αρέσει ή δε τη χρησιμοποιώ τη βγάζω για να μη μένει στο τηλέφωνο

2) Όταν τελειώνω με μία εφαρμογή τη κλείνω μέσω των recent apps του ics (βγαίνει πιέζοντας το home button για λίγα δευτερόλεπτα)

3) Έχω wallpaper εικόνα

4) Τα widget στην οθόνη είναι λίγα και συγκεκριμένα: Ημερολόγιο (S2 Calendar widget) , ώρα ημερομηνία (Ultimate Custom widget) , notes (ColorNote)

5) Μπάρα στα notifications (WidgetSoid)

 

Υπάρχουν στιγμές που αν τρέξεις πολλά μεγάλα προγράμματα συγχρόνως (πχ Play Store μαζί με Chrome που φόρτωσε μεγάλη σελίδα και κανά παιχνίδι) τότε ενδεχομένως να υπάρξει ένα μικρό κόλημα ή επίσης κάποιο από αυτά να μη χωράει στη μνήμη με αποτέλεσμα να κάνει πάλι start όταν έρθει μπροστά, αλλά γενικά δύσκολο να φτάσει σε τέτοιο σημείο το τηλέφωνο.

Επίσης δεν αγχώνομαι για το πόση ελέυθερη μνήμη έχει , γιατί από κατασκευής το android θα προσπαθεί να γεμίσει τη μνήμη ανοίγοντας εφαρμογές.

Κάθε λίγες μέρες καλό είναι να κάνετε και ένα restart!

Link to comment
Share on other sites

το έχω αρκετό καιρό το τηλέφωνο και αυτά που κατάλαβα είναι τα εξής:

πρώτων, αν δεν κάνεις καθαρή εγκατάσταση, το νέο λογισμικό δεν πρόκειται να δουλέψει σωστά! κάπου θα βγάλει μειονέκτημα!

 

δεύτερον, η έκδοση ics είναι πολύ πιο γρήγορη από την προηγούμενη και το μόνο μειονέκτημα είναι ότι φορτώνει την μνήμη RAM γιαυτό και τα όποια κολλήματα αν υπάρχουν σε κάποιους!

στο ίντερνετ απλά πετάει με το ics χωρίς προσθήκη άλλου browserg!

 

τρίτων, η μπαταρία ναι τις πρώτες μέρες αποφορτιζόταν πολύ γρήγορα άλλα πλέον έχει στρώσει και με φυσιολογική χρήση κρατάει αρκετά!

όταν βλέπω video, ίντερνετ, τραγούδια κ.τ.λ. λογικό είναι να αποφορτίζετε πιο γρήγορα άλλα όχι πιο γρήγορα σε σύγκριση με την προηγούμενη έκδοση!

 

και τέλος να πω μια συμβουλή αν είμαι σε θέση να συμβουλέψω, να προσέχεται και να είσαστε περισσότερο καχύποπτοι με τις εφαρμογές που κατεβάζετε! ψαχτείτε πριν βάλετε οτιδήποτε στο κινητό σας!

 

αυτά από μένα, όσο αφορά την εμπειρία μου από το κινητό μας!! ;)

John... John Saban!

για τους φίλους Γιάννης ;)

Link to comment
Share on other sites

παιδιά καλησπέρα στο αρχείο κλήσεων δεν μου εμφανίζει όλες τις λεπτομέρειες εκεί που λέει κάτω απο τον αριθμό την ακριβή ώρα το χετε και σεις αυτό το θέμα?ειμαι σε ics
Link to comment
Share on other sites

παλληκαρια και κοπελιες. οσοι εχετε το κινητο αξιζει τελικα να το αγορασω? σκεφτομαι που θα το παρω παραεισαγωγης και δε θα εχει 160 χαρακτηρες στα μηνυματα. αμα στελνω 160 χαρακτηρες θα χρεωνομαι σαν 2 μηνυματα? ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

για μένα είναι value for money.

όταν στέλνεις "ελληνικά" εχεις 70 χαρακτήρες για κάθε μήνυμα.

ΑΛΛΑ

με το go ή το handcent λύνετε το θέμα, οπότε αξίζει να δώσεις 30-60 ευρώ λιγότερα που κάνουν τα παραεισαγωγής ;)

Link to comment
Share on other sites

με ενδιαφερει το κινητο επειδη τετοια χαρακτηριστικα με τετοια τιμη δε βρισκεις.θελω να μαθω:

 

1.τυχον προβληματα οποιασδηποτε φυσεως

2.ηχειο

3.ποιοτητα κατασκευης

4.επιδοσεις γενικα και ειδικα σε παιχνιδια

5.οθονη

6.μπαταρια,η οποια στα χαρτια φαινεται λιγη

7.αν εχει καρτα μνημης στο πακετο,αν οχι τι εσωτερικο χωρο αποθηκευσης εχει ελευθερο και πως ειναι τα ακουστικα

Anyone who has never made a mistake has never tried anything new

 

nokia 6610,motorola c261,motorola razr v3i,nokia 5320 xpressmusic,sony ericsson w995,nokia c6-01,sony xperia u,nokia lumia 630 dual

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! Έχω το sola εδώ και 2 εβδομάδες και πιστεύω ότι είναι ότι καλύτερο υπάρχει στην κατηγορία των 200€. Όμως αντιμετωπιζω κ εγώ ένα πρόβλημα. Έχω ένα hands-free ενσυρματο από το προηγούμενο μου κινητό (se x10 mini) το οποίο δεν το αναγνωρίζει το sola. Το παράξενο είναι ότι έχει ολοιδιο βύσμα με αυτό των ακουστικών του sola. Επίσης ότι αλλά ακουστικά του έβαλα λειτουργούν κανονικά. Υπάρχει τρόπος διόρθωσης;
Link to comment
Share on other sites

Με την 4.0.4 καθυστερεί το κινητό αρκετά οτι και να κάνει κάποιος(επανεκινήσεις, κλείσιμο προγραμμάτων widget κλπ) αν με την 4.1 γίνει χειρότερο καλύτερα να μην γίνει αναβάθμιση είναι ντροπή για ενα κινητό τέτοιας τιμής να υπάρχουν τριξίματα και να είναι αργό,συγνώμη αλλά sony bye bye,υπάρχουν και άλλες μάρκες
mobile fan user
Link to comment
Share on other sites

Με την 4.0.4 καθυστερεί το κινητό αρκετά οτι και να κάνει κάποιος(επανεκινήσεις, κλείσιμο προγραμμάτων widget κλπ) αν με την 4.1 γίνει χειρότερο καλύτερα να μην γίνει αναβάθμιση είναι ντροπή για ενα κινητό τέτοιας τιμής να υπάρχουν τριξίματα και να είναι αργό,συγνώμη αλλά sony bye bye,υπάρχουν και άλλες μάρκες

 

το οτι και να κανει καποιος που λες ειναι δικη σου γνωμη.εμενα δεν αργει καθολου ισα ισα που ειναι καλυτερο...

Τωρα για το τριξιμο που λες ναι,ειναι απαραδεκτο για κινητο μεσαιας κατηγοριας

Link to comment
Share on other sites

παιδια αυριο θα εχω και εγω στα χερια μου το sole, να το κανω αναβαθμιση ή να το αφησω ετσι οπως ειναι ειμαι σε διλημμα πειτε μου την γνωμη σας..!!!!
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! Έχω το sola εδώ και 2 εβδομάδες και πιστεύω ότι είναι ότι καλύτερο υπάρχει στην κατηγορία των 200€. Όμως αντιμετωπιζω κ εγώ ένα πρόβλημα. Έχω ένα hands-free ενσυρματο από το προηγούμενο μου κινητό (se x10 mini) το οποίο δεν το αναγνωρίζει το sola. Το παράξενο είναι ότι έχει ολοιδιο βύσμα με αυτό των ακουστικών του sola. Επίσης ότι αλλά ακουστικά του έβαλα λειτουργούν κανονικά. Υπάρχει τρόπος διόρθωσης;

 

εχω το ιδιο θεμα νομιζω.

δοκιμασε το εξης.. ειναι παλαβα αυτα τα sony ericson ακουστικα, και σε mp3 να τα βαλεις δεν θα βγαινει σωστος ηχος. ΑΛΛΑ αν κρατας πατημενο το κουμπι, όλα είναι κομπλέ, και τα αναγνωρίζει το κινητό, χωρίς μικρόφωνο όμως (αν θες να ακους μουσική).

οταν τα εχεις συνδεδεμένα μπορείς να μιλάς στο κινητό από το μικρόφωνο του κινητού (δεν είναι hands-free βέβαια, αλλά εγω το προτιμώ από το να το κραταω συνεχεια στο αυτι, ενώ στο σπίτι πχ μπορώ να το ακουμπάω στο γραφείο)

ξέχασα να πω ότι για να το κρατάω συνέχει πατημένο το έχω δέσει με ένα λαστιχάκι :P

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να ανοιξουμε μια συζητηση σχετικα με την μπαταρια του κινητου σε αυτο εδω το thread.

 

Αρκετοι ειπαν οτι "αδειαζει" πολυ ευκολα ακομα και σε κατασταση αδρανειας αλλα με τον καιρο "εστρωσε" αφου εβαλαν την 4.0 (Αυτο ποτε δεν το καταλαβα διοτι νομιζω η μπαταρια ειναι στρωμενη ηδη απο την 2.3 δηλαδη δεν χρειαζετε να στρωσουμε την μπαταρια καθε φορα που βαζουνε νεο λογισμικο) Με την 2.3 δεν ειχα κανενα προβλημα μπορει να εβγαζα και 3 μερες.

 

Εγω δυστηχως συνεχιζω να εχω το ιδιο προβλημα με την μπαταρια. Μπορει με χρηση wifi να μου φαει 15-20% για πλακα!

Ακομη και οταν ειναι σε αδρανεια κατεβαινει πολυ γρηγορα.

 

Οσοι εχετε το ιδιο προβλημα με εμενα (καταναλωση μπαταριας) γραψτε παρακαλω πολυ τη launcher εχετε. Εγω εχω τον Nova.

Η εγκατασταση που εκανα οταν εβαλα την 4.0 ηταν με pc companion και επαναφορα εργοστασιακων πριν και μετα την αναβαθμιση.

Εκανα διαγραφη εσωτερικης και sd καρτας.

Μπορει να υπαρχει καποιο τεχνικο προβλημα στην μπαταρια μου. Γνωριζετε αν την καλυπτει η εγγυηση;

Edited by Asdf_7
P30 AURORA
Link to comment
Share on other sites

εγω παντως αν το παρω λεω να αφησω την 2.3.7 εκδοση μεσα. αληθεια απο που το πηρατε το κινητο?

 

εγω αυτο εκανα .. το μονο που θελω ειναι να κανω root.. γινεται σε αυτη την εκδοση?

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να ανοιξουμε μια συζητηση σχετικα με την μπαταρια του κινητου σε αυτο εδω το thread.

 

Αρκετοι ειπαν οτι "αδειαζει" πολυ ευκολα ακομα και σε κατασταση αδρανειας αλλα με τον καιρο "εστρωσε" αφου εβαλαν την 4.0 (Αυτο ποτε δεν το καταλαβα διοτι νομιζω η μπαταρια ειναι στρωμενη ηδη απο την 2.3 δηλαδη δεν χρειαζετε να στρωσουμε την μπαταρια καθε φορα που βαζουνε νεο λογισμικο) Με την 2.3 δεν ειχα κανενα προβλημα μπορει να εβγαζα και 3 μερες.

 

Εγω δυστηχως συνεχιζω να εχω το ιδιο προβλημα με την μπαταρια. Μπορει με χρηση wifi να μου φαει 15-20% για πλακα!

Ακομη και οταν ειναι σε αδρανεια κατεβαινει πολυ γρηγορα.

 

Οσοι εχετε το ιδιο προβλημα με εμενα (καταναλωση μπαταριας) γραψτε παρακαλω πολυ τη launcher εχετε. Εγω εχω τον Nova.

Η εγκατασταση που εκανα οταν εβαλα την 4.0 ηταν με pc companion και επαναφορα εργοστασιακων πριν και μετα την αναβαθμιση.

Εκανα διαγραφη εσωτερικης και sd καρτας.

Μπορει να υπαρχει καποιο τεχνικο προβλημα στην μπαταρια μου. Γνωριζετε αν την καλυπτει η εγγυηση;

 

εγώ δεν το έζησα καθόλου με την 2.3, κατευθείαν clean install την 4.

nova και εγώ.

κοίτα, εγώ δεν περιμένω από samrtphone να μου βγάζει πάνω από μέρα, και έτσι έχω συνηθίσει.. οπότε αν γυρίσω σπίτι κατά τις 6-7(από τις 7-8 το πρωί) και έχω 35-40% μπαταρία, με αρκετό wifi/3g, λιγο τηλέφωνο, λίγα παιχνίδια, μερικά μηνύματα, κανα βίντεο και 1-2 ώρες μουσική

είμαι ευχαριστημένος.

παρατήρησα το εξής "κουλό". όταν είναι ψηλά, στο 75-100, με τις ίδιες λειτουργίες πέφτει πιο γρήγορα, σε σχέση με πιο χαμηλά, γύρω στο 50. με λίγο ίντερνετ, ελάχιστο παιχνίδι, 2 ώρες μουσική με handsfree αλλά full ένταση, μέσα σε ένα 6ωρο είχε φράσει περίπου στο 70. πιο μετά έφτασε στο 50. και τότε άρχισ να βλέπω βίντεο, με full ενταση, πάλι με ακουστικά, bravia engine, full brightness και μεσα σε 20 λεπτά είναι ζήτημα να έπεσε 1-2%

 

οπότε σε γενικές γραμμές είμαι ευχαριστημένος, για τα δικά μου δεδομένα.τώρα σε ένα 5ωρο, έχω:

Screen 48% time on:1h 30min

android os 12% cpu total 19m

jetpack joyride (παιχνίδι) 10% cpu total 12m cpu foreground 2m

voice calls 7% time on 7m

android system 7% cpu total 2m cpu foreground 7s keep awake 36m data sent 1,56kb received 3,65kb

cell standby 4% time on 4h 48m without signal 3%

ndrive 4% cpu total 2madmsrv 3% cpu total 3m

wifi 3% running 1h 35m cpu total 1s

phone idle 2% 3h 17m

Link to comment
Share on other sites

για μένα είναι value for money.

όταν στέλνεις "ελληνικά" εχεις 70 χαρακτήρες για κάθε μήνυμα.

ΑΛΛΑ

με το go ή το handcent λύνετε το θέμα, οπότε αξίζει να δώσεις 30-60 ευρώ λιγότερα που κάνουν τα παραεισαγωγής ;)

 

Δεν αξίζει. Αν το κινητό σου πάθει κάτι τότε θα πρέπει να τρέχεις στο κατάστημα που το αγόρασες χωρίς να σου εγγυηθεί κανείς αν θα το αναλάβουν και πότε θα έχεις το κινητό σου θα είναι πάλι στα χέρια σου. ;)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Δεν αξίζει. Αν το κινητό σου πάθει κάτι τότε θα πρέπει να τρέχεις στο κατάστημα που το αγόρασες χωρίς να σου εγγυηθεί κανείς αν θα το αναλάβουν και πότε θα έχεις το κινητό σου θα είναι πάλι στα χέρια σου. ;)

Δε νομίζω, το κατάστημα που το πήρα μου παρείχε πιστοποιητικό ότι η εγγύηση παρέχεται από την επίσημη αντιπροσωπεία. Αν υπάρχουν καταστήματα που πωλουν προϊόντα που δεν καλύπτονται από αντιπροσωπεία, τότε θα έπρεπε οι ίδιες οι αντιπροσωπείες να έχουν επιληφθεί του θέματος.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Sole / Sola

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...