Jump to content

Sony Xperia Sole / Sola


Karthan7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

@AngelosDim

Στον οδηγο του zxr λεει οτι στην πρωτη φορτιση πρεπει να το αφησεις και 2 ωρες παραπανω να φορτιστει, αφου φτασει 100% http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=324085

Δεν ξερω, θα τ αφησω λιγο παραπανω για καλο και για κακο

 

To λίγο παραπάνω το αφήνουμε μόνο για τις 2-3 πρώτες φορτίσεις. Μέχρι δηλαδή να γίνει μια πρώτη βαθμονόμηση στη μπαταρία. Μετά δεν έχει νόημα.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο μένα!

Εχω βαλει το κινητο για την πρωτη του φορτιση (απενεργοποιημενο), ενω προηγουμενως το πηγα στα 10% της μπαταριας του.

Ξερω οτι μολις φτασει 100% πρεπει να το αφησω αλλες 2 ωρες, αλλα το θεμα ειναι οτι δε ξερω ποτε θα φτασει 100%.. Εχει γινει πρασινο το led και το εικονιδιο της μπαταριας ειναι ακινητο και γεματο..

Καμια ιδεα?

 

Όταν παει 100% ανάβει ένα πράσινο φωτάκι δίπλα στο λογότυπο της sony.

Link to comment
Share on other sites

To λίγο παραπάνω το αφήνουμε μόνο για τις 2-3 πρώτες φορτίσεις. Μέχρι δηλαδή να γίνει μια πρώτη βαθμονόμηση στη μπαταρία. Μετά δεν έχει νόημα.

 

Ναι το καταλαβα, η απορία μου ήταν πώς καταλαβαινουμε οτι φτανει 100% μιας και δεν εχει αλλη ενδειξη περα απο την εικονα της φορτισης και το led

 

Όταν παει 100% ανάβει ένα πράσινο φωτάκι δίπλα στο λογότυπο της sony.

Εχω την εντυπωση πως το πρασινο φωτακι αναβει οταν γινεται 90% η μπαταρια

Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω την εντύπωση πως το πράσινο led ανάβει όταν πάει 75%

 

απο το 90% γινεται πρασινο το λαμπακι παιδια.και μεχρι το τελος ειναι πρασινο:)

Link to comment
Share on other sites

Παραεισαγωγης σημαινει οτι δεν το φερνει η ελληνικη αντιπροσωπια αλλα κυκλοφορει σε αλλες χωρες και τα καταστηματα το φερνουν απεξω στην Ελλαδα.

 

και το προβλημα ποιο ειναι?

δεν καταλαβαινω.. :blink:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ήταν να το αγοράσω χθες αλλά λίγο πριν πάω τελείωσαν τα λευκά:mad::mad::mad:

Από βδομάδα τώρα...

Μια ερώτηση,root τι είναι;Το sole θα έιναι το πρώτο μου smartphone και δεν ξέρω κάποια βασικά.Υπάρχει κάποιος "οδηγός" και τι σου προσφέρει;

 

Έχω όλη την καλή διάθεση να κάτσω να ασχοληθώ και να διαβάσω ;)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ήταν να το αγοράσω χθες αλλά λίγο πριν πάω τελείωσαν τα λευκά:mad::mad::mad:

Από βδομάδα τώρα...

Μια ερώτηση,root τι είναι;Το sole θα έιναι το πρώτο μου smartphone και δεν ξέρω κάποια βασικά.Υπάρχει κάποιος "οδηγός" και τι σου προσφέρει;

 

Έχω όλη την καλή διάθεση να κάτσω να ασχοληθώ και να διαβάσω ;)

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=324085

Εδώ ο zxr αναλύει όλες σου τις απορίες... Ρίξε μια ματιά...

Link to comment
Share on other sites

και το προβλημα ποιο ειναι?

δεν καταλαβαινω.. :blink:

 

Εγώ το είχα πει.. Δεν υπάρχει κάποιο ουσιαστικό πρόβλημα.. Η εγγύηση ισχύει κανονικά... Απλά μπορεί να μην έχει ελληνική κωδικοποίηση μέσα και να χρειαστεί να κάνεις κάποιες μόντες...

 

Υπάρχει τρόπος να γυρίσουμε το κινητό πίσω στην έκδοση .564? Δυστυχώς για root-rom χρειάζεται αυτή η έκδοση...

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος να γυρίσουμε το κινητό πίσω στην έκδοση .564? Δυστυχώς για root-rom χρειάζεται αυτή η έκδοση...

 

Μια χαρα γινεται root και με την τρεχουσα ρομ.το εχω κανει με την διαδικασια που περιγραφεται στο σαιτ της Sony.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα γινεται root και με την τρεχουσα ρομ.το εχω κανει με την διαδικασια που περιγραφεται στο σαιτ της Sony.

 

Μήπως μπορείς να μου δώσεις link?

Link to comment
Share on other sites

Μήπως μπορείς να μου δώσεις link?

 

Με βαση αυτό ξεκλείδωσα το bootloader και φόρτωσα κάποιες ρομ από (xda.)

Δε με ικανοποίησε το αποτέλεσμα πάντως, και το επανέφερα σε στοκ κατάσταση μέχρι να βγει η ICS και να την πάρω ΟΤΑ να την δοκιμασω.

 

Δεν αξιζει κατα τη γνωμη μου να μπεις σε αυτη τη διαδικασία εν οψη ICS.

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρησα οτι με τo handcent sms, στις ειδοποιησεις ο,τι χρωμα στο led και να βαλω (ακομα και πρασινο ή μπλε), οταν το δοκιμαζω βγαζει μια αναμειξη ασπρου-κοκκινου τυχαια.. Ενω ας πουμε στο facebook οι ειδοποιησεις ερχονται με πρασινο Led κανονικοτατα.. Τι μπορει να φταιει;

 

edit: Βασικα αυτο συμβαινει οταν παταω "δοκιμη ειδοποιησης".. Οταν εχω ειδοποιηση δουλευει κανονικοτατα

Edited by noeliam
Link to comment
Share on other sites

Μου ψιλογρατζουνιστηκε η οθονη αλλα ενταξει δεν φαινεται,μονο οταν ειναι στον ηλιο(κ μαλιστα το προσεχω σαν τα ματια μ,αλλα μαλλον ο γεγραφαι γεγραφαι που λενε)....Ψαχνω ενα καλο screen-protector,υπαρχει καμια καλη προταση??
:protest:
Link to comment
Share on other sites

και το προβλημα ποιο ειναι?

δεν καταλαβαινω.. :blink:

Πρόβλημα με τα παραεισαγωγής κινητά υπάρχει μόνο στην περίπτωση που αυτά δεν εισάγονται επίσημα από την Sony Hellas και κατ' επέκταση δεν κυκλοφορούν στην χώρα μας επίσημα.

Ένα τέτοιο παράδειγμα ήταν το Xperia Neo (όχι το Χperia Neo V, διαφορετικά κινητά είναι). Το Neo λοιπόν δεν κυκλοφόρησε ποτέ επίσημα από την Sony στην Ελλάδα. Αν λοιπόν κάποιος πάει με ένα Neo στο service της Sony αφενός δεν θα αναγνωρίσουν καμία εγγύηση κι αφετέρου δεν είναι και υποχρεωμένοι να του το φτιάξουν.

 

Αντιθέτως τα παραπάνω αναιρούνται όταν το κινητό εισάγεται επίσημα, όπως το Sole. Αν εγώ πάω στη Γερμανία (χώρα της ΕΕ) και αγοράσω το Sole τότε τα παραπάνω δεν ισχύουν.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Μου ψιλογρατζουνιστηκε η οθονη αλλα ενταξει δεν φαινεται,μονο οταν ειναι στον ηλιο(κ μαλιστα το προσεχω σαν τα ματια μ,αλλα μαλλον ο γεγραφαι γεγραφαι που λενε)....Ψαχνω ενα καλο screen-protector,υπαρχει καμια καλη προταση??

 

Το κινητό φοράει μαμά screen protector,οι γρατσουνιές μπορεί να είναι πάνω στο screen protector

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά για όσους ενδιαφέρονται για αγορά, να ενημερώσω ότι από σήμερα είμαι περήφανος κάτοχος Sole, με αγορά από Expert στα 229!!
Link to comment
Share on other sites

Απ'ότι βλέπω μερικά καταστήματα έχουν ρίξει την τιμή

http://www.skroutz.gr/s/1872154/Sony-Xperia-Sole.html?keyphrase=xperia+sole

Εγώ έχω κλείσει σε λευκό από το smarties γιατί λίγο πριν πάω εξαντλήθηκαν τα λευκά :mad: :mad:

Αίσχος για Κοτσόβολο,Πλαίσιο και Multirama:down::down::down:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξέρετε αν αυτό με το floating touch παντού είναι εύκολο στην χρήση και αν μπορώ να γράφω εύκολα,γιατί σκέφτομαι σοβαρά να κάνω root,μην το κάνω και τζάμπα..
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξέρετε αν αυτό με το floating touch παντού είναι εύκολο στην χρήση και αν μπορώ να γράφω εύκολα,γιατί σκέφτομαι σοβαρά να κάνω root,μην το κάνω και τζάμπα..

 

Δες στα σχολια στο xda. Ανέφεραν οτι δυσκολεύει στο γράψιμο sms αλλά ίσως αυτό διορθώνεται με άλλο πληκτρολόγιο. Κατα τ άλλα είναι πολύ ενδιαφέρον αλλά για root κτλ θα το σκεφτώ μετά την έλευση της επίσημης ics.

Link to comment
Share on other sites

Δες στα σχολια στο xda. Ανέφεραν οτι δυσκολεύει στο γράψιμο sms αλλά ίσως αυτό διορθώνεται με άλλο πληκτρολόγιο. Κατα τ άλλα είναι πολύ ενδιαφέρον αλλά για root κτλ θα το σκεφτώ μετά την έλευση της επίσημης ics.

 

Μάλλον έχεις δίκιο θα περιμένω να βγει η ics..

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις το Swype τότε το floating ίσως να βοηθά. Για τα άλλο πληκτρολόγια δύσκολο το βλέπω.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Sole / Sola

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...