Jump to content

Μεταπτυχιακές σπουδές


zaza
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

αιτησεις για Αγγλια ειναι καλα αυτην την περιοδο η εχουμε αργησει πολυ?

 

Σε κάποια πανεπιστήμια οι αιτήσεις για μεταπτυχιακά τρέχουν μέχρι και το καλοκαίρι.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • Απαντήσεις 272
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ψάχνομαι για μεταπτυχιακό στον τομέα της Πληροφορικής. Είδα ένα άρθρο για το Athens Tech College. Ξέρουμε καμία πληροφορία για αυτό;;;
Link to comment
Share on other sites

Είχα δει στο παρελθόν για bachelor στο συγκεκριμένο κολέγιο. Έχει πάρα πολλά προγράμματα που συνδυάζουν τεχνολογία, πληροφορική και επιχειρηματικότητα. Ξέρω πάντως πως ουσιαστικά είναι σαν να παίρνεις πτυχίο από το πανεπιστήμιο του Sheffield το οποίο είναι ένα από τα καλύτερα της Βρετανίας.
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνομαι για μεταπτυχιακό στον τομέα της Πληροφορικής. Είδα ένα άρθρο για το Athens Tech College. Ξέρουμε καμία πληροφορία για αυτό;;;

 

Είναι δημιούργημα του BCA και της Intracom μέσω του AIT. Έχει καλά προγράμματα πάντως εκεί αλλά λεπτομέρειες παραπάνω δεν γνωρίζω.

Link to comment
Share on other sites

Είχα δει στο παρελθόν για bachelor στο συγκεκριμένο κολέγιο. Έχει πάρα πολλά προγράμματα που συνδυάζουν τεχνολογία, πληροφορική και επιχειρηματικότητα. Ξέρω πάντως πως ουσιαστικά είναι σαν να παίρνεις πτυχίο από το πανεπιστήμιο του Sheffield το οποίο είναι ένα από τα καλύτερα της Βρετανίας.

 

Που μπορώ να βρω παραπάνω πληροφορίες πέραν του site;;;

Link to comment
Share on other sites

Που μπορώ να βρω παραπάνω πληροφορίες πέραν του site;;;

 

Στείλε ένα mail στο programs@athtech.gr και θα σου πουν τα πάντα πάνω σε αυτό που σε ενδιαφέρει. Και εγώ έστειλα για να κάνω μεταπτυχιακό για τα applications.

Link to comment
Share on other sites

Από αυτό παίρνεις πτυχίο από το πανεπιστήμιο του Sheffield οπότε είναι σαν να κάνεις μεταπτυχιακό στο εξωτερικό. Γλιτώνεις και τα accomodation fees...
Link to comment
Share on other sites

Από αυτό παίρνεις πτυχίο από το πανεπιστήμιο του Sheffield οπότε είναι σαν να κάνεις μεταπτυχιακό στο εξωτερικό. Γλιτώνεις και τα accomodation fees...

 

Τι αναγνωρισιμοτητα εχεις όμως παιδια; Γιατι υπαρχουν πολλες τετοιες σχολες που φυονται στην Ελλαδα, και οι σπουδαστες μετα μενουν με το χαρτι στο χερι!

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Τι αναγνωρισιμοτητα εχεις όμως παιδια; Γιατι υπαρχουν πολλες τετοιες σχολες που φυονται στην Ελλαδα, και οι σπουδαστες μετα μενουν με το χαρτι στο χερι!

 

Είναι στην 11η θέση των Βρετανικών πανεπιστημίων και 69ο στο κόσμο από ότι λέει μέσα στο site του. Επομένως από μόνο του δίνει ένα κύρος ειδικά αν θες να εργαστείς στο μέλλον στο εξωτερικό. Εδώ ότι πτυχίο και να πάρεις δύσκολα βρίσκεις εργασία ή τουλάχιστον να ανταποκρίνεται ο μισθός σου στις γνώσεις σου.

Link to comment
Share on other sites

Είναι στην 11η θέση των Βρετανικών πανεπιστημίων και 69ο στο κόσμο από ότι λέει μέσα στο site του. Επομένως από μόνο του δίνει ένα κύρος ειδικά αν θες να εργαστείς στο μέλλον στο εξωτερικό. Εδώ ότι πτυχίο και να πάρεις δύσκολα βρίσκεις εργασία ή τουλάχιστον να ανταποκρίνεται ο μισθός σου στις γνώσεις σου.

 

Δεκτό αυτό. Αλλά ειναι οντως σε συνεργασια το συγκεκριμενο πανεπιστημιο αυτο το ΙΕΚ που λες ή ειναι απλά διαφημιστικό τρικ οπως εχουν κανει κ πολλες αλλες παρομοιες σχολες με ταχα μου πανεπιστημια του εξωτερικου κ τελικά οσοι πηγαν πηραν το "χαρτί" στο χερι; Αυτο λεω!

Στην ελλαδα τι παιζει κι οχι αν το Sheffield ειναι αναγνωρισμενο!!!!

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Δεκτό αυτό. Αλλά ειναι οντως σε συνεργασια το συγκεκριμενο πανεπιστημιο αυτο το ΙΕΚ που λες ή ειναι απλά διαφημιστικό τρικ οπως εχουν κανει κ πολλες αλλες παρομοιες σχολες με ταχα μου πανεπιστημια του εξωτερικου κ τελικά οσοι πηγαν πηραν το "χαρτί" στο χερι; Αυτο λεω!

Στην ελλαδα τι παιζει κι οχι αν το Sheffield ειναι αναγνωρισμενο!!!!

 

Άλλο ΙΕΚ και άλλο κολέγιο. Πάντως η αδερφή μου έχει πτυχίο από κολέγιο στις αθλητικές επιστήμες από το πανεπιστήμιο του Newcastle και αναγνωρίζεται κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Καλησπέρα και από εμένα. :)

 

Θα ήθελα να ρωτήσω εάν ξέρει κάποιος σχετικά με τα εξ' αποστάσεως προγράμματα εξειδίκευσης του ΕΚΠΑ. Έχω μεταπτυχιακό πάνω στην ασφάλεια πληροφοριακών συστημάτων, αλλά επειδή η εταιρεία στην οποία είμαι ακουμπά αρκετά finance, σκεφτόμουν κάποιο πρόγραμμα όπως αυτό http://elearn.elke.uoa.gr/show_programs.php?catID=all&prID=116. Για MBA ούτε λόγος είναι πανάκριβο, αν και θα το ήθελα κάποια στιγμή :cry:, το ίδιο και για κάποιο δεύτερο γενικότερα μεταπτυχιακό. Έχει κανείς σχετική εμπειρία;;;;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...
Καλησπέρα και από εμένα. :)

 

Θα ήθελα να ρωτήσω εάν ξέρει κάποιος σχετικά με τα εξ' αποστάσεως προγράμματα εξειδίκευσης του ΕΚΠΑ. Έχω μεταπτυχιακό πάνω στην ασφάλεια πληροφοριακών συστημάτων, αλλά επειδή η εταιρεία στην οποία είμαι ακουμπά αρκετά finance, σκεφτόμουν κάποιο πρόγραμμα όπως αυτό http://elearn.elke.uoa.gr/show_programs.php?catID=all&prID=116. Για MBA ούτε λόγος είναι πανάκριβο, αν και θα το ήθελα κάποια στιγμή :cry:, το ίδιο και για κάποιο δεύτερο γενικότερα μεταπτυχιακό. Έχει κανείς σχετική εμπειρία;;;;

 

Καλησπέρα, έχω ακούσει σχετικά με τα προγράμματα του ΕΚΠΑ ότι κάνουν καλή δουλειά όσον αφορά τις γνώσεις που αποκομίζεις. Φίλος μου είχε παρακολουθήσει το Sport management.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Επειδη αρχισα σιγα σιγα να ψαχνω για μεταπτυχιακο στα οικονομικα εξω και εχω επικεντρωθει στην Ολλανδια , θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει καποιο αντιστοιχο σαιτ με το daad.gr των γερμανικων πανεπηστημιων και γενικα αν ξερετε καποιο αλλο σαιτ που μπορει να βοηθησει. Αν εχετε να προτεινετε και πανεπηστημια ακομα καλυτερα !
:w00t:
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Επειδη αρχισα σιγα σιγα να ψαχνω για μεταπτυχιακο στα οικονομικα εξω και εχω επικεντρωθει στην Ολλανδια , θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει καποιο αντιστοιχο σαιτ με το daad.gr των γερμανικων πανεπηστημιων και γενικα αν ξερετε καποιο αλλο σαιτ που μπορει να βοηθησει. Αν εχετε να προτεινετε και πανεπηστημια ακομα καλυτερα !

 

Περί σπουδών στο εξωτερικό έχουμε ξεχωριστό θέμα και καλύτερα να απευθυνθείς εκεί... http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=139535

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Γεια σας.Σκεφτομαι να δωσω για μεταπτυχιακο εδω Ελλαδα.Το μεταπτυχιακο ζηταει b2 στα αγγλικα και εγω εχω toeic με σκορ μια-δυο ερωτησεις κατω απο lower.Δηλαδη για μια ερωτηση η δυο δεν ειναι σκορ επιπεδου lower.Πιστευετε οτι θα το δεκτουν η τσαμπα θα προσπαθησω και πρεπει να δωσω εξετασεις και για γλωσσα;Σημειωτεον οτι οι βαθμοι στα προπτυχιακα μαθηματα σε αυτο που με ενδιαφερει ειναι αριστοι.Αλλα με.προβληματιζει το θεμα της γλωσσας μιας και ουτε λεφτα ουτε χρονος για φροντιστηρια υπαρχουν.
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
Καλησπέρα σας. Είμαι φοιτητής στο τμήμα οικονομικής επιστήμης στο παπει και ενδιαφέρομαι για ένα μεταπτυχιακό όπως το οικονομικής θεωρίας του οπα. Ξέρει κανείς εκ πείρας τί προσόντα χρειάζονται, χωρίς μέσο βέβαια. Ακούγονται πολλά για τα ελληνικά μεταπτυχιακά προγράμματα, κι ελπίζω να μην πέσω σε τέτοιο τείχος. (Για σπουδές εξω τουλάχιστον προς το παρόν, ούτε λόγος).
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Γνωριζει καποιος για το δανειο που δινει η κυβερνηση της Αγγλιας στους φοιτητες? Οι οροι ειναι τοσο απλοι ή εχει κιαλλα στα ψιλα γραμματα ?
:w00t:
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα.

 

Γνωρίζει κάποιος κάποια πληροφορία, για το κάτωθι μεταπτυχιακό πρόγραμμα, του ΤΕΙ Δυτικής Μακεδονίας (Κοζάνης):

 

"Μηχανική Συγκολλήσεων και Μη Καταστροφικός Έλεγχος - MSc in Welding Engineering and Non Destructive Inspection".

 

Ή κάποιος που να έχει σπουδάσει (σχετικά πρόσφατα) εκεί.

 

Εάν τυχόν κάποιος γνωρίζει, θέλω να μάθω το ενδιαφέρον των υποψηφίων γιά το πρόγραμμα, ώστε να δω τις πιθανότητες μου, καθότι δεν έχω βρεί κάποια αναρτημένη λίστα με περσινούς επιτυχόντες.

 

Και γενικά να μάθω την αυστηρότητα ή ελαστικότητα των κριτηρίων εισαγωγής, αλλά και εάν όντως βοηθά με το επίπεδο σπουδών στην κατάρτιση των φοιτητών.

 

Το πρόγραμμα είναι επί πληρωμή (5,000) τα δίδακτρα, full time, με 25 άτομα εισακτέους.

 

Καμιά γνώμη;

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...