Jump to content

[ROM] PULSE ROM - 1.7 - [JKAY 13.6.4] Android 2.3.6 XWLΑ4 *22/2/12*


StratosGR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μάλλον μπερδεύεις το syncmldm.apk με το syncmlds.apk

Και τα 2 χρησιμεύουν για την αναβάθμιση του κινητού On The Air (OTA-τo οποίο είναι άχρηστο από τη στιγμή που έχεις custom rom), ενώ το syncmlds παίζει πιθανόν και κάποιο ρόλο στους συγχρονισμούς του κινητού και γι αυτό όντως μπορεί να προκαλέσει drain.

Αυτό όμως υπάρχει μέσα στη ρομ κανονικά

 

 

To htmlviewer είναι επίσης άχρηστο και δεν κάνει αυτό που καταλαβαίνεις από το όνομα του.

Δεν έχω δει μέχρι στιγμής ούτε μία custom rom που να το περιέχει :)

Θα στο ανεβάσω αν επιμένεις στο dropbox.

 

Μη ψάχνεις λίστες κ.λ.π. από άλλους.Ο καθένας αφαιρεί ότι νομίζει ότι δεν είναι απαραίτητο για τα δικά ΤΟΥ γούστα.

Ο STEL μπορεί π.χ. να μη θέλει και τους χάρτες ενώ εσύ να τους θεωρείς απαραίτητους.

Βάλε τη ρομ και μετά μπορείς ότι νομίζεις να το αφαιρέσεις με το Titanium.

Εδώ μπορείς να δεις και μία καλή λίστα για το τι κάνουν κάποιες εφαρμογές και αν είναι καλό να αφαιρεθούν.

 

Για το 1ο..

Εχεις απόλυτο δίκιο :O

 

Για το 2ο..

Η *μόνη* χρήση που έχω δει γι αυτό είναι η προβολή αρχείων html, όπως π.χ. αυτά που βγάζει αυτή η εφαρμογή:

http://www.appbrain.com/app/myappslist/com.boots.MyAppsList

Διαπίστωσα όμως ότι τα αρχεία html ανοίγουν και με τον Dolphin browser, οπότε όλα καλά :)

 

Για το 3ο..

Δεν θα διαφωνήσω, απλά προσπαθώ να καταλάβω -όπως και πολλοί άλλοι κάτοχοι- γιατί υπάρχουν τόσα battery drains στο S2. Ξαναλέω ότι δεν το έχω βάλει ακόμα σε καθημερινή χρήση (μάλλον το ΣΚ, νάμαστε καλά) οπότε δεν μπορώ να έχω άποψη.

SGS2 R.I.P. > SGS4 i9505 με Kushan ROM v.9.0 Ultra Lite > SGS6 flat με stock ROM ...και μάλλον τέλος από Samsung...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 823
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Για το 1ο..

Εχεις απόλυτο δίκιο :O

 

Για το 2ο..

Η *μόνη* χρήση που έχω δει γι αυτό είναι η προβολή αρχείων html, όπως π.χ. αυτά που βγάζει αυτή η εφαρμογή:

http://www.appbrain.com/app/myappslist/com.boots.MyAppsList

Διαπίστωσα όμως ότι τα αρχεία html ανοίγουν και με τον Dolphin browser, οπότε όλα καλά :)

 

Για το 3ο..

Δεν θα διαφωνήσω, απλά προσπαθώ να καταλάβω -όπως και πολλοί άλλοι κάτοχοι- γιατί υπάρχουν τόσα battery drains στο S2. Ξαναλέω ότι δεν το έχω βάλει ακόμα σε καθημερινή χρήση (μάλλον το ΣΚ, νάμαστε καλά) οπότε δεν μπορώ να έχω άποψη.

 

2ο. Ανοίγουν και με το stock browser και χωρίς το htmlviewer...

Μην ασχολείσαι καθόλου με το συγκεκριμένο.Ας πάει στον κάδο ανακύκλωσης :D

 

Δεν είναι θέμα του S2 το drain.

Οι κάθε λογής εφαρμογές (περιλμβανομένων και μερικών της Samsung) φταίνε.

Έχω δοκιμάσει τόνους εφαρμογών και πάρα πολλές έχουν τέτοια θέματα

Link to comment
Share on other sites

Στράτο, σχετικά με την αφαίρεση κάποιων apk πριν την εγκατάσταση της ROM, πως γίνεται αυτό; Απλώς ανοίγουμε το .zip της ROM και κάνουμε delete όποιο apk δεν θέλουμε; Μετά κλείνουμε το αρχείο .zip χωρίς κάποια άλλη κίνηση;

 

και κάτι ακόμα: Ποιόν kernel προτείνεις για καλή αυτονομία;

Edited by OculatusAbis
Link to comment
Share on other sites

Στράτο, σχετικά με την αφαίρεση κάποιων apk πριν την εγκατάσταση της ROM, πως γίνεται αυτό; Απλώς ανοίγουμε το .zip της ROM και κάνουμε delete όποιο apk δεν θέλουμε; Μετά κλείνουμε το αρχείο .zip χωρίς κάποια άλλη κίνηση;

 

και κάτι ακόμα: Ποιόν kernel προτείνεις για καλή αυτονομία;

 

Έτσι ακριβώς.

 

Για λόγους αρχής δε προτείνω κανένα kernel, εκτός από τον CF (μαμά).

Γλυτώνεις από 1002 προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Εφαρμογές αφαιρούμε μόνο μέσα από τον φάκελο system\app? Χρειάζεται να διαγράψουμε κάτι και από άλλους φακέλους?
Link to comment
Share on other sites

Εφαρμογές αφαιρούμε μόνο μέσα από τον φάκελο system\app? Χρειάζεται να διαγράψουμε κάτι και από άλλους φακέλους?

 

System/app για εφαρμογές συστήματος, data/app για εφαρμογές χρήστη.

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα και εγώ τη ρομ του Στράτου και οι πρώτες εντυπώσεις είναι πολύ καλές! Γρήγορη και το κυριότερο πολύ καλή στην μπαταρία. Με τη 4.0.3 αλλά και με τη στοκ 2.3.6 δεν κρατούσε το κινητό ούτε μία μέρα, ενώ τώρα με την ίδια περίπου χρήση άνετα μία ημέρα, μπορεί και παραπάνω (λίγα τηλέφωνα, 3g, gps wifi απενεργοποιημένα)

 

Καλή δουλειά ;)

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα και εγώ τη ρομ του Στράτου και οι πρώτες εντυπώσεις είναι πολύ καλές! Γρήγορη και το κυριότερο πολύ καλή στην μπαταρία. Με τη 4.0.3 αλλά και με τη στοκ 2.3.6 δεν κρατούσε το κινητό ούτε μία μέρα, ενώ τώρα με την ίδια περίπου χρήση άνετα μία ημέρα, μπορεί και παραπάνω (λίγα τηλέφωνα, 3g, gps wifi απενεργοποιημένα)

 

Καλή δουλειά ;)

 

Ευχαριστώ, να είσαι καλά :happy:

 

Όλο λέω να βγάλω μια ICS, μα όσο τη δοκιμάζω, τόσο το μετανοιώνω! Για 4.1 και βλέπουμε...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, να είσαι καλά :happy:

 

Όλο λέω να βγάλω μια ICS, μα όσο τη δοκιμάζω, τόσο το μετανοιώνω! Για 4.1 και βλέπουμε...

 

φίλε εγώ 2 χρόνια με το desire ήμουν με ging, ικανοποιημένος και με αρκετά καλή μπαταρία, βέβαια ήταν και η rom που έδινε ρέστα.

με την μεταπήδηση μου στο galaxy πριν κανένα τρίμηνο πήγα κατευθείαν σε ics αφού είχε βγεί και επίσημα κιόλας (και τώρα με custom).

Η αλήθεια είναι ότι δεν δοκίμασα καθόλου την gingerbread στο galaxy και λέω να το κάνω τώρα με την δικιά σου rom.

Πολλοί λέτε ότι είναι καλύτερη η ging από την ics (εγώ πάντως με την rootbox Ics είμαι αρκετά καλά, σταθερή και γρήγορη).

Θα κάνω τις δοκιμές και θα βγάλω το δικό μου πόρισμα :) για την διαμάχη ging vs ics

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, να είσαι καλά :happy:

 

Όλο λέω να βγάλω μια ICS, μα όσο τη δοκιμάζω, τόσο το μετανοιώνω! Για 4.1 και βλέπουμε...

 

Ειμαι σιγουρος πως 4.1 σε λιγο καιρο,θα μας χαρισεις 100%.. Και εσυ ξερεις καλυτερα απο ολους,το ποτε..:!:

Θα ημουν περηφανος και υποχρεος,αν μου δινοταν η ευκαιρια να την δοκιμασω..

 

Σε Ευχαριστω προκαταβολικα.. Για το οταν και το εαν..(?)

Edited by Milfas
Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ.

Με τη RΟΜ του NikPapakos είμαι απόλυτα ικανοποιημένος...

 

Και περιμένουμε πλέον σίγουρα και τις εξελίξεις στην 4.1!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλη χρυση και γρηγορη η ρομ αλλα το titanium δε παιζει με τιποτα, αρνειται να επαναφερει οτιδηποτε, εκανα τα παντα, το εχω και αγορασμενο. πουθενα σε αλλη ρομ δεν ειχα προβληματα:(
Link to comment
Share on other sites

Σε εγκαταλείπω -για λίγο?- για τις χάρες της ROM του nikpapakos (4.0.4). Δεν θα δώσω feedback γιατί δεν χρησιμοποίησα το S2 με την SIM - η εντύπωσή μου πάντως είναι ότι, άν κάποιος ψάχνει GB για το S2 του, δεν χρειάζεται να δει τίποτε άλλο πέρα από την Pulse :) . Μια χαρά η μπαταρία, άψογη συμπεριφορά με εφαρμογές, στρωτή χρήση, και, το κυριότερο, σωστή υποστήριξη από τον developer ;)
SGS2 R.I.P. > SGS4 i9505 με Kushan ROM v.9.0 Ultra Lite > SGS6 flat με stock ROM ...και μάλλον τέλος από Samsung...
Link to comment
Share on other sites

Καλη χρυση και γρηγορη η ρομ αλλα το titanium δε παιζει με τιποτα, αρνειται να επαναφερει οτιδηποτε, εκανα τα παντα, το εχω και αγορασμενο. πουθενα σε αλλη ρομ δεν ειχα προβληματα:(

 

Τo αν παίζει το titanium δεν έχει σχέση η ρομ (και καμία ρομ).

Και από τα λίγα που γράφεις δε μπορώ και να σε βοηθήσω παραπάνω.

Τι μήνυμα σου βγάζει; Τα κάνεις μαζικά; Άλλαξες τίποτα στη ρομ ΠΡΙΝ περάσεις το backup; Το backup μήπως το είχες πάρει σε ICS rom;

 

Σε εγκαταλείπω -για λίγο?- για τις χάρες της ROM του nikpapakos (4.0.4). Δεν θα δώσω feedback γιατί δεν χρησιμοποίησα το S2 με την SIM - η εντύπωσή μου πάντως είναι ότι, άν κάποιος ψάχνει GB για το S2 του, δεν χρειάζεται να δει τίποτε άλλο πέρα από την Pulse :) . Μια χαρά η μπαταρία, άψογη συμπεριφορά με εφαρμογές, στρωτή χρήση, και, το κυριότερο, σωστή υποστήριξη από τον developer ;)

 

Κι αυτό feedback είναι.Ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

Τo αν παίζει το titanium δεν έχει σχέση η ρομ (και καμία ρομ).

Και από τα λίγα που γράφεις δε μπορώ και να σε βοηθήσω παραπάνω.

Τι μήνυμα σου βγάζει; Τα κάνεις μαζικά; Άλλαξες τίποτα στη ρομ ΠΡΙΝ περάσεις το backup; Το backup μήπως το είχες πάρει σε ICS rom;

)

 

δεν ρίχνω ευθύνη στην δικιά σου ρομ για το ότι δεν παιζει το titanium, απλά με παραξενεύει το γεγονός ότι είναι η πρώτη φορά που κολάει με τέτοιο τρόπο, δηλαδή δεν επαναφέρει καμία εφαρμογή,κολάει δηλαδή στην επαναφορά και αναγκάζομαι να το κλείσω μέσα από τις εφαργογές. Φυσικά τα backup είναι απο ics αλλά προσπαθώ να επαναφέρω μόνο την εφαρμογή και όχι δεδομένα. Εγκατέστησα και μια νέα εφαρμογή, κατάφερα να την κάνω Backup, την διέγραψα και στην επαναφορά κολάει και μένει εκεί.

έκανα τα πάντα, clear cache και dalvik μέσω recovery,επανεγκατάσταση της ρομ, αναβάθμιση του superuser, επανεγκατάσταση της εφαρμογής, τις οδηγίες για τυχόν προβλήματα που αναφέρει το ίδιο το πρόγραμμα, καθαρισμό της cache του ίδιου του προγράμματος, δεν θέλει να παίξει με τίποτα, κολάει στην επαναφορά μίας μίας και στην μαζική επαναφορά.

Επανήλθα σε backup ics και το πρόγραμμα παίζει μια χαρά. Δεν έχω κάνει καμία αλλαγή στην ρόμ σου, μόνο το μπλε θέμα πέρασα από πάνω, αν και πριν από αυτό πάλι τα ίδια έκανε.

Πάντως γύρισα πάλι στην δικιά σου ρομ γιατί βρήκα την ταχύτητα και την απλότητα που αναζητούσα σε custom rom ics και δεν έβρισκα:)

Link to comment
Share on other sites

δεν ρίχνω ευθύνη στην δικιά σου ρομ για το ότι δεν παιζει το titanium, απλά με παραξενεύει το γεγονός ότι είναι η πρώτη φορά που κολάει με τέτοιο τρόπο, δηλαδή δεν επαναφέρει καμία εφαρμογή,κολάει δηλαδή στην επαναφορά και αναγκάζομαι να το κλείσω μέσα από τις εφαργογές. Φυσικά τα backup είναι απο ics αλλά προσπαθώ να επαναφέρω μόνο την εφαρμογή και όχι δεδομένα. Εγκατέστησα και μια νέα εφαρμογή, κατάφερα να την κάνω Backup, την διέγραψα και στην επαναφορά κολάει και μένει εκεί.

έκανα τα πάντα, clear cache και dalvik μέσω recovery,επανεγκατάσταση της ρομ, αναβάθμιση του superuser, επανεγκατάσταση της εφαρμογής, τις οδηγίες για τυχόν προβλήματα που αναφέρει το ίδιο το πρόγραμμα, καθαρισμό της cache του ίδιου του προγράμματος, δεν θέλει να παίξει με τίποτα, κολάει στην επαναφορά μίας μίας και στην μαζική επαναφορά.

Επανήλθα σε backup ics και το πρόγραμμα παίζει μια χαρά. Δεν έχω κάνει καμία αλλαγή στην ρόμ σου, μόνο το μπλε θέμα πέρασα από πάνω, αν και πριν από αυτό πάλι τα ίδια έκανε.

Πάντως γύρισα πάλι στην δικιά σου ρομ γιατί βρήκα την ταχύτητα και την απλότητα που αναζητούσα σε custom rom ics και δεν έβρισκα:)

 

Δεν είχα ποτέ πρόβλημα με το titanium και είσαι ο πρώτος που αναφέρει τέτοιο πρόβλημα.

Επειδή δεν έχω δοκιμάσει να πάρω backup από ICS και να το επαναφέρω σε GB (ούτε μόνο τις εφαρμογές, με τα δεδομένα 100% δε δουλεύει) ρώτησε το και στο θέμα εδώ.

Μπορεί κάτι να ξέρει κάποιος κάτι παραπάνω και να σε βοηθήσει :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Εδώ και 2 μέρες είμαι με Pulse 1.7 και όλα πάνε καλά :) Θέλω να πειραματιστώ λίγο με κάποιο νέο kernel. Θα χρειαστώ όμως και τον αρχικό kernel της ROM. Που μπορούμε να τον βρούμε σε .zip?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Εδώ και 2 μέρες είμαι με Pulse 1.7 και όλα πάνε καλά :) Θέλω να πειραματιστώ λίγο με κάποιο νέο kernel. Θα χρειαστώ όμως και τον αρχικό kernel της ROM. Που μπορούμε να τον βρούμε σε .zip?

 

http://download.chainfire.eu/144/CF-Root/SGS2/CF-Root-SGS2_XW_OXA_LA4-v5.0-CWM5.zip

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είχα βρει κι εγώ (από την 1η σελίδα του thread σου) αλλά αν δεν κάνω λάθος, περνάει το root από την αρχή έτσι; Εγώ χρειάζομαι μόνο το kernel...
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είχα βρει κι εγώ (από την 1η σελίδα του thread σου) αλλά αν δεν κάνω λάθος, περνάει το root από την αρχή έτσι; Εγώ χρειάζομαι μόνο το kernel...

 

Δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς θες να κάνεις και τι εννοείς.Ο kernel είναι rooted.

Link to comment
Share on other sites

Για παράδειγμα, υπάρχει ο SpeedMod kernel που αν δεν κάνω λάθος δεν σου δίνει root access, παρά μόνον αλλάζει τον kernel. Κάτι τέτοιο ψάχνω.
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Όλοι οι kernels εκτός του μαμά της Samsung είναι rooted

 

Πάντως Στράτο η 4.0.4 είναι πολύ καλή τελικά !! Με το σχετικό customization και έπειτα από 2 μέρες χρήσης, ομολογώ ότι δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από την GB (εκτός από λίιιιιγο το touch sensitivity & λίιιιγο την μπαταρία). Στα συν του το άψογο galery, καλύτερο βίντεο με στέρεο ήχο, δεν κάνει restart πια με συνδιασμό wi fi / market games gps κλπ.

 

Μια Pulse V2 με μαμά kernel της Samsung και τα περιττά να έχουν φύγει θα ήταν ότι καλύτερο :) Έτσι σαν εναλλακτική

-----------------------------

LG G4

-----------------------------

Link to comment
Share on other sites

Πάντως Στράτο η 4.0.4 είναι πολύ καλή τελικά !! Με το σχετικό customization και έπειτα από 2 μέρες χρήσης, ομολογώ ότι δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από την GB (εκτός από λίιιιιγο το touch sensitivity & λίιιιγο την μπαταρία). Στα συν του το άψογο galery, καλύτερο βίντεο με στέρεο ήχο, δεν κάνει restart πια με συνδιασμό wi fi / market games gps κλπ.

 

Μια Pulse V2 με μαμά kernel της Samsung και τα περιττά να έχουν φύγει θα ήταν ότι καλύτερο :) Έτσι σαν εναλλακτική

 

Είναι η πρώτη πραγματικά ΚΑΛΗ ICS έκδοση.

Αν αποφασίσει να την υποστηρίξει ο Jkay ϊσως και να το κάνω.Αλλά μέχρι στιγμής λέει ότι δε θα το κάνει...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...