Jump to content

[ROM] PULSE ROM - 1.7 - [JKAY 13.6.4] Android 2.3.6 XWLΑ4 *22/2/12*


StratosGR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μετά από αρκετή περιπλάνηση σε διάφορες ics αποφάσισα να επιστρέψω κι εγώ στην Pulse που πήγαινε σφαίρα και δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα. Μια ερώτηση μόνο, επειδή τώρα χρησιμοποιώ έναν αντάπτορα για 2 sim χρειάζομαι το sim toolkit το οποίο δεν το βρίσκω μέσα στη ρομ. Μπορείς να μου πεις τι μπορώ να κάνω;

Habeo quem fugiam, quem sequar non habeo..

 

Cicero

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 823
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μετά από αρκετή περιπλάνηση σε διάφορες ics αποφάσισα να επιστρέψω κι εγώ στην Pulse που πήγαινε σφαίρα και δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα. Μια ερώτηση μόνο, επειδή τώρα χρησιμοποιώ έναν αντάπτορα για 2 sim χρειάζομαι το sim toolkit το οποίο δεν το βρίσκω μέσα στη ρομ. Μπορείς να μου πεις τι μπορώ να κάνω;

 

Το Sim toolkit περιλαμβάνεται μέσα στη ρομ.Δε το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ και δε ξέρω πως λειτουργεί.

Μπορεί ανάλογα τη sim να στο εμφανίζει στις εφαρμογές με το όνομα της εταιρείας.Σε μένα π.χ. εμφανίζεται ως Cosmote.

Ως apk είναι το Stk.apk στο φάκελο system/apps

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο..απλα συμβαινει κατι κουφο, μεσα απο τον tw launcher το βλεπω στο drawer,μεσω του go launcher που χρησιμοποιω δεν εμφανιζεται στο drawer..Οπως και να χει δουλευει κανονικα το sim toolkit,σε ευχαριστω!

Habeo quem fugiam, quem sequar non habeo..

 

Cicero

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο..απλα συμβαινει κατι κουφο, μεσα απο τον tw launcher το βλεπω στο drawer,μεσω του go launcher που χρησιμοποιω δεν εμφανιζεται στο drawer..Οπως και να χει δουλευει κανονικα το sim toolkit,σε ευχαριστω!

 

Είναι θέμα του launcher, γιατί το toolkit δεν είναι ακριβώς εφαρμογή.

Σε κάθε περίπτωση ότι ρομ κυκλοφορώ υποστηρίζει ότι ακριβώς και η stock rom.

Kies,OTG,Bluetooth ποντίκια/πληκτρολόγια,ΜΗL κ.λ.π.

Το μόνο που δεν υποστηρίζει (αναμενόμενα φυσικά) είναι το OTA firmware update και η αναβάθμιση μέσω Kies.

Φυσικά προυποθέτει να μην αρχίζεις και σβήνεις αρχεία από το σύστημα και να μην αλλάζεις kernels, ή τον πατέρα του και τη μάνα του :D

Link to comment
Share on other sites

Όσο θεωρώ ότι η gingerbread είναι καλύτερη από το ICS, δε πρόκειται να βγάλω ICS.Αν βελτιωθεί κι άλλο, βεβαίως.

Προς το παρόν έχει δρόμο ακόμα.

 

Καλέ μας φίλε Στρατό...

 

Μήπως ήρθε η ώρα να μας χαρίσες μια ICS versona...?? Η ακόμα θεωρείς GB καλύτερη από ICS..?? Λέω μήπως... (??) Για να χαμογελασουν και αλλά παιδιά,εκτός από εμάς..:)

Edited by MEFAGATEBABESIKA
Link to comment
Share on other sites

Όσο θεωρώ ότι η gingerbread είναι καλύτερη από το ICS, δε πρόκειται να βγάλω ICS.Αν βελτιωθεί κι άλλο, βεβαίως.

Προς το παρόν έχει δρόμο ακόμα.

 

απότι διαβαζω στο xda ο Jkay θα κυκλοφορήσει σύντομα το Jkay deluxe για ics.Θα δούμε κάποια ics rom από σένα η ακόμη όχι? Μου έλειψε η αυτονομία της μπαταρίας που έχει η rom σου.

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

απότι διαβαζω στο xda ο Jkay θα κυκλοφορήσει σύντομα το Jkay deluxe για ics.Θα δούμε κάποια ics rom από σένα η ακόμη όχι? Μου έλειψε η αυτονομία της μπαταρίας που έχει η rom σου.

 

Και εγω περιμενω να δω τι θα κανει κυριως ο Στρατος και η Checkrom ομαδα. Κ φυσικα τι θα γινει με το επι πληρωμης Deluxe Settings και πως θα λειτουργησει το mod.. Δουλεια δεν ειχε.. που λενε :-P

Link to comment
Share on other sites

Και εγω περιμενω να δω τι θα κανει κυριως ο Στρατος και η Checkrom ομαδα. Κ φυσικα τι θα γινει με το επι πληρωμης Deluxe Settings και πως θα λειτουργησει το mod.. Δουλεια δεν ειχε.. που λενε :-P

Η Checkrom ήδη κυκλοφόρησε ics τώρα γιατην επί πληρωμής deluxe θέλω να δω πως οι developers θα την βάλλουν στις roms τους

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Η Checkrom ήδη κυκλοφόρησε ics τώρα γιατην επί πληρωμής deluxe θέλω να δω πως οι developers θα την βάλλουν στις roms τους

 

Η Checkrom κυκλοφορησε ics kernel, οχι rom. Και η free εκδοση που παλι προσφερει τρελη παραμετροποιηση θα ειναι ελευθερη για να προστεθει σε οποια rom θες αρκει να ξερεις πως να τη περασεις.

Link to comment
Share on other sites

Το να βγάλω ICS rom, δεν είναι αυτοσκοπός.Ο σκοπός είναι να βγει μία ρομ που να είναι έστω λίγο καλύτερη από την GB 2.3.6

Θα τσεκάρω την LPD και θα δούμε.Οι προηγούμενες δε μου έκαναν κλικ :)

Ίσως να την συνδυάσω και με το jkay deluxe, γιατί δε μου αρέσουν και τα πολλά updates :)

Link to comment
Share on other sites

Το να βγάλω ICS rom, δεν είναι αυτοσκοπός.Ο σκοπός είναι να βγει μία ρομ που να είναι έστω λίγο καλύτερη από την GB 2.3.6

Θα τσεκάρω την LPD και θα δούμε.Οι προηγούμενες δε μου έκαναν κλικ :)

Ίσως να την συνδυάσω και με το jkay deluxe, γιατί δε μου αρέσουν και τα πολλά updates :)

 

Tωρα Στρατο θα μπορεις να προσαρμοσεις το jkay στην ICS. Aλλα προσωπικα πιστευω,πως ουτε η LPD εχει να δωσει κατι ξεχωριστο σε σχεση με την τελευταια σου GB. Οπως πολυ σωστα εχεις πει,εχει δρομο ακομα. :) Αλλα νομιζω πως σε κανα μηνα 2 ? Θα φτασει το τρενο..:lol: Οποτε εσυ θα αποφασισεις αν θα κανεις τον κοπο,να το τσεκαρεις το θεματακι. Αλλα LPD σκετη,κλικ δεν πιστευω να σου κανει.

Edited by g_mobile
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλημέρα σε όλους... Έχουμε κανένα νέο για την ics pulse????

 

Βιάζεσαι να προσθέσεις προβλήματα στο κινητό σου; :happy:

 

Θα βγει όταν θεωρήσω ότι με καλύπτει προσωπικά για το δικό μου τηλέφωνο.

Σέβομαι το τηλέφωνο μου και το δικό σας.

Δε θα βγάλω μία ρομ, που δε θα την έβαζα ούτε στο δικό μου, μόνο για να πω ότι να έκανα κι εγώ μία.

Προς το παρόν ΕΙΝΑΙ καλύτερη η GB συνολικά (ταχύτητα,λειτουργικότητα, προβλήματα κ.λ.π.) από το ICS.

Αν σας ενδιαφέρει να βάλετε μια ρομ για να δουλεύει το κινητό σας ΟΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ στο ΣΥΝΟΛΟ των λειτουργιών του, προτείνω να μείνετε μέχρι νεωτέρας στο 2.3.6

Πάντως σε κάθε περίπτωση αν σε κάποιον αρέσει το σπορ του φλασαρίσματος, κυκλοφορούν τόνοι από ρομ.

Η φιλοσοφία του "κάνω κάθε 5 λεπτά ρομ και ζητάω donate" που συναντάει ο καθένας με μια απλή βόλτα στο XDA , απέχει έτη φωτός από τη δική μου.Έχει γίνει επάγγελμα ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ, και κόσμος θησαυρίζει.Δε το κατηγορώ, απλά εμένα δε με ενδιαφέρει κάτι τέτοιο (Αν και ένα donate στο ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ πάντα είναι ευπρόσδεκτο :) )

 

Κατά πάσα πιθανότητα θα κυκλοφορήσω μία ΒΕΤΑ μέσα στις επόμενες μέρες.

Το μόνο που με απογοητεύει σε τέτοιες περιπτώσεις, είναι ότι ενώ κατεβαίνουν από χρήστες ότι ανεβάζω ως τεστ και ζητάω αναφορές για τυχόν προβλήματα, είναι ελάχιστοι έως και κανένας σε μερικές περιπτώσεις που μπαίνουν στον κόπο, να γράψουν κάτι.Βλέπουν ότι δουλεύει και ... άντε γεια! Grab and go...

Link to comment
Share on other sites

Στράτο, πόσο μα πόσο δίκιο έχεις!

Ηθελα να βάλω την ρομ σου και ο μόνος λόγος που παραμένω στην 10.4 ωμέγα είναι τα όμορφα εικονίδια του exteded blue!

θα μπορούσες ίσως να έβγαζες και μια έκδοση αυτής της ρομ με την exteded blue?

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Στράτο, πόσο μα πόσο δίκιο έχεις!

Ηθελα να βάλω την ρομ σου και ο μόνος λόγος που παραμένω στην 10.4 ωμέγα είναι τα όμορφα εικονίδια του exteded blue!

θα μπορούσες ίσως να έβγαζες και μια έκδοση αυτής της ρομ με την exteded blue?

 

Έχω τόσες ασχολίες που δε πρόκειται σίγουρα να ασχοληθώ με ολοκληρωμένα θέματα.

Ή βάζεις ένα έτοιμο θέμα ( υπάρχουν πολλά στην πιάτσα :p ) ή ακόμα καλύτερα αν είσαι ικανοποιημένος με την ωμέγα, δε βάζεις τίποτα :D

2 πράγματα πρέπει να ισχύουν.Να δουλεύει το κινητό όπως πρέπει να δουλεύει και να σου αρέσει και εμφανισιακά.

Αν υπάρχουν αυτά τα 2, δεν πρέπει να το πειράζεις.Εκτός αν έχεις το μικρόβιο :happy:

 

Επίσης μπορείς να το κάνεις και μόνος σου, αν έχεις το χρόνο ;)

Ένα ωραίο εργαλείο είναι αυτό http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=737526

Link to comment
Share on other sites

Έχω τόσες ασχολίες που δε πρόκειται σίγουρα να ασχοληθώ με ολοκληρωμένα θέματα.

Ή βάζεις ένα έτοιμο θέμα ( υπάρχουν πολλά στην πιάτσα :p ) ή ακόμα καλύτερα αν είσαι ικανοποιημένος με την ωμέγα, δε βάζεις τίποτα :D

2 πράγματα πρέπει να ισχύουν.Να δουλεύει το κινητό όπως πρέπει να δουλεύει και να σου αρέσει και εμφανισιακά.

Αν υπάρχουν αυτά τα 2, δεν πρέπει να το πειράζεις.Εκτός αν έχεις το μικρόβιο :happy:

 

Επίσης μπορείς να το κάνεις και μόνος σου, αν έχεις το χρόνο ;)

Ένα ωραίο εργαλείο είναι αυτό http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=737526

 

 

το κατέβασα αλλά πως και που το εγκαθιστώ; και πως λειτουργεί; αν μπορείς πες 2 λόγια, πολύ θα ήθελα να έβαζα δικάμου εικονίδια!

σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου :)

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

το κατέβασα αλλά πως και που το εγκαθιστώ; και πως λειτουργεί; αν μπορείς πες 2 λόγια, πολύ θα ήθελα να έβαζα δικάμου εικονίδια!

σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου :)

 

Έχει και οδηγίες μέσα στο θέμα.

Αφού αποσυμπιέσεις το zip που κατέβασες, βάζεις στο φάκελο old τα APK που έχουν τα εικονίδια που θέλεις και στο φάκελο new τα αντίστοιχο APK στο οποίο θες να τα μεταφέρεις.

Π.χ. Βάζεις στο φάκελο old/app το Phone.apk της Omega και στο φάκελο new/app το Phοne.apk της Pulse.Τρέχεις το script.bat και πλέον το Phone.apk της Pulse, έχει τα εικονίδια του Phone της Omega.

Το κάνεις για όλα τα APK που σε ενδιαφέρουν (όχι ένα ένα.Τα βάζεις όλα μέσα στους φακέλους και τα κάνει μαζικά) , τα ξαναβάζεις στο κινητό σου και είσαι κομπλέ :cool:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλησπερα,πως μπορω να βαλω καποια Toggles οπως τα βλεπω στην φωτο?Τα δεδομενα,το screen on κτλ.

 

Καλησπέρα.Πρέπει η ρομ που έχεις, να υποστηρίζει jkay deluxe settings.

Αν έχεις Android 2.3.Χ είναι δωρεάν.Αν έχεις 4.0.3 εκτός του ότι η ρομ πρέπει να το υποστηρίζει, πρέπει να αγοράσεις και το application από το play store.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ακόμα έχω την rom σου και δεν πρόκειται να την αλλάξω.....

 

Μακάρι όμως το jkay που υποστηρίζει την ICS να ήταν δωρεάν και να βλέπαμε μια Pulse ICS έτσι για αλλαγή....

-----------------------------

LG G4

-----------------------------

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ακόμα έχω την rom σου και δεν πρόκειται να την αλλάξω.....

 

Μακάρι όμως το jkay που υποστηρίζει την ICS να ήταν δωρεάν και να βλέπαμε μια Pulse ICS έτσι για αλλαγή....

 

E εντάξει δεν είναι και ακριβό.1.99 έχει :)

Το πρόβλημα όμως δεν είναι το jkay, αλλά το ίδιο το ICS και τα προβλήματα του. :rolleyes:

Δε φαίνεται και φως στο τούνελ, παρόλο που έχουν βγει αρκετές εκδόσεις.

Ας ελπίσουμε το 4.1 να είναι καλύτερο και φυσικά να βγει και για το S2.

Link to comment
Share on other sites

Άποψη μου: το 2.3.6 είναι καλύτερο.

Αφού όμως μπήκες στα "κόλπα", μπορείς να τα δοκιμάσεις μόνος σου και να κρατήσεις ότι προτιμάς ΕΣΥ.

 

Pulse ROM 1.7 - XWLA4 - Jkay 13.6.4

--------------------------

Samsung Galaxy S II

 

Λοιπόν, μέχρι στιγμής...

- Πέρασα την XWLA4

- Root με CFroot

- Αλλαξα bootloader

- Αφαίρεση του κίτρινου τριγώνου με jig

- Πέρασα και το jkay deluxe γιατί με εκνεύριζε πολύ το εικονίδιο του vibration δίπλα στο ρολόι

..... και βλέπω ότι έχω drain στην μπαταρία (1-2% κάθε 1 ώρα) χωρίς να έχω βάλει ακόμα SIM και χωρίς να έχω κόψει system apps...

 

H ICS με εκνευρίζει απίστευτα, διαβάζω παντού ότι είναι χειρότερη από άποψη μπαταρίας και συμφωνώ στο λίγο που την είδα. Με την Pulse που, άν καταλαβαίνω καλά, ο Στράτος έχει κάνει τις ελάχιστες απαραίτητες παρεμβάσεις, έχετε battery drain?

 

[[edit]]

Διάβασα και τις 49 σελίδες του θρεντ, την κατέβασα και την πέρασα σε "φορμαρισμένο" τηλέφωνο. Δεν ξέρω πότε ακριβώς θα το βάλω μπροστά για καθημερινή χρήση (είμαι προς το παρόν με το πλήρως εκσφαλματωμένο μου Ace, το οποίο το ρημάζω σε τηλ/sms/data/wifi και μου ζητάει φορτιστή 2 φορές την βδομάδα) αλλά από όσα διάβασα καταλαβαίνω ότι οι προσδοκίες μου από το S2 είναι πολύ κοντά σε όσα έχει κάνει ο Στράτος. Θα τεστάρω και το σετ των εφαρμογών μου και θα ενημερώσω.

 

Ευχαριστώ!

Edited by spyros88
SGS2 R.I.P. > SGS4 i9505 με Kushan ROM v.9.0 Ultra Lite > SGS6 flat με stock ROM ...και μάλλον τέλος από Samsung...
Link to comment
Share on other sites

E εντάξει δεν είναι και ακριβό.1.99 έχει :)

Το πρόβλημα όμως δεν είναι το jkay, αλλά το ίδιο το ICS και τα προβλήματα του. :rolleyes:

Δε φαίνεται και φως στο τούνελ, παρόλο που έχουν βγει αρκετές εκδόσεις.

Ας ελπίσουμε το 4.1 να είναι καλύτερο και φυσικά να βγει και για το S2.

 

Ναι δεν έχεις άδικο.... είναι όντως οικονομικό :)

 

Πάντως μεταξύ μας, αν εξαιρέσεις το μικρόβιο της αλλαγής, δεν υπάρχει κανένας λόγος μετάβασης..... Η pulse είναι απόλυτη για το τηλέφωνο μας και με την 2000mah μπαταρία είναι το τέλειο τηλέφωνο.

 

Εγώ που το συγκρίνω με κάτι φίλους που έχουν ics και λοιπές custom, απλά χαζεύουν και με ρωτάνε πως και τι .... (υπενθυμίζω ότι έχω ξηλώσει πολύ πράγμα πριν flashάρω)

-----------------------------

LG G4

-----------------------------

Link to comment
Share on other sites

Στράτο, στο 1ο ποστ αναφέρεις ότι...

 

Έχουν αφαιρεθεί τα:

...

htmlviewer.apk

...

syncmldm.apk

...

Σε κάθε περίπτωση ότι αφαιρέθηκε μπορεί να ξαναπροστεθεί.

 

- Πώς μπορώ να προσθέσω τον htmlviewer?

- Το syncmldm υπάρχει στην Pulse, και διάβασα ότι άν το κόψεις παίζει battery drain.

 

(υπενθυμίζω ότι έχω ξηλώσει πολύ πράγμα πριν flashάρω)

 

Κάποια λίστα?

SGS2 R.I.P. > SGS4 i9505 με Kushan ROM v.9.0 Ultra Lite > SGS6 flat με stock ROM ...και μάλλον τέλος από Samsung...
Link to comment
Share on other sites

Στράτο, στο 1ο ποστ αναφέρεις ότι...

 

Έχουν αφαιρεθεί τα:

...

htmlviewer.apk

...

syncmldm.apk

...

Σε κάθε περίπτωση ότι αφαιρέθηκε μπορεί να ξαναπροστεθεί.

 

- Πώς μπορώ να προσθέσω τον htmlviewer?

- Το syncmldm υπάρχει στην Pulse, και διάβασα ότι άν το κόψεις παίζει battery drain.

 

Κάποια λίστα?

 

Μάλλον μπερδεύεις το syncmldm.apk με το syncmlds.apk

Και τα 2 χρησιμεύουν για την αναβάθμιση του κινητού On The Air (OTA-τo οποίο είναι άχρηστο από τη στιγμή που έχεις custom rom), ενώ το syncmlds παίζει πιθανόν και κάποιο ρόλο στους συγχρονισμούς του κινητού και γι αυτό όντως μπορεί να προκαλέσει drain.

Αυτό όμως υπάρχει μέσα στη ρομ κανονικά

 

 

To htmlviewer είναι επίσης άχρηστο και δεν κάνει αυτό που καταλαβαίνεις από το όνομα του.

Δεν έχω δει μέχρι στιγμής ούτε μία custom rom που να το περιέχει :)

Θα στο ανεβάσω αν επιμένεις στο dropbox.

 

Μη ψάχνεις λίστες κ.λ.π. από άλλους.Ο καθένας αφαιρεί ότι νομίζει ότι δεν είναι απαραίτητο για τα δικά ΤΟΥ γούστα.

Ο STEL μπορεί π.χ. να μη θέλει και τους χάρτες ενώ εσύ να τους θεωρείς απαραίτητους.

Βάλε τη ρομ και μετά μπορείς ότι νομίζεις να το αφαιρέσεις με το Titanium.

Εδώ μπορείς να δεις και μία καλή λίστα για το τι κάνουν κάποιες εφαρμογές και αν είναι καλό να αφαιρεθούν.

Edited by StratosGR
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...