Jump to content

Επίσημα Firmwares / Kies Updates για το Galaxy S II


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όσοι περάσετε ICS μην ξεχάσετε τα εξής:

 

Δεν μεταφέρετε κανενός είδους backup από gingerbread. Στήνετε από την αρχή σαν να αγοράσατε νέα συσκευή. Έτσι θα αποκλείσετε το ενδεχόμενο προβλημάτων.

 

Η σωστή διαδικασία είναι:

Φλασαρεις την Κυπριακή, κατόπιν αλλάζεις το CSC σε EUR οπότε γίνεται επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και διαγράφονται όλα τα data.

Μετά ξεκινάτε κανονικά βάζοντας το Gmail σας και κατεβάζετε τις εφαρμογές σας.

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

 

Εγω το εκανα αλλιως. Root, download mode και περασμα της Πολωνικης με το ODIN. Μεσα σε 5 λεπτα το ειχα και αλλα 2 λεπτα για το CF-Root. Εχει και κανονικοτατα ελληνικα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ρίξτε και μια ματιά στο apn γιατί έχει default το wap

Γιώργος

iPHONE 6S Plus, iPAD Air 2

http://www.triakilakodika.gr/ (δεν είναι δικό μου αλλά είναι φοβερό)

Link to comment
Share on other sites

Όσοι περάσετε ICS μην ξεχάσετε τα εξής:

 

Δεν μεταφέρετε κανενός είδους backup από gingerbread. Στήνετε από την αρχή σαν να αγοράσατε νέα συσκευή. Έτσι θα αποκλείσετε το ενδεχόμενο προβλημάτων.

 

Η σωστή διαδικασία είναι:

Φλασαρεις την Κυπριακή, κατόπιν αλλάζεις το CSC σε EUR οπότε γίνεται επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και διαγράφονται όλα τα data.

Μετά ξεκινάτε κανονικά βάζοντας το Gmail σας και κατεβάζετε τις εφαρμογές σας.

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

 

Συγνώμη , η ICS στην πρώτη σελίδα δεν είναι η Κυπριακή;

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αν η rom στην πρώτη σελίδα είναι η κυπριακή τότε μάλλον κάτι δεν πάει καλά αφού μου είχε κολλημένο το γερμανικό πληκτρολόγιο και δεν άλλαζε ούτε μετά από επανεκκίνηση ούτε μετά από full wipe καθώς και όταν άλλαζα το CSC μου έβγαζε διαθέσιμα μόνο κάτι KOR, HEX, HEO και κάτι άλλα άκυρα!!!!
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, μολις πηρα το κινητο και εχω το εξης θεματακι

προσπαθω να ακολουθησω τον οδηγο για root και να βρω το cf-root που ειναι για τον kernel μου

αλλα απ'οτι φαινεται ο I9100BOKK1 δεν υπαρχει στις λιστες. Τι χρειαζεται να κανω, ξερει κανεις?

Το κινητο ειναι αγορασμενο απο Γερμανο..

Link to comment
Share on other sites

Για ποια απ'ολες σκεφτεσαι;

 

Κάνε αυτό που λέει ο Tesalat από πάνω.

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Παίδες να ρωτήσω κι εγώ κάτι: Έχω την έκδοση 2.3.4 και το κινητό μου είναι Ελληνικό (EUR). Αν αλλάξω το country code από εκείνο το κρυφό μενού του κινητού, 1) Σε τι country code θα πρέπει να το βάλω ώστε το Kies να μου πει ότι έχει βγει αναβάθμιση για ICS? 2) Αυτήν την αλλαγή αν μετά την επαναφέρω σε EUR θα χαθεί το ICS και θα μπει ξανά η 2.3.4? 3) Γενικα αυτές οι αλλαγές του country code καταγράφονται από κανέναν μετρητή που θα μπορεί να ανακαλύψει η Samsung σε περίπτωση μελλοντικής βλάβης της συσκευής?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά, και sorry που ξαναρωτάω προφανώς χιλιορωτημένα πράγματα, αλλά είναι δύσκολο να διαβάσω 40 σελίδες για να βρω τις απαντήσεις.

Τελικά δε πήρα απάντηση και είπα να το δοκιμάσω...

 

Άλλαξα λοιπόν μέσω αυτού *#272*IMEI# το country code σε CYO, έκανε το reset του, σύνδεσα μες στη χαρά το κιν. μου στο KIES και το KIES μου βγάζει: Your device does not support software upgrading via Kies.

 

Ισχύει αυτό που λέει ή έκανα κάτι λάθος ρε παίδες? Άντε να φάμε κι εμείς κάνα "παγωτάκι" με τέτοιες ζέστες...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Εχω ενα θεμα με την αλλαγη του sales code, δεν με αφηνει να κανω αλλαγη. Ακομα και με επικολληση απο το προχειρο βαζω το νεο sales code και πατωντας instal μου λεει ''Must be TΗREE chars'' και δεν αλλαζει απο COS. Τι κανουμε σε αυτη την περιπτωση;

 

edit: Tελικα την περασα και εγω μεσω ODIN, ολα Ok!

Edited by FJ_12
Link to comment
Share on other sites

Τελικά δε πήρα απάντηση και είπα να το δοκιμάσω...

 

Άλλαξα λοιπόν μέσω αυτού *#272*IMEI# το country code σε CYO, έκανε το reset του, σύνδεσα μες στη χαρά το κιν. μου στο KIES και το KIES μου βγάζει: Your device does not support software upgrading via Kies.

 

Ισχύει αυτό που λέει ή έκανα κάτι λάθος ρε παίδες? Άντε να φάμε κι εμείς κάνα "παγωτάκι" με τέτοιες ζέστες...

 

Δυστυχώς ακριβώς τα ίδια έγιναν κ στην δική μου προσπάθεια μέσω KIES. Πήρα το Odin και την ics της πρώτης σελίδας, flashαρα, κ όλα δουλεύουν σωστά!

Link to comment
Share on other sites

http://www.facebook.com/SamsungMobileGR

 

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε, πως η εκδοσή ICS για το GSII θα καθυστερήσει σε σχέση με το αρχικό πλάνο. Σύμφωνα με την τελευταία ενημέρωση που λάβαμε σήμερα, θα είναι διαθέσιμη μετά τις 15 Απριλίου! Ευχαριστούμε για την κατανόηση;);)

Link to comment
Share on other sites

Καλά κρασιά .., πάμε για Χριστούγεννα μου φαίνεται!!!:p

 

Δεν θέλω απαισιοδοξίες.

Άντε να πάει αρχές Μαίου.

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Τώρα επιβεβαιώθηκε ότι το S3 θα το πάρω από Γερμανία και όχι από Ελλάδα.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εδώ δεν το έχουν πάρει μεγάλες ευρωπαικες χώρες. Προφανώς οι πρώτες εκδοσεις δόθηκαν περισσότερο για πραγματική δοκιμή. Κάτι ανάλογο είχε γίνει και με την 2.2 στο Galaxy 1. Το πήραν πρώτα κάποιες Σκαδιναβικες χώρες και μετά απο αρκετό καιρο οι υπόλοιπες.
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εδώ δεν το έχουν πάρει μεγάλες ευρωπαικες χώρες. Προφανώς οι πρώτες εκδοσεις δόθηκαν περισσότερο για πραγματική δοκιμή. Κάτι ανάλογο είχε γίνει και με την 2.2 στο Galaxy 1. Το πήραν πρώτα κάποιες Σκαδιναβικες χώρες και μετά απο αρκετό καιρο οι υπόλοιπες.

 

Ναι αλλα η Γερμανία πήρε 2.3.6 που θεωρώ την καλλίτερη αναβάθμιση γιατί ήδη με την 2.3.5 το galaxy w που έχω άλλαξε εντελώς...

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς ακριβώς τα ίδια έγιναν κ στην δική μου προσπάθεια μέσω KIES. Πήρα το Odin και την ics της πρώτης σελίδας, flashαρα, κ όλα δουλεύουν σωστά!

Επειδή θέλω να το κάνω όσο πιο εργοστασιακά γίνεται, υπάρχει κάποιο άλλο country code που να του βγάζει το KIES το ICS επίσημα?

Link to comment
Share on other sites

Πάντως πιστεύω όσο αργεί ίσως είναι καλύτερα για να αποφύγουμε τις παιδικές ασθένειες. Άσε να αρρωστησουν άλλοι πρώτα :D:D

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2 Beta-4

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μολις περασα και εγω την εκδοση της Κυπρου.Τα παντα δουλευουν τελεια!!!!!!Wifi,gps,internet και παντου Ελληνικα η θερμοκρασια της μπαταριας ειναι στους 23.

 

Το μονο σπαστικο ειναι που δεν κλεινουν μονες τους οι εφαρμογες και πρεπει να το κανεις manual.Παντως το καινουργιο android ειναι super!!!!

 

Ευχαριστω ολα τα παιδια που ποσταρουν και για τις πληροφοριες που δινουν.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή θέλω να το κάνω όσο πιο εργοστασιακά γίνεται, υπάρχει κάποιο άλλο country code που να του βγάζει το KIES το ICS επίσημα?

 

Δεν δοκίμασα με άλλα country codes. Θεωρώ ότι αν αλλάξεις country code, το KIES (μετα την αναβαθμιση που κανει αναγκαστικα) δεν προχωράει σε firmware upgrade. Είχα ρωτήσει κι εγώ για οδηγίες απο κάποιο μέλος του forum που το έκανε, αλλά δεν απάντησε κάποιος.

Πάντως η μέθοδος με Odin και την ics που προτείνεται στην πρώτη σελίδα ειναι εύκολη και η rom μόλις εγκατασταθεί εχει country code EUR.

Άαα ούτε η νέα rom ελέγχεται απο το KIES για αναβαθμίσεις, αλλά μάλλον προτρεχω!

Link to comment
Share on other sites

Οποτε για Ελλαδα..μετα τις 15 Απριλιου,σωστα ; Ε κλασσικα ολοι μαζι τα κανονιζουν (Sony-Samsung κτλ )

 

Λαμογια !

Link to comment
Share on other sites

Και εγω παραδοσιακα ηθελα να κινηθω αλλα φαινεται να αργει η επισημη ελληνικη αναβαθμιση. Την περασα σημερα και εγω με Odin, μια χαρα ειναι η εκδοση. Αν εξαιρεσεις το χρονο που θελει για να ξαναστηθει το κινητο, πιστευω οτι αξιζει. Εντυπωσεις και κυριως καταναλωση δεν ειμαι σε θεση να πω κατι ακομα. Εχει μια φρεσκαδα και σιγουρα μετα απο 1-2 update θα εχουμε κατι πολυ καλο. Σε οσους δισταζουν και περιμενουν το Kies, εαν δεν εχουν τον φοβο της εγγυησης τους προτεινω να κανουν την αναβαθμιση.

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2 Beta-4

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Εχω ενα θεμα με την αλλαγη του sales code, δεν με αφηνει να κανω αλλαγη. Ακομα και με επικολληση απο το προχειρο βαζω το νεο sales code και πατωντας instal μου λεει ''Must be TΗREE chars'' και δεν αλλαζει απο COS. Τι κανουμε σε αυτη την περιπτωση;

 

edit: Tελικα την περασα και εγω μεσω ODIN, ολα Ok!

 

Για πες ρε φίλε τί έκανες γιατί και μένα το ίδιο μου κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Για πες ρε φίλε τί έκανες γιατί και μένα το ίδιο μου κάνει.

Καλημερα. καποιες συσκευες δεν επιδεχονται αλλαγη του sales code, εγω προσπαθησα με διαφορους τροπους αλλα δεν γινοταν. Δεν ξερω αν υπαρχει καποιος συγκεκριμενος τροπος που να γινεται. Η δικη μου ηταν (COS).

 

Ο καλυτερος τελικα τροπος ειναι ο τροπος που αναφερεται στο πρωτο ποστ αυτου του θεματος. Αν ακολουθησεις ακριβως τα βηματα δεν θα εχεις καποιος προβλημα.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ: Ακριβως με την σειρα που αναφερονται τα βηματα, γιατι αν συνδεσεις πχ πρωτα το καλωδιο και μετα εισαγεις το αρχειο πατωντας το κουμπι PDA στο Odin, θα κολλησει το pc και θα θελει επανεκκινηση.

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα παιδια.Πρωτες εντυπωσεις απο ICS ειναι οτι οντως η μπαταρια τελειωνει πιο γρηγορα τωρα το κινητο δειχνει πιο βαρυ δηλαδη καποια lags αναμεσα στην κυλιση αυτο που ειπε και ο FJ_12 με καποιες αναβαθμισεις στο μελλον θα γινει το τελειο λειτουργικο για το Galaxy S2
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...